Mission: Impossible - Národ grázlů (2015)

Málokterá série stará už skoro 20 let zraje jako víno spolu s hlavním představitelem... v podstatě mě žádná nenapadá... Tohle byla JÍZDA, od počátečního letadla přes průlet do vody po neuvěřitelně zábavnou a obdivuhodně realistickou honičku na motorkách a sexy střílečky s Rebeccou Ferguson. Palce nahoru za obsazení, nápady, tempo, které nepolevilo, vtip... má to všechno, co má správný letní akční hit mít. Plus v rámci série rozhodně mnoho navíc. Londýn ve spojení se Simonem Peggem a hlavním padouchem mi velmi evokovaly sérii Sherlock - Benjie je skoro kopie Johna Watsona, a Lean je úplně jak Magnussen. Rebecca je rozhodně nejsympatičtější ze všech ženských hrdinek, nejlépe zahraná a dodávala filmu potřebnou ženskou šťávu. Jsem ráda, že Tomík po akční sci-fi pecce Na hraně zítřka opět nezklamal

S čerty nejsou žerty (1984)

Vedle Tří oříšků, Byl jednou jeden král a Pyšné princezny moje naprosto nejoblíbenější pohádka. Chytrá, vtipná, se skvělými hláškami ("Spadlo ti to, seber to" u nás zdomácnělo), skvělým Luciferem, padouchy, jak mají být... Prostě kdykoli a kdekoli na ni mohu koukat... <3

Jak dostat tatínka do polepšovny (1978) (TV film)

Ještě lepší než jednička. Pohodová letní komedie, která pobaví naprosto kdykoli a nikdy neomrzí. Tomáš je naprosto neuvěřitelný. Kéž by i dnes vznikaly takové skvosty.

Princezna a písař (2014) (TV film)

Tři a pul hvězdy. Rozhodně lepší než Tři bratři, které jsem znechuceně vypla... Princezna byla zvláštní, ale neurazilo to, nezhnusilo, místy pobavilo a nebylo to vůbec špatný. Kór v dnešní době, kdy moc kvalitních pohádek nevzniká. A Marošovi ta role sedla.

Tři bratři (2014) odpad!

Takovéto hodnocení jsem nedala snad nikdy. Film jsem nedokoukala. Prostě se to nedalo. Co to mělo být? Byla to recese? Jedině tak bych to pochopila. Vzít nejklasičtější klasiku a vůbec ji zfilmovat, už to chce kumšt. Nechápu, jak za tímto paskvilem mohou stát Svěráci. To, co jsem viděla, jsem s výjimkou pohledu na nádhernou českou krajinu protrpěla. Dost otravné a nezpěvné písně. Naprosto otřesný vlk. Tedy, fakt vlk? To těžko. No ale hlavně - zpracování pohádek, které vydají na samostatný příběh, do rychlopříběhu odehrajícího se asi tak během pěti minut? Nevídané. Svěrákovy průpovídky, dětské ručičky a umělé hlásky - měla jsem pocit, že najednou Zdeněk shodí oblek a řekne: Sorry, dělám si z vás prdel, teď vážně.--- Opravdu nechápu, jak tohleto mohlo být v kinech, mít úspěch a ještě mít pozitivní hodnocení a recenze. Opravdu odpad.

Hobit: Bitva pěti armád (2014)

Pro mě citově naprosto zdrcující díl, který nemá v celé hexalogii obdoby. V LOTRovi se taky umíralo, ale jinak. Smrt Thorina je prostě to samé, jako by zemřel Aragorn. Thorin a Bilbo jsou pro mě postavy, které jsou tak geniálně zahrané a napsané a vykreslené, že mě baví (vedle Aragorna) z celých těch šesti filmů úplně nejvíce a i díky nim mi Hobit tak přirostl k srdci. Když se kouknu na všech dílů pohromadě, nějakým zvláštním způsobem beru LOTRa jako takovou legendu, součást něčeho dávného, co prostě je tak, jak je. K Hobitovi tím pádem mám mnohem čerstvější vztah, postavy mě víc poutají a i jejich příběh mi přijde - i díky tomu umírání - tak nějak víc osudový. V LOTRovi se sice hraje o osud celé Středozemě, tady o jednu horu a jedno království, ale jde tu o život. A navíc hlavního, sakra charismatického hrdiny. Azoga po zhlédnutí trojky považuju za snad největší zrůdu, kterou jsem na plátně viděla (je odporný svým konáním i fyzicky, to je málokdo). Bilbo je ten nejmilejší a nejroztomilejší půlčík a Martin ten nejlepší herec, kterého mohli zvolit. Thorin v podání Richarda Armitage je postava, která se vyrovná Aragornovi, a to je sakra co říct! Richardovy proměny výrazu v očích mě dostaly. Oceňuju tu propojenost na LOTRa - když si to člověk zpětně pustí, všechno sedí. --- Já jsem ten typ fanouška, který nekouká na Hobita a LOTRa jako na obyčejný film. "Tak se nám rejžo ukaž." Já se jdu podívat na to, jak to v tý Středozemi dopadlo. Jestli to v ní nějak vážně bylo, bylo to takhle, se vším všudy. Lépe by to nikdo nenatočil. Možná by i stálo za to se někdy oprostit od očekávání a uvědomit si, že většina toho filmu se točila před zeleným pozadím. Není to, jak to nakonec vypadá, naprosto monumentální? Např. vnitřek Hory osudu - uměl by ji někdo jiný takhle stvořit ... z ničeho? Nemyslím si, že by byl Hobit natočený pro prachy, a ne z lásky. --- Je jasné, že prodloužená verze tentokrát nebude obsahovat jen dovysvětlující scény, ale scény zcela zásadní, které vyplní díry a skoky, které ve filmu byly (ale mně nijak nevadily). Ostatně v traileru bylo dost scén, které tu vůbec nebyly. --- Nechápu, jak někdo může říct, že je to samostatně nefunkční film. Copak se na TENHLE film dá jít jako na "samostatný" příběh? Šli byste na Harryho Pottera 7, anž byste viděli díly předtím? Tohle může kritizovat a napsat jen naprostý blbeček. --- Závěrem mohu jen říct, že pevně doufám, že Tolkienova rodina uvolní jednoho dne práva i na další díla, a že se dočkám ještě dalších příběhů, které mi taky tak vlezou do života jako LOTR a Hobit. Do té doby si jednou či víckrát ročně budu pouštět všech šest dílů najednou a utíkat se do tohoto mnou tak milovaného světa... žádný jiný takový neexistuje... Miluju hodně filmů různých žánrů. Dramata, komedie, thrillery. Ale žádný, opravdu žádný mne tak neovlivnil a nemá takové speciální místo v mém srdci jako LOTR a Hobit. A nikdy mít nebude, to je naprosto jasné. --- Jo, a dostal mě Thranduil, který přesně jak tady někdo píše, ve dvojce působil dost ... jak bych to řekla... nepropracovaně, nemajestátně, a spíš jen buznovsky než královsky... Tady je Lee Pace naprosto úchvatný elfí geroj, jak má být! Hannon le.

Hobit: Šmakova dračí poušť (2013)

Pro mě po zhlédnutí všech tří Hobitů nejslabší dílek trilogie... i když jak jsem psala u jedničky, jsem zanícený LOTRo/Hobitofil a nic z toho, co "kritizuju", neberu jako výtku, která by mi mohla nějak pokazit dojem. Když to ale srovnám s dalšími dvěma díly, nebylo tady tolik toho, co by mě nějak extra dostalo - je to asi i tím, že je ten film strašně nabušený a jedna lokace střídá záhy druhou. Vrcholem je samozřejmě naprosto úchvatná kapitola setkání Bilba s drakem, kde je nejlepší scéna celého filmu (Bilbo v póze "Já tu nejsem"), dostal mě hodně i ten konec - zlatý drak, myslím, že cliffhanger, který byl hodně vyčítán, je tu též na pravém místě. Milostná vsuvka mi nevadila, každý ji pochopí, když uvidí prodlouženou verzi, kde Kili už v Roklince kouká po elfkách... Jediné, co mě mrzí, je ta mnohem větší digitálnost Hobita než LOTRa... a přitom jsme o tolik let technologicky dál... Legolasovy příliš modré oči například. Mrzí proto, že to pak kritici haní... já prostě LOTRa a Hobita jakbysmet považuju za kus svého já, a jsem nerada, když to někdo kritizuje a nemá rád. To asi tak nějak vystihuje můj postoj k celé hexalogii :)

Hobit: Neočekávaná cesta (2012)

Sto pro souhlasím s Limou! Přesně moje slova... LOTRofilové nemohou odejít z kina zklamáni, je to bezchybné navázání na předchozí trilogii, prostě jako byste je včera opustili a dneska se zase shledali... Bála jsem se, že jak říkaly recenze, bude to nuda, a hlavně že se krom Gandalfa s nikým neztotožním... Ale Martin Freeman je jako Bilbo bezvadný a kdo mne totálně dostal, je charismatik Richard Armitage, který si v ničem nezadá s Aragornem... a myslím, že jej dokonce v šarmu a charismatu předčí. Je to Společenstvo přes kopírák /dá se stejně jako tehdy říct, že pořád jenom někam jdou a celá cesta je snaha o přežití naplněná boji se všemi myslitelnými příšerami/... ale jak jsme z něj tehdy byli všichni totálně paf, že? Jedni říkají, že rejža natočil každou čárku, tečku a pomlčku knihy, druzí, že je to teda nuda a jen přehlídka digi efektů. Kdo nečetl knihu, nudit se rozhodně nebude, a právě naopak... Ani jednu výtku neberu. Dlouhá expozice? Já jsem ráda, že se tu znovu objevil jak starý Bilbo, tak Frodo... a určitě to tak cítí každý LOTRofil!!! Ohledně délky... Jak řekl sám Armitage ohledně rozdělení filmu na 3 díly... ty postavy si prostě zaslouží více než jeden film... a já jsem jen ráda, že se můžu těšit na další pokračování... protože už teď se mi po té partičce stýská!!! Místy bych taky sice použila nůžky (bitka se třemi zlobry), ale ve výsledném efektu to je naprosto nicotná výtka... Podle mě prostě kdo filmu něco vytýká, není správný LOTR fanoušek, tudíž jeho názory vlastně ani neuznávám... :-) Moderní odkazy (golf, dlouhodobý vklad atd.) beru jako úlitbu mladé generaci, jsou to detaily, které mi vůbec nevadí. Zcela jiný je typ závěru - který jasně ukazuje na to, že bude pokračování, což u LOTR 1 a 2 vlastně takto typicky hollywoodsky podáno nebylo - taky beru prostě jako způsob inovace, která se asi dala čekat... Taky mi to nevadí! --- Jako vždy smekám před Howardem Shorem, jehož trpasličí motiv je stejně geniální jako všechny motivy Hobitína, Společenstva, Gondoru, Edorasu, Prstenu nebo Isengardu... Výtka, že se opakuje... sakra a to má jako skládat nové motivy pro národy, ke kterým ta hudba tak neomyslitelně patří? Všechny návraty a odkazy na LOTRa beru jako bonus, který potěší, a ne jako mínus!!! --- Jak říkám, podle mě může zásadní výhrady ke kvalitě a atmosféře filmu mít člověk, který LOTRovi tak nepropadl jako třeba já... a i když jsem skalní fanda a hoodně jsem se bála poklesu kvalit, upřímně se raduju... --- Pro mě bez jakéhokoli váhání 5 hvězd... Zážitek roku a první a poslední film, na který jdu během jednoho týdne dvakrát!!! (naposledy jsem tak udělala u LOTRa) --- Taky ráda vyzdvihnu nej scény: hádanky v jeskyni Bilbo vs Glum (na těch jeho očích se prostě všichni klucí vyřádili, je to slast...), extra napínavé finále se skřety a orly, retrospektivní bitvy, vtipný Radegast Hnědý s pokálenými vlasy a všechny ty průlety interiéry, které jsou naprosto ohromující... A samozřejmě země jménem Nový Zéland, kde bych chtěla bydlet.

Nevinnost (2011)

Už jsem chtěla Hřebejka dávno zavrhnout, ala Kawasakiho růží si u mě dost napravil reputaci a Nevinnost je dalším důkazem toho, že možná nabral druhý dech. Je to snad první jeho film, který má skutečný děj. Je to vlastně skoro kriminální drama s hutnou atmosférou, která se v českém filmu moc nevidí a u Hřebejka a Jarchovského už vůbec ne. Děj a zápletka zajímavá, skvělá atmosféra, perfektní barvy obrazy, dobrá hudba a super výkony (musím vyzdvihnout Vetchého, totálně přirozenou Annu Linhartovou a velmi netradiční charakter Ani G., která evidentně má pořád čím překvapovat). Velmi dobrý film!