Sinister (2012)

"Hororu" Sinister jsem odolávala dlouho, fakt dlouho. A po shlédnutí jsem vlastně trochu znechucená, trochu zmatená, trochu zklamaná a taky trochu vystrašená (ale to spíš z pocitu, že by mě někdo fakt šmíroval kamerou a pak mě zabil) :-). V první řadě chci vypíchnout brutální hudbu, podkreslující home videa, ze které se mi dělalo fyzicky špatně - což hodně přispělo k celkovému zážitku. Vlastně celá audio složka filmu se mi fakt hodně líbila. Co se týče příběhu... Tak nevím. Pasáže s přehráváním home videí mi po čase připadaly hrozně jednotvárné, a to, co nejdřív působilo jako super motiv, mě vlastně hrozně sr... štvalo :-). Celá věc se strašidlem mi prostě přišla tak nějak nedotažená, urychlená a zanechala ve mně spíš pocit, že příběh měl začínat chvíli před tím, než de facto skončil :-). Dávám tři (lepší) hvězdy, hlavně za dobře vyschízovaného Ethana Hawkeho.

A.I. Umělá inteligence (2001)

Viděla jsem film poprvé 18 let od doby, kdy byl natočen (ty jo, to zní opravdu zvláštně :-D). A celkově mám z filmu vlastně dost smíšené pocity a říkám si, co jsem to 146 minut sledovala. Příběh je zajímavý, ale popravdě mě zhruba od poloviny filmu prostě zpracování nějak nebavilo a konec se mi teda nelíbil vůbec. Ano, je to vlastně taková pohádka o tom, kterak vytrvalý robot k lásce maminky přišel, jenže... Jenže jsem se prostě od poloviny filmu děsně nudila. Vlastně mi dokonce i trochu vadilo, že se film ubral do skoro až snové polohy. A ten konec se stříbrnými mužíky... No... Nic pro mě :-). Vyobrazení robotů fajn, to se mi líbilo hodně. Dokonce se mi i hodně líbily scény s Davidem a Martinem, tedy synem náhradních rodičů, to bylo dost silné. Tohle zobrazení pravého lidského zla, včetně třeba i přístupu matky k Davidovi poté, co se jí vrátil pravý syn, to bylo pěkné a přesné. Dávám 3 hvězdy. 2 za celkový dojem z filmu a jednu extra pro H. J. Osmenta, který mě u obrazovky udržel :-), protože se té role zhostil opravdu výborně. Celkově ale film byl pro mě dost velkým zklamáním, asi jsem měla až příliš vysoká očekávání :-). Zajímavě pojaté sci-fi, pro mě ale určitě nic, co bych si nutně toužila pustit znovu.

V domě (2016)

"V domě" je taková decentní oddechovka na víkendový večer. Byť zpočátku vypadá jako jeden z dalších "Haunted Houses Stories", není tomu tak. Atmosféra je celkem živná. Pravda ale je, že mi celkem brzy hlavu zaplnily vzpomínky na snímek "The Boy", takže pro mě žádné extra překvapení. Chvíli jsem si říkala, jestli té Kataríně přeci jen nebylo lépe s Randym a Earlem :-). Tři hvězdy zaslouženě.

Inkarnace (2016)

Nenapadlo by mě, že se dá látka vymítání uchopit takhle. A připadalo mi to docela zajímavé, rozhodně se mi "snový" svět líbil. Příběh celkem klasika - dítě, posedlé démonem, pokusy s vymítáním, které se úplně nedaří, máme tu i smrt jednoho ze služebníků, tak jako ve spoustě dalších "vymítaček". Inkarnace neurazí, ale kromě zajímavě zpracovaného samotného vymítání na ní vlastně není nic až tak novátorského, je to dobrý, průměrný horor. Film jsem si užila, a to hlavně díky Aaronu Eckhartovi :-).

Děsivé dědictví (2018)

Ano, ano a ještě jednou ano! Matka, co se živí vyráběním (krásných!) maket a někdy ve spánku tak trochu magoří, otec, který má šarm d´Artagnana a veškeré dění vnímá z pohledu (téměř) nezúčastněného pozorovatele, lehce vyšinutá dcerka, jejíž plastové panenky i styl chování by vyděsily nejednoho a syn - melancholický puberťák, co si rád zakouří trávu a má jakési "mummy issues". Přičtěte k tomu právě zesnulou babičku, barák plný tmavých tapet a lakovaného dřeva, stalkující kámošku ze sezení anonymních "plaček", zběsilou jízdu ze spolužákovy párty a hutnou atmosféru, která si vystačí bez prvoplánových lekaček - a jeden z nejpůsobivějších hororů roku je na světě! Je to jízda nahoru a dolů, nevíte, jakou se řítíte rychlostí, ale tušíte, že cíl bude bomba - a taky že je. Nevím, co vyzdvihnout víc - herecké obsazení a nasazení (Toni Collette vynikající!!!), ponurou atmosféru domu i rodinných vztahů, nevtíravou, avšak velice znepokojující hudbu, nebo snad samotný příběh a jeho konec? Nevím, nevím, je to těžké, prostě bomba od první minuty. Rozhodně stojí za to film vidět a dávat pozor na to, co se vám odehrává před očima :-). 4* plus jedna navíc za to, že si tvůrce dal tu práci a očividně hooodně studoval okultní literaturu :-).

Bohemian Rhapsody (2018)

Bydlím v menším městě, takže kino u nás nebývá často plné. V případě Bohemian Rhapsody byl sál pokaždé beznadějně vyprodaný, a dokonce se přidávaly tři další termíny promítání. Obrovský zájem o film byl na místě. Bohemian Rhapsody je doslova koncert. Skvělá režie, skvělý střih, skvělá hudba, skvělí herci... Herecké obsazení - dokonalé. Ramimu jsem to baštila i s navijákem, a protože Freddie je můj hrdina už od dětství, byla jsem okouzlená, očarovaná a spokojená, naprosto. A stejně tak i s obsazením ostatních členů Queen, Brian byl úplně věrná kopie! Scénář úchvatný - v Bohemian Rhapsody člověk dostane všechno, komedii, drama, romantiku (lidé, trpící fóbií z koček dostanou bonus v podobě hororu :-) ). Vizuální stránka filmu úžasná, včetně dokonalých replik zejména Freddieho kostýmů. Asi jsem ještě nezažila, aby zůstalo během titulků celé kino sedět. Taková to byla síla.

Hra o trůny (2011) (seriál)

Když jsem se před lety k seriálu dostala, zhltla jsem celou první sérii v podstatě během týdne - tak moc mě uchvátilo prostředí i příběh. Pak jsem si přečetla knížky a od té doby jsem skalní fanoušek tohoto epického díla, a to jak jeho psané podoby, tak té vizuální. V ději Písně ledu a ohně (pro ty, kteří by to snad nevěděli, tak se nazývá knižní sága, na jejíž motivy seriál vznikl) se objevuje neuvěřitelné množství postav, příběhů i lokací a tvůrci z HBO si dle mého s převedením příběhu na "plátno" poradili skvěle, byť za cenu vynechání některých vedlejších linií - a ne, že by mi to vadilo :-). Na seriálu miluju lokace- to, jak tvůrci převedli některá místa z knihy do "reálu" je naprosto úchvatné, i to, jak vizuální stránka koresponduje s dějem - čím víc sh*t, tím víc dark. Naprosto skvělé kostýmy, promyšlené do detailů a nesmím opomenout fantastickou hudbu Ramina Djawadiho, která podkresluje atmosféru na 1*. Byť se nejedná o typický fantasy seriál - vše magické je tak nějak na okraji a v podstatě (zatím, pokud je nám známo) jen olizuje politické "čachry" kolem - věřím, že si vysoké hodnocení zaslouží, a tak ho také má. 5*

Veronika (2017)

Přestože ze španělské produkce vylézají i "lepší" horory co do atmosféry, hudby i vizuálního zpracování, rozhodla jsem se po krátké úvaze dát filmu Verónica 4*. Ráda bych řekla všem (nejen nevěřícím Tomášům), aby se na film podívali... A příště, až někoho napadne vyvolávat duchy, nebo si obecně zahrávat s něčím, čemu nerozumí, nebo z čeho má legraci, pustila nebo připomenula bych tenhle film znovu. A znovu. A znovu. Myslím, že svůj příspěvek rozvádět příliš nebudu, protože by mě jedna polovina diskutujících asi považovala za lhářku a ta druhá za blázna. Každopádně věřte (nebo nevěřte), že takové věci se děly, dějí a dít budou. Ten, kdo je nezažije, má obrovskou výhodu "nedaru vidění". Howgh.

Anihilace (2018)

Nejlepší na Anihilaci, kromě vizuální stránky, která je opravdu úchvatná, je atmosféra tajemna. Byla jsem napjatá jak babka před důchodem, až holky dojdou k majáku a zjistí, co se vlastně jako děje. Bohužel ale vysvětlení, které film předkládá, je pro mě nějak nedostačující a celý závěr filmu mi přišel dost uspěchaný. Když začaly titulky, byla jsem trochu rozčarovaná, protože se mi dlouho nestalo, abych měla po filmu pocit, že mě tvůrci okradli o pointu. I tak ale Anihilace stojí za vidění, je tam akce, je tam napětí, výtvarně se film vyvedl skvěle a i ty holky se snaží :-). 3*

Přání k mání (2017)

Dlouho jsem odolávala tomuto filmu/ moderní pohádce a asi jsem v tom měla setrvat. Pro mě se bohužel jedná o veliké zklamání. Příběh nebyl ani extra originální, ani extra originálně zpracovaný. Nevím, ale připadá mi, že snaha českých tvůrců o vyprávění moderní pohádky poslední roky končí téměř vždy fiaskem. :-( Za mě určitě nestačilo mrsknout do panoramatu Karlových Varů (?) pár umělých Santů (a proč vůbec Santa, kruci? Jsme snad v Čechách, ne?!), tři děti, kouzelného dědečka a pár hoteliérů. A co to jako mělo být s tím Baronem? Přiznám se, že jsem půlku času dělala jiné věci, pohádka mě prostě nebavila a dá se říct, že jsem ji protrpěla. Nelíbilo se mi ani výtvarné zpracování, které na mě asi bylo moc divoké, ani pointa. Dvě hvězdy dávám hlavně za duo Jitka Čvačarová a Martin Myšička, kteří se rolí potrhlých oridčů zhostili parádně a za dětské herce, zejména okatý kamarád Alberta překvapil. Tahle pohádka je věcí, kterou si znovu určitě nepustím.