Annina válka (2018)

Letní Filmová Škola 2019, film 35: Poslední film letošní filmovky byl pro mne tím nejlepším. Vítěz cen ruské akademie o šestileté holčičce co se schovává gestapu přímo pod nosem je asi nejčistší survival film co může vzniknout. Kam se na naši hrdinku hrabe Bear Grylls, Hanksův trosečník nebo i parta z Walking Dead. Právě těmto filmům je Annina Válka nejvíce podobná. Protivníkem Any je ale, narozdíl od přírody či smyšlených chodců, čiré, koncentrované, skutečné, lidské zlo. Člověk musí sice víc než u jiných filmů podobného typu potlačit svoji nedůvěru (věci které Ana pro svoje přežití dělá, t.j. umí si vyrobit kahan, na kterém si vysterilizuje vodu, loví zvěř, ožužlává pryskyřici z obalů knih atd., jsou věci kterých by byl v podobné situaci stěží schopen průměrný dospělý Polák této doby, natožpak šestiletá holčička), ale je za to odměněn napínavým příběhem novodobé Robinsonky, a její úchvatné vůle přežít. Zároveň je to za dlouhou dobu první film co jsem viděl, ve kterém je celý děj odvyprávěn pohybem a obrazem, bez voiceoveru či jiných vysvětlivek, a je jasně srozumitelný. Střídání ročních období je vidět podle sněhu na parapetu či ovoci v koši, mentální stav Any pak podle mimiky obličeje a očí, jejíž představitelka Marta Kozlová je zde fenomenální a zcela si zaslouží své ocenění za nejlepší ruský herecký výkon 2019. Jsem si navíc jistý, že kdyby ten film natočili kupříkladu Warneři, měla by velkou šanci i na Oscarech. Pokud za letošek doporučuji jediný film je to toto. Tedy, jsou to Avengers, a pak toto.

Torzo (1973)

Letní Filmová Škola 2019, Film 19: Torzo je mistrovský kousek. Sergio Martino o sobě tvrdí, že on vyrábí limonády, zatímco jiní šampaňské, ale že ty limonády umí zatraceně dobře. Musím souhlasit. Vše co má ve správném béčku být je zde ve vrchovaté míře, především sex a násilí. . Vražed je zde 9, což při střídmé stopáži vychází na cca jednu za 10 minut. Celý film je pak prodchnut hutnou erotickou atmosférou, už jen úvodní, kamerová, scéna je umělecké dílo. Prsíček a stehýnek je zde víc než v kyblíku KFC, ale nejde pouze o kvantitu ale i kvalitu. Nevím kde Martino tyhle kočky našel, ale jsem za to rád. Kamera líně klouže po ladných křivkách modelek, úhly a osvětlení jsou jak z vašich nejtajnějších erotických představ. Celé to pak vrcholí v nervním thrillerovém závěru, kde hlavní roli hraje sekera a pilka. Solidních žánrových pět hvězd.

Detektivní příběh (1951)

Letní Filmová Škola 2019, film 16: Mírně pomalý rozjezd, s famózní gradací a lehce slabším závěrem. V hlavní roli vynikající Kirk Douglas (Michael jako by mu z oka vypadl, sémě je patrně silné), jako tvrdohlavý policajt s ledovým srdcem a neústupnými morálními zásadami, kterého podporuje v drobných rolích celá plejáda aktérů, hrajících obsluhu i obsluhované policejní stanice. Namísto zaměření na jeden případ zde jich je totiž asi šest, větších i menších, jejichž aktéři spolu navíc interagují, z čehož plynou nejkomičtější momenty (například typickej wiseguy dávající rady válečnému veteránovi, nebo ditzy panička nabalující oficíra). Tím pádem má film asi 12 postav, které musíte sledovat. Naštěstí si toho byli tvůrci vědomi, a omezili jednotlivé případy na prototypy kriminálních kauz,ve většině případů navíc i se známým pachatelem, takže se v tom divák celkem bez problémů vyzná. Tento propletenec, který střídá dějové linie až reklamovým tempem je asi největším tahákem filmu, především pro diváka zvyklého na pomalé tempo filmů 30. a 40. let. Celým filmem pak prochází jako nosná konstrukce případ gynekologa - aborcionisty, kterého si hlavní hrdina bere na paškál aniž by si byl vědom kladiva, které mu vzápětí dopadne na hlavu. Celkově neskutečně hutný hlavní chod.

Továrník Dodsworth (1936)

LFŠ 2019, film 4: Poctivé drama ze staré školy, o jednom sympatickém panu továrníkovi, kterému trvá bezmála 100 minut stopáže, než dá sbohem své příšerné manželce. Až si člověk říká, jak s někým takovým mohl 20 let vydržet. Walter Huston je úžasný, podle mě ještě lepší než v pokladu na Sierra Madre.

Poslední štace (1924)

LFŠ 2018, Film 21: Starý vrátný má ve svém životě vše. Respekt, obdiv, úctu, lásku své dcery. To vše pouze díky své práci. Jednoho dne ale, tádydádydá, dostane padáka. Respektive přeložení do pozice hajzldědka. Co následuje je smutný příběh o lidské žárlivosti a radosti z utrpení cizích. V hlavní roli Emil Jannings, ze kterého zde ta dobrota jen kape (kdyby to byl film Franka Capry, na konci by se z něj stal Santa Claus).

Záhrobní komando (1987)

LFŠ 2018, Film 19: Naprostý nářez! Teen komedie, kde parta úžasných archetypů dětských hrdinů bojuje se snovou sestavou monster studia Universal (Drákula či Frankensteinovo monstrum asi nikoho nepřekvapí, ale když se na place objevil netvor z černé laguny, srdce mi zaplesalo). Nejlepší film letní filmové školy 2018.

Není nad showbyznys (1954)

LFŠ 2018, film 15: Lidi na film odjakživa chodili hlavně z 2 důvodů. Za 1. na hvězdy, za 2. se bavit. Obojí je v tomto filmu splněno bezezbytku. Hereckému obsazení dle jmen kraluje především Marilyn Monroe, i když zde v roztomilosti dost pokulhává za kočičkou Mici Gaynor. Co se týče kvalit filmu, jedná se o klasický potboiler, ale choreografie tanečních čísel, písničky a barevné kostýmy to bohatě vynahrazují. Není to žádné vysoké umění, ale bavil jsem se královsky.

Wings (1927)

LFŠ 2018, Film 7: Přelomový film! Nemluvím jen o kameře a vzdušných soubojích, ty jsou i na dnešní poměry famozní, ale mám na mysli také scénář. Dva rivalové, posléze i bratři ve zbrani, bojující se skopčáky, láskou, válkou atd. Na dnešní poměry klišé nad klišé., na tehdejší dobu to ale muselo být zjevení. A to ani nemluvím o zvratech, kterými se to ve filmu jen hemží. Natočit z tohoto remake, bude to hit i dnes.

Černá díra (1979)

LFŠ 43 (Film 17): Dětský film pro opravdový chlapy. Nečekejte nějaký hrátky s časoprostorem á la Christopher Nolan, tohle je čiré SF z minulého století, následovník star treku, ztraceni ve vesmíru, twilight zone či doctora who. Nejlepší herecký výkon pak podává robot Vincent (a zdatně mu sekunduje robot Bob), který je stejnými dávkami roztomilý, vtipný, shopný a smrtící. Zápletka je překvapivě dospělá, s mírným přesahem do filozofie a hororu (tak jako ty nejlepší pohádky). Celý film ve mně vyvolával pocit, jako by mi bylo deset let a s kamarády jsme si hráli na roboty a vetřelce, pobíhali po školním dvorku a stříleli po sobě se zvuky pif, paf, popřípadě pííp (pokud byl někdo robot). Je to roztomilé, hravé, chytré ale zároveň lehce blbé, dojemné, akční a v žánru rodinných filmů bezkonkurenční.

O těle a duši (2017)

LFŠ 43 (Film 14): Krásná studie autismu, sociální fobie a deprese s lehkým nadpřirozeným přesahem. V hlavních rolích až zločinně sympatický Géza Morcsányi a roztomile krásná Alexandra Borbély. Těmhle dvěma prostě musíte fandit, i kdyby jste měli srdce zmrzlejší než rybí prsty. POZOR: Varování, pokud jste náchylnější na scény s krví, možná se raději tomuto filmu vyhněte během projekce tu zkolabovali dva diváci, a dle zdrojů z internetu to nebylo poprvé.