Kreslený příběh na motivy známého fantasy románu J. R. R. Tolkiena. (oficiální text distributora)

Němi

Podivná animace sice nebyla zrovna podle mého gusta, ale dalo se na ni zvyknout a nakonec v sobě i nese určitou milou patinu. Hůř jsou na tom songy, které nejen že se mi nehodily do fantasy pohádky, ale byly dost mizerné. Nejhůř ale dopadl příběh... Knihu jsem nečetl, trošku jsem se bál, jestli se nedozvím pár spoilerů, které by mi snah jednou mohly pokazit jak plánovanou četbu, tak očekávaný Del Torův film, ale obavy byly nakonec úplně zbytečné. Film je tak neuvěřitelně zmatečný a očividně osekaný (77 minut?!), že o nějakém souvislém ději se nedá ani mluvit. Už těsně po dokoukání jsem nevěděl, co se dělo. Kolosální nedostatek invence projevil jak režisér, tak výtvarníci. Krom pár okopírovaných profláklých kreseb všechno působí jak narychlo spíchnuté a nedomyšlené. A postavy také nevyvázly... Glum vypadá jak vyhublá ropucha, elfové připomínají pokroucené skřety a pohled na ně je krapet... no "znepokojivý". Jsem asi moc rozmazlený Jacksonovou trilogií jako produkčně geniálního díla, kde i ta nejmenší drobnost měla téměř rodokmen. Tohle dílko je jen pro nejmenší, kterým absenci příběhu vynahradí "divné věci" na obrazovce. ()

novoten

Z pozice kdysi opravdu zavilého (pro společnost snad až otravného) a dnes snad zasloužilého tolkienofila musím i přes mnoho nepochopitelných výjevů jít na tři hvězdy. Hobbit totiž není špatný film, ale porovnání s Jacksonovými trilogiemi nebo samotnou knižní mytologií samozřejmě nesnese a je třeba ho brát jenom jako samostatnou pohádku se závěrečným pomrknutím na znalce. Gandalf, Bilbo i trpaslíci jsou v pořádku, písničky stejně tak, protože adaptovat Tolkiena jako takového není se všemi odbočkami žádná legrace. Ale pokud někdo udělá z Gluma křížence mimozemšťana a žáby, ze vznešených elfů pokroucená nazelenalá stvoření a ze Šmaka přerostlého šakala, tak je dojem příjemné adaptace rázem pryč. Nehledě na fakt, že mě vousatý Elrond s hvězdami kolem hlavy bude strašit ve snech. ()

bartias

Roztomilá animace je odměna všem fanouškům Tolkienovy knihy, kteří přetrpí děj zjednodušený na úroveň televizní pohádky pro děti. Písničky, které jsou chvílemi nepříjemně vlezlé, už ne tolik. The Hobbit není podívanou bez zajímavosti, ale pokud jde o tolkienovskou mytologii v kreslené podobě, dost zaostává i za „nedokončeným“ Pánem prstenů od Ralpha Bakhshiho. ()

Radiq odpad!

Hej ne. Snažil jsem se na to v dobré vůli chvilku dívat, ale to nešlo. Animace fakt hnus, i když beru v úvahu rok vzniku. Ale hned ze začátku je mi jasný, že to osekávají jak můžou a když tam začli zpívat, tak jsem to začal šoupat. A udělal jsem dobře. Skřeti vypadají jak z Gumídků a ostatní potvory taky, je to prostě pohádka pro dětičky se vším všudy. ()

Melios

Nebudem si nič nahovárať má to od dokonalosti ďaleko. No štyri hviezdy som sa tomu rozhodol udeliť hlavne kvôli odvahe. Je to televízny film pre deti natočený v dobe, kedy boli myšlienky pána Tolkiena pre filmový priemysel nesfilmovateľné. Rozhodne to má bližšie k rozprávkovému podaniu originálnej knihy, než verzia Petera Jacksona, kde som mal miestami pocit, že sa to až násilím snažia spojiť s LotRom. Je mi jasné, že do 70tich minút sfilmovať tak obsiahly román bez rozsiahleho škrtania skrátka nezvládnete, no výsledok si myslím, že je viac než len pozerateľný. Stručne prerozprávaný príbeh s animáciou, ktorá nemusí pristať všetkým, ale mne práve tieto bizarnosti typu Gollum vyzerajúci ako kríženec žaby a potratu mi najviac vyčarili úsmev na tvári. Z dnešného pohľadu, to ale nie je žiaden zázrak. No na dobu, kedy to vzniklo si tvorcovia za svoju snahu určite zaslúžia odmenu. Film, by som skôr odporučil klasickým "Tolkienobíjcov", ale nečakajte od toho nejakú bombu. Tvorcovia boli proste dosť odvážni a vyskúšali spraviť na svoju dobu nemožné. A za to si ich cením. A hlavne to odporúčam neporovnávať s Jacksonovými filmami. Je to neporovnateľné! ()

• V 60. letech připravoval animovanou verzi Hobbita Jiří Trnka, k realizaci však nedošlo (Přemek)