Vrána (1994)

Najlepší komiks! "Because we don't know when we will die, we get to think of life as an inexhaustible well. And yet everything happens only a certain number of times, and a very small number really. How many more times will you remember a certain afternoon of your childhood, an afternoon that is so deeply a part of your being that you can't even conceive of your life without it? Perhaps four, or five times more? Perhaps not even that. How many more times will you watch the full moon rise? Perhaps twenty. And yet it all seems limitless..." [Brandon Lee]

Just Before I Go (2014)

Ak máte ozaj zlú náladu, tak tento filmík vám ju aspoň (aj keď len) nachvíľu zlepší. Už len to je dôvod na vyššie hodnotenie. Však ako hlavnú pointu nevidím, že ak sa mi život zrútil, tak (väčšie) nešťastie druhých mi má vdýchnuť druhý (cháp pozitívny) dych. Moje nešťastie je moje a to druhých aj keď väčšie mi ho na šťastie neobráti. Ale nebudem filozofovať. Z filmu ozaj sála aj napriek samým problémom všetkých zúčastnených pozitívna nálada. Už spomeniem len mega sympatickú Oliviu a nádhernú záverečnú myšlienku, ktorú sem ale písať nebudem. 70%

Ona (2013)

Viac ako spoločenská satira mi tu vyráža na povrch obraz schopnosti (emočne zraneného) človeka pripútať sa v podstate k čomukoľvek čo mu opäť dáva (stratený) pocit, že je pre niekoho skutočne vzácny. Tá satira tam je. Ale skôr v globálnom pohľade v podobe obyvateľstva nevšímajúceho si svet mimo obrazovky mobilu a slúchadiel. Pre mňa najväčšou fackou z tejto budúcnosti (ak to teda už nie je realita) bolo zamestnanie hlavného hrdinu. Každopádne to je iba vedľajšia lajna. Hlavnou je vzťah Theodora a Samanthy 1.0 s ktorej pomocou opäť hľadá sám seba. Vďaka hercom im tú lásku verím. Film má celkovo pre mňa dosť pomalé tempo, ale zato veľmi pekný soundtrack. Ak čakáte od filmu odpoveď na otázku či androidi skutočne snívajú o elektronických ovečkách, tak nečakajte. Tento film skôr otázky kladie ako ich zodpovedá a to sa každému určite páciť nebude. Nakoniec skúsim jednu položiť aj ja. O čo by bol tento film odlišnejší ak by na začiatku Theodore vybral namiesto ženského hlasu mužský? 70%

Strašáci (1971)

Ťažko sa mi hodnotí. Pri filmoch tohto žánru je hlavne doležitá reálnosť situácie a správania sa ľudí v nej. Pointu, že človek nikdy nevie, čo sa v ňom ukrýva až pokiaľ sa neocitne v hraničnej situácii, tak s tou problém nemám. Problém nastáva v správaní sa jednotlivých postáv. Vidláci sú stvárnení celkom presne a ako nositeľ zla v tomto filme boli uveriteľný. Hoffmanov matematik sa správal na môj vkus trochu divne, ale to bolo dané charakterom jeho postavy. Jeho zavečný switch zahral neskutočne parádne. Problém mám s jeho manželkou. Samozrejme, že neexistuje ospravedlnenie znásilnenia, avšak ona mu predísť mohla. Nebola žienka z mesta neznalá tamojších pomerov. To, že je niečo nemorálne, nesprávne, to, že si to nikto "nemôže dovoliť", ešte neznamená, že sa to nestane. Jej správanie mi prišlo ozaj neadekvátne k jej postave, pretože tých ľudí poznala a bola odtiaľ. Netvrdím, že si za to mohla sama, ale ak viem, že tá možnoť tu reálne je, tak predsa nebudem vsádzať na to, že to sa "nepatrí". Film, je inak veľmi dobre nakrútený a aj keď sa v podstate vačšinu času nič moc nedeje nejak nenudí. Stále tam je niekde na pozadí očakávanie niečoho zlého, niečoho čo musí nevyhnutne nastať. Každopádne dávam celkovo takých slabších 70% a poviem, že Deliverance bolo lepšie.

Walter Mitty a jeho tajný život (2013)

Podstata života. Tento filmík sa zrejme bude väčšine páčiť. Nie je dôvod, aby tomu tak nebolo. Nenudí ani chvílu. Jednotlivé scény či už vysnené alebo reálne sú všetky super. Hlavne kvôli Stillerovi, ktorý pôsobí presne nech už je hispánsky horolezec alebo šedivý pracovníček tesne pred skokom z vrtuľníku. Ako vravím, páčiť sa to bude väčšine, ale skutočne to docenia tí, ktorý sa občas na autobusovej zastávke tiež nachvíľu zasnívajú. No a tí, ktorý na nás pritom divno čumia, tak tých predsa rozdupe splašené stádo afrických pakoní :) 80%

Konspirátor (2010)

Redfordov film nie je o rozsiahlej konšpirácií vedúcej k zavraždeniu Abrahama Lincolna. Takže tí čo čakáte práve to budete sklamaný. A možno aj nie. Možno vás tiež dostane myšlienka filmu. Myšlienka, že zákon, tak ako je napísaný by mal platiť stále rovnako vždy, všade, za každých okolností a pre všetkých. Lebo o tom práve The conspirator je. S Obsadením filmu musí byť každý spokojný. Najväčší priestor má samozrejme McAvoy, ktorý je ako mladý obhajca brániaci ženu, ktorej sám neverí výborný. Z vedľajších postáv potešil hlavne Danny Huston ako žalobca. Redford ako režisér celkom dobre vystihol situáciu po atentáte ako vo vláde tak aj vo verejnej mienke. S filmom som spokojný a aj keď neviem (úprimne ani ma to moc netrápi) či bola Mary Surrattová vinná alebo nie jedno viem celkom isto a to, že od momentu kedy bol napísaný prvý zákon existovali ľudia, pre ktorých neplatil a ktorý ho mohli ohýbať tak ako chceli. 75%

X-Men: První třída (2011)

Nie som nejaký fanúšik x-menov aj keď uznávam ich kvalitu. Avšak na toto som do kina zašiel. Nie kvôli značke X-men, ale kvôli Matthew Vaughnovi. Ten chlap jednoducho vie. Všetky jeho fimy som videl a všetky sú super. No a tento tiež. Stardust síce Matthew ani teraz neprekonal, ale pre mňa natočil najlepších x-menov. Ja proste zbožnujem prológy. Ani sekundu som sa nenudil. Kopa perfektných scén, z ktorých tá v argentínskom bare je topscéna roka. Fassbender je ozaj Magneto a McAvoy je ozaj Profesor X. Ďalej je tu perfekný záporák zahraný mojim oblúbencom Baconom. Hlavne úvod v lágry s malým Erikom je super. Už väčšiu sviňu zahrať nemohol. Mám pociť, že svoje tam spravila aj nemčina. Vaughn dokázal do svojho filmu napchať všetko. Akciu, drámu, romantiku aj humor a vôbec sa to nebije ba práve naopak perfektne to sedí. Vidieť Charlesa Xaviera baliť baby a exovať veľké pivá či sledovať stomatologické okienko Erika Lensherra stálo tiež za to. No a všetko je to pozliepané dobrou hudbou a kvalitnými efektami. Film som videl už 2x a určite si ho ešte pozriem, lebo čo sa týka x-menov ako povedal Magneto sú First Class Das Beste. 85%

Zdrojový kód (2011)

Samozrejme, že "zdroják" má svoje muchy aj nejaké tie logické diery. Priznajme si však, že ak by film o cestovaní v čase nemal žiadnu chybu, mal by dosť veľkú hodnotu :). Nie, Source Code nie je bez chýb, ale nie je ich až toľko a vďaka výbornému tempu a schopnému Gyllenhaalovi ich skoro nevidno. Aspoň nie po prvý krát. Pochváliť musím aj skvele natočené úvodné titulky a hudbu. Ešte odkaz pre Duncana Jonesa: pán režisér, nie že nám odplávate do iného žánru, pretože takto dobrých scifičiek sa zase tak moc netočí a to platí pre všetky paralelné reality. 80%

Hra o trůny (2011) (seriál)

Príbehovo a postavami namakano premakané, hercami parádne zahrané a jednoducho perfektné fantasy obžerstvo. Jeden z najlepších seriálov, čo som mal tú možnosť vidieť. Perfektné dialógy, ktorých je ozaj kopa, čo bude možno niekomu vadiť, ale ten nech si ide radšej teda pozrieť kobru 11. Je pravda, že akcie nie je až toľko. To však na úkor intríg. V podstate mi tam akcia ani moc nechýba, pretože dialógy a celkovo atmosféra sú také, že stačí ak sa o tom hovorí. Ak máte radi fantasy, tak nie je na čo čakať. Však nie je to fantasy typu ukecaný škrečkovia a tak, ale nasilie, sex, intrigy, kvantá nejednoznačných a ťažko predvídateľných postáv v zložitom príbehu. Kedže to má v podstate 10 hodín, tak je na všetko čas a všetko má svoj priestor (znalci knihy budú možno namietať, ale neverím, že nejak húževnato). Neviem sa dočkať druhej série a nech mi nikto radšej nepovie, že by nemusela byť, lebo inak ja Dallas, prvý svojho mena vypochodujem na západ a vydobijem si ju. "Tell Lord Tywin.....Winter is coming for him. 20,000 Northerners marching south to find out if he really does shit gold" 90%