• Romantický

Lamhe (1991)

Pět získaných cen Filmfare, včetně dvou nejcennějších - za film a herečku v hlavní roli (Sridevi), která si zde zahrála rovnou dvojroli (matku i dceru). Příběh nás zavede do Rádžastánu, kam z Londýna za svoji vychovatelkou (W. Rehman) přijíždí mladý Viren (A. Kapoor). Netrvá dlouhu a zamiluje se do krásné Pallavi (Sridevi). Když se dozví, že ho nemiluje a bude si brát jiného, vrací se zdrcený zpět. Po čase potká Pallavi s manželem tragická autonehoda. Před svoji smrtí poprosí Pallavi Virenovu vychovatelku, aby se postarala o její novorozenou dceru Pooju. A čas plyne... Viren žije v Londýně a do Indie se vrací jen s nechutí a na krátký čas. Nestačí si tak všimnout, jako ho malá Pooja zbožňuje, ani jak pomalu vyrůstá a mění se v přesnou kopii své matky. Viren se tak bude muset postavit své minulosti, citům a bolesti, které ho nikdy neopustily a čelit mladé Pooje, která ho miluje..... Moc hezký a dojemný příběh, vyprávěný v poklidném tempu, nabírá na síle hlavně až v druhé půli s gradujícím závěrem. Téma je malinko kontroverzní, ale Indům, které jinak pobuřeje kde co, to jak vidno nevadilo. A. Kapoora a hlavně Sridevi jsem si užíval naplno. Hudba, písně i jejich zpracování moc příjemné. Já prostě ten klasický a tradiční indický rukopis a jejich ducha - podstatu, miluji! Proto mi dělá malé problémy přijmout současnou tvorbu s takovým nadšením, jako tu starou. Ale každá doba byla jiná a měla svá pro i proti. Záleží na fanoušcích a jejich výběru. Hodnotím silnou čtyřhvězdou. Přemýšlel jsem i nad pětihvězdou, ale ona rozvláčnost, i když nenudící, si žel musela vybrat svoji daň. Krásná stará klasika, jenž si zaslouží vaši pozornost.

Jo Jeeta Wohi Sikandar (1992)

Cena Filmfare za nejlepší film. Taková klasika. Dva bratři. Starší je ctnost sama, mladší Sanju (A. Khan) se nejraději poflakuje s partou a o svém bratru si myslí své. Vzájemné soupeření škol, kde ti „prestižnější“ jsou nafrnění frajírci, kteří se ničeho neštítí. Je tu i láska. Sanju se nejdříve zamiluje do povrchní „krasavice“, aby náhle prozřel a zjistil, že to nejlepší mu bylo vždy nablízku. Konečně dospěje a zmoudří. Novinkou jsou závody na kolech. Příběh mě oslovil a zaujal. Stejně tak i A. Jhulka. Výborné písně a třeba „Pehla Nasha“ je již kultovní. Poctivá čtyřhvězda.

Jaanwar (1999)

Badshah (A. Kumar) jako malý chlapec osiřel. Ze zjištných důvodů se ho ujal zločinec Sultan (S. Kapoor) a vychoval z něho člena své bandy. Poté, co se Badshah zamiluje do tanečnice Sapny (K. Kapoor), která mu lásku opětuje, prozře. Chce opustit svůj způsob života a usadit se. Jenže osud s ním má jiné plány..... Velmi hezký a dojemný příběh. Jediné, co se mi opravdu nelíbilo, bylo to náhlé utnutní milostné linky. Vzhledem k vývoji chápu, ale mně osobně to prožitek pokazilo. Hudba je výtečná a plná krásných písní i tanců. Čtyři silné hvězdy.

Andaz (1994)

Dosti nesourodý příběh je předělávkou tamilského „Sundara Kandam“ (1992). V první hodině se neděje vlastně nic. Do školy přichází nový učitel Ajay (A. Kapoor), který musí čelit poněkud živější třídě. Jeho studentka Jaya (K. Kapoor) ho nejdříve s ostatními škádlí, ale poté se do něj zamiluje. Tento vztah však Ajay nehodlá přijmout a narychlo se ožení se Saraswati (J. Chawla). Do toho se ještě přidají místní povstalci a základ pro „gulášek“ je hotov. Vše bralo sílu z hvězdné K. Kapoor a ze skvělých písní a tanců. Těch sexuálních náznaků!!! Tři silné hvězdy.

Main Khiladi Tu Anari (1994)

Příběh inspirovaný filmem „Poldovi v patách“ (1991), kde si své řekla i „Smrtonosná zbraň“ (1987), se mi líbil. Policejní inspektor Karan (A. Kumar) touží dopadnout šéfa místního podsvětí Goliho (S. Kapoor), zodpovědného za smrt jeho bratra. K tomu se připlete úspěšný herec Deepak (S. A. Khan), který u Karana čerpá oživující inspiraci pro svoji další roli i kariéru. Nápomocna jim bude i tanečnice Basanti (S. Shetty)..... Výborní herci, skvělá hudba, tance. Mé první setkání se sympatickou Raageshwari. Pohodová blbůstka potěšila. Čtyři slabší hvězdy.

Humraaz (2002)

Rozhodně zajímavá, alespoň co se příběhu týče, i když jinak ryze průměrná podívaná. Začátek sic malinko naznačí další vývoj, ale zatím se vše ubírá v pohodovém a čistě romantickém duchu, který se začne komplikovat až časem, kdy zjistíme, jak to ve skutečnosti je. Dovedu pochopit jednání jistých dvou postav, ale té třetí ne. Myslel jsem si, že..., ale ono... Dost velké zklamání, které mi vše spolehlivě zkazilo. B. Deola a A. Khannu moc nemusím, zatímco A. Patel ano, to však nebyl hlavní problém. Ten spočíval ve vyznění. Hudba dobrá. Tři hvězdy.

Oosaravelli (2011)

Parádní masakrózní jízda! Příběh o jednom slibu a pomstě stál vážně za to. Začátek byl ve znamení romanticko-komediálním. Indové jsou živoucí studnící všech možných i nemožných šíleností a ujetin. V tomto případě to nehnali do extrému a vážně pobavili. Po „zahřívacím kole“ přijde na řadu skvostná rubanice a návrat do minulosti, který osvětlí přítomný děj. Dále se jede ve stejně ostrém a nekompromisním tempu. N. T. R. R. Jr. je můj velký oblíbenec, stejně jako T. Bhatia a oba svůj vysoký status potvrdili. Hudba příjemná. Čtyři silné hvězdy.

Sherni (1988)

Vesnická dívka Durga (Sridevi) je vlivem osudu donucena nastoupit krvavou cestu banditů, aby odčinila všechna příkoří, která byla napáchána na její rodině vinou místního vlivného muže a jeho nohsledů..... Vidět Sridevi celou v černé kůži s pásem patron okolo pasu, kterak s přehledem likviduje všechny padouchy, byl jedinečný zážitek. Právě kvůli tomu jsem „Sherni“ zhlédl a nelituji. Nutno si přiznat, že se při vší snaze jedná jen o solidně průměrný film. Leč užil jsem si ho, včetně hudby a tanců. Dozajista nenudil, jen měl pár slabších míst. Tři hvězdy.

Zulmi (1999)

Velmi příjemné a toliko potřebné překvapení. Jediné, co jsem o filmu věděl bylo, že se mu příliš nedařilo v kinech a o jeho průměrných ohodnoceních na jiných místech. V tomto případě musím plout zcela proti proudu. Příběh o pomstě mě dokázal vtáhnout s naprostým přehledem, až přímo nadchnout. O postavách mohu říci to samé. A. Kumar i T. Khanna (jeho budoucí manželka) vytvořili sympatický pár. Výborná hudba vše jen stvrdila. Samozřejmě, že to dokonalé nebylo, toho jsem si vědom. Já jsem však nadmíru spokojený. Čtyři silné hvězdy.

Dulhe Raja (1998)

Vážně až příliš otravné po všech směrech a stránkách. Ze začátku se ty různé „souboje“ a slovní přestřelky mezi boháčem (K. Khan) a Rajuem (Govinda), chudým vlastníkem jedné zaplivané restauračky, snést ještě daly, ale všeho moc škodí, což pro tento případ platí dvojnásob. Přehršel bídných vtípků a jiných blbůstek nadobro pohřbila veškeré naděje, které jsem do toho vkládal. Když je navíc každá postava silně otravná a nesympatická... Co pochválit? Jednoznačně krásnou R. Tandon, hudbu a výtečnou skladbu „Akhiyon Se Goli Maare“. Dvě hvězdy.