Goemon (2009)

Možná jsem zbytečně přísný, ale ta počítačová grafika se vážně vůbec nepovedla a vypadá spíš jako zpětná projekce z 60. let. Dost to ruší jinak perfektní příběh (jasně, že je předvídatelný, ale pořád míň, než leckterý evropský. Japonci celkem umí divákovi zamotat hlavu) se spoustou zajímavých postav (není naškodu mít načteného třeba Šóguna, aby člověku přišla jména jako Nobunaga nebo Tokugawa alespoň povědomá). Jen se nemůžu rozhodnout, jestli takové punkové prvky jako gatlingovy kulomety nebo gotická architektura Nobunagova paláce jsou v jinak poměrně klasickém japonském příběhu na škodu, nebo na oživení :-S

Templář (2011)

Pokud vás baví sledovat zabití člověka na tisíc způsobů, budiž. Takhle naturalisticky natočený boj jsem už dlouho neviděl. Jinak ovšem je to úplně PŘÍŠERNÉ a každou třetí minutu je tam nějaká logická, scénáristická nebo historická hovadina. Celkem hezká je choreografie Purefoyových soubojů s dvouručákem. Bohužel, ten meč je jen jedním z asi tisíce anachronismů, které se v tomto zcela přesně datovaném "historickém" filmu objeví. Ne, takhle to v roce 1215 fakt nevypadalo. Alespoň, že ta první část filmu připomínající Sedm statečných je celkem vtipná, a hrají tam bezva herci - Purefoy, Cox, Dance...a v neposlední řadě "1st warrior" Vladimir Kulich!! Jen to ale pravda o něco zábavnější, než (minimálně vizuálně) podobné filmy ČERNÁ SMRT a HON NA ČARODĚJNICE. Jinak pečlivý profesionální avšak zábavný rozbor, proč by tvůrci měli točit fantasy a ne historické filmy, je zde: https://www.youtube.com/watch?v=m0zYZhJXELQ

Barbar Conan (2011)

Tak dobře: výprava a veškeré zobrazení Conanova světa je super! U fantasy filmů mi na tomhle hrozně moc záleží, takže si u mě tvůrce dost šplhli. Co se týče příběhu...no, první část filmu s Conanovým dětstvím, porod uprostřed bitvy, bitka v lese, tatík Perlman...naprosto nemá chybu. Pak se ukáže poprvé ksicht dospělého Conana a začně poměrně uspávající přehlídka samoúčelných efektů, scén a proslovů, kde jen tu a tak člověk zpozorní při nějaké té zajímavější chvilce. Na druhou stranu: co jste čekali? Vždyť je to Conan! Ten z roku 1982 nebyl o moc odlišný. Akorát měl lepší hudbu. Být to jakýkoli jiný fantasy film, byl bych nemilosrdný, ale...Conan! Zběsilé mávání pětikilovým kusem ostrého železa! Zakuklení kultisti mumlající "Oooh-muu-shiiii"! Otrokáři, děvky, piráti! Ruiny prastarých měst na každých deseti metrech! Celé město plné zlodějů! Chapadlatá monstra a úchylní žalářníci! Jak už remaky v poslední době dělají, nepřináší to zhola nic nového, jen obléká do moderního kabátu ten starý příběh. Není divu, že to působí trochu trapně - originál je vždycky jen jeden - ale věřím, že ti, kteří by viděli napřed verzi 2011 a pak teprve 1982, tak by Arniemu zrovna moc nefandili.

Pevné pouto (2009)

Když byste si na počítači vystříhali všechny ty scény z "onoho světa", ve kterém je lapená mrtvá Susie a jejichž význam ve filmu jsme upřímně řečeno nepochopil, zbyl by vám celkem napínavý thriller o jednom nenápadném vrahovi a jeho obětech, odlehčený eskapádami extravagantní babičky, čas od času okořeněný nějakou tou duchařinou (nevyužitá mi přišla třeba role podivínské spolužačky Ruth). No, co už, asi si Jackson chtěl otestovat nějaké digitální triky.

Dračí doupě (2000) odpad!

S dovolením trochu zparafrázuji komentář mého spolužáka Fingona: Dračí doupě je strašně špatný film, i pro fanouška her na hrdiny. I řadoví diváci poznají, že je to totální hovadina, snažící se bez jakékoli invence přiživit na popularitě fantasy žánru. Triky trhají oči svou umělostí, výkony herců jsou příšernější než v princezně Fantagiro. Jediné, na co se nechá koukat, je hrudní pancíř lovkyně odměn (a elfka-černoška je taky jediný nekonvenční prvek). Ironse je mi líto, ale předpokládám, že dostal vysloveně za úkol dělat ze sebe debila. Tak jako tak, Dračí doupě je fenomén totálně nepochopený a nedoceněný tvůrci tohoto filmu, kteří z něj vykradli motivy, aniž by z nich poskládali fungující film, a mysleli si, že jim to projde. Alespoň, že je tam beholder! Sice jen na pět vteřin, ale je tam!

The Hobbit (1977) (TV film)

Mě se to jistým podivným způsobem líbí...přijde mi, že to má stejné vyznění jako knížka, že se to nesnažilo změnit "žánr" (na rozdíl od Jacksonova Pána prstenů, který zabíhá až ke komedii a hororu). Jasně, že je to prokrácené, ale poměrně rozumně. Nejpříšernější je ve skutečnosti pojetí Bitvy pěti armád a la Brownův pohyb částic. Co se ztvárnění elfů nebo skřetů týče, je nutno si uvědomit, že to vznikalo v době, kdy nebyl ustanoven současný vizuální kánon (goblini malí a skrčení, elfové vysocí a sliční,...) a ze samotné knihy Hobit (bez znalosti ostatních Tolkienových děl) nejde moc dobře poznat, jak má co vypadat.

Zrození naděje (2009)

Nemá cenu, aby na to koukal kdokoli jiný, než fanoušci Jacksonova Pána prstenů, protože je to v podstatě přehlídka toho, jak se dá na koleni udělat stejný vizuální dojem jako ve Weta Workshopu (kostýmy, digitální trol, bizardní skřeti, drsně se tvářící elfové,..). Bohužel, scénáristicky je to úplně o ničem a ještě ke všemu to opakuje i stejné chyby jako oficiální film (pochybuji, že by Dúnadani přežili tolik nájezdů, kdyby bojovali tak srandovním způsobem, jako to předvádí tihleti tajtrlíci, po vzoru filmového Aragorna) Snímek ale překvapí zajímavým hudebním doprovodem a sympatickým hlavním hrdinou.

Vodní svět (1995)

Dlouhou dobu tady tento film ode mě měl *** a mohl být rád...ale teď jsem to po dlouhé době zase viděl a nemůžu jinak. Tohle béčko je tak neskutečně kultovní, že si to zaslouží :-) A jedině pravý fanoušek post-apocalyptického žánru to ocení. Přestože biblí P-A je samozřejmě Mad Max 2, na tohle se mnohem líp kouká, drsňákovost hlavního hrdiny je s Šíleným Maxem srovnatelná a design Čmoudů je perfektní.

Černá smrt (2010)

Sice jsem nepochopil, co tím chtěli tvůrci říct, ale dám minimálně jednu * do základu za to, že udrželi moji pozornost od začátku do konce. A ještě druhou za psycho v bažinách. A přidal bych možná i třetí za efektního Seana Beana, ale tu zase hned seberu za tu neskutečně příšernou nedobovost snad úplně všeho, co se na plátně objeví. Nesnáším filmy zasazené do zcela konkrétního roku, které nejsou schopné alespoň přibližně dodržet výstroj a výzbroj dané doby. Bléé.

Hon na čarodějnice (2011)

Tak já nevím, lepší ** nebo hodně špatné ***? Ono to totiž není zas tak mizerně udělané. Teda až na úvodní seriál "Války s nevěřícími" v čase 5:15 a 9:15, který doporučuji přeskočit. Zbytek filmu má hezky pochmurnou atmosféru, dobré kulisy a prohřešky proti dobovosti nejsou moc nápadné (ne že by tam nebyly, ale vem to Ďábel). Čarodějnice je super, s Perlmanem je sranda a Cage se umí tvářit správně zoufale. Akorát to všechno dohromady nefunguje, skoro až nudí. Nejsem filmový teoretik, takže nevím, kde se stala chyba. Škoda.