Kyrgyzstanec

okres Praha

1 bod

<< předchozí 1 2
    • 3.4.2021  13:12
    Brave New World (TV seriál) (2020)

Úplně teď chápu všechny indie filmaře, co popisují snahu se prosadit válečnou terminologií. Většina toho, co jsem viděl je klasický CGI spektákl s pěknými herci a klasickými konflikty naroubanými na Huxleyho svět. A občas prosvitne geniální motiv jako Lenina křičící "Proč jsem tady nikdy nebyla!" na útesu. Bohužel, takové motivy jsou tam asi 3, zbytek jen opakuje to základní Huxleyho téma bolestné reality vs příjemného matrixu.

• 21.2.2021  22:29
    Synchronic (2019)

Rozplakat diváka je snadný. Vyvolat v něm numinózní úžas jako úvodní scéna je výzva. Nesmírná škoda, že film nešel "o level hloubš". Sci-fi je od slova sci-fi, dramat o skomírajícím manželství a rakovině už bylo určitě natočených dost lepších.

• 20.2.2021  00:49
    Mlčení (2016)

2 hodiny jednoho podivného motivu a náhlý závěr + pár psích kusů v mezičase. Pozoruhodně se povedlo historii bolestivě překroutit a udělat ji méně zajímavou zároveň.

• 24.1.2021  11:21
    Pokání (2007)

Film jsem si dával po malých kouskách a každý z nich byl naplněn mraky nevyřčených myšlenek, pestrých emocí a odvážné nuance v tónu. Taky bych ten konec napsal jinak, ale nějak umím ocenit, že i moje alternativní představy příběhu jsou dílem tvůrců. Myšlenka, že alternativní příběhy žijí v našich představách, je vyjádřena ve filmu i krásně implicitně, protože v mnoha momentech jsme ponecháni k tomu pouze si domýšlet, co se odehrává za očima postav.

• 4.1.2021  13:46

Podivný a intenzivní zážitek romantické deprese. Drama v protichůdných pocitech mezi několika emočně inteligentními bytostmi herci přivádí k životu tak, že mi film navodil vibes nočních můr, kde musím procházet kostrbatou sociální situací, zatímco svět se hroutí. Některé lidi asi odradí, jak je napětí teatrálně přetažené, osobně si to umím odmyslet.

• 23.12.2020  20:16
    Vivárium (2019)

Nápad samotný je tak plodný, že film člověka živí myšlenkami, i když se rozvíjí jen jako depresivní alegorie předměstského amerického snu. Bohužel herci byli patrně dirigování k docela mimozemskému chování a není tak moc co cítit a co si vzít. Also, jak mohli tenhle film nepojmenovat "Kukačka"?

• 23.12.2020  14:09
    Room (2015)

Škoda! Pečlivě ztvárněné rozhraní všednosti a numinózna, k němuž film vrcholí, je ochuzeno časem, který film zabije real-time vykreslováním traumatu. Což je zajímavý, ale potenciál byl o level výš.

• 21.12.2020  01:14
    Svět mimozemšťanů (TV seriál) (2020)

Formát zobecňování "mimozemských koutů" našeho vlastního světa je super. Scény mimo Zemi jsou zábavné a nesvázané. Škoda, že ty zemské se většinou brodí ve vysvětlování věcí jako je fotosyntéza a extrémofilie, což určitě cílovka nepotřebuje.

• 15.10.2020  11:23
    Melancholia (2011)

Procházel jsem po shlédnutí pár scén a už mi dochází, o čem to je. O depresi a doprovázející melancholii, ze které člověka nevytrhne ani svatba nebo konec světa. Pocit světa tak surreálního, že se z toho doslova točí hlava. Bohužel, s postavami z tak surreálního světa těžko můžu soucítit. Když nevěsta ráno vstane, nevím, jestli je mentálně chorá, jestli jde vůbec o navazující příběh, stejnou dimenzi či whatever. Asi to dobře předává tu depresi, ale tu "krásu konce světa" mi to fakt nepředává, byť jí jinak dost rozumím.

• 2.10.2020  18:22
    Uteč (2017)

Film, co v sobě má všechno. Spousta filosofie, antropologie i psychologie. Geniální symbolické použití každého motivu. Surrealní, ale reálně působící snímek, který by měl podle mě po shlédnutí člověk nejlíp reflektovat s psychologem jako psychedelický trip.

• 18.9.2020  18:45
    Ďábel (2020)

Ve třetině filmu jsem odhadl zbytek příběhu, ale vůbec mi to neubralo na zážitku. Naopak jsem si všímal, jak je film vystavěný jako kruhovité crescendo z detailů jako je moment, kdy Arvin "načítá" v komiksu superhrdinské ideály. Jednu z posledních replik pronese Reagan v rádiu o Vietnamských komunistech: "Násilí je jediný jazyk, kterému naslouchají." To je tak zhruba duch celého filmu. S tou kouzelnou hudbou to není špatně provedený film, ale doporučovat ho s takovou temnou message nebudu, zkrátka protože v tom nevidím obohacení.

• 6.9.2020  15:27

S těžkým srdcem musím dát 3 hvězdy. Vidět film, co nestočí děj tam, kam se zdá a místo "lekavého" psycha nakousává komplexnější & realističtější hrůzu, je jako vyjít ze zadýchaného pokoje na čerstvý vzduch. Bohužel, jako spousta uměleckých filmů, vypadá to, že místo toho prvoplánově jede "divno". SPOILERY Jako koncept je to strašně vtipný, mít cestu autem v reálném čase nebo udělat psycho odbočku z toho, že pár potřebuje vyhodit zmrzlinu. Ale do toho velkého příběhu uklízeče, co si představuje život, co popisuje Kaufman, to prostě nesedí a sledovat to není zážitek. IndieWire tvrdí, že film je nacpaný symbolikou, na kterou potřebujete doktorát ze sémiotiky. Ale upřímně, když si přečtu, že taneční souboj je odkaz na muzikál ze 40. let, nějak mně to nenaplňuje. Kritici nejsou nadpřirozené bytosti, aby nějak z filmu vycítili nedosažitelné roviny, jenom si díky takovým referencím snadněji obhájí zážitek jako smysluplný.

• 31.8.2020  13:41
    Hellboy (2019)

Nevěděl jsem do čeho jdu, ale díval jsem se se surrealistickým sklíčkem a bavil jsem se většinu času. Je to bohaté a originální, akorát se to místy bere moc vážně.

• 17.8.2020  20:27
    Velká ryba (2003)

Svět potřebuje více milých filmů

• 7.7.2020  15:14
    Hříšnice - Jamie (série) (2020)

Ten hollywoodský zvyk šponovat závěr do největšího dramatu a psychologii a filozofii trousit po cestě jako vedlejší produkt je pro skvělé nápady jako je premisa Jamieho příběhu strašná škoda. Pár nosných témat bylo trochu naznačených - osobní vztah vykonavatele práva a podezřelých, "imp of perverse" hraničící se schizofrenií, zvrácená morálka hraničící se zlem - ale zoufale tam chybí nějaká reálná debata.

• 7.7.2020  15:06
    Lady Bird (2017)

Ukázka toho, jak nové narativy staví známé filmové prostředí do živého, antropologicky zajímavého světla

• 7.7.2020  15:03

Krásný styl, ale bolestivě nedokončený příběh

• 6.6.2020  15:57
    Slunovrat (2019)

Jako hororová metafora rozchodu, jakou Ari Aster popisuje, Slunovrat moc nefunguje. Jako fiktivní antropologický snímek o střetu dvou kultur a morálních hranicích vzrušující a živé.

• 12.3.2020  22:19
    See (TV seriál) (2019)

Strhující start z krásné premisy emocí děsivě živého pravěku se bohužel zpomaluje a snaží se transformovat v Hru o trůny levnými momenty. Seriál ale drží psychologie postav - uvědomělé a básnické vyjadřování k pravěku na první pohled nesedí, ale v tom světě, kde člověk potřebuje skupinu k přežití a kde je přítomna "magie" zraku a pozůstatky "bohů", je vlastně trochu vyšinutá psychologie smysluplná. Ta rodinná láska je zachycená krásně.

• 13.2.2020  00:28
    Ragnarök – Konec světa (TV seriál) (2020)

Asi jedna z mála věcí, kterou jde milovat napůl ironicky a napůl upřímně. Vizuálně přitažlivý, psychologicky bizardní. Epizody bych seškrtal na půlku, ale jsou tam pěkný momenty.

• 26.1.2020  22:15
    Mesiáš (TV seriál) (2020)

Když se podívám na tu premisu mimo kontext, jsem pohlcen. Druhý příchod Ježíše jako chlapa v mikině do dnešního chaosu Blízkého východu. Bohužel, vzešel z toho typický moderní seriál. Střídají se záběry na 9 stejných postav tak, že nepoznáte, jak vláčivou dynamiku děj má. Lépe utracené peníze by z první série udělaly jeden film.

• 5.1.2020  13:09
    Zaklínač (TV seriál) (2019)

Milý zážitek z jiného světa. Násilí má své napětí a morální cenu, ale nemá za cíl znechutit. Epizodická povaha vytváří pohlcující pohádku. Akorát nepřirozenost dialogů bije do uší.

• 4.11.2019  13:46
    Žít se sebou (TV seriál) (2019)

Ze začátku skvělý mix komedie & psycho dramatu. Žel jak se často stává, vyšponování dosáhlo absurdních mezí, které ani nevyužívaly premisu, takže konec nebyl uspokojující.

• 18.10.2019  12:10

Tohle by byl fakt dobrej film, pokud by nebyl úplně dementní.

• 1.10.2019  10:25
    Mind Field (TV seriál) (2017)

Sleduju ve dvojnásobné rychlosti, jelikož jde o koncept, ale je to převážně bomba. Nevšední dokument s experimenty, které nikdo nezkoušel, byť vynechává tu nudnou a důležitou část vědy, která kriticky interpretuje výsledky. Do drsných studií zapojuje osobní vhledy. Mimochodem, na svém Redditu Vsauce podrobně vyvrací podezření z toho, že jsou experimenty fake, na YouTube jsou k dohledání celé záznamy experimentů.

• 12.7.2019  16:00

Prozradím vám tajemství: U těhle konceptuálních sci-fi stačí přeskočit prostřední půl hodinu a dá vám to úplně stejně.

• 25.3.2019  12:23
    OA - Série 2 (série) (2019)

Je to dost jiné než první série i než tenhle svět a cokoli, co jste viděli. Pokud se vám zdá, že něco nedává smysl, pak jste s tím nestrávili hodiny přemýšlení jako tvůrci. Ale v paletě motivů si každý najde, co ho oslovuje. AppleCore má 100% pravdu.

• 9.2.2019  19:59
    Příchozí (2016)

Realistický "první kontakt" jako zrcadlo nás samých - hranic našich smyslů, ideologií a toho čemu, přikládáme smysl. Film, který člověka na chvíli vtáhne do jiné dimenze.

• 9.2.2019  15:57
    Kód Enigmy (2014)

Možná to bylo trochu jinak, ale Alan Turing ve filmu je skutečný. Po tomhle ztvárnění ho držím v hlavě jako jeden ze svých životních vzorů.

• 9.2.2019  15:52

Čas plyne lineárně. Lidi se chovají jako lidi, brutálně pod brutálními podmínkami a zběsile po tom, co všechno ztratí. Film z masa a kostí.

<< předchozí 1 2