Rebel Moon: První část – Zrozená z ohně (2023)

Sorry, ale mnoho hodnotení aj recenzií, ktoré tu sú, nie sú objektívne. Zas je tu záplava samozvaných kritikov, ktorí majú pocit, že hodnotia ďalší "Prelet nad kukučím hniezdom",  alebo nehodnotia film ale Netflix či Snydera samotného. Základným cieľom filmu tohto typu je baviť a to spĺňa takmer dokonale. Ano, film má nejaké muchy a je čo vytknúť, ale nektoré "výtky" sú tu od veci. Ako sa napríklad niekto môže dožadovať epického finále, keď je to iba prvá časť filmu.  Práve naopak, je treba oceniť, že to skončilo celkom rozumne s relatívne uzavretým koncom. Ten dodatok "part 1" totiž evokoval skôr príliš otvorený koniec alebo nejaký hlúpy cliffhanger.  To sa nestalo a preto pridávam *.  Ešte dodávam, že vytvoriť niečo ako Star Wars tak, aby to bolo originálne a svoje, je ťažká úloha.  Snyder tento svoj cieľ splnil a až tak veľmi neodpisoval od iných. Aj keď mne to trochu viac ako SW pripomínalo seriálovú Nadáciu od Apple.

Vesmírná propast (2022)

Film má zaujímavý námet, ale celkovo bohužiaľ nie je žiadnym veľdielom. Odpad to však rozhodne nie je, pozrieť sa to dá. Čo ma zaujalo, je absencia čohokoľvek ruského. Dôvod by mal celkom zaujímal, aj vzhľadom k aktuálnej situácii. Vo filme nie je žiadna azbuka, nápisy a texty na displejoch sú v angličtine, žiadne ruské vlajočky, insígnie, postavy s ruskými menami. Postavy majú anglicky znejúce mená a herci hrajú v angličtine a nejde o predabovanú ruštinu.Schválne som to pozorne sledoval a v mnohých prípadoch je úplne zrejmé, že herci vyslovujú priamo anglické slová. Ak je tam dabing, tak možno kvôli akcentu hercov alebo podobne.

Dva lidi v ZOO (1989)

Film má nejaké chyby a chybičky, ale má aj svoje čaro. Prvý raz som ho ako dieťa videl v TV a odvtedy si ho vždy rád pozriem znovu. Trochu mi vadí nedokončená dejová linka s podvodmi pri predaji zvierat. Poledňáková nastolila vážnejšiu tému, ale rozhodla sa ju ukončiť trochu naivne - detsky. Plus, ako vidím z mnohých komentárov, málokto pochopil, že zvieratá v závere vypustil Monty. Či a ako to prispelo k vyriešeniu situácie v ZOO, nám už režisérka  neukázala.

Dominion: Pod nadvládou zla (2005)

Mnohých tuším zmiatlo, že film bol vydaný rok po "originále" - Exorcist: The Begining a píšu v recenziách nezmysly. Lenže rok vydania neznamená, že film vtedy aj vznikol. Ono totiž toto vzniklo prvé a je to defacto originál a Begining alternatívna verzia. Takže Paul Schrader sa nezbláznil a netatočil po roku rovnaký film s rovnakými hercami. On bol prvý, ale štúdiu sa jeho film nepáčil, tak ho nechali prerobiť iným režisérom a vznikol Begining. Dominion tiež nezostal v šuplíku a po roku ho vydali aspoň na DVD. Begining aj tak nie z gruntu nový film, lebo nový režisér  využil veĺa záberov z Dominionu, preobsadil tuším iba jednu ženskú postavu a predstrihal pôvodne natočený materiál.

Sviňa (2020)

Je v poriadku, že Arpád Soltész za účelom stvorenia knižného a neskôr filmového fiktívneho kvalitného príbehu prekrúcal fakty, spájal to, čo reálne nikdy súvis nemalo, alebo si dokonca celkom vymýšlal. To spisovatelia úplne bežne robia. Nie je však v poriadku brať ten film ako meradlo reality. Veď to miestami bola až paródia skutočnosti (a to nemyslím ako negatívum). Chvíľami som mal dojem, že pozerám další diel "Mafstory". Ale asi chápem, čo je na filme také príťažlivé. Aj keď je jasné, že 3/4 vecí v tom filme je fikcia, je to namiešané tak dobre, že je problém jasne identifikovať tú zostávajúcu 1/4. A každý si potom vyberie tú svoju "pravdu". Výtku mám k záveru filmu. To ukončenie do stmievačky so zvukmi zasahujúceho komanda mi prišlo akoby niekto veľmi chcel šetriť peniaze i filmový čas. Divák by si zaslúžil satisfakciu v podobe scény zaktnutia Svine i direktorky na obraze.

Amnestie (2019)

Pre mňa bol "Amnestie" takmer dokonalým filmovým zážitkom a o to presne pri filme ide. Herecké výkony všetkých zúčastnených, Vašutova skvelá slovenčina, kamera, réžia.... Karásek opäť nesklamal, rovnako ako v prípade "Kandidáta". Komentújúci síce spomínajú nejaké výtky, ale väčšina je mimo misu. Asi sa príliš nechali filmom uniesť, keď hodnotia nie film ale samotné Havlové amnestie alebo iné prípadné neduhy tej doby. Mohí nechápu, že film nie je dokument a nemá za cieľ presne dokumentovať, čo sa vtedy stalo, ale priniesť fiktívny príbeh iba inšpirovaný Leopoldovskou vzburou. A to autorom vyšlo skvele. Nie je veľa kvalitných slovenských filmov, ale keď sa nejaký podarí, stojí za to. A toto je presne ten prípad.

Dva papežové (2019)

Čakal som trošku niečo iné. Aj trailer na film mierne zavádza, že ide o súboj a výmenu horšieho (kontroverzného) pápeža za toho lepšieho. Ale je to len dobre, inak by ma k filmu zrejme neprilákal a prišiel by som o excelentný filmový zážitok. Hlavnou prednosťou filmu je, že je veľmi ľudský a civilný. Napriek tomu, že je o dvoch pápežov, nevnucuje žiadne svetonázory, nie sú v ňom žiadne ťažké teologické úvahy. Majstrovsky odvedené filmárske remeslo a famózne herecké výkony dvoch hlavných hviezd už spomínali mnohé komentáre predo mnou. P.S. Ide o film, ktorý je pre všetkých a zďaleka nie iba pre rímskokatolíckych veriacich.

Watchmen - Válečnické umění komančských jezdců (2019) (epizoda)

Po prvých dvoch epizódach konštatujem, že seriál zaujal a pozriem si ho. Nemyslím, že je (alebo sa neskôr ukáže, že nebude) až tak odlišný od deja Snyderovho filmu. Alternatívny svet, ktorý vidíme v seriáli je zrejme priamym dôsledkom Veidtovho riešenia jadrovej krízy na konci filmu. A keď už hovorím o fiktívnych svetoch, neodpustím si malú poznámku. Nechápem ako niekomu môže vadiť fiktívny svet zo zábavného seriálu a a hľadať v ňom nejaké (dokonca škodlivé) priame porovnania s realitou (viď. niektoré komentáre aj k 1 epizóde). Snáď naozaj iba rasistovi môže tak bytostne vadiť vymyslený seriálový svet na ruby. Naviac určite to nie je samoúčelné, ale počas behu seriálu sa dozvieme prečo je to tak. Za mínus považujem, že je to trochu rozťahané. Na to, že seriál má až 60 min epizódy, sa toho dejovo veľa nestane. V podstate v celej druhej epizóde sa dej veľmi výrazne neposunul, až na konci o milimeter, aby to znova uťali ako cliffhanger do ďalšieho dielu. Dúfam, že toto naťahovacie klišé nebude pravidlom. Inak sa môže ľahko stať, že to skončí po 1-2 sériách pre nedostatok financii nejakým hlúpym otvoreným koncom a divák nebude mať ani po x zdĺhavých epizódach jasno o celkovom obraze príbehu.

Eli (2019)

Nechápem, prečo tak niektorí odsudzujú zvrat na konci toho filmu. Nebyť tam, ide len o tuctovú ducharinu, aké dnes tvorcovia chŕlia jednu za druhou. Aj ja som bol spočiatku nepríjemne zaskočený, že wtf... Ale nakoniec som si to finále skvele užil vrátane majstrovského vizuálneho stvárnenia. Pre mňa jeden z najlepších koncov hororu, aký som po dlhej dlhej dobe videl. Preto hodnotenie mierne nadnášam a dávam 5*.

American Hangman (2019)

Tunajšie komentáre sú zavádzajúce. Film zďaleka nie je komorný ani nudne konverzačný. Síce sa nestrieľa od začiatku dokonca, ale o dramatické momenty a napätie rozhodne nie je núdza. (Spoilery.) Únosca síce občas vykladá pseudoprávnické bludy, ale v zásadných veciach má bohužiaľ pravdu. Polícia prípad spackala, pôvodný súd utajil pred porotu fakty a dôkazy, ktoré mohli odkloniť jej rozhodovanie od verdiktu "vinný". Pár flasbackov do pôvodného procesu mohlo film oživiť, ale dej by nejako významne neobohatili. Z deja je úplne jasné, že polícia aj súd sa jednoznačne dopustil chýb a nevidím dôvod mrhať filmovým časom na zbytočné vysvetľovanie, či vyvracanie zrejmých faktov. Záver je trochu pritiahnutý za vlasy, ale potešilo ma, že to nebol happyend v štýle seriálov CSI. Donal Sutherland zahral postavu sudcu vynikajúco a dostatočne emotívne, aby vtiahol diváka do pocitov a neskôr bezmoci väzneného sudcu. American Hangman si 4* poctivo zaslúži.