Uličníci (1957)

LFŠ 2019, Film 1: Parta výlupků očichávající dámská sedla a slintajících nad místní krasavicí na francouzském venkově

Nepravý muž (1956)

Nezvykle slabý Hitchcock. Fonda dělá co může, ale slabý scénář jej nepustí do žádné větší akce. Místo aby bojoval za svou nevinu, jen neustále opakuje svoje nacionále, tu policistovi, tu bachaři či soudci, a nechává se unášet proudem fušerského vyšetřování. Někdy je přívlastek "Based on a true story" na škodu. Filmu dodává nový rozměr, když si představíte, že hlavní hrdina je zároveň postava porotce č. 8 z 12 rozhněvaných mužů, odhodlaný bít se za presumpci neviny do roztrhání těla, i vzhledem k tomu že má zkušenosti z 2. strany.

Americký vlkodlak v Londýně (1981)

Průměrná Jenny Agutter a David Naughton, herec s charismatem mokré houby, horko těžko utáhnou tuhle hororovo-komedickou slátaninu. Nejlepší scény byly s nemrtvými oběťmi útoků a pak samozřejmě scény přeměny ve vlkodlaka, o kterých zde všichni básní. Škoda, že ze začátku musíte protrpět asi půlhodinovou mezihru v Londýnské nemocnici, která si nudou nezadá s Nemocnicí na Kraji Města (a to možná ještě Dietlovi křivdím).

Videodivers (2018) (studentský film)

LFŠ 2018, Film 28: No, popravdě moc o film nejde, ale do třicítky mi jeden chyběl. Nápad zajímavej, něco podobného už bylo i v jedné epizodě simpsonů a určitě taky v nějaké zóně soumraku. Inspirace brakovou popkulturou je milá, ostatně je to zrovna in. Vzhledem ke stopáži se nedá víc hodnotit, je zajímavé to porovnat se starším Byl jsem Mladistvým Intelektuálem, který ovšem šel mnohem dál.

Já, Kuba (1964)

LFŠ 2018, Film 24: Obrazově naprosto fenomenální kompozice, nádherné táhlé záběry bez střihu, nadhledy, podhledy, široké záběry přecházející v detail a naopak. Bohužel to kazí stupidní propagandistický děj, který si je schopen dát čtyřikrát vlastňák. Sestává ze 4 povídek, jejichž hrdinové prožívají život na přelomu kubánské revoluce. Paradoxně by se každému z nich žilo daleko lépe bez Fidela (to jsou ty 4 vlastňáky). 1. Příběh je o prostitutce, kde máme asi soucítit s tím jak je strašně zneužívána. Jaksi mi ale nemůže být líto někoho, kdo si tu práci svobodně vybral. (Navíc mi jedna z těch kurev připomněla bejvalku). Trochu líto mi jí bude po Fidelově revoluci, kdy ze země odejdou bohatí Američani s dolary a chuděrka bude muset šukat smradlavý dělníky za pesa. 2. Příběh je o rolníkovi, jemuž pod nosem prodají půdu American Fruit Company. Což by se za socialismu samozřejmě nestalo, jen se zeptejte jakéhokoliv kulaka, jak se jim dařilo. 3. Příběh je o naivním študentíkovi, který tiskne Fidelovi letáky. Naštěstí ho zastřelí policisti dřív než by ho revoluční gardy po převratu zavřít do lágru. No a 4. Příběh je o rolníkovi, jemuž vláda rozbombarduje domeček i s rodinou a tak vezme do ruky zbraň a jde bojovat za Castra. Srandovní je, že ten domeček mu rozbombardovali, protože se někde na té hoře jako srab schovával sám Fidel.

Tranzit (2018)

LFŠ 2018, Film 17: Film o úniku před nacisty, zasazený v jakémsi zvláštním mezičasí. Policisti mají automatické zbraně, ale cestuje se především loděmi a vlaky. Hlavní hrdina se shodou okolností dostane do přístavního města Marseille, kde si musí vyřídit tranzitní povolení k cestě do Mexika. Do cesty se mu ale připlete žena, která však miluje jiného. Prostě taková Casablanca 2.0, až na to že tu není žádný humor. K tomu navíc režisér nasilně přidal dějovou linku s africkou manželkou hrdinova kamaráda a jejím malým synkem, snad aby zde měl i nějaké to etnikum. Naštěstí se zde nekoná žádné přirovnávání k uprchlické krizi počátku 21. Století, a pokud ano, tak jen v náznacích.

Byl jsem obviněn (1955) (TV film)

LFŠ 2018, Film 14: Made for TV drama na motivy Voskovcovy anabáze na Ellis Islandu. Je z toho lehce cítit ten opar 50. Let, kdy hlasatelé říkali jak je zdravé kouřit cigarety, frčela trvalá, správný rande byl milkshake v místním mlíčňáku za 10 centů, a komunista číhal za každým rohem. Do téhle lehce přiblblé atmosféry pak přijede někdo jako Voskovec, který má USA zidealizované jako zemi věčné svobody a Mccarthyovci ho rychle vyvedou z omylu. Herecký výkon nebudu hodnotit, akorát bych dopadl jako ten porotce který dal Chaplinovi 3. Místo v soutěži Chaplinových dvojníků.

Špičák (2009)

LFŠ 2018, Film 11: Když jde člověk na ústřední film Řecké Divné Vlny, musí trochu počítat s tím, že se nebude jednat o klasické tříaktové drama. Popravdě, čekal jsem to mnohem horší, úrovni kupř. takového Funky Forestu se to ani nepřibližuje. Místo toho zde máme celkem komorní povídání o jedné izolacionistické rodinné sektě ve Fritzlovském stylu. A když člověk pomine pár nelogičností, dá se tomu ději docela věřit. Obzvlášť mě nadchl newspeak, dávkovaný pomocí "Slov na dnešní den". Co mi ale dost vadilo byla absence jakékoli pointy. Když už načrtnu takhle fantasticky propracovaný svět, měl by tam být i nějaký silný závěr. Námitky ve smyslu "domysli si sám" odmítám, tak by se dalo pracovat s jakýmkoliv filmem.

Míšenec (1916)

LFŠ 2018 Film 5: Byly doby kdy Douglas Fairbanks nebyl swashbucklerem a dobrodruhem s kaskadérskými žongli v každé scéně. Tenhle film je bohužel z těch dob. Vážně braná zápletka o poloindiánovi co se snaží zapadnout do společnosti ten film prostě neutáhne. Aspoň je zajímavé vidět, jak stupidní moralizování o tom že je bílý muž špatný a zlý nefungovalo už v roce 1916

Lesní duch (1980)

LFŠ 2018 Film 3: Docela zábavný young adult film s úžasnou babiznou Bette Davis, kterou s Raimiho Evil Dead nepropojuje jen český název, ale i POV kamera z pohledu strašidla. Konec je ale neskutečně zfušovaný, něco ve stylu Cimrmanova Vichru z Hor.