Reklama

Reklama

Nejsledovanější žánry / typy / původy

  • Drama
  • Komedie
  • Pohádka
  • Krimi
  • Akční

Poslední recenze (576)

plakát

Stříbrný vítr (1954) 

Silně protikřesťanský film. Chabě zaobalený do milostných románků poněkud křečovitě rozradostněného gymnazisty. Křesťanství se zde rovná Katolická církev. Což ve skutečnosti není pravda!  Katolíci (v očích diváka křesťané) jsou zde prezentováni jako nebezpeční fanatici („Přiznejte se ke všemu!!!“), kteří nemají nic jiného na práci než šikanovat nevinnou mládež. Gymnazisté zde chodí po bordelech a pak se diví, že jim rodiče či učitelé nadávají. Vždyť to není ani dnes! Školní katecheta si nejvíce zasedne na synka z nejbohatší rodiny (no jasně!). Nemám rád, když herci hrají herce. Zde si na tom zgustla Šejbalová. Scénář předepisuje (asi náhoda) biblická témata. Nejdříve s Cupákem procítěně recitují téma smrti Jana Křtitele, ale podle Oscara Wildea, který jej pošpinil ve své hře Salome. Pak recitují opět jak omámení Shakespeara. Vybrána je zrovna pasáž o přísaze. (Ale já pravím vám, abyste vůbec nepřísahali… Vaše řeč, ať je: ano, ano; ne, ne. Neboť cokoliv je nad to, pochází od zlého. (Mat. 5:34 – 37)). Ďábelský pohled Racka. Pasáž s ním jsem nepochopil. Asi kvůli těm zlým očím, a aby mohl Radkin ponížit holku z Prahy. Anička s příznačnou přezdívkou „Posedlá“. Homopropaganda – extrémně časté objímání chlapů mezi sebou. Radkin to rovněž přehání s líbáním a objímáním své matky. Skrz na skrz zkažený film. Zapadá do toho i vykládání karet. Pěkná hudba. Z nejvyšších míst musel být velký tlak na to, aby byl film formálně perfektní. Dokonalé barvy, výprava, hudba a herecké výkony umožňují, aby propaganda snadno zapustila své kořeny. Líbila se mi scéna Radkin s Aničkou na kolotoči. Samozřejmě v ředitelně nechybí globus. „Už jsi četl Drapera? Vědci konečně dokázali, že Bůh neexistuje.“

plakát

Velké dobrodružství (1952) 

„Pacltova aféra.“ „Nesmysl.“ „Jenomže to je v novinách a lidé tomu věří.“ Globusy, hned dva a už ve 4. minutě. To je možná nový rekord. Páni vědci se přesto snaží o vážný výraz. Drsné rouhání Marvana: „Fryče nesmí kritizovat ani sám Pán Bůh.“ „A jak jste se stal cestovatelem?“ „Dřel jsem ve dne v noci.“ To je asi sám. „Hlavní je vůle. Chtít se musí.“ To je asi jediný na světě. „Darwin a Humbolt jsou geniální vědci.“ a směje se při tom – dobře ví proč. Takhle dlouhý smích jsem ve filmu dlouho neslyšel. Fanatické uctívání Darwina potom pokračuje: „hrdina vědy, bojovník s pověrou“ Hezké dekorace, např. starý vývěsní štít „JOSEFA PIVCE vdova“. Zednářská symbolika: Marvan s Hlavatým, Marvan s Kohoutem – podání ruky. Mili Holub při rozhovoru s kněžnou: převrácená pyramida. Vrabec v redakci: devil horns. Mili Holub: „Důvěru si musím vydupávat. A krvavě!“ prosím upřesnit, pane Krejča. „Já nemohu pracovat pro bohaté a mocné.“ – a zase úsměv. Následně známý hlásící děda: „Jen aby v tom Holubovi nebyl nějakej švindl.“ Symbolické. U Rhodesů tak obrovský globus, že za ním Cecil není ani vidět.

plakát

Zítra se bude tančit všude (1952) 

Režie: laureát Stalinovy ceny Vlček. Jsem korespondentka „Komsomolské pravdy“. „Jéééé – komsomolské pravdy.“ Trojdupý krok. Globusy aspoň na plakátech. Členka komise, která se vetře do souboru: „Jednání Pavlovo je často diktátorské.“ Proč jí tam trpí? „Naučit naše lidi nově se radovat.“ „To bude pěkné, až bude všude na světě mír.“ Film je na počest amerických soudruhů zakončen americkými vlajkami. To asi má být poděkování americké ambasádě za spolufinancování projektu. Nejhorší momenty filmu: asi budovatelské písně. , „We want peace.“ (za hranicema ho asi nechtějí), Adamíra chce zlikvidovat socialismus tím, že rozloží taneční soubor, taneční vystoupení až na Ukrajince slabé, obří portréty Stalina a jeho kámošů (trošku menší), neuvěřitelně přepálená stopáž (vešlo by se to pohodlně do 70 minut). Divím se, že po promítání nevzali rozhořčení diváci ztečí ústřední sídlo KSČ a nevyhnali komunisty už v roce 1952.

Poslední hodnocení (1 593)

Pole neorané (1953)

odpad! 04.07.2021

Jestli se rozzlobíme, budeme zlí (1974)

02.07.2021

Rozpustilá noc (1934)

26.06.2021

Stříbrný vítr (1954)

25.06.2021

Kavárna na hlavní třídě (1953)

odpad! 24.06.2021

Velké dobrodružství (1952)

29.05.2021

Zítra se bude tančit všude (1952)

23.05.2021

Mladé srdcia (1952)

22.05.2021

Nástup (1952)

21.05.2021

Reklama

Reklama

Reklama