• Fantasy

Psí ostrov (2018)

Velmi originálně pojatý snímek Vese Andersena, který jsem dlouhou dobu odkládal, ale nakonec jsem mu díky oscarové nominaci dal šanci a nezklamal mě. Nejvíce mě nadchla odlehčenost, která z filmu sálá a hlavně skvěle napsané postavy a dialogy mezi nimi na mě fungovaly snad ještě lépe než měli. Příběh se nesl také ve velmi originálním duchu, kvituji i výborný dabing a o animaci snad ani nemusím mluvit. Takže více takovýchto filmů. 75%

Roma (2018)

Pro mě docela překvapení. Vůči Romě jsem neměl, i přes vysoká hodnocení a dobré recenze, příliš velká očekávání. Čekal jsem hezké tahle záběry, ale upozaděný děj a celkově nudné zpracování u kterého budu přemáhat spánek. Ale dostal jsem přesný opak. Nádherné dlouhé záběry, umocněné černobílým zpracováním, u kterého jsem čekal že mi bude vadit, ale nakonec to vůbec nebylo na škodu a snímku to dodává skvělý retro feeling. Co se týče příběhu, tak se mé očekávání vůbec nenaplnily a ba naopak se z něho vyklubal jeden z největších plusů filmu, kde se rodiná atmosféra mísí s těžkými momenty v nebezpečném Mexiku a příběh si díky tomu zamilujete. Hlavní herci předvádí, podle mě naprosto famózní výkony a kdo mě naprosto uhranul byla dvojice Yalitza Aparacio a Marina de Tavira, kde doufám že si, alespoň jedna z nich odnese cenu za nejlepší herecký výkon. No a pak je tu režie v podání osobitého Alfonsa Cuaróna, kterému umožnil Netflix, natočit svůj vysněný projekt a rozhodně neprohloupil. Alfonso dokázal naprosto jasně, zřetelně a pro diváka zcela srozumitelně Romu natočit, kdy má dle mého naprostý přehled co chce a dokáže to převést na obrazovku. Co bych ještě vypíchl je, pro mě naprosto precizní výběr míst a celkově kulisy, kde je spouste věcí, které naprosto dotváří ten jedinečný pocit uvěřitelnosti. No a tak jako závěrečné hodnocení, chci říci že film výrazně předčil má očekávání, Netflixu se zase vyplatilo vsadit na originalitu a moje hodnocení zní krásných 90%.

Tísňové volání (2018)

Skvělý příklad jak se z ničeho dá udělat všechno. Tísňové volání totiž nepotřebuje vysoký rozpočet, ani změny prostředí stačí pár herců, pronajmout jeden byt, trochu ho naaranžovat no a voalá je tu adept na Oscara v cizojazyčných filmech. 90%

Titans (2018) (seriál)

1.Série: Od titans jsem moc nečekal, ale nakonec jsem opravdu rád, že jsem prvotní počin nové streamovací služby DC viděl. Nejvíce mě uhranul začátek seriálu, kdy pro mě nečekaně temný seriál, zejména v prvních dílech skvěle vykreslil hlavní postavy a přidal k tomu i výbornou realistickou akci. Konkrétně akce k mému naprostému nepochopení byla v dalším průběhu seriálu, díl od dílu horší a kvůli špatným vizuálním efektům, jsem málem mlátil hlavou o zeď. Ale to platilo bohužel i pro příběh, kdy zhruba od pátého dílu, byly díly horší a horší a konkrétně sedmý díl odehrávající se ve výzkumném domě (nebo co to vlastně bylo) byl vyloženě špatný. Ale po něm seriál zase trochu ožil a závěr byl sice zvláštní, ale dorovnával svou kvalitou první díly. Co se týče hlavních postav, tak ty byly vykresleny opravdu dobře a téměř neznámé herce jsem si brzy oblíbil a našel si k jejich postavám cestu. Líbilo se mi i to, že se tvůrci nebáli experimentovat a klidně celý díl věnovali pouze jedné postavě a rozjetý příběh zcela upozadili, což sice ne vždy neslo ovoce, ale alespoň seriál nabídl originálněji uspořádáný příběh a způsob prohlubování citů k postavám. No a jako zhodnocení řeknu, že Titans je milé překvapení, které má sice spoustu much, ale celkově funguje dobře a už se opravdu těším na blížící se druhou sérii, ale i další seriály od studia DC, které se třeba v podobě Doom Patrol nezadržitelně blíží. 75%

Titans - Série 1 (2018) (série)

Tomb Raider (2018)

Film tak nějak splnil moje očekávání. Očekával jsem popkornovou zábavu s alespoň slušným příběhem a to se mi vesměs splnilo. Samotná Lara mě potěšila, že nebyla také jen absolutní terminátor a že schitala i dost ran a její představitelka se zahanbit rozhodně nenechala. Ba naopak, Alicia je pro mě momentálně jednou z nejtalentovanějších hereček současnosti a to potvrdila i tímto akčním snímkem, kde sice není prioritní herecký výkon, ale i tak je pro úspěch filmu zásadní. Ostatní herci předvedli spíše průměr a nikdo mě nijak zvlášť neoslnil. Což se týče efektů, tak občas byla počítačová práce až příliš viditelná (hlavně při skocích Lari), ale i tak jsem si film víceméně užil, takže za mě zasloužené čtyři hvězdy. 70%

Vice (2018)

Od Vice jsem doufal velké věci, ale vlastně jsem dostal co jsem čekal. Výborné herecké výkony, které doplňuje kvalitní režie a zajímavý námět, ale na negativní stranu vah film stahuje dle mého spatně zvládnutelné vykreslení postav a některé režisérko/scenáristické nápady, u kterých jsem si div nevykroutil hlavu. Ale musím říct, v co jsem doufal a vlastně bral za jasné byly bravurní herecké výkony, kterým samozřejmě vévodí fenomenální Christian Bale, který šel se svou proměnou do extrému a neváhal nabrat mnoho kilo jen čistě pro svou roli. Nebýt-li letošní ročník filmových Oscarů v herecké kategorii tak vyrovnaný myslím, že by si Christian suverénně došel pro zlatou sošku. U Amy Adams zase tak nadšený nejsem. Jedna z mých nejoblíbenějších hereček sice předvedla skvělý výkon (i skvělou proměnu), ale jinak mi její výkon přišel, takový umělý a hlavně nevýrazný, který na Oscara podle mého názoru není (na druhou stranu se tomu v takové plejádě dechberoucích výkonů není co divit). Pak je tu nominace pro skvělého Sama Rockwella, který znovu ukázal ohromný herecký talent, ale ještě více mě zaujal skoro až bláznivý, ale fungující výkon Steva Carella, kterého mám v poslední době čím dál radši a po výkonu Christiana Bale, je pro mě druhý nejvýraznější. Co se týče režie tak prostě Adam McCley takové filmy umí. Nevím jak to dělá, ale u většiny jeho filmů se to hemží jednou hvězdou za druhou a tady tomu nebylo rozhodně jinak. Jeho režie uspokojila má očekávání a přinesla zajímavé a netradiční styly vyprávění, ale zároveň i některé "originální" kousky (jak už jsem psal) u kterých jsem jen kroutil hlavou. No a nakonec bych rád zmínil scénář, který sice měl chyby (jako špatné vykreslení postav), ale celkově fungoval velmi dobře a některé nápady se scénáristům opravdu povedli. No a nakonec tedy stačí jen říct, že Vice je určitě dobrý a zajímavý film (hlavně pro amerického diváka), ale mě přišel v některých chvílích nedotažený a v částech syrový a tak moje hodnocení zní slušných 60%.

Zelená kniha (2018)

Víte jak poznáte, že jste se zamilovali do filmu? Po celou dobu máte na tváři připitomělý úsměv a koukáte s rozšířenými zorničky na velké plátno. To je Zelená kniha, nejlepší film roku a jeden z nejlepších co jsem kdy viděl. 100%

Zlý časy v El Royale (2018)

Velmi příjemné překvapení. Jelikož jsem původně moc nečekal, tak jsem dostal výborný atmosférický snímek, plný dlouhých scén a velkého množství zvratů a kdyby nebylo poslední třetiny, kdy se film začal táhnout a překombinovávat, šel bych s hodnocením o stupeň víš. Co se týče těch prvních dvou třetin, tak tam jsem naprosto spokojený. První představování hlavních postav a dialogy mezi nimi fungují bravurně a i herecké výkony se mi opravdu zalíbili. Děj má příjemný spád a režisér nešetří se spoustou zajímavých kamerových záběru, což je mimochodem další výrazný klad snímku. Pak ale přichází na scénu Chris Hemsworth a jak zde většina uživatelů vychvaluje Chrise i jeho postavu do nebes, tak já beru naopak jeho postavu za hlavní příčinu zhoršení třetí třetiny filmu. Ale tak když opomenu ještě ten úplný závěr, který mě nesedl tak se jedná o příjemné překvapení a doufám že podobných filmů bude jen přibývat. 80%

Zrodila se hvězda (2018)

Myslím že Bradley rozhodně nikoho nezklamal a pro mě to dopadlo zhruba tak jak jsem očekával. Už jen obsazení hlavní postavy vzbuzovalo nejen velká očekávání, ale i to jestli Lady Gaga, coby neherečka zvládne tak velkou roli. No a odpověď zní že zvládla a dokonce na výbornou. Dle mého je zatím její jméno napsáno v oscarové obálce a myslím že nejsem jediný kdo má stejný názor. No a pak je tu Bradley Cooper. Nejenže skvěle zrežíroval celý film (další oscarové jméno na seznamu), ale hlavně bravurně ztvárnil svou roli Jacksona Maina, kterého sice zastínila Lady Gaga hlavně díky tomu že je neherečka, ale i tak jsem si téměř jistý že tento snímek bude mít své zastoupení i v hlavní mužské herecké kategorii. No a do toho samozřejmě nechybí famózní kamera a výborná hudba (což je samozřejmě předpoklad každého muzikálu). Jediná větší výtka je asi na velkou utahanost děje, zvláště ke konci, kdy byly pasáže dlouho bez výraznější události a příběh se zadrhával. Ale jinak jsem si film velice užil a budu mu držet palce v oscarovém klání. 90%