• Romantický

Nigahen: Nagina Part II (1989)

Volné pokračování výborného filmu „Nagina“ (1986). Docela jsem se o výsledek obával, ale naštěstí zcela zbytečně. Příběh mě zaujal a dokázal oslovit, i když se vlastně jen opakuje zápletka minulá s novými nápady. Sridevi je stejně okouzlující jako vždy. Sympatický S. Deol je pro ni daleko přirozenější herecký partner než předchozí Rishi Kapoor („dobrosrdečný starší strýček“). A. Kher sice nemá tu šílenost v očích, jako Amrish Puri, ale jako padouch duší i tělem vůbec nezklamal. Písním i tancům nemám rovněž co vytknout. Jasné čtyři hvězdy.

Maa Tujhhe Salaam (2002)

Tato akcí nabitá podívaná nám lehce nastíní „o co v tom indickém Kašmíru vlastně jde“. Indové si chrání to své, což se Pákistáncům vůbec nelíbí a navíc využívají Kašmíru k útokům na indickou armádu. Mnozí místní mají toho přetahování již dost a chtějí pro sebe úplnou nezávislost, což je reálně nemožné. Ano, bylo to trochu naivní, stejně jako souboje a přestřelky, což vůbec neřeším. Sněhem zaváté hory a lesy jsou pastvou pro oči. S. Deol likvidující nepřátele po desítkách neomrzí, stejně jako charizmatická Tabu. Hudba i tance kvalitní. Čtyři hvězdy.

Samrat Prithviraj (2022)

Vyprávění o „posledním hinduistickém císaři“ Indie je založeno na staré epické básni „Prithviraj Raso“ a zavede nás do 12. století, kdy útočící muslimské hordy počaly své úspěšné dobývání Indie, z které kousek po kousku ukrajovaly, až ji ovládly celou. Takže tam mají ty „věčné potížisty“ dodnes. I když snímek v kinech propadl, já o něm nemohu říci nic špatného. Kvalitní klasičtí herci, včetně nové tváře jménem Manushi Chhillar (Sanyogita). Historický příběh nenudil, byl plný barev, krásného oblečení a akce. Hudba dobrá, tance pěkné. Čtyři hvězdy.

Thappad (2020)

Cenami Filmfare ověnčený snímek. Za mě hrůzně vyumělkovaný aktivistický příspěvek, vedený až nestydatě tendenčně. Chlapi jsou čisté zlo, které požírá „ženské štěstí“, ahá! Kdyby byl někdo zvláště nechápavý, tak je to „vysvětleno“ rovnou na několika případech. Amrita (T. Pannu) dostala jednu facku a zhroutil se jí svět, s otázkou, proč se jí nikdo nezastal? Ale s přehledem přehlížela domácí násilí u své služebné. Amritin manžel byl jasný sobec, ona ne? Což takhle zlepšit každodenní komunikaci? Hudba průměrná a jen „z musu“. Tři silnější hvězdy.

Rajkumar (1996)

Levná, neumětelsky splácaná verze „Robina Hooda“, vz. Costner 91, do toho je včleněn příběh vlastní a postřehl jsem i souboj z „Šíleného Maxe“, vz. Gibson 85. Nářez vážně jen pro silné povahy. Ovšem má to i své klady. Charizmatického A. Kapoora, skvělého N. Shaha ve dvojroli (zvláště zženštělé dvojče pobavilo a stejně tak i jejich kostýmy ve stylu „drsný vs. teplý upírský lucifer“) a hlavně úchvatnou, krásnou a jedinečnou M. Dixit. Již jen kvůli ní stojí tuto ujetost vidět. Hudba je výborná, včetně tanců, ve kterých dominuje již zmíněná Madhuri. Tři hvězdy.

Shershaah (2021)

Cena Filmfare za nejlepší film, plus další ocenění k tomu dají tušit, že se bude jednat o něco vyjimečného. Popravdě, jsem si od toho sliboval více, což ovšem vůbec neznamená, že jsem si nepřišel na své, to vůbec. Jen mě to zpracování, včetně osudu a osobnosti hlavního hrdiny, nedokázalo patřičně vtáhnout. Takže jsem si s odstupem vychutnával tento akcí doslova nabitý válečný film. Škoda, že tu nebyl přítomen Sunny Deol. Hudba dobrá, ale jen ve formě doplňku. Dobrý Pákistánec je mrtvý Pákistánec a o Madhuri se nežertuje! Čtyři hvězdy.

Mimi (2021)

„Nenápadně nápadný“ zástupce osvěty a agitek (pro mne již trochu otravných), které se nyní v Indii množí, jako houby po monzunovém dešti. Snad se to nezvrtne jako u nás na Západě. Nyní na téma institutu náhradního mateřství a druhotně i adopcí. Ale v tomto případě se to podařilo zpracovat velmi solidně. První polovina je tradičně v duchu humorném, v druhé převládá drama, které mě místy dokázalo dojmout. Hudba dobrá, příběh spíše jen doprovází. Tři ceny Filmfare za herecké výkony (K. Sanon, P. Tripathi, S. Tamhankar). Silnější čtyřhvězda.

Ram Lakhan (1989)

Tento snímek si zařazuji mezi to nejlepší, co vzniklo v Bollywoodu let osmdesátých. Malý Ram se těší na narození svého bratříčka Lakhana, když jeho příbuzní, bratři Bhishambar (A. Puri) a Bhanu (P. Rawal), jdou do vězení za pašování, k čemuž zneužívali firmu jeho důvěřivého otce (D. Tahil). Po letech se vracejí na pozvání Ramova dědečka, který jim chce dát druhou šanci i přes protesty Ramova otce do jejich rodinného sídla. Oba proradní bratři mají ovšem naprosto jiné úmysly, než se napravit. Podvodem připraví Ramovu rodinu o majetek, zabijí jeho dědečka i otce a s matkou (R. Gulzar) a malým bratrem je vyženou z domu. Roky plynou... Z Rama (J. Shroff) se stal spořádaný policejní inspektor. Lakhan se nejvíce zajímá o svou dětskou lásku Radhu (M. Dixit), zahálku, a jak co nejdříve a nejsnadněji přijít k penězům. Zatímco jejich matka žije stále ve smutku a ve víře, že se synové společně pomství viníkům za všechna příkoří. Následné události prověří charaktery Rama i Lakhana a sílu rodinných svazků..... Vážně pěkné. Jediný problém (ale vážnější) přítomen v druhé půli. Týkal se Lakhana a následného vývoje. Stále jsem čekal, že v tom bude něco jiného. Jinak příběh byl včetně postav opravdu košatý a bohatě rozvinutý, což dodalo všemu vážnost i hloubku. Přítomny jsou i humorné vsuvky. Hvězdné herecké obsazení netřeba komentovat a nosit tak dříví do lesa. Hudba je naprosto skvělá. Písně jako „My Name Is Lakhan“, „Tera Naam Liya“ a „Bada Dukh Dina O Ramji“ mluví za sebe. Za hodnocení pod pět hvězd může „kauza Lakhan“ a závěr, který byl již zřetelně „unavený“. Čtyři silné hvězdy zcela po právu uděleny. Kultovní záležitost.

Raja Babu (1994)

Raju (Govinda), synek z bohaté rodiny, se zamiluje do Madhu (K. Kapoor). Ta je časem ke sňatku svolná, ale když zjistí, že Raju nemá vzdělání a klamal jí, urazí ve vzteku jeho otce. Raju se však své milé nehodlá vzdát tak snadno. Když navíc vyjde najevo, že byl adoptován, počnou se věci ještě více komplikovat..... Nemohu říci, že to bylo špatné, jen mě to příliš nezaujalo. Postavy byly často až otravné a nenašel jsem si k nim potřebnou cestu. Příběh postrádal patřičnou sílu. Hudba naopak výborná. Můj osobní hit je „Mera Dil Na Todo“. Tři silné hvězdy.

Break Ke Baad (2010)

Jednoduchá a pohodová bollywoodská jednohubka s mými oblíbenci. Příběh nic moc nového nepředstavil, některé zvraty, změny a „náhodičky“ budí otázky, ale což, na tom nesejde. Abhay/Gelato (I. Khan) byl sympaťák a normální chlap od začátku. To „nezávisle závislá“ Aaliya/Al (D. Padukone) a její otravné „hledání se“ mi lezlo na nervy, ale v mezích snesitelnosti. Trocha humoru sem, romantiky tam, příjemné prostředí k tomu a dostaneme poměrně konzistentně nenáročný odpočinkový mix. Hudba pěkná, ale spíše jen doplňková. Čtyři slabší hvězdy.