• Fantasy

Rakeťák (2022)

Musím říct, že mě Rakeťák zklamal. Občas mi přišlo, že tvůrci nevěděli, zda chtějí točit pohádkové sci-fi nebo prostě jen pohádku. Přitom obojí dvojí zvlášť by fungovalo, ale dohromady to za mě nefungovalo. Možná je to jen osobní pocit. Určitě bych tomu minimálně jako oddechovku s dětmi dal zase šanci. Ale není to úplně film, který bych hledal pro hlubší myšlenky.

Doctor Strange v mnohovesmíru šílenství (2022)

Tenhle film milujete nebo nenávidíte. Jde tady velmi cítit pojetí filmů Sama Raimiho a není to tak díky tomu typická Marvelovka.  Přesto za mě je to kultovní zážitek. Nicméně pokud hledáte klasickou Marvelovku. Asi hledejte jinde. Tohle je spíše režisérský majster Marvel kousek :).

Top Gun: Maverick (2022)

Film byl sice předvídatelný, ale pokud člověk přepl do Amerikánského myšlení - just action. Film si dokázal náramně užít. Takže... vlastně tomuto filmu žánrově nemám co vytknout. Skvělá volba na akční oddech :)

Fantastická zvířata: Brumbálova tajemství (2022)

Tak tohle byl průser po kterém doufám, že už další díl nebude. Respektivě...jak má jako vzniknout? Tady došlo k naprostému neoliberalistickému nabourání HP Universa. Aneb když do filmu zaplétáte politiku a převážně tu spojenou s neoliberalismem. Ještě nikdy to nedopadlo dobře....

Batman (2022)

Musím říct, že samotná postava Batmana se mi zdá dlouhodobě špatně zpracovaná a jen se v této postavě prohlubuje téma - Dark angry Emo. Proto mě většina filmu relativně nudila a pochmurně temné pasáže až uspávaly. S příchodem Riddlera však konečně film dostal nápad a vše se naprosto obrátilo k lepšímu. Batman má opravdu spousty skvělých padouchů včetně Riddlera. Proto mě i docela mrzí, že se dlouhodobě vše točilo kolem Jokera, který mi taky až na vlastní sólovku jinak s propojením Batmana přijde dost vytěžený.

Avatar: The Way of Water (2022)

Tak už jsem konečně viděl druhého Avatara a musím teda říct, že jsou věci ze kterých jsem nadšený, ale i silně zklamaný. Začnu tím, že po shlédnutí posledního Terminátora 6 kde pan Cameron sloužil jako konzultant a zaručoval se za kvalitu filmu mě naprosto zklamal. Přesto přes velmi pozitivní ohlasy na Avatara 2 jsem se rozhodl dát panu Cameronovi druhou šanci. A musím říct, že až na souboj Neytiri se Stephenem Langem jsem nebyl z filmu z pohledu efektů vůbec zklamán. Naopak. Vizuální stránka je velice nadprůměrná a nejednou jsem si pohledem na podmořský svět poslintal tričko. Dokonce musím vychválit i zpracovnání a vývin postav. Převážně vývin dětí od Jakea Sullyho, které měli svou vlastní - cestu vody a prakticky ani tato jejich cesta nebyla zakončena, ale k tomu se ještě dostanu... Tím bych ale až na závěr skončil s vychvalováním. Děj opravdu nebyl na kvalitní Ačkový film přinášející nové myšlenky, filosofii, zvraty, ale na úrovni kvalitnějšího Bčkového Amerického filmu s hromadou příběhových nelogických rozhodnutí. Když byl člověk ale opravdu ochoten vypnout kritické myšlení a zapnout myšlení průměrného Američana, film se dá kvalitně užít. Jen nad ním nesmíte přemýšlet.... První dvě třetiny filmu jsem si opravdu užíval a přišlo mi, že se tým Camerona (k tomu se taky ještě vrátím) inspiroval Avengers: Endgame a tříhodinový film rozdělily prakticky do tří fází a to - 1.Fáze = závěr prvního dílu otevření a vysvětlení počátku druhého dílu a vytvoření zápletky 2.Fáze = seznámení s novým světem 3.Fáze = závěrečný boj To je právě další věc, co filmu i přes dobrý nápad v konečném závěru nejvíc uškodila. Během celého filmu jsem neměl totiž pocit, že na mě nepůsobí duch pana Camerona, ale že na mě působí dílo týmu pana Camerona a to ještě takovým způsobem, že prakticky byli vytvořeny tři štáby na každou filmovou fázi a nejhůře dopadl štáb, který měl mít na starosti bojové scény a závěr, protože tato fáze byla opravdu nelogická slátanina rozhodnutí. Jediné pozitivum, které na závěru vidím, je na moderní způsob téměř šťastný závěr, kdy se však už v průběhu závěrečného boje nebáli navázat na první temné rysy Na´vi a celkově i přes poukázání na osobností nových postav si nechali spoustu prostoru pro nejen kladný vývin postav do dalších dílů. Na závěr - Opravdu si musím na můj vkus musím přiznat, že pan Cameron má nejlepší léta za sebou, ale přesto má ještě na to vytvořit nějaký popkulturní zážitek.

Princezna zakletá v čase 2 (2022)

Měl jsem jako komparzista příležitost vidět spoustu skvělé práce na prvním českém fantasy (dle mého názoru už se opravdu nejedná o pohádku, ale pořád je to fantasy sledovatelné pro malé děti). Abych jen ale nepěl chválu, najdou se i chybičky. První věc je téměř dokonalá hudba, ale hudební nahrávka v putyce mi místní atmosféru naprosto rozbila. Druhá možná už závažnější chybička jsou příběhové linky. Začátek pohádky se mi zdál příliš zdlouhavý a kdyby se některé scény upravily a rozšířily se některé příběhové linky (rozhodně mi zde chybí příběhová linka slečny Natalie Germani a prince Marka Lambory a slečny Sáry Korbelové, která teda byla obrovský sestříhaná a měla mít ve filmu mnohem větší prostor.) Další úpravu bych viděl na konci filmu. Nevím, jestli to byl strach nebo myšlenka zachovat děj pohádkovější, ale konci by prospěl o něco málo temnější konec. Hlavně co se týče postavy slečny Elišky Křenkové. Za mě by pak konec vyvolal v divákovi více otazníku a chuť zajímat se o to, jak bude vypadat následně třetí díl a zvedl by kvalitu pohádky o 5-10%. Nicméně co se týče chval, tak na rozpočet pohádky co jsem slyšel na Comic Conu Junior musím říct dobrá práce! Za málo peněz hodně efektu! Další věc, která dává tomuto filmu nálepku - České fantasy, je typický ojedinělý Český humor jedinou výtkou bych měl u pana Pisaříka a pana Ouvína. Jejich herecký výkon byl skvělý a na jejich improvizační scénky při natáčení budu pozitivně pamatovat až do konce života, proto mě trochu mrzí, že možná v závěru nedostali více prostoru na prosazení jejich vtipných scének a ten scénáristický humor mi u těchto dvou postav přišel už min. na hranici snesitelnosti. Nicméně chci opravdu podotknout, že to není chyba herců. Celkově i když možná zním kriticky chci svou recenzi zakončit pozitivně. Jedná se opravdu o první ryzí České fantasy (nepohádka) a rozhodně stojí za to tento film vidět. Tvůrcům i hercům přeji hodně štěstí a úspěchu do dalších projektů a těším se následně i na trojku, kde se opravdu dočkáme dalších nabitých zkušeností týmu - Na České poměry celkově hodnotím film 75%.