Angel Heart (1987)

Tenhle film mi připomněl atmosféru nejlepších adventur mé hráčské kariéry, jmenovitě Broken Sword a Posel Smrti. Člověk má pocit, že je vtažen do onoho fiktivního světa, a jak postupně skrze uchvacující kulisy přichází na kloub tomu o co tady doopravdy jde a odkrývá další a další vrstvy příběhu, začíná pochybovat nejenom o tom co se odehrává před ním na obrazovce, ale i o tom co se odehrává kolem něj v reálném životě. Silné kafe.

Angelus (2001)

Letní Filmová Škola 2019, film 10: Tož to je Saturn, chlopi! A ten majzne ganz fest do ÚV KSPvK (komunistické strany Polska v Katovicích, pozn. Autora), a bude más fajruňk. Jen ten čistý chlopec, co ješča nedupal, nás može zachránit a zastavit tu ďuru střelnú. Jen bycha na lupačev, bo matrona Budwellova jest tuze masivna, a Eryk dostal nabančeno od te svoji, keď na ňu vytasil teho svyho kolta, ten čolak jeden.

Annina válka (2018)

Letní Filmová Škola 2019, film 35: Poslední film letošní filmovky byl pro mne tím nejlepším. Vítěz cen ruské akademie o šestileté holčičce co se schovává gestapu přímo pod nosem je asi nejčistší survival film co může vzniknout. Kam se na naši hrdinku hrabe Bear Grylls, Hanksův trosečník nebo i parta z Walking Dead. Právě těmto filmům je Annina Válka nejvíce podobná. Protivníkem Any je ale, narozdíl od přírody či smyšlených chodců, čiré, koncentrované, skutečné, lidské zlo. Člověk musí sice víc než u jiných filmů podobného typu potlačit svoji nedůvěru (věci které Ana pro svoje přežití dělá, t.j. umí si vyrobit kahan, na kterém si vysterilizuje vodu, loví zvěř, ožužlává pryskyřici z obalů knih atd., jsou věci kterých by byl v podobné situaci stěží schopen průměrný dospělý Polák této doby, natožpak šestiletá holčička), ale je za to odměněn napínavým příběhem novodobé Robinsonky, a její úchvatné vůle přežít. Zároveň je to za dlouhou dobu první film co jsem viděl, ve kterém je celý děj odvyprávěn pohybem a obrazem, bez voiceoveru či jiných vysvětlivek, a je jasně srozumitelný. Střídání ročních období je vidět podle sněhu na parapetu či ovoci v koši, mentální stav Any pak podle mimiky obličeje a očí, jejíž představitelka Marta Kozlová je zde fenomenální a zcela si zaslouží své ocenění za nejlepší ruský herecký výkon 2019. Jsem si navíc jistý, že kdyby ten film natočili kupříkladu Warneři, měla by velkou šanci i na Oscarech. Pokud za letošek doporučuji jediný film je to toto. Tedy, jsou to Avengers, a pak toto.

Apokalypsa: 2. světová válka (2009) (seriál)

Většinou nehodnotím seriály po jednom díle, ale vzhledem k tomu že apokalypsa jich má jenom šest, tak to zkusím. Nuže, je to naprostá bomba. Troufnu si tvrdit nejlepší seriál o druhé světové válce vůbec. Nemyslím tím nejkomplexnější, tím je podle mě world at war, nebo nejpodrobnější a nejobsáhlejší (ta šílenost co se prodává na stáncích a obsahuje asi 170 dvdček). Apokalypsa získává body tím, že 2. světovou vypráví jako příběh, ne jenom jako kolekci faktů a názorů, k čemuž válečné dokumenty často sklouzávají. Pro člověka vojenstvím netknutého je to takový WWII 101, a vřele mohu apokalypsu doporučit komukoliv. Bonusem jsou navíc i "nové" záběry, například nacistické zešměšňování francouzských černých koloniálních vojáků. A co je nejlepší, dokument je v barvě, což dodává 2. světové úplně jiný nádech, než když se na ni člověk dívá na zašedlých fotografiích a černobílých filmech.

Armageddon (1998)

Většina astronautů je až sitcomovsky švihlá, Bruce je borec všech borců, Buscemi je už klasicky magor, Stormare hraje jednoho z mála sympatických Rusů v historii filmu a celý to natáčí Bay, který si pro explozi atomové bomby nejde daleko. Asi můj nejoblíbenější katastrofický film.

Arsénova jedenáctka (2007)

And it's Arsenal, Arsenal FC. We're by far the greatest team, the world has ever seen.

Atentát (1964)

LFŠ 2018 Film 2: Stále asi nejlepší ztvárnění této klíčové události naší historie. Jedinou výtku mám k občasné nepřehlednosti děje a absence pojmenování postav. Tak například až po polovině filmu mi došlo že Opálku hraje Brzobohatý.

Bajkeři (2017)

Odporně vlezlý product placement, především ta Evropa 2 trhala oči i uši. Herecké výkony starší poloviny obsazení byly adekvátní, především Nečas v roli trenéra, u těch mladších to trochu drhlo, obzvláště u Mišíka, ale to se u tohohle typu filmu dá přežít. Bonus za dějovou linku s kolovou (já tyhle obskurní sporty žeru) a za Hanku Vagnerovou, kterou by si jako bike jnstruktorku přál asi každý heterosexuální 16 letý hoch. Celkově takový slabší průměr, nicméně na poměry českých letních komedií posledních let to je slušný počin. Jako film na rande se sousedovic Alenkou, předplatitelkou magazínu Velo, to není špatná volba.

Barva granátového jablka (1969)

Pane jo, to byla jízda! Cítil jsem se jako kdybych zkonzumoval osobní drogový kabinet Huntera S. Thompsona. Tohle má spíše než k filmu asi nejbliz k Cimrmanovým živým obrazům. Na tripu. Který travite v armenske pouští. Překvapivě to nenudi, obrazy se střídají dostatečně rychle aby neoslabovaly pozornost, a co se týče obsahové stránky, budete si připadat jak v galerii muzea moderního umeni. Tolik šílených, ale přitom fascinujicich výjevů. Navíc to celé zajímavé doplňuje místní hudba a ještě pusobiveji její absence. Líbí se mi, že si film na nic nehraje, už disclaimer před začátkem filmu tvrdí že je to spíš nějaký druh introspekce, než koherentni filmová struktura, narozdíl od např. takového Marienbadu, který vám neustále dává najevo že nedavate moc pozor a že je to vlastně strašně jednoduche. Jediné co jsem nepobral je význam filmu, na to jsem se přestal soustředit asi po 15 vteřinách, jinak bych se asi zbláznil. Jednodušší by bylo vytvořit si dejovou a vyznamovou linii z obsahu depozitáře v Louvru. Shrnuto a podtrženo - Fascinující album zhruba petivterinovych obrazu, s lehce surrealistickym nádechem.