Alita: Bojový Anděl (2019)

Ako tu je už uvedené v mnohých komentároch, film naozaj zaujme najmä po technickej a vizuálne stránke a zaslúži si vysoké hodnotenie. Príbeh je naozaj slabší, tuctovejší a o to väčším sklamaním je potom otvorený koniec, ktorý film má. Cameron s Rodriguezom síce vysvetľujú, že ide o kompletný príbeh, ale už samotný fakt, že musia niečo vysvetľovať a že sú bombardovaný otázkami na sequel hovorí, že koniec v poriadku nie je. Človek by si myslel, že idú v štýle Hungeer Games a Divergencií a príbeh je cielene naplánovaný do niekoľkých filmov s jasným dátumom vydania. Ale chyba lávky. Ďalší diel Ality sa neplánuje (zatiaľ). Bude záležať od tržieb...bla bla... tvrdia kompetentní. Naviac Alita bol zrejme posledný film od štúdia Fox vypustený predtým, ako ich definitívne preberie Dysney, ktoré ich kúpilo. Takže je bohužiaľ dosť pravdepodobné, že Alita zostane iba film s hlúpym koncom. Pretože presne tým film bude, pokiaľ nebude prvým dielom z dvoj či trojdielnej ságy.

Roky a roky (2019) (seriál)

Seriál o rodine, ktorá čelí nástrahám nepekných udalostí blízkej budúcnosti. Seriál začína v "našej" prítomnosti, stavia na aktuálnych faktoch a pokračuje do veľmi reálnej pochmúrnej budúcnosti. Presne takýto námet je moja šálka kávy. Niektoré veci sú síce trochu klišé, ale seriál je veľmi dobre napísaný a veľmi rýchlo vtiahne do deja.

Černobyl (2019) (seriál)

Niektoré superlatívy si seriál bezpochyby zaslúži, ale ani ja sa nemôžem zbaviť dojmu, že na poredné priečky dosahuje najmä kvoli tomu o čom je. Jednoducho povedané, ľudia hodnotia viac ako seriál samotný, udalosti z roku 1986, šokujúce fakty a dôsledky havárie v Černobyle. Ako vidno aj z ostatných komentárov, uživatelia, ktorí tieto fakty už poznaju z iných zdrojov a nie sú tak emočne ovplyvnený seriálom, hodnotia oveľa objektívnejšie. Jedna z mála vecí, ktorú by som vytkol je angličtina. Nič proti nej, aj ja hu denennodenne využívam vo svojej práci. Avšak v seriáli pôsobila rušivo a znižovala autenticitu. Najmä to, ako si anglicky hovoriaci herci lámali jazyk pri vyslovovaní ruských mien a názvov, neprechylovali ženské mená, tažkopádne anglické "comrade" a pod.

Balkánská hranice (2019)

Tak sa nám tu množia komentáre s extrémnymi názormi z oboch strán, ale tých naozaj objektívnych je minimum. Kto mal možnosť pred tými 20 rokmi udalosti popisované vo filme reálne sledovať v správach (oboch strán), nemôže dať odpad, pretože je v ňom bohužiaľ mnoho pravdivo vykreslených vecí (napr. bombardovanie nemocníc). Naviac, počas krízy v Srbsku sa rovnako bojovalo nielen bombami ale aj informáciami. Verejne sa veselo klamalo do médii na oboch stranách. Dokonca hovorca NATO bol vtedy novinármi prichytený pri lži toľkokrát, že už ani nepoužíval výhovorky ale iba lakonické "no comment". Srbská TV a jej propaganda nikomu z kompetentných v NATO nevadila až do doby, keď jej celodenné vysielanie tvorili zábery na dôsledky nočného leteckého náletu na konvoj albánsko-kosovských civilov (vrátane žien a detí), ktorý NATO omylom považovalo za nocou presúvajúce sa srbské jednotky. Potom srbskú tv stiahli zo satelitu eutelsat a jej sídlo bolo následne bombardované. Na základe informácii, ktoré o udalostiach mám by som netvrdil, že rusi filmom upravujú histórii. Mnoho vecí je zobrazených reálne a na základe skutočnosti (prekvapivo). A Áno, niekedy sa zase až príliš tlačí na pílu a propagandu je veľmi citeľná. Napr. na tom UCK si dali záležať aby bolo vykreslené naozaj doslova démonicky. Ale toto robia úplne bežne aj americké filmy. Napr. "Za nepriateľskou líniou" zobrazuje zase takto prehnane klišoidne srbskú stranu. Každopádne film za pozretie stojí. Človek aspoň môže získať trochu iný obraz, ako ten, ktorý nám povinne diktovali naše médiá.

Captive State (2019)

Niekto by mal opraviť popis filmu, lebo nie je normálne spoilerovať v popise filmu twist na ktorom celý film stojí. Dosť, že to robia autori niektorých hlúpych komentárov. Mnohým to zničí divácky zážitok. Ja som naštastie popis nečítal a film si skvele užil. Captive State je nadpriemerný sci-fi thriler, ktorý dokáže strhnúť svojou atmosférou a minimálne fanúšikovia mimozemských invázii si prídu na svoje. Wyatt priniesol obvyklú kvalitu, herecké obsadenie, najmä Goodman vynikajúci. Za mňa 4*.

Trhlina (2019)

Bebjak ma nesklamal. Dostal som dokonca viac ako som očakával. Rozbeh je dlhší, ale to je tým, že pôvodne to bolo plánované ako televízna miniséria. A áno, ľudia v kine sa sem tam zasmiali na Maštalírových textoch a naviac ma štvala slečna vedľa mňa, ktorá mala potrebu frajerovi polohlasom neustále vykladať prečo postavy urobili alebo neurobili to, či ono. Dnes bohužiaľ v kine bežný jav. Ale keď film vygradoval, som zrazu zistil, že nikto nerozpráva, nešuchoce, nerehoce sa, lebo celé kino sa nechalo strhnúť atmosférou a emóciami a s otvorenými ústami v nemom úžase hľadia na plátno. A to je presne dôvod, prečo sa tento typ filmov robí a zároveň známka, že Bebjak odviedol kus dobrej práce. Už si ani nepamätám, kedy naposledy som sa nechal v kine takto strhnúť atmosférou hororového filmu. Ak by sa chcel Bebjak pustiť do ďalšej Karikovej knihy alebo natočiť niečo podobné, opäť rád prídem do kina.

Potomek (2019)

Film rozhodne nesklamal, skôr naopak. Téma je pomerne originálna a dnes už ani nie je možné urobiť film bez nejakej (náhodnej) podobnosti s inými filmom. A je tu ešte jedna vec. V hororoch so zlými deťmi väčšinou detský herci nezvyknú priamo predvádzať otvorené násilie a vraždiace krvavé scény a tieto veci sa odohrávajú za kamerou, v náznakoch, alebo vraždí tajomná sila. No v tomto filme nie a 11 ročný J.R. Scott hrá všetko a naplno. Taktiež Scott nebol prvoplánovo vybratý pre jeho zlovestný alebo divný výraz tváre, ako to väčšinou pri takýchto filmoch býva. Je úplne normálny chlapec, ktorý však monštum v sebe dokáže zahrať bravúrne a naozaj naháňa strach.To ešte viac podčiarkuje pointu filmu.Na úplnom konci mi chýbalo nejaké to prekvapenie aj pre samtného Milesa. Chystá sa snáď aj ďalší diel ? Ak áno, určite si ho pozriem.

Akta Pentagon: Skrytá válka (2017)

Filmárska, režisérska a herecká stánka filmu je síce perfektná, tak ako je to už u Spielberga zvykom, ale príbehová a dramatická stránka je viditeľne slabšia. Žiadna skrytá válka ani aféra v pentagone sa nekoná. Väčšina filmu je o tom, ako sa Post pokúša zapojiť do kauzy, ktorú však rozpútal New York Times. Svoj článok však vydá až 15 min pred koncom filmu a následne všetko, čo mohlo robiť tento film dramatickým a zaujímavým je trestuhodne schematicky nastrihané v týchto posledných 15 min. A pôsobí to bohužiaľ ako trailer k inému, oveľa zaujímavejšiemu filmu. Keď chcel Spielberg robiť film o Poste, prečo si nevybral radšej aféru Watergate, ktorá bola pre tieto noviny oveľa viac prelomová a v poddaní Spelberga mohol vzniknúť geniálny film.

Děsivé dědictví (2018)

Ten film je nielen strašidelný ale aj nepríjemný, dusný, depresívny ... Nie je pre fanúšikov prvoplánových mainstreamových ľakačiek a odráža sa to aj na tom, ako fanúšikovia takýchto filmov film podhodnocujú (viď. niektoré komentáre). Taktiež nie všetko dáva úplný zmysel a nie všetko dokonale logicky zapadá. V iných filmoch mi to zvykne vadiť, ale tu to je presne ten element. ktorý Vas nechá po film čumieť s otvrenou pusou a ešte dlho po vzhliadnutí filmu Vám ten príbeh zostane v hlave a núti Vás premýšľať čo sa vlastne stalo a ako vysvetliť to, či ono. V neposlednom rade treba pochváliť skvelý výber postáv a excelentné herecké výkony a to vrátane detských rolí. Pozn. Ann Dowd tu hrá milú starú dámu ale v rámci atmosféry filmu tu pekne funguje aj to, že v nej jednoducho vidíme odpornú tetu Lýdiu, ktorú excelentne stvárňuje v Príbehu služobníčky.

Na hory (2018)

"Na hory" je krátkometrážny film so šokujúcim koncom, ktorý má i edukatívny charakter. Nemyslím, že v ňom niečo chýba, ako uvádzajú niektoré komentáre. Kedže pri krátkometrážnom filme nie je dostatok priestoru, autor vybral tú zlú možnosť, aby apeloval ako to nemá byť (vrátane neempatických a nesympatických rodičov). Ak by mal film inú (dlhšiu) formu, dalo by sa polemizovať o miernejšom konci s návodom na riešenie. Inak je film natočený veľmi dobre po hereckej i režisérskej stránke. Čo sa týka zobrazenia nahoty, celé je to natočené v tomto smere pomerne vkusne, bez jej zbytočného explicitného zobrazovania. Dôkazom je aj to, že jedna z dvoch takto "chúlostivých" scén filmu je zachytená aj na bežne verejne vystavovanom filmovom plagáte. Ak niečo láka úchylákov na tento film, tak určite prehnaný komentár aký napísal napr. Vikki O erotike (alebo dokonca o autoerotike) nemôže byť ani reč - absolútne žiadna vo filme nieje.