Prokletá (2020) (seriál)

Příběh, kde černoch Artuš balí Langfordku, to je opravdu unikát. Sám jsem odpůrcem přehnané korektnosti. Když se Artuš poprvé představil, sice jsem protočil oči, ale dál mě to vůbec nijak neobtěžovalo. A že někdo seriál ani nedokouká a dá odpad jen proto, že je Artuš černoch, to mi fakt hlava nebere. Seriál si vypůjčuje prvky z legend, rozhodně nemá být jejich věrnou adaptací. Další mohutně kritizovanou věcí jsou klišé. Vážně někdo vyčítá fantasy žánru postavu "vyvolené" a nějaký kouzelný meč?! To je asi jako vyčítat akčnímu filmu, že se tam moc střílí. Především bych chtěl poděkovat autorům, že po dlouhé době máme čistokrevnou fantasy bez příměsi čehokoliv (snad jen toho pigmentu). Těm, kteří se na to chtějí podívat, doporučuji, aby to nebrali příliš vážně, jelikož je to prostě pohádka, kde občas teče krev. Co utkví v paměti jsou hlavně krásné lokace a přechody mezi scénami v podobě kreseb, které lehce rozvíjí děj. Dále herecký výkon Gustafa Skarsgårda jako čaroděje Merlina. Bohužel příběh je místy dost zkratkovitý a možná až nekonzistentní. To považuji za jediný skutečný nedostatek. Zkrátka úplně v pohodě seroš.

Ledová archa - Vlak žíznil po krvi (2020) (epizoda)

Po kolejích jede nezastavitelný vlak a hrozí, že zabije pět lidí. Na vedlejší koleji, kam se dá vlak odklonit, je jen jeden člověk. Nedělat nic a nechat zemřít pět lidí nebo přehodit výhybku a zabít jednoho? Myslím, že někteří pasažéři na Snowpierceru mají po dnešku jasno. Výborný díl.

Válečná jeptiška (2020) (seriál)

Říká se "drsný jako šmirglpapír". A tolik šmirglpapíru, kolik je v deváté epizodě před úvodní znělkou, jsem pohromadě asi ještě nikdy neviděl. Během prvních šesti dílů jsem si říkal, že to zkrátka vzdám a nedokoukám, jak moc to bylo o ničem. Počáteční paličatá, zdlouhavá a hlavně zcela zbytečná (je jasné, jak se to vyvine) nespolupráce hlavní hrdinky, stejně tak jako její nic neříkající vnitřní monology příliš natahují úvod příběhu, který kvůli tomu zasahuje až do druhé poloviny série. Kdyby se to celé zkrátilo na film, tak by to vůbec neuškodilo. Alba Baptista je samozřejmě překrásná, ale postava by za své chování zasloužila pár facek. Jinak chválím zajímavý pokus o spojení sci-fi a fantasy.

Ledová archa - Tak se točí dokola jeho svět (2020) (epizoda)

Vůbec nechápu LJ, způsob uvažování té postavy jde asi fakt mimo mě. To, že jí šplouchá na maják, nepovažuji za adekvátní odůvodnění. Vzhledem k tomu, že její jednání uvádí do chodu skoro všechny dějové zápletky, tak bych čekal, že bude mít nějaký pevnější základ. Abych jen nekritizoval, tak příběh je pořád dost zajímavý a jsem zvědavý, zda se skutečně povede nastolit vládu pracujícího lidu. "Áčkový" seriál z toho asi nikdy nebude, ale je to fajn na relax.

Ledová archa - I bez svého tvůrce (2020) (epizoda)

Za mě konečně pořádný díl, kde je nějaké napětí a akce. Děj se po předlouhém úvodu někam konečně hnul a jsem zvědav jak se bude vyvíjet dál. Bohužel ale stále neubývá přehnané a bezúčelné "korektnosti", či jak to nazvat, která celé dílo neskutečně sráží. Jako pardon, ale jestli jsou půlka vlaku homosexuálové, tak to asi ta populace dlouho nepřežije :D

Scoob! (2020) odpad!

Absolutně odfláknutá slátanina. Příběh je až neuvěřitelně hloupý a předvídatelný. Samozřejmě tady nechybí generická "vata" v podobě patetických rozmluv o přátelství a důvěře. Pokusy o vtip často vycházející z X factoru mě nechávaly naprosto v klidu, stejně tak i ostatní pokusy o vtip. Moderní americký divák ve školním věku se tomu ale jistě zasměje. Marně hledám něco, co bych na tomto filmu pochválil, bohužel.

Westworld - The New World (2020) (série)

Možné spoilery: Naprosto souhlasím s názorem, že největším problémem seriálu jsou nároky diváků. Musíme si uvědomit, že takovou nálož, jakou jsme dostali v závěru první série, už nedostaneme. Zvrat takového typu zkrátka z principu nejde zopakovat. Čím by ještě kdo chtěl vyrážet dech? Tak třeba kdyby se na konci ukázalo, že celý svět je virtuální realita… to by bylo vážně stupidní, tohle je Westworld sakra, ne nějaká laciná „televizní šou“, pak by zase všichni říkali, že je to klišé. Já jsem rád, že tvůrcům stále nedochází nápady. Herci to skvěle táhnou, k tomu vynikající hudba a příběh, ve kterém skutečně nevíme, co čekat.

Duch ve stroji: SAC_2045 (2020) (seriál)

Poutavý příběh v zajímavém světě budoucnosti, která není až tak vzdálená, jak vypadá. Má to „tempíčko“, skvělou akci, záhadné vyšetřování, občas hodí i nějaký ten vtípek... samozřejmě všechno náležitě KYBER-. Vadí mi jen dvě věci. 1. Titulní postava (Major) dostává poměrně málo prostoru. Na scéně jsou skoro pořád jen Batou a Togusa. Všichni ostatní působí, jako by tam byli jen do počtu. 2. Animace postav vypadá jako nedodělaná. Tváří se pořád stejně, ať se děje cokoliv.

Westworld - Žánrovka (2020) (epizoda)

Když byla jen jedna série, byla mojí nejoblíbenější epizodou The Bicameral Mind. Ve druhé sérii ji překonala The Riddle of the Sphinx. A i ta byla nyní sesazena právě epizodou Genre. Tvůrci ukazují, že to stále mají kam posouvat. Honička v autech za doprovodu Jízdy valkýr od Richarda Wagnera byla naprosto geniální. Jinak Serac je skvělý záporák, který v podobě "velkého bratra" až dosud působil téměř nezranitelně. Ale nemůžu se zbavit otázky, jestli Dolores je skutečně ta, které máme fandit.

Dračí princ (2018) (seriál)

Jeden z nejlepších fantasy seriálů, jaké jsem kdy viděl. Neuvěřitelně zábavný a chytlavý příběh, kde není snad jediné hluché místo. Často se v příběhu setkáváme i s pohledy do minulosti, které opodstatňují současné jednání postav, a to má vždy logiku – u seriálu pro děti je to dost nevídaná věc. A že tam občas někdo opravdu umře, je také u seriálu pro děti dost nevídaná věc. Takže bych tomu vlastně vůbec neříkal seriál pro děti. Podobně jako třeba v Game of Thrones je tady krásně ukázáno, že svět není černobílý a dobro a zlo jsou hodně relativní pojmy (nejlépe je to asi vidět na lordu Virenovi a jeho dětech). Díly jsou krátké a vždy končí cliffhangerem, takže to stále nutí dívat se dál. K tomu krásná animace, epický soundtrack… nevím, jestli mám u animovaného seriálu používat pojmy jako výprava a kamera, ale rozhodně jsou na špičkové úrovni. PS: Parta hrdinů musí projít přes nástrahy a dopravit magický předmět na druhý konec světa, aby zachránili svět před blížící se válkou. Co mi to jen připomíná? :) PPS: Nechápu, že Rayle v té vestičce není zima.