Americká fikce (2023)

American Fiction podľa môjho skromného názoru by vôbec nemal byť zaradený do kategórie TOP 10 najlepších oskarových filmov. Za najväčšie pozitívum považujem scenár, napísané je to dobre, zahrané tiež, no mohlo to fungovať viac ako komédia. Možno by to celé lepšie vyniklo ako divadelná hra, keďže American Fiction je vlastne o dialógoch. Oceňujem aj nepredvídateľnosť filmu, niektoré scénky sú maximálne nečakané a značne dramatické, kým ďalšie vyznejú až absurdne (pseudonym a celý príbeh okolo toho ako aj názov knihy a jeho schválenie). Humor tu samozrejme je, ale väčšina vtipných a niekedy aj nevtipných dialógov sa týka rasových stereotypov. Hlavný hrdina je istým spôsobom niečo ako černošský Birdman, aspoň mne tak pripadal. Sterling K. Brown je druhý dôvod, prečo som si tento film pozrela, no hlavne som chcela vedieť, či tu bola nominácia udelená právom alebo len kvôli diverzite. Film sa mi páčil asi tak ako Monkovi jeho vlastný bestseller. Prevažne to bola NUDA a preto len 2* prípadne 2 a pol* (pozreté 08.02.2024).

Úsvit (2023)

Idem si tu vyliať srdce...(drobné spoilery). ÚSVIT - SVIT - SVITANIE NA LEPŠIE ČASY? Plusy: Eliška Křenková a jej herecký výkon. Pekné prostredie Tatier. Kamera. Málo, však? Mínusy: Celkovo je film pre mňa dosť veľkým sklamaním. Čakala som niečo iné. Vedela som, že jednou z tém bude obojpohlavný novorodenec, veď je to aj v popise o filme, ale (!!!) že sa celý film bude venovať len jednej téme a to hermafroditizmu a s ním súvisiacim gender problémom, to som nečakala. Pôsobilo to ako čistý kalkul. Naozaj sa nemôžem zbaviť pocitu, že je to tu nasilu vtlačené, veď jasné, šance na filmové ocenenia sa tým zvyšujú, tak prečo to nevyužiť. Mám rada úprimnosť v živote a mám rada úprimnosť aj vo filme a teda zo strany tvorcov. Z môjho pohľadu nebolo celkom fér voči divákom nenápadne schovať skutočný námet tohto filmu. Nie je to vôbec krimi a ani detektívka, "pátranie" ide ako po masle. Je to čiste len a len queer dráma. Ak by som si chcela pozrieť film s touto tématikou, chcem sa sama rozhodnúť, či ho chcem alebo nechcem pozerať. Čakala som niečo o rozkvete fabriky vo Svite, niečo viac "baťovské", niečo viac možno podľa skutočných udalostí. Helenino manželstvo sa napokon javí ako toxický vzťah, ale vo filme nedostáva dosť priestoru. Veď ani mi nie je jasné, či napokon od muža odišla alebo nie. Ťažko mi je uveriť na tú dobu (!!!) obrovskej dávke feminizmu a pokrokovosti hlavnej postavy. Jej správanie, myslenie, názory, výber slov nie sú také, ako by sa od ženy v jej postavení a v tej dobe očakávalo. Pôsobí to nedôveryhodne a umelo. Neverím tomu. Je veľmi poznať, že film bol natočený v dnešnej dobe plnej woke a feminizmu a z každej strany hrnúcich sa "ideológií", až je tým človek a divák presýtený!!! Zasadenie deja do historického obdobia je v tomto prípade podľa mňa veľký omyl. Nefunguje to. Mohli si dať viac záležať aspoň na jazyku. Nemyslím si, že sa vtedy už používali niektoré z pojmov vo filme, alebo napr. len slovo "uhradiť" existovalo vtedy vôbec? "Modernizmus" bije do očí a kazí zážitok z filmu. Nepáčilo sa mi to a som naozaj sklamaná. Tiež sa mi nepáčilo to rozdelenie na "kapitoly" napr. že dnes Helena porodí alebo o koľko dní príde šéf, bolo to skôr trápne a dosť to rušilo. A dočkali sme sa vôbec toho pôrodu? A ešte niečo. Hudba. Buď bola tá hudba príliš nahlas alebo herci rozprávali príliš potichu. Niekoľkokrát som vôbec nerozumela, čo povedali! (pozreté 07.02. 2024)

Pátý element (1997)

"Keď točím film, chcem diváka preniesť z jeho každodenného života niekam inam." - Luc Besson. Na Piaty element sa mi veru oplatilo ísť do kina, o to viac, že som ho nikdy predtým nevidela a myslím si, že doma tá vizuálna stránka filmu až tak nevynikne, hlavne tie lietajúce autá. Niečím mi to pripomínalo Blade Runner. Oceňujem aj hudbu Erica Serru, ktorý ma zaujal už v Magickej hlbočine. Tá sa mi páčila ešte viac ako Piaty element a musím uznať, že Luc Besson je zaujímavý režisér. Potešil aj Luke Perry v mini roličke. [Videné v kine: BEST OF CINEMA. Cineplex Mannheim, OV]. 70%.

Koruna - Série 6 (2023) (série)

Season 6 seriálu THE CROWN neotáľa a ide rovno na vec, na to, čo divákov pravdepodobne najviac zaujíma.  Prvá epizóda teda hneď začne Dianinou nehodou v Paríži a potom spätne ukazuje posledných 8 týždňov v živote princeznej Diany. Keďže Netflix rozdelil túto Season na dve časti, aj ja ich ohodnotím teda zvlášť. Epizódy o Diane ma bavili oveľa viac ako zvyšok série, ktorá sa už venovala Williamovi, Harrymu, Kate, Charlesovi a Camille. ALE veľmi veľmi sa mi páčila aj E08 o Margaret so skvelou Lesley Manville. Za zmienku samozrejme stojí aj finále, kde konečne aj kráľovná dostáva zaslúžený priestor a Imelda Staunton dokazuje, že je nielen veľmi talentovaná herečka, ale tiež to, že bola tou správnou voľbou. Samozrejme musím pochváliť aj Elizabeth Debicki ako Dianu. Keďže niektoré epizódy boli pre mňa TOP (Diana, Margaret) a pri niektorých som sa nudila (William, Harry, Kate) celkovo mi to vychádza na pekné 4*.

Medvěd - Psi (2022) (epizoda)

Epizóda má síce v názve Hot Dogs, ale je celá taká sladká, mňam🍩. Kamera je taká úžasná, že sa až človeku zachcievajú tie dobrotky😁. Prvé tri epizódy som videla už dávnejšie, zozačiatku som si ťažšie zvykala na pre mňa extrémne rýchly strih a rýchle tempo a rýchle dialógy, ale myslím, že už sa do toho dostávam a baví ma to. Herecké výkony sú skvelé, akoby som sledovala ozajstný personál skutočnej kuchyne. A ešte hudba je super.

Koruna - Sleep, Dearie Sleep (2023) (epizoda)

Tak tu si aspoň môžme porovnať všetky Alžbety. Za casting kráľovnej Alžbety je u mňa na 1. mieste Claire Foy, na 2. mieste Imelda Staunton (konkrétne v tejto epizóde podala svoj najlepší výkon) a Olivia Colman až na 3. (tá sa na kráľovnú vôbec ani nepodobá a celkovo nie príliš šťastná voľba, i keď herečka je to výborná). Sleep, Dearie Sleep...Páčilo sa mi to Philippovo "You were born ready".

Rošťáci (1985)

Priznávam, že o filme The Goonies som doteraz nikdy nepočula. Pre niekoho (a nielen pre Spielberga) musí predstavovať splnenie detského sna. Keďže ja som v detstve nikdy o stratenom poklade a ani o pirátskej lodi nesnívala, v celom tom dobrodružnom príbehu som sa nenašla. Je to taký Indiana Jones pre deti😄 a tak trochu Stand by Me alebo mix oboch. Jednu z hlavných detských postáv si tu zahral Sam z Pána prsteňov, Sean Astin. Videné v kine. [Kult-Sneak-Preview, OV]. Dodatok: Aspoň som získala tip na film pre mojich chlapcov. 65%.

Orel Eddie (2016)

Eddie the Eagle mi síce veľmi pripomínalo Cool Runnings (Kokosy na snehu), no aj napriek tomu ma to skutočne bavilo. Veľmi príjemné sledovanie. 70%.

Pán prstenů: Návrat krále (2003)

The Lord of the Rings: The Return of the King. Celú trilógiu som videla prvýkrát v živote až teraz po viac ako 20 rokoch, z toho dvojku a trojku sa mi podarilo vidieť prvýkrát dokonca na veľkom plátne. Herecké výkony, kameru a hlavne hudbu som sa už dosť vynachválila, všetky zložky fungujú ako celok výborne. Za jednu z najsilnejších scénok považujem tú s posledným zvyškom jedla, keď sa Gollumovi podarilo rozdeliť Froda a Sama. Najväčšie prekvapenie, Éowyn a Faramir (knihy som nečítala, tak asi aj preto). A ten koniec, ach ten koniec a tým koncom myslím všetko, čo sa udialo, odkedy sa Frodo prebudil na posteli. Jedno z najdojímavejších a najkrajších ukončení filmu, aké som kedy videla a možno aj to naj❤. Prekrásne. V angličtine by to bola úplná dokonalosť. Každý človek by mal mať v živote PRIATEĽA ako Sam a byť ním pre niekoho ďalšieho. Moje hodnotenie celej trilógie, predĺžených verzií: 1. časť 95% 2. časť 85% 3. časť 90%. Z hercov naj: Elijah Wood, Ian McKellen, Viggo Mortensen a Sean Astin.  [KINO LUX FRANKENTHAL, predĺžená verzia, dabing, 28.01.2024].

Pán prstenů: Dvě věže (2002)

The Lord of the Rings: The Two Towers. Celú trilógiu som videla prvýkrát v živote až teraz po viac ako 20 rokoch, z toho dvojku a trojku sa mi podarilo vidieť prvýkrát dokonca na veľkom plátne. Úchvatná výprava, kamera a hudba, ale aj všetky herecké výkony, moji favoriti: Elijah Wood, Ian McKellen, Viggo Mortensen a Sean Astin. Chýbal mi však Bilbo a tá pohodová atmosféra jednotky, kde si hobiti šťastne nažívali. V dvojke bolo na mňa až príliš veľa bojových scén, príliš veľa napätia a škaredých bytostí - trebárs taký Gollum (Glum) tu dostal strašne veľa priestoru, nepozerá sa na ňho dobre, takže nebavilo ma to až tak ako prvý diel, aj oveľa viac počítačového sveta oproti množstvu ozajstných scén krásného prostredia NZ v jednotke, aj emotívnych scén je tu menej. Po dopozeraní celej trilógie hodnotím takto:  1. časť 95% 2. časť 85% 3. časť 90%. [KINO LUX FRANKENTHAL, predĺžená verzia, dabing, 21.01.2024].