The Snare (2017)

V prvom rade si treba povedať že na to, aby ste si tento film ako tak vychutnali, potrebujete zmeniť žáner v ktorom je natočený, lebo ako horor je to bieda. Skúste sa na to pozrieť ako na psychologický film, odmyslieť si scény ktoré evokujú horor (zjavujúca sa mŕtva matka, deti v štýle Sinistera) a dostane síce podstatne slabší film akým je Antichrist či Melanchólia, ale aspoň to vydržíte pozerať do konca. Režisér Cooper natočil veľmi slabý horor, ktorý mohol byť celkom dobrým psycho filmom o žene, ktorej myseľ funguje trochu inak ako väčšine smrteľníkov. Celkovo sa Cooper pohyboval niekde medzi psychologickou drámou a hororom v štýle japonskej Nenávisti, lenže prelínanie oboch štýlov filmu skôr uškodilo. 29% od užívateľov film vnímaný ako horor vystihuje, po prižmúrení oboch očí však v ňom možo objavíte skrytý potenciál.

Cabin Fever 2 (2009)

V porovnaní s prvým dielom sme sa kvalitou nanešťastie posunuli na úroveň hraničiacu s odpadom. Ak Roth aspoň trochu pripomenul slávny horor Evil dead, Westove spracovanie druhej časti je obrovským sklamaním. Aj keď úvodné titulky od začiatku poukazujú na hororovú komédiu je vo filme vtipných a dobrých scén žalostne málo. Snáď úvodná scéna s autobusom je ešte ako tak vtipná. Zvyšok je vyslovene trápením, čo sa týka efektov, výkonov hercov či samotnej príbehovej línie. Strata času a hodnotenie 1* za pokus o hororovú komédiu.

Chatrč (2017)

Film, ktorý rozdelil fanúškov čsfd na dva tábory. Ateistických idiotov, ktorý za všetkým zlým vo svete vidia cirkev (nech je baptistická,pravoslávna,šiítska,moslimská a neviem ešte aká) a takých, ktorým sa film zdal trúfalý lebo zobrazil Boha. Nuž, Hazeldine mal šťastie, že nezobrazil Alláha, už by bol o hlavu kratší. A potom je tu veľmi malá časť nás ostatných užívateľov, ktorý sme pozerali film. Predovšetkým film o vine a treste a o tom, kto môže niekoho súdiť. O tom že to, čo niekto považuje za zlé môže byť pre iného prirodzené. V jeho vnímaní reality. Režisér sa snažil priniesť film, ktorý mal v ľuďoch tak trochu zbúrať niektoré mýty a predsudky.Po prvé, Boh je žena...ešte k tomu tmavej pleti. Po druhé, Mack sa so svojim otcom vysporiada ozaj svojským spôsobom ( čo tak rozvod???) a neskôr ľutuje malého chlapca, že si taký život nezaslúži. A tým nie je nik iný ako jeho otec. Možno mnohí z nás niekoho odsudzujú a pritom dôvody jeho konania nepoznajú. Pardón, nie niektorí. Všetci. Ale, na druhej strane, odpustili by ste niekomu, kto by zo sveta zniesol Vaše dieťa? Predpokladám že nikdy. Ani po stretnutí s Bohom či Krišnom. Dokonca ani samotným Verbalom...Silná téma, celkom dobre spracovaná avšak zbytočne dlhé a miestami neskutočne nudné. Dúfam, že kniha bola lepšia. Ale po tomto filmovom spracovaní po nej nesiahnem.

Cabin Fever (2002)

Zrub v horách a rozhovor o tom, ktorý zrub vlastne myslia z paródie Scary movie bolo úplne prvé, čo ma pri názve tohto filmu napadlo. Klasický začiatok mal diváka utvrdiť v tom, že to bude typická tínedžerská vyvraždovačka. Celý film sa však nakoniec zmenil v niečo iné. Novšie spracovanie Evil dead. Roth pravdepodobne chcel vzdať poctu práve tomuto filmu. A je dobré že niečo podobné natočil. Na druhej strane, práve to, že je to príliš podobné to odo mňa viac ako 3* nedostane, rovnako ako ani od väčšiny fanúšikov čsfd. Zaradenie k hororu je trochu scestné, viac by sedelo horor,komédia. Príjemné odviazanie od serióznej tvorby, nič viac, nič menej. Film ktorý si budete pamätať veľmi krátko.

All Hallows' Eve (2013)

Tento film môže byť hodnotený dvoma spôsobmi. Buď obyčajnými ľuďmi, ktorí si chceli pozrieť horor a dostať hodnotenie maximálne dvoch hviezdičiek alebo fanúšikmi dobrého filmu, ktoré za spracovaním Damiena Leoneho vidia niečo viac. Režisér sa pohráva s mysľou diváka dvoma smermi. V prvom rade odkazy na ktoré filmy v ňom nájdete (To, Vojna svetov, Divadlo hrôzy, Halloween, ...) a v druhom rade akým smerom sa bude dej vyvíjať, teda či prepne Timmimu a zahrá sa na Micheala Myersa, či to bude kopírovať Sinister alebo Kruh. Výkony hercov, podľa mňa amatérske zámerne doplnené výbornou kamerou, pri sledovaní záberov z kaziet sa režisér snaží zlepšiť autentickosť filmu a skvele zvládnutou hudbou by filmu vyniesli vyššie hodnotenie keby...Keby v ňom bolo niečo orginálne, vlastné. Zmiešanie poviedkového Tales from the crypt s Kruhom a Hostelom proste nestačí a ako som už spomenul ani skvelá hudba pendlujúca od gotického hororu k cirkusovej hudbe či prelomenie tabu a zobrazenie odrezaných detských hláv je na vyššie hodnotenie málo.Film neodporúčam pozerať ľuďom, ktorí si chcú pozrieť klasický obyčajný horor. Toto je odlišný film, skôr surrealisticko-Lynchovský a ešte k tomu nie veľmi vydarený. 60%

Nebeská brána (1980)

Veľmi aktuálna téma, hlavne teraz, keď sa európske proamerické denníky snažie presvedčiť nás ľudí, že je našou povinnosťou správať sa k utečencom prívetivo. Vo filme američania znásilňujú a vraždia európskych prisťahovalcov so súhlasom guvernéra štátu Wyoming. Ako tomu je v súčasnosti vieme všetci. Ale k samotnému filmu, ktorý zničil filmové štúdio. Oprávnene. Pozrel som si režisérsku, nezostrihanú verziu, pretože epické filmy ktoré takú majú si pozriem v tejto verzii.. Spracovanie príbehu je nudné, jediné čo trochu zaujalo bola samotná téma. Ak to porovnám napríklad s filmom Sedem samurajov, v ktorom si každý dialóg užívate a tešíte sa, čo ktorá postava o sebe prezradí, tak pri dialógoch, ktoré tvoria značnú časť tohto filmu trpíte alebo minimálne prestanete počúvať.Toto mohol byť skvelý film pod taktovkou iného režiséra alebo priemerný seriál, ak by Michael Cimino zvolil takéto spracovanie. Ako výpravný či epický film sa zďaleka ničím ani len nepriblížil spomínaným siedmym samurajom či neskoršej prvej vydarenej prerábke v podobe siedmych statočných, o Kubrickovom Spartakovi či snímkom Iason a argonauti alebo Ten commandments ani nehovoriac.Nebeská brána mala mať 90 minút a stať sa ďalším v poradí nič nehovoriacich westernov.Takto sa dejín zapísala ako najhorší z dobrých filmov.

Rio Conchos (1964)

Priemerný western, ktorý sklame aj skalných fanúšikov tohto žánru. Bohužiaľ, s legendárnym Unforgiven (1992) má spoločný iba názov používaný v našich končinách. Nudné patránie po ukradnutých zbraniach, nudné spracovanie vzťahov medzi jednotlivými postavami dokonané nudným koncom. Bolo natočených tak veľa výborných westernov ( okrem spomínaného Unforgiven napríklad Vtedy na Západe, Krajina strelcov, Tombstone, Wyatt Earp, Vlak do Yumy atď.) že si určite vyberiete lepší ako je tento bez akejkoľvek námahy. Veľké sklamanie.

Tajemství Enfieldu (2015) (seriál)

Chudáci niektorí českí užívatelia mali obavy z toho čo suché angláni zase natočia. Z dánskym režisérom...Takže tu Ruda evidentne nie je jediným českým raketovým inžinierom študujúcim popri zamestnaní chémiu sacharidov a cereálií.Ďalej to rozvádzať nebudem. Ťažko ohodnotiť seriál na základe prvej časti. Stačí však povedať to, že si určite pozriem aj druhú. Nlelen preto, že prvú od druhej oddelili v najlepšom možnom momente. Celá prvá časť je lepším, zaujímavejším spracovaním príbehu vo filme v zajatí démonov 2. Nie je to zďaleka také komerčné, herci nie sú tak preafektovaný, atmosféra je lepšia, jednoduchšia. Nyholm dokázal vďaka hercom, kamere a kulisám dosiahnuť to, že počas sledovania som si myslel, že to je natočené niekedy v 80 rokoch. A nie že sledujem film z roku 2015, ktorého dej sa odohráva v 80 rokoch. V tom je obrovský rozdiel a jeho majstrovstvo.Pokračovanie komentáru nabudúce.

Sépie a velryba (2005)

Veľmi dobre spracovaná dráma, ktorej scénar, nominovaný na oskara sa príliš podobá skutočnému životu. Príbeh naozaj zaujímavo vykresľuje ako sa členovia rodiny vyrovnávajú s rozchodom, každý svojim spôsobom. Otec vzťahom so študentkou, mama pokračujúcim promiskuitným životom, starší s bratov hľadaním samého seba a mladší začínajúcim alkoholizmom a svojským skrášľovaním školského prostredia. Toto by mohli púšťať v manželských poradniach ako výstrahu, čo s rodinou dokáže spraviť rozvod.Takže senár dostal oprávnenú nomináciu na oskara, že je dej nudný pre viacerých užívateľov je jasné. Dráma nie sú Avangers, takže pri výbere tohto žánru ťažko môžete očakávať 90 minútové napätie. Výkony hercov, kamera a hudba skvele doplnia komornú, skôr festivalovú atmosféru filmu a ľudí, obľúbujúcich dobré filmy potešia nepochybne viac ako hollywoodské braky súperiace v dosiahnutí väčšieho zisku. 85%...

Ochránci (2017)

No počkaj, Avanger. Najprv k samotnému filmu či k zúfalstvu komentára Rudu z Ostravy? Rudu necháme tak, prvá veta jeho komentára mi stačila nato, aby som pochopil, že pri počutí americkej hymny stvrdne. Takže k filmu. Sedlák z ruského sela si vystrelil z toho, čím holý (v)úd oblbuje tínedžerov (a nielen ich) už dlhé roky. Za pár kopejok sa dokázal neskutočne dobre vysmiať z príbehov o avangeroch,xmenoch,deadpooloch,hulkoch,wonderwomens a neviem ešte koľko týchto veľkolepých skvostov kinematografie som zabudol spomenúť. Pretože toto ste inak ako paródiu na nich brať nemohli. Molodec čo sa transformuje do medveďa sa nápadne podobá na toho z rozprávky máša a medveď, chlapík s mečmi prejde čínskym autom ako nôž maslom a veľa ďalších scén je skvelou paródiou na štúdio Marvel.A tu, na čsfd tá paródia tiež bije do očí. Ľudia to porovnávajú práve so spomínanými americkými filmami. Budíček, ľudia. Scary Movie nie je Vreskot, Ochránci nie sú Avengers. 5 hviezd to nemá iba preto, že ho proste nemôžem porovnávať so serióznymi filmami.Úžasný kanadský žart v podaní ruského režiséra, ktorý dokonale vystihol dvojhodinové epické americké ságy v 80 minútach.