• Pohádka

Bílá paní (1965)

Bůh byl ve 20. století zcela odstraněn ze života, už ani farář skutečně nevěří. Kudrna: „Je vaší povinností věřit v existenci nadpřirozena.“ „Jenže ve dvacátém století…“, odpoví farář.  To už více věří pracovník komunisticého ministerstva vnitra Kudrna (Bek): „Odeberete se na hrad a provedete konečnou likvidaci mocností p-ekelných.“ - Jakub 2:19 Věříš, že Bůh je jeden: dobře děláš - i démoni věří a třesou se! Farář: „Na bílou magii žehnání nezabírá.“ – mýtus černá i bílá magie jedno a totéž jest.  Symbolika: 5:48 – podání ruky Kopecký – Brodský; 11:03 – Bílá paní chodí po vodě!; 27:10 – Kopecký 666 handsign; 38:30; 1:16:57 – Prachař – merkel sign; 1:02:40 – Bek – merkel sign; 1:04:38 – Bek – neurčitý zmatený symbol jaksi ze zvyku; 1:10:34 – Bek – 666;  Vesmírná propaganda: 7:45; 57:04 – raketa, 58:14 – raketa v detailu pro lepší názornost, aby to pochopili i krátkozrací zabedněnci. Pozoruhodné momenty: 1:20:00 – úzká soudružská spolupráce politiky s novináři. Jak z učebnice. Hlášky: „S kapitalistickejema přežitkama jsme skoncovali, teď se pustíme do těch feudálních.“ // „To musíte opatrně, aby nám lidi nezačali moc přemejšlet.“ // „Aby se vyhovělo staré ženě sedřené prací za kapitalizmu.“

Fotbal (1965)

Výborný Šmída jako fotbalový tranér. Opravdu autentická atmosféra tréninků, situací v kabině i samotného zápasu. Ale zbytečně dlouhá televizní debata. Skuteční prvoligoví hráči zvládli své role dobře. Skvělý Josef Koza jako bývalý fotbalista. Opravdu vypadá jako vysloužilý sportovec. Hlášky: „Nelze sloužit dvěma pánům. 100% sport a 100% zaměstnaný.“ Socialističtí filmaři znají dobře Bibli: Matouš 6:24 Nikdo nemůže sloužit dvěma pánům; protože buď bude jednoho nenávidět a druhého milovat nebo se jednoho bude držet a druhým pohrdat. Nemůžete sloužit Bohu i Bohatství.

Já, spravedlnost (1967) odpad!

Hrozná šaškárna s katastrofálními hereckými výkony. Nedá se to dokoukat. Höger se na plátně zcela zbytečně nervuje. Rovněž „Hitler“. Energie spláchnutá do záchoda. Hlášky: „Celý svět sleduje norimberský proces.“ = přání otcem myšlenky. „360 km odtud“ „Stane se hrdinou příběhu, který se nikdy neudál.“ „Spal jste 36 hodin.“ Symbolika: 13:30 – 4 svastiky najednou; 20:06; 50:26 – one eye symbolism; 37:37 – podání ruky 39:40; 53:02 – svastika (Big Dipper Swastika). Film je plný milovníků hvězdné oblohy. 53:08 – Fénix.

Hrdina má strach (1965)

„Jedině z Pána Boha mám strach, Jeníčku.“ „Ona má strach a je z toho šťasná.“ panu poslanci spadne brada. Poslanec pak začne porovnávat Pána Boha s náměstky. (to je ale záměrně špatný překlad Bible. Správně je: uctívat Pána Boha.) „Hofmánek to říkal. A často.“ „Jak je vidět, ne dost často.“  Sovák: „Nevíme dne ani hodiny.“ – to je citát z Bible: Matouš 25:13 Bděte tedy, protože neznáte ani den, ani hodinu. 22:03 – Prachař - skrytá ruka; 22:16 – potvrzení skryté ruky (z větší blízkosti); 23:38 – skrytá ruka do třetice (až do 23:55, tj. 17 vteřin!);  25:55 – démonický pohled Prachaře; 29:53 – Prachař – pyramida sign;  37:33, 37:37 – Pešek – merkel sign; 39:18 – Hrušínský – merkel sign; 45:14 – Hrušínský – převrácená pyramida;  „Je na čase udělat u nás menší nukleární výbuch.“ – strašení neexistujícím bubákem; sakrování; 1:02:30 – podání ruky Prach. – Hruš.

7 zabitých (1965)

53:49 – globus na plakátě; 55:51 - umělecké dílo nesmírné hodnoty podruhé.  Hláška filmu (manželka na milenku): „Nedejte se rušit, slečno. Předpokládám, že jste z nemocnice. Sestra, ne?“ „Ano.“, odpoví skromně sestřička. 1:05:39 – drak

Zlatá reneta (1965)

Z jablíčka se vyvine vesmírná propaganda: 20:35 – náhodně otočená stránka ve staré knize, v ní pohlednice a na ní levitující zeměkoule; „Kočky jsou jediní slušní obyvatelé této planety.“ – (plane + t) „Vznést se v kosmické lodi, obletět čtyři a šedesát krát…“ „Na téhle zemi“ – na jaké jiné? „Země se může roztrhnout stejně jako kosmická loď.“ Höger vypije dva hrnky rumu a fantazíruje:: „Udržet se na zemi a vědět, že se otáčí kolem osy a přitom obíhá kolem slunce, se sluncem kolem středu galaxie, s galaxií kolem dalšího neznámého středu a všecko to letí do ňáké pffff…“ - přemýšlí někdo nad tímto nesmylem? 40:38 – zeměkoule je rituálně spálena; 59:42 – plecháček č. 18 (3x6); Reklama na kremaci: „Z šatů a rakve je přece taky popel a dají toho domů hrstičku. Z člověka toho přece musí zbejt víc.“; „Kniha První člověk ve vesmíru.“

Alibi na vodě (1965)

Velmi mdlý, profesorský výkon Beka. Symbolika: 5:54 – Bek – merkel sign; 36:48;  16:26; 52:52 – globus; 22:57 – stisk ruky Höger – Vojta; 31:48; 33:25 – Beyvl – merkel sign; 35:48 – Bek – merkel sign; 43:17 – brejlnoun – merkel sign; 58:42; 59:07 – Krejča – merkel sign; 1:25:12 – učeb. podání ruky Höger – Nový; 1:28:57 – Höger – merkel sign.

Smrt přichází v dešti (1965)

„Priajemne sviatky.“  „Cez sviatky ste doma?“ „Budú sviatky, traba nakupovat.“ „Štiastlive sviatky.“ „Ďakujem za piekne sviatky.“ „Pred sviatkami?“ Mistrík opravdu bravurní výkon: „Daj aspoň tip. Ráno musí být peniaze v pokladne.“ – s úsměvem na rtech. 3:21 – podáníčko ruky s Chudíkem. Ke snídani se podává vánočka. Tak už je jasné, o které sviatky ide! „Nechtel som jí pokazit sviatky.“ „Ďakujem, prijemne sviatky.“ „Prijemne sviatky.“ „Cestujete na sviatky?“ „Bláznivý april“ – aha. Tak to budú inaké "sviatky". „Prijemne sviatky.“ „Aj vám.“ „Chlapcovi ste kúpili velikonočne vajíčko.“

Perlový náhrdelník (1965) odpad!

To nešlo shlédnout ani rychloposuvem. Totální ztráta času. Stálé volání: „Pane Bože. Pro Krista Pána.“ Komunisti se opět vyznamenali. „Pro Boha, pane Peterka, vy máte pistoli, dělejte něco.“ Věrohodnost nula. Němečtí vojáci s kulometem uctivě zaklepou a děti je pouští do baráku. „Jak to že ste je sem pustili?!“ komicky se čílí tatík. Důvěryhodnost naprostá nula. Baba s dvěma kožichy vykládá karty. Strejda kouzelník. Děti koukají na střílející vojáky ze sklepa jak na televizi. „Zastřelili ruského vojáka, zastřelili ruského vojáka.“ bé bé. Hodnověrnost NULA.

Úplně vyřízený chlap (1965)

Temná hudba podkresluje náspis AŤ ŽIJE STALIN. Kritika povolena. Leč soudruzi jsou stále budovatelsky zapálení. Když si chce Menšík po osmi hodinách betonování odpočinout („Chlapi, padla. Pojte, dáme si pivo a lehára.“), stane se rázem terčem posměchu celé betonářské party. Hlavní hrdina dá před půvabnou chotí přednosti budování Nové Huti Klementa Gottwalda. Hlášky: „Zemřel bolševik, jehož největší ozdobou byla šlechetná skromnost.“ ; „Betonářská parta Karla Kratochvíla“ ; „Veselé Vánoce“ A soudruzi radostně slaví „nejkrásnější křesťanské svátky“. - dojetí a koledy. „My jsme mládež nová, mládež Gottwaldova.“ Komunisté: „Kdo nejde s náma, jde proti nám.“ – citace z Bible, Matouš 12:30. Ježíš Kristus praví: Kdo není se mnou, je proti mně – a kdo se mnou neshromažďuje, rozptyluje. „Doktor Lebeda pracuje na stavbě jako autojeřábník.“ „Pochodem vchod ke kolektivu.“  Nejlepší hlášky filmu: „Dotlouklo srdce geniálního pokračovatele díla Leninova, moudrého vůdce Komunistické strany…Dotlouklo srdce praporečníka světového boje za mír.“ – trizna jak z Dikobrazu.   Zábavné politické diskuze: „Jak to, že tě nepopravili, můžeš to nějak vysvětlit?“ „Kurvo!“ „Bedřich dostane metál.“, to je radosti. „Bedřich měl dostat řád.“ „Řád?“ „Řád.“  Symbolika: 8:29 – skrytá ruka, skoro jako soudruh Stalin; 35:31 – mikroglóbus na psacím stole; „3. března napadl vedení.“ (33);  1:24:45 – osm Stalinů najednou.