Chatrč (2017) odpad!

Ajajaj, na žiadosť mojej manželky, som pôvodne dal jednu hviezdu - vraj z úcty k hlavnej postave stvárnenej Octaviou Spencer. Nech však rozmýšľam akokoľvek, musím to posunúť ešte o stupeň dole (a škoda, že to nejde ešte nižšie). A teraz kašlem na svoje (ne)konfesionálne presvedčenie. Ako ateista som siahol aj po tejto knihe, ktorá ma napokon v mojom ateizme iba utvrdila. Nebudem rozoberať obsah, tým som si prešiel už pri knihe, navyše by som musel ísť minútu po minúte a kto by to potom čítal. K obsahu iba toľko, že to znelo asi takto - Mac: "Hej Boh, prečo si mi nechal zabiť dcéru?" Boh: "bla bla bla, blablabla, bla bla bla." Mac: (oči vytreštené doblba) "Ale prečo si to nezastavil?" Boh: bla bla bla, blabla, bla bla bla bla." Samotné spracovanie bolo rovnako nespracované a absolútne o hovne. Neustále pohľady na uplakané oči striedali nezmyselné reakcie hlavných postáv dotvorené cool botanickou záhradou a prírodou. Predloha bola sama o sebe chaotická viac než dosť a bolo mi jasné, že tvorcovia sa majú s čím popasovať. Bohužiaľ, nevyšlo im to a chaos iba posunuli na ďalší stupeň. Slimačím tempom sa vlečúci dej, ktorý dostával zvraty v absolútne nelogických pasážach a z nulových argumentov. Všetko bolo dotvorené insitnými úsmevmi troch božských osôb, ktoré ak netrieskali nezrozumiteľné pičoviny, tak sa huhňali ako sfajčení. Apropo, z nich najviac mi liezol na nervy Ježiš, ktorý nevyzeral ako škaredý prisťahovalec z blízkeho východu (tak ho totiž opisovala kniha, ak si dobre pamätám, pretože mi to bolo veľmi sympatické), ale ako moslimský model z katalógu jarného oblečenia ISIS. No jednoducho celé zle. Ten film nemal hlavu ani pätu a chrlil kresťanskú propagandu takým tempom, až som hľadal medzi tvorcami majstra propagandy - Josepha Goebbelsa.

Úkryt v zoo (2017)

Päť hviezd a pre mňa celkom jednoznačne. Historických a vojnových filmov, ktoré stoja za to, je čoraz menej, ale to nie je ten hlavný dôvod. Úkryt v zoo je na jednej strane "light" verzia naci-židovskej tematiky pre jemnejšie povahy s minimom zverskosti na ľuďoch (zato s maximom na zvieratách) a pritom ukazuje, že vôbec netreba strieľať neustále niekoho do hlavy, aby sa tým vyvolali emócie. Príbeh rodiny Zabinských je ohromujúci v celej svojej hĺbke. Risk, ktorý podstupovali bol neskutočný a z filmu je to neustále cítiť. Emócie mu jednoducho svedčia a robia z Úkrytu v zoo precízne spracovaný snímok plný napätia. Oceňujem aj výstup domácich hercov, z nich na mňa zapôsobili viacerí. Vyzdvihujem hlavne Marthu Issovú, ktorá si tu strihla jednu zo židoviek (na čo sa mimochodom neuveriteľne hodila). Vo filme mala minimum replík, za to však vynikajúco dotvárala atmosféru. Zábery na jej vytreštené oči plné strachu boli jednoducho fantastické. Jessica a Daniel išli ako stroje, ale to penzum nevďačnej roboty vedľajších postáv odviedli na jednotku všetci ostatní, počnúc lordom Boltonom a končiac Mariánom Mitašom čoby šoférom židovskej taxislužby. Aj vďaka tomu film fungoval ako švajčiarske hodinky a bol to skutočne zážitok.

Loupež ve velkém stylu (2017)

Vskutku príjemné sledovanie troch hereckých ikon v xy-krát vykradnutom príbehu. Nečakal som od toho radšej nič, bol som zvedavý len na to, ako to partička seniorov zvládne herecky a môžem povedať, že aj vo vysokom veku ešte majú čo ponúknuť a nepatria do starého železa. Aj vďaka tomu som bol milo prekvapený čo, priznám sa, ovplyvnilo aj moje hodnotenie. Inak to s pribúdajúcimi minútami strácalo dych a vtip, premieňalo sa to na neurčitú hmotu o dobre v každom z nás - dievčatko, ktoré potlačí vlastnú detskú úprimnosť bez toho, že by si uvedomovalo, ako je táto vlastnosť deťom prirodzená alebo drsný gangster, ktorý je stelesnením matky Terezy a nevezme si ani svoj podiel, pretože o starších sa treba postarať. No, ale nechajme to tak a nekazme si zbytočne hejtmi už aj tak pokazený deň.

Mumie (2017)

Nuda, nuda a ešte raz nuda. Tematika múmie je stará asi ako kinematografia sama a tento film to absolútne potvrdil. Natlačené všetkým možným digitálom, ktorý zavial piesky času do Londýna a predvádzal operácie štvrtenia očných zreníc, ale aj tak bez nápadu využívajúce všetky mummyklišé, na ktoré by si človek spomenul. Čo je na tom zlé? V samej podstate možno aj nič, ale ak k tomu pripočítame bezzubú zápletku, otrasnú réžiu, hektický priebeh neustáleho pobehovania, postupne miznúce zaujímavé charakteristiky postáv (hláškovanie strácalo na zaujímavosti každú sekundu) a úplne trápny záver, tak je toho aj celkom dosť, nie? Múmia, hoc stvárnená určite príťažlivou a orientálne pôsobiacou Sofiou, bola aj so svojou bandou resident a. k. a. World War Zombie celkom nudná. Miestami som mal pocit, že sa to chce hrať na akčnú komédiu, aby sa to o pár sekúnd premenilo na pokus o bu bu bu fantasy horor a takto to skákalo medzi žánrami rýchlosťou guľového blesku. A, bohužiaľ, to je skutočná mission impossible, ktorú nezachráni ani maximálne sa snažiaci agent Hunt.

Muži, co zírají na kozy (2009) odpad!

Trápna a prijebaná kokotina, na ktorej nebolo vtipné absolútne nič. Vôbec mi nevadilo postaviť vtip na vesmírnychlidech.cz pôsobiacich priamo v americkej armáde. Nevadili mi ani tie prakokotné meditačné vsuvky, ktoré nemali vôbec žiaden zmysel. Vadilo mi, že ma nalákali na poriadny ansábel špičkových hercov, aby som sa hodinu a pol totálne nudil, neustále sa hmýril na gauči, sledoval každých tridsať sekúnd hodiny a otváral tlamu ako nejaká lama.

Slídil (2014)

Sledujem, sledujem a sledujem... Tlačím dolnú peru smerom hore, kútiky úst zvesené, na brade mi to vytvára neprirodzené brázdy a z hrdla sa mi hrnie neprirodzený uznanlivý pazvuk. Znie to ako Hmmmmm. To všetko vďaka perfektnej atmosfére celého filmu, ale hlavne vďaka hyenizmu, podanému bez obalu a škrupúľ všetkým fanúšikom krimi novín na jojke. Jake dokázal opäť vytvoriť úplne nový charakter, vštepiť svojej postave punc absolútneho sociopata a šialenca. Tento film ťahá po všetkých stránkach a Sliedič je ukážkou jeho ďalšieho majstrovstva a dôkazom, že si svoje postavy vyberá naozaj svedomito. Rovnako svedomito sa potom na svoju úlohu aj pripravuje, čo je naozaj vidieť. Bomba, skutočne klobúk dolu.

Naprostí cizinci (2016)

Mám rád tieto filmy, ktoré ukazujú ako sa dá za málo peňazí urobiť veľká muzika. Úplní cudzinci sú skvelá konverzačná komédia, ktorej taliansky jazyk a talianske gestá nanajvýš pristanú. Áno, možno trochu príliš problémov na jednu večeru, ale ak to zoberieme, že južania večerajú aj niekoľko hodín, tak to možno ani nie je taký pretlak. Celkom sympaticky na mňa pôsobili všetky tie "bežné" problémy partnerov, rodičov, homosexuálov, pracovníkov, priateľov a tešil som sa, že to nie je iba o podvádzaní a ojebávaní. Teda pokým sa nedostaneme do samého záveru (a preto mínus jedna hviezda). I keď, aj tam, hoc to bolo to najviac klišé gradovanie, aké tomu filmu ani nesvedčalo, sa tvorcovia pokúsili o niekoľko celkom zaujímavých zvratov. A nakoniec samotná pointa na zamyslenie tesne pred titulkami. Oceňujem a tlieskam. Naozaj super!

Stalingrad (2013)

Ono to je strašne moc vidieť, ak chcete robiť brutálny vojnový veľkofilm a la Zachráňte vojaka Ryana s prvkami všetkých ostatných top záležitostí v žánri, ale chýbajú vám prachy, nápad, vybavenie, herci, scenár a hlavne réžia.

Rychle a zběsile 8 (2017)

Už som si zvykol, že ak odmyslím trapošské reči a drsné ksichty Vina Diesela a privriem všetky oči nad hereckým antitalentom Dwaynom Johnsonom, tak sa z F&F môže stať celkom pohodová oddychovka, na ktorú zabudnem prakticky skôr než doznejú titulky. Tentokrát to však bol hlboký suterén mojej znesiteľnosti. Okrem Charlize, ktorá hrala a vyzerala naozaj kúúl a bojovky s bábätkom v hlavnej úlohe, tam neboli žiadne vtipné či zaujímavé scény. Roztrieskavanie drahých áut, promenáda lacných štetiek a aj strašne akčné bitky tu už v sérii boli miliónkrát. Síce viem čo idem sledovať, ale ak to neprinesie nič nové, tak se ptám proč? Alebo načo?

Ztracené město Z (2016)

Ehm, Ehm (klop, klop), prepáčte... Ja by som, teda nie že by som, ale rád by som... (Hlboký nádych) Chcel by som poukázal na skutočnosť, že opäť sa tu stala chyba v prisudzovaní žánrov. Stratené mesto Z je historický a životopisný príbeh, to určite áno. Väčšina gentlemanov isto uzná, že ani o dramatické pasáže nie je núdza. Páni a, pochopiteľne, dámy, dovoľte, aby som však vyjadril obrovské poľutovanie nad zaradením tohto filmu do kategórie akčný a dobrodružný film. Ako isto väčšina gentlemanov uzná, po akcii v tomto snímku nie je ani stopy. Zopár letiacich šípov spoza riečnych kriakov nemôže navodiť pocit akcie ani v tom najcitlivejšom členovi tejto organizácie. Svoje slová odkazujem aj na predimenzovanú stopáž, ktorá, ako isto uznáte, príliš nesvedčí akčným snímkom. Taktiež kategória dobrodružný film. Vážení gentlemani, vážené dámy, prosím vás, uvedomte si, že samotná vegetácia džungle nestačí k navodeniu pocitu dobrodružstva. Príbeh môže byť vyrozprávaný naozaj nonšalantne, ako sa na správneho gentlemana a člena Kráľovskej geografickej spoločnosti patrí, no k navodeniu pocitov nebezpečia, nepohodlia a neznáma, v ktorých sa hlavný hrdina a jeho crew ocitli, je potrebné čosi viac. Bohužiaľ, s poľutovaním musím pripustiť, že tento zámer autori nedokázali naplniť. Je otázkou dobrej výchovy, aby aj ten najväčší kritik uzatvoril svoj príspevok čímsi pozitívnym. Preto dovoľte, aby som zdôraznil, že napriek všetkým nedostatkom a miestami až celkovej nude, film hodnotím z časti aj pozitívne. Oceňujem hlavne samotné rozprávanie, s ktorým si tvorcovia dávali načas. Gentleman si na pointu pokojne počká aj dlhšie, než je slušné. Rozumiem však aj tomu, prečo moja pani vydržala sledovať iba určitý úsek a následne na to sa oddala slasti, ktorú jej priniesol spánok vyvolaný hľadaním stratenej civilizácie kdesi v Amazónii.