West Side Story (2021)

Zvyčajne nemám rád remaky,ale tento sa celkom podaril.Casting bol OK,aj herecké výkony.

Mustangové (1961)

Film o štyroch stratených dušiach v divočine Nevadskej púšte.Mustangy boli posledným filmom pre Clarka Gable Marilyn Monroe.Gable zomrel len niekolko týždnov po natočení filmu a Monroe 18 mesiacov po premiere.Dalši herec Clift zomrel v roku 1966.Postavy vo filme sú stratené duše ktorú svoju bolesť zapíjaju alkoholom.Mustangy su filmový klenot.Poetický,drsný a chladný ako hviezdy na obzore ku ktorým sa Gable a Monroe ženú na konci filmu.Smutný film o miznúcom Západe.

Paralelní matky (2021)

Almodovar sa pohráva s prahom pozornosťi a ked dosiahne svoj vrchol presunie ho zo ústredného príbehu k otázke,ktorú chcel najviac zdôrazniť v historickej a politickej rovine.Aj Španielsko má svojích kostlivcov v skrini a svojím výberom nám režiser ukazuje že prostrednistvom príbehov jednotlivcov sa možno doknuť kolektívnych rán ,ktoré sú ešte čerstvé a časovo nie tak vzdialené.Vo filme je znova ústrednou postava matky,silné ženy ktoré sa radšej riadia emociami ako chladným uvažovaním.

Dům k pověšení (1988)

Emir Kusturica je autor,ktorého mnohí poznajú ako tvorcu komedialne ladených príbehov plných svojráznych postáv.V tomto filme sa žáner posunul do vážnejšej roviny.Kusturica svôj film opät postavil na silnom príbehu a výrazných postavách.Svojrázne typicky energické a temperamentné postavi,sú pre balkánsky lud príznačne. V Dome obesenca tieto vlasnosti ešte podrhuje excentrickosť postáv,tak typická pre romsky charakter.Usmevných či komických momentov je v prvej polke dosť,no neskôr začína film naberať na vážnosti.Dom obesenca je najlepši film od Kusturicu.Je to film ktorý spája autenticitu prostredia,uveritelnosť príbehu,výrazné charaktery a svoju režiserskú zručnosť spolu s hudbou Gorana Bregoviča.Vznikol tak film,ktorý predstavuje výborný filmový zážitok.

Vrchol nebes (2021)

Vizualne uchvatný manga film o fotografovi a horolezcovi,ktorí idú po stopách horolezca na Everest George Malloryho a nasleduju volanie hôr.Režiserovi Imbertovi sa darí preniest grafický román filmu bez toho aby zakryl jeho pôvod.Ako mnohé horolezecké filmy aj The Summit of the Gods naráža na paradoxnú fascináciu,ktorou vysoké hory pôsobia na ludí.V nebezpečnej situácii sa ocitnú aj protagonisti Fukamachi a Habu .Leziete alebo fotografujete v extremných podmienkách: v mraze,vo vysokej nadmorskej výške a bez velkého množstva kyslíka,ích život doslova visí na lane.

Zmizení (2013)

Filmu Prisoners nechýba nahustený dej,temne motívy,vydrancované momenty.Je to triler,ktorý berie dych a poctivo pracuje s dejom a postavami i formou.Rozhodne s oplatí vidieť,

Anděl Levine (1970)

Dost depresivny film.Anjel Levine vyvoláva niekolko znepokojujúcich otázok o viere a rase v tejto spoločnosti.Angel Levine stojí sa pozretie.Dnes už zabudnuty americky film režisera Jana Kadara(Obchod na korze)

Shut In (2022)

Slušný film s výbornou Rainey Qualley v hlavnej úlohe.Nie je to nič velkolepé,no zároveň to nie je nič strašne.Príbeh udrží diváka v napätí až do konca.Oplatí sa pozriet.

Země potomků (2021)

Film je o postapokalyptickom svete,v ktorom sa drsný otec snaží vychovať svojho syna a pripravuje ho na krutú realitu každodenného života,presiaknutého nebezpečenstvami každého druhu.Ocitneme sa v ponurom a dystopickom svete bez pravidiel a rešpektu,s touto skutočnostou sa musia nové generácie vyrovnať.Nemilosrdná metafora,ktorá sa pozerá na dnešný svet a na strach z toho že takto može naša realita raz naozaj vyzerať.Ludská rasa sa po pokroku  nečakane ocitne konfrontovaná so stratou identity a morálnou regresiou,ktorá všetko vráti do primitívneho stavu,ktorého hlavnou podstatou je strach z kontaktu.Tema ktorej sa film venuje je vztah otca a syna a spomienka na minulost ako nádej na budúcnost.V tomto filme nie sú žiadný hrdinovia len antihrdinovia.Syn je zbavený prototypu citlivého a bezbranného mladíka,je večne nahnevaný a nemilosrdný k zvieratám aj ludom.Neváha ani zabiť iného človeka.Nevie čítat a jeho morálka je vhodná pre primitívnu a neregulovanú civilizáciu,kde človek musí byť bezohladný a na všetko pripravený.Denník synovho otca sa stáva motorom cesty-vonkajšej aj vnútornej ktorá vedie dospievajúceho mimo jeho mikrokozmos pri hladaní niekoho kto vie čítať.Jeho cesta však siaha daleho za hranice hmatatelného,ide o pátranie po otcových spomienkách,aby sme znova objavili podstatu strateného sveta na ktorý si pamätajú len dospelí.Budúcnost v ktorej jedy zdecimuju ludstvo je desivo blízko.Na vybudovanie hmatatelnej apokalyptickej krajiny nie su potrebne Hollywoodske kulisy,práve naopak.

Texaský masakr motorovou pilou (2022)

Velmi slabé a nevyrazné pokračovanie kultoveho slasher hororu z roku 1974.Tento Texasky masaker je určený Tick-tock generácii.Všetko čo sa stalo po klasikeTobe Hoopera z roku 1974 sa ignoruje a tento príbeh sa odohráva o 50.rokov neskor,ked skupina mladých ludí jazdí na elektromobile a zachranuje planetu.Hned ako som na obrazovke uvidil herecke obsadenie modlil som sa aby ích Leatherface zabil počas prvých 20.minut.Film sa zúfalo snaži napodobnovat pokračovanie Halloweenu,o čom svedčí aj návrat Sally,hoci jej prínos pre film nie je žiadny.Nechybáju samozrejme ani povrchné spoločenské komentáre.Režiser David Blue Garcia využiva velký počet explicitných násilnych scén.Nechýbaju idiotské rozhodnutia postáv.Sklamanie.