Je rok 1985. Saljut 7 je sovětská orbitální stanice, která obíhá Zemi v bezpilotním režimu. Náhle však přestane reagovat na signály pozemního řízení. Pád této stanice, pýchy sovětské vědy a vesmírného průmyslu, by nejenom poškodil obraz země, ale také způsobil tragédii, stejně jako ztráty na životech. Na stanici proto musí být vysláni astronauti, aby zjistili, co způsobilo poruchu a zabránili katastrofě. Nikomu se však dosud ještě nepodařilo spojit s neovladatelným objektem ve vesmíru. Dodnes se jedná o technicky nejsložitější misi v historii vesmírné navigace. (Cinemax)

Arsenal83

Američania vedia do toho vložiť viac toho hrdinstva, pátosu a emócií. Tu sa to priam hodilo, no okrem záverečných 15 minút mi to prišlo dosť také suché až únavné. Určite však lepšie než taká Gravitácia, film má svoju úroveň aj bez pompéznosti a veľkej glorifikácie. A Rusi si svoje povestné kladivo presadili aj vo vesmíre. ()

kolemjdouc

vesmírné lítačky (je jedno kdo je natočil) nejsou moje parketa a s tím jsem do toho filmu šla jakože :"co to zas bude za slátaninu" , protože nikde nic zajímavého pro mě nedávali to za prvé a za druhé mě zaujaly hned první záběry,což je u mě k podivení.Musela jsem se podívat kdy byl film opravdu natočen ,protože nic nenaznačovalo že byl natočen před pár lety..Do posledního detailu se tvůrci drželi v tom roce 1985! Což je to velké plus které filmu dávám.Dobré výkony herců,kamery a v neposlední řadě opravdu kvalitní dabing (což znamená bez huhňání).Znovu opakuji :tenhle žánr jde naprosto mimo mě ale tady mě film opravdu zaujal a pobavil ()

Enceladus

Som rád, že žijeme v dobe rusko-amerických propagandistických filmov, kedy môžme zažiť studenú vojnu z vesmíru na obrazovke v pohodlí domova. Oceňujem, že sa rusi chytili príbehu, ktorý sa opieral o reálne udalosti zo sovietskeho vesmírneho programu. Rovnako ako americké filmy, tak aj tento sa nevyhol štýlu "amerického", teda sovietskeho hrdinu, pričom na rovnako obsahoval v dnešnej dobe neospravedlniteľné chyby. Filmári by mohli konečne pochopiť, že vo vesmíre je vákuum, čiže zvuk sa tu nešíri ako v Star Wars. Na palube nikdy nevznikol požiar, čím len zbytočne a klamlivo zdramatizovali dejovú líniu, nehovoriac o množstve ďalších detailov, ktoré sa buď stali inak, alebo sa nestali vôbec. Dej sa zdá veľmi monotónny, pretože filmári zanedbávali kľúčové momenty, ktoré sa následne stratili medzi ďalšími úkonmi naťahujúcimi dĺžku filmu. Ale na pomery ruskej kinematografie treba film hodnotiť kladne a každý fanúšik letov do vesmíru si v ňom užije svoje. ()

Davies182

To je legrační! Tam, kde má skvěle vygradovaná Gravitace ty zdaleka nejvypjatější finální scény se Shenzhou, mrtě akčního napětí a tuny parádních digitálních efektů, tam má Saljut-7... mlácení kladivem do ocelový trubky? To chce odvahu. Zbývá nám tak jen sice dost utahané, ale pořád koukatelné vesmírné drama s několika napínavějšími momenty. ()

T2

Rozpočet RUR 400miliónov ($7miliónov)Tržby Celosvetovo $13,511,000▐ Máme tu Ruskú odpoveď na Gravitáciu. V celku zručne natočenú vesmírnu drámu o záchrane doničenej družice, ktorá by mohla spadnúť do zaludnených miest. Technicky na úrovni a užijeme si tu pár dobre vypätých scén. /60%/ ()

• Valery Shudin (Alexandr Samojlenko) počas menovania kozmonautov, ktorí umreli počas Sovietskeho vesmírneho programu, spomenul aj meno Yuri Dobrovolsky. V skutočnosti sa však volal Georgy Dobrovolsky. (Enceladus)
  • Keďže sály filmového štúdia Lenfilm boli príliš malé, postavili pre film pri Petrohrade špeciálny pavilón natáčania. Vznikli tam kópie miestností Strediska vesmírnych letov a Strediska výcviku kozmonautov s maketami staníc Saljut 7 a Sojuz T-13 v životnej veľkosti. (Arsenal83)
  • Stanica Saljut-7 neobsahovala žiadne utajované vojenské zariadenia, ako sa spomína vo viacerých scénach. Takýmito zariadeniami disponovali iba stanice vojenského programu Almaz. (Enceladus)

5. ročník festivalu Future Gate

5. ročník festivalu Future Gate