Labyrint - Série 3 (2018) (série)

Každá řada tohoto seriálu umí překvapit, v této ovšem tvůrci vymysleli tak perfektní hru, že to musím skutečně hodně ocenit. Snad v každém díle položí velké množství otázek, že člověk pochybuje, že je nakonec dokáží zodpovědět, a něco spíše nechají na fantazii diváka (nebo jeho nepozornosti). Ve výsledku však stojí bravůrně vypointovaný a promyšlený příběh, který by nesložil dohromady možná ani Sherlock Holmes (a nutno podotknout, že zdejší mordpartě rovněž pomůže náhoda). Šestý, ale především sedmý díl se totiž velmi pečlivě věnuje každé otázce a vysvětlení jsou často šikovná. Pravda, připadalo mi to celé vykonstruovanější a místy příliš překombinované, což mohlo být i tím, že tvůrci chtěli divákům opravdu hodně zamotat hlavy, aby neměli šanci nic odhalit. Vzhledem k rozuzlení jsem přesto ochoten přivřít oči. Jen kvůli tomu uberu pár procent v hodnocení. 90% Pokud bychom se někdy dočkali čtvrté řady na podobné úrovni, pak jde český filmařský um konečně opět výrazně nahoru. Následují spoilery: To, že pachatelem je postava policisty Jonáše jsem tušil, pomohly mi totiž dvě menší indicie - v jedné z prvních epizod je záběr na hlavu vraha v kapuci a na moment lze spatřit několik centimetrů tváře, konkrétně okolí úst, kde je vidět, že osoba nemá vousy. Přemýšlel jsem tedy o všech oholených mužských postavách. Pohlaví jsem zkusil určit podle pohybů. Jonášův telefonát v autě nicméně znejistil i mě, až jsem začal o svém mínění pochybovat. Jeho odhalení v šesté epizodě mě spíše mrzelo, protože se rýsoval jako sympatický charakter.

Na špatné straně (2018)

Podle zdejšího hodnocení a komentářů jdu tedy bohužel proti proudu. Z celého filmu mě zaujala snad jen chemie a hlášky mezi Gibsonem a Vaughnem. Možná jsem nepochopil smysl toho všeho. Naprosto neopodstatněná stopáž, kdy sleduji celou řadu zbytečných dialogů a celkově se toho stane v podstatě celkem málo. Snad hodinová sledovací akce je rovněž zbytečně natahovaná, přičemž ani v nějakém snímku z 80. let bych podobnou nenalezl (lépe řečeno si žádnou nevybavuji), a to tehdy bylo úplně jiné tempo vyprávění, takže se jen sotva jedná o to, že by film v tomto směru ztrácel kvůli moderním neustále akčním blockbusterům. Evidentně na mě vůbec nepůsobily různé aspekty jako třeba napětí, jelikož se dá tušit, kdo nakonec schytá kulku (maximálně atmosféra fungovala alespoň trochu). V neposlední řadě ani jedna scéna nesrší zapamatovatelnou nápaditostí. Tentokrát ne, Mele. Asi bych šel ještě níže, nebýt Gibsonova cyničtějšího charakteru (toho filmového samozřejmě). 30%

Star Wars: Vzestup Skywalkera (2019)

Důstojné zakončení? Víceméně ano. Vrchol Star Wars filmů? Bohužel ne. Že se Abrams spolehne na osvědčenou taktiku a natočí vesmírnou pohádku s průhledným dějem jsem očekával. Akorát tomu tentokrát chyběli nějaké dechberoucí a nápadité akční scény, které by se, tak jako jejich předchůdci, zapsali do historie. Vůbec celková choreografie postrádá jakési kouzlo. Návrat Palpatina byl nejhorší a zároveň nejlepší nápad. Na jedné straně (zápornější) je hodně znát, že tvůrci nevěděli, jak má to celé dopadnout a po smrti Snoka neměli ani příliš mnoho možností. Kdyby se podle tohoto rozuzlení chovali alespoň v náznacích předchozí dvě epizody, mohlo to být nesmírně zajímavé a promyšlené. Je sice znát, že si scénáristé lámali hlavu nad vysvětlením zdejšího dění (ačkoliv něco prostě vysadili) a pointa tak má smysl, naneštěstí nedokáží diváka zbavit dojmu, že to je spíše jakýmsi "záchraným bodem" jak vše ukončit. Navíc tím do určité míry podkopali starou epizodu VI, na což zkrátka nestačí sebelepší odůvodnění. Na straně druhé (kladnější) se však Palpatine stal perfektním pojítkem celé ságy, která i díky němu funguje jako celek. Jen prostě škoda, že ta myšlenka nepřišla o několik let dříve, konkrétně před natáčením sedmého dílu. Nepůsobilo by to příliš šroubovaně. Obří pochvala patří naopak postavám, kterých je hodně (a zbytečně mnoho nových) a každá důležitější se krásně dostane ke slovu. Zasazení starých scén s Leiou do nového filmu je vyřešeno naprosto geniálně. Luke se mohl zastavit i vícekrát, nicméně jeho cameo se dá brát jako doplněk epizody VIII. Han měl překvapivě významnější roličku než by se mohlo zdát. Současná generace hrdinů nemá šanci dohnat společnou chemii tak unikátně jako stará, to však neznamená, že by byli k zahození. Líbilo se mi, že se každému z ustřední trojice dostalo nějakého vývoje (oproti minule). C-3PO konečně dohnal svůj standart, jen R2-D2 zůstal v nové trilogii poněkud nehezky upozaděn. Největší pákou se stejně stal Kylo Ren. Proč? Nikdo jiný neumí tak efektně a svérazně odpravit údajně nejnedotknutelnějšího ksichta v galaxii (já vím, to bylo v osmičce, ale přesto se jedná o jednu z nejpůsobivějších scén současné trilogie). Příště si pěkně prosím nechte takové srandičky do finále. 70%

The Limehouse Golem (2016)

Zajímavé? Ano. Napínavé? Občas. Dobře obsazené? Některých herců je pro takové béčkové krimi škoda, ale na druhou stranu tomu dodávali své osobité kouzlo, které značně přispělo k lepšímu výsledku. Horor? Spíše ne, chybí totiž děsivé prvky. Maximálně tedy místy brutálnější thriller. A i tím se hodně šetří. Překvapivé rozuzlení? Zde tvůrci bohužel narazili nejvíce. Postupem času je identita vraha stále jasnější. Potenciální spoiler: Dá se říci, že se snímek marně snaží o vnucení jiné myšlenky ohledně totožnosti hledané osoby, ale příliš to nezabírá. Konec potenciálního spoileru. Určitě musím výrazně pochválit prostředí starého Londýna. Příběh nenabízí nic originálního, co by se vrylo do paměti, ale coby nenápadný old school detektivního žánru postačí. 65%

Gringo: Zelená pilule (2018)

Tahle "legrace" potápí sama sebe. V první řadě je zajímavé, jaký název nese film v českém znění, jelikož ta ZELENÁ PILULE je snad pouze kvůli jisté originalitě. To však pouze pro zajímavost. Skutečným problémem je casting hlavního hrdiny. Ne, že by byl David Oyelowo mizerný herec, ale mohu s čistým svědomím říci, že je zábavy vzdorný. Hollywood se může chlubit tolika komediálními herci (nebo všeobecně talentovanými herci), ale oni se rozhodnou obsadit někoho, kdo nemá téměř ani základní vlohy pro takovou roli. Buď mi uniká smysl tohoto nápadu, nebo si vážně někdo myslel, že z Oyelowa vytvoří postavu, která po komické stránce utáhne celý film. Dát na jeho místo Copleyho, možná udělají lépe. Nerad jej ještě více shazuji, ale dát na jeho místo vlastně kohokoliv z ostatního obsazení, udělají lépe. Už jen za tento nepochopitelný krok vedle snižuji na 40%. Právě zbylí herci výsledku značně přilepšují. Pokud někdy natočí druhý díl s.....ani nemohu napsat s kým, protože ať si vzpomenu na kohokoliv, zvládl by to lépe. Ze slušnosti nebudu případné pokračování hodnotit.

Godzilla II Král monster (2019)

To, co hodně bralo prvnímu filmu na kráse, bylo, že z akčních scén (mezi Godzillou a Mutto) jsme viděli přinejlepším 20%. Tento zásadní problém je v pokračování opravdu chvályhodně vyřešen. Je zde sice hodně tmavších pasáží a digitální triky občas mírně narušují podívanou (jelikož jsou umělé až příliš), ovšem vcelku se jedná o poměrně hodně velkolepou jízdu, na níž se předchozí snímek absolutně nechytá (po vizuální stránce). Děj se (stejně jako u Konga) posouvá dál a osvětluje mytologii natolik minimálně, že by stačilo natočit krátkometrážní film, takže zde skutečně hraje primární roli ta přerostlá ještěrka a její "gang". Nejhorší složkou (opět stejně jako u Konga) jsou postavy. Těch je mnoho a většina z nich zcela zbytečných. Upoutávky kladli důraz na Millie Bobby Brown, ta má zde přitom pouze jednu důležitou scénu. Dá se říci, že hlavním lidským hrdinou je Kyle Chandler, jehož se děj do značné míry týká, ale na druhou stranu není tolik důležitý, aby se dalo hovořit o hlavní postavě jako takové. Tou by spíše mohla být Vera Farmiga, jíž pro změnu chybí prostor. Jak jsem již tedy psal v úvodu, Godzilla je "leader". Vzkaz pro ostatní diváky: komu se líbil Pacific Rim, jste na správné adrese. Jen si přidejte o kapku propracovanější příběh. PS: Američané by konečně mohli upustit od těch strašných kliše, které jsou už tak průhledné a otravné, že ve výsledku vše spíše kazí. Stejně všichni víme, jak to dopadne. 65%

Trojí hranice (2019)

Propagace vyzdvihovala Bena Afflecka, ale osobou, která je hnacím motorem a klíčovou součástí, je přitom Oscar Isaac. Zbytek party (Hunnam, Pascal) oceňuji rovněž (s výjimkou Hedlunda, z něhož trochu učinili primitiva), jelikož se k sobě všichni náramně hodili. I přes svou na první pohled delší stopáž je tempo dostačující, a jen zřídka působí zdlouhavě. 70%

Můj andílek (2019)

Jedná se především o psychologické drama, thriller se dostavuje až ke konci. Z toho důvodu je film většinu času silně nezáživný, protože se v něm vše rozehrává skutečně pomalu. Jediné, co jej drží na hranici zhlédnutelnosti (a co mě nutí udělit více než dvě hvězdy), je výkon Noomi Rapace, ale občasně i Luka Evanse (který má bohužel velmi omezenou roli), protože jsou oba bezpochyby prvoligoví herci, kterých je pro tohle obrovská škoda, ačkoli možnost předvést své herecké kvality v plné kráse rozhodně měli. Ještě se tak mohlo stát s výrazně zajímavějším a napínavějším příběhem, který se nezasekne na hodinu v jednom místě. Nakonec musím pochválit i rozuzlení, a to navzdory tomu, že jsem jej částečně očekával. Ovšem ta snaha o kus překvapivosti se cení. Těsných 50%.

X-Men: Dark Phoenix (2019)

Dark Phoenix má asi největší problém s tím, že absolutně nedokáže respektovat události předchozích snímků, a také, že vypouští řadu postav. Jediní, kteří mají dostatek prostoru, a jejichž vývoj je zajímavější, jsou samotná hlavní hrdinka Jean Grey a Professor X. Cyclops, Magneto a Beast se též mohou pyšnit slušnou stopáží na scéně, ale jejich chování je strašně klišovité nebo recyklované. Hodně často navíc i účelné, což platí zvláště u posledních dvou jmenovaných. Do Apokalypsy byla rozhodnutí těchto stěžejních hrdinů ještě trochu věrohodná, ale nyní ztratila smysl kompletně. Filmaři se mohou ohradit maximálně tím, že po smrti jedné z předních postav byly ti ostatní zaslepeni hněvem, ale po určité době zpracování a společné delší jízdě ve vlaku, kde jim Charles Xavier vykecal díru do hlavy, jim došlo, že to, co dělali, vlastně nebylo úplně nutné. Čili vše při starém, jen s tím rozdílem, že tentokrát by se ti pitomci už vážně mohli poučit z vlastních chyb. To by jim však scénář musel dovolit. Z dalších účastníků této jízdy - Mystique nevyužita, ale celkem očekávaně jí dopřáli slušný prostor před odchodem, takže fanoušci si alespoň těch 10-15 minut "přijdou" na své, Storm a Nightcrawler potom slouží jako nahrávači a potvora Jessicy Chastain je použita pro špatné ovlivňování Jean. Asi nejvíce zarazila role Quicksilvera, který v obou předchozích filmech hrál velmi hezkou a komickou vedlejší úlohu, kdežto v tomto snímku není vůbec řešen, a jakoby toho nebylo málo, vyskytuje se jen v první polovině jako takové nenápadné křoví, má minimum scén a vtipy téměř žádné. Co musím naopak vyzdvihnout, jsou akční části a hudba. Pospolu fungují na výbornou, dokáží být napínavé i nápadité, a rovněž velkolepější. Jmenovitě potom triky s Magnetem. Noví X-Meni neselhali zcela, ale ublížili sami sobě tím, že ignorovali celou řadu věcí. Jako jeden z dílů série bych je rozhodně bral s větší radostí. Coby finále však rozhodně nestačí. 65%

Bojiště Země: Sága roku 3000 (2000)

Už jsem viděl i horší sra*ky. Pravda, film je silně hloupý a efekty jsou většinou levnější. Nikoliv však naprosto mizerné, v tomto případě u mne totiž vede snímek Ultraviolet, kde mě již po minutě triků bolely oči. Pokud to budete brát vážně, ani si to nemusíte pouštět, protože nic lepšího než jednu hvězdu asi nedáte. Já byl připraven na to, že se budu dívat na totální odpad, a tím pádem jsem se pouze chtěl pobavit. A vyplatilo se. Leckteré scény jsou dobré právě tím, jak moc špatné jsou (například ta bezesporu špičková chvilka se střílejícím Travoltou do kravské nohy). Vše korunuje Johnnyho český dabing, který činí postavu ještě vtipnější. 50% Varování: berte s maximální rezervou.