„Pane, vy jste vdova!“ (1970)

Asi nejlepší česká (československá) komedie. V tom pravém slova smyslu. Film je nesmírně dějově košatý - ačkoliv jsem jej viděla snad desetkrát, vždy mě překvapí, neboť si danou scénu už ani nepamatuji. Brilantní dialogy, vtípky a gagy a geniální Iva Janžurová. Vedle výkonu Jiřiny Bohdalové v Uchu podle mě jeden z nedostižných vrcholů českého ženského herectví.

Ucho (1970)

Jeden z vrcholů české (československé) kinematografie. Naprosto neuvěřitelná, nepřekonatelná a famózní Jiřina Bohdalová. Nemám více slov.

Ohnivý oceán (2004)

Lidi, vy jste teda divní! Nuda??? Viděli jste Tróju? Anebo Krajinu střelců? Myslím, že ostřílenější divák určitě jsem - ale opravdu mi Ohnivý oceán nepřišel ani nudný, natož ubohý, teatrální a patetický. Někdo mu vytýkal to, že se nedržel pravdy. Dobrá - ale které filmy to stoprocentně dodržují? Když vás film pohltí, je to snad jedno, ne? Pro mě je to bez váhání jeden z největších zážitků posledních několika měsíců. Je nádherně nasnímaný - režisér má očividně nejen rád koně, ale i scenérie se zapadajícícm sluncem - a zkombinovat to tak, jak se to podařilo jemu, je úchvatné. Nejen ale koně, i obyčejný vlak anebo loď dovede dát v obraze do takového úhlu, že si člověk říká, proč jsou tyto objekty v ostatních filmech tak fádní. Na tom se pozná, co je dobrá režie. Film je tedy především pastvou pro oči a smysly - ale je také skvěle zahraný (Viggo Mortensen je velmi přirozený) a dost napínavý. Hidalgovi fandíte a trpíte s ním - a takových filmů, kde držíte palce zvířeti (a přitom to není patetické), a ne jako většinou nějakému "charismatickému" hrdinovi je dost málo. Mohu se podepsat pod to, co řekla Skeeve. Koník, který hrál Hidalga při detailních záběrech, je opravdu velký sympaťák - a jestli raději fandíte Vin Dieselovi nebo podobným "hřebcům", je to váš problém. Spíš mi připadá, že v poslední době se rozmáhá trend "zvířecí" filmy už a priori znehodnocovat a rozcupovávat - jako by se lidi měli stydět za to, že jim je nějakého zvířete líto a že je jejich smrt zasáhne víc, než když zemře klasický hrdina. Co takový vlk v Costnerově Tanci s vlky? Není vám jej líto, když na konci - pozor, spoiler! - taky zemře? Mně tedy ano - a jestli se mám za to stydět, je mi úplně jedno.

Krajina střelců (2003)

Kevin má rád americkou přírodu (já taky). Rád ji ve svých filmech ukazuje (to mě těší). Bohužel je to v Krajině střelců to jediné, co stojí za to vidět (to mě mrzí). Evidentně totiž neztrácí definitivně jen vlasy (měl by se oholit á la Bruce, a byl by pokoj), ale i čuch na to, co je poutavý příběh a co nikoli. Tenhle film po dějové stránce opravdu nepřínáší nic nového a místy dokonce nudí. Co mě překvapilo ovšem ještě víc, jsou herecké výkony. Annette Beningové jednoznačně sedí víc role moderní elegantní ženy, která si může čas od času z plna hrdla zakřičet - jako v Americké kráse (kde byla podle mě famózní), než coby upjatá lékařova asistentka. Kevin je mdlý (a navíc má hrozný hlas, chudák). Nechápu ale, co se zhruba v půlce filmu stalo Robertu Duvallovi. Jak víme, tenhle herec UMÍ hrát. Při přestřelce ke konci filmu ale hází na svého protivníka "bojové výkřiky" ("Dostanu tě!" atd.) ještě mdleji než Kevin. To si říkáte: hergot, ten film ho asi moc nebavil. A asi nebyl sám.

Den poté (2004)

Jediné, co ve mně film zanechal, bylo to, že mi bylo po jeho zhlédnutí dost zima. Asi půl hodiny jsem se musela nahřívat ve sprše. Jinak nechápu, že se tahle typická americká pateticko-hrdinská slátanina někomu mohla líbit. Nejde jen o hlavní linii "otec zachraňující syna", ale o všechny ty minipříběhy a miniudálosti, které jsou vršením jednoho klišé za druhým. Pacient v nemocnici, kterého může odvézt ze zamrzajícího města pouze sanitka - a doktorka, která se pro něj obětuje a čeká na záchranu s ním. Ach! Zraněná láska druhého z hlavních hrdinů, která nutně v zamrzlém N.Y. potřebuje lék. Záchrana na poslední chvíli. Zvláštní, že jim ten tekutý penicilin nezmrzl jako první. Debata nad tím, kterou knihu spálit a kterou ne. Ano, aspoň jednu je třeba uchovat. To pak tu Bibli vláčeli s sebou v tom sněhu? Samozřejmě nemohlo chybět hrdinné sebeobětování jednoho ze členů záchranné výpravy. No a ti vlci - to byla absolutní špička. Wow!

Troja (2004)

Tvůrci Tróji (a podobných filmů) si bohužel neuvědomují, že publikum (které nepatří do kategorie "já jím všechno"), má v žánru velkofilmů vzor, který se mu neustále připomíná. Pána prstenů. A jsou dokonce tak hloupí, že do role Parida, který šípem zabije Achillea, obsadí herce, který to s lukem válel mnohem lépe už jinde. A tou rolí se proslavil. Veškeré souboje a zvláště ty "úžasné" Achilleovy jsou prostě ve srovnání s LOTRem cvičení ubohých začátečníků. Když se koukáte na Brada Pitta, jak seká hlava nehlava a ještě k tomu tak strašně neelegantně mečem, napadá vás myšlenka, jestli si ho Homér opravdu takhle představoval. Myslím že ne. Neřekla bych ale, že by Trója byl zas tak špatný film. Tento žánr je v záplavě filmů z moderní doby vždy jistým oživením. Nebyla jsem ani zklamaná neakčností filmu - žádnou hrr hrr akci jsem nečekala. Opravdu mi ale vadil prkenný Orlando a svalnatý Brad byl až moc "uhlazený". (Takový Eric Bana i Peter O´Toole ale zářili.) Prostě průměr.

Titanic (1997)

Pro mě jeden z nejkýčovitějších, nejpatetičtějších a nejvykalkulovanějších filmů všech dob. Dvě hvězdičky jsem mu ochotná dát jen kvůli Kate Winsletové, která je krásná, ať hraje cokoli, a jejím kostýmům. Efekty jsou ubohé a navíc úplně stejné jako u jiných titanicovských filmů - o deset a více let starších. Ústřední milostná zápletka je absolutně nepravděpodobná a opravdu mě není schopná jakkoli dojmout či pohltit. Leonardo je moc dobrý herec (Co žere Gilberta Grapea) a je velká škoda, že se nechal zlákat rolí, která mi jej skoro úplně znechutila. A co mi nejvíce pije krev, je Oscar za nejlepší film. Všichni to brali jako správnou věc, nikdo se nad tím nepozastavoval - ale v čem je ten film, sakra, tak výjimečný! Podle mě v ničem. Amen!

Tanec s vlky (1990)

Kevine, i kdybys už točil jenom samé propadáky, my tě stejně za tenhle film budeme obdivovat navždy! Jeden z nejlepších filmů světové kinematografie! Amen

Zloději paměti (2004)

Tři hvězdičky jen kvůli výchozímu námětu. Začátek filmu totiž vypadal docela slibně. Pak asi všem lidem okolo tohohle filmu došly nápady nebo někde na odlehlé louce potkali partičku přátelských mimozemšťánků, a tak se rozhodli vzdát jim v tomto filmu hold. Žádný jiný důvod pro pointu příběhu mě opravdu nenapadá. Zprznit psychologické drama do podoby sci-fi je opravdu hodně velká troufalost.

Svět zítřka (2004)

Mne film zklamal... velmi. Vlastně nezklamal. Já jsem od něj totiž moc nečekala. Gwyneth Paltrow považuji za dost špatnou herečku, která si až na pár výjimek (Zamilovaný Shakespeare a Talentovaný pan Ripley) vybírá dost špatné filmy. To, co mi vadilo na Světu zítřka asi nejvíce, byl právě její výkon. Mnozí (především kritici...) se rozplývají nad tím, jak úžasně rozkošné a staromódní byly její scény s Judem Lawem. Že odkazují na slavné filmové páry jako Katherine Kepburn - Spencer Tracy a další. Proboha! Ty jejich křečovité hlášky a "cukrbliky" že se dají přirovnat k absolutně přirozeným a navíc vtipným dialogům filmů před půl stoletím a starším!?! Právě tyhle scény mě utvrdily v dojmu (a názoru), že si pan Conran jen na něco hraje, že to - bohužel - myslí vážně (protože žádný náznak nadsázky či ironie jsem nepostřehla) a myslí si, že mu to díky "velkolepé" technické stránce filmu vyjde. Ano, obrazově je snímek velmi zajímavý. Mnohdy vám ani nedojde, že to všechno není reálné, ale stvořené pouze v počítači. Ale vizuální stránka filmu není jediné, co by mělo fungovat! A pokud je vyzdvižena na úkor všeho ostatního (a když navíc i ona sama o sobě někdy dost kulhá - viz nepálská lokace jak vyšitá z LOTRa, jmenovitě imitace Roklinky...), nemohu se přidat k zástupu nadšenců a opěvovatelů tohoto "přelomového" díla. Pro mě je to jeden z nejhloupějších filmů poslední doby, a nezmění to ani Laurence Olivier.