Ozdravný pobyt (1999)

Dvojici podnikatelů krachuje brojleří farma, jako záchranný plán se jeví vyrábět dietní chipsy z krmiva pro kuřata nebo pojišťovací podvod. Odtučňovací sanatorium už netankuje a pomocí několika ezoterických, vegetariánských a new ageovských aktivit, menu a guru nalákají nové klienty. Tyto dva paralelní příběhy se zajímavě propletou a vyústí nakonec v romantický happy end. Milá komorní komedie na víkendové odpoledne

Zmizení (2013)

Jsem fanouškem napínavých psycho dramat i thrillerů. Ale v tomhle případě to na můj vkus scénář zbytečně překombinoval a tížené napětí se mnohdy vytrácelo v důsledku pro mě zbytečných scén nebo naopak nevyužitého potenciálu dílčích témat, které mohly na psychologické úrovni mnohem více umocnit beznaděj, utrpení nebo temnou minulost. Zápletka, kterou se pokouší rozplést detektivové i sám otec unesených dětí, je sama o sobě skvělá. Ze zdánlivě slepých uliček, do kterých se ale při rozplétání dostávají, nakonec ale prosvítá celá struktura, bohužel pro mě ale mírně amatérsky.. ať už jde o symboly nebo o drobné předměty, gesta, chování nebo tiky. Být to méně výpravné a více ponecháno na dedukci diváka, dal bych bez váhání 5/5. Dlouhá stopáž mi ale nepřišla 100% smysluplně naplněná a zhruba v polovině filmu jsem tak nějak nechápal, co se může ještě objevit a řešit, aby to do konce filmu už nebyla jen hlušina. Přišlo mi, že být to epizoda detektivního seriálu, tak by mohlo jít o výborný hodinu a půl dlouhý pilotní díl. Takhle ale standardní průměrná detektivka, ze které si budu pamatovat nejvíc asi Gyllenhalovo zbytečné mrkání.

Zkažená mládež (2007)

Myslím si, že záměrem tvůrců nebylo natočit takhle drsný snímek jen proto, aby šokovali, předvedli se a divácky lákavě zpracovali problematiku šikany. Tenhle film má rozhodně větší ambice a zaslouží si víc, než jen kritiku zmiňovaného chabého filmařského zpracování - ať jde o kameru, děj, cokoliv. Jistě, není to hollywoodský trhák s rozpočtem snů. Ale dívat se na tenhle film bez zainteresování, jen pozorovat obrázky, nevžít se do protagonistů, dívat se na to bez toho, aby si z filmu člověk něco odnesl, to je škoda času a energie a v takovém případě je lepší se poohlédnout po jiném snímku. Tohle hodně civilní drama je opravdu drsné drama z prostředí školy, kde je velice realisticky zachycená sociologie davu, šikany, autority a instituce. Je to film a může to být přitažené za vlasy - ale nemusí, to, že jsem chodil do školy, kde se podobné situace nestávaly neznamená, že jinde se skupina proti outsiderovi nemůže spojit a situaci vyeskalovat do té míry, že pak vyvolá reakci, která je extrémní. Tenhle film dokázal ukázat zesměšňování a násilí mezi teenagery pro mě naprosto věrohodně a já bych určitě vítal, kdyby se pouštěl ve školách jako výchovný materiál.

Příliš dlouhé zásnuby (2004)

Je to zamotaný jako klubko nití a rozplétá se to přesně tak komplikovaně, jak to u takových chuchvalců bývá. Je to dlouhý, ale i když to není akční film, tak mně to určitě nepřišlo nudné ani na minutu. Válečné scény jsou na dřeň přesvědčivé. A za ten konec je poslední hvězdička. Herecké výkony bravurní, kamera perfektní, režie dokonalá, hudba přesná a podtrhuje příběh přesně tak jak má. Nebudu hnidopich, abych si vymýšlel výtky, které by objektivně výbornému filmu zbytečně kazily hodnocení.

Zápisník jedné lásky (2004)

Toto romantické drama je absolutně nerealistické a skoro se to blíží koncentrátu získaného destilací všech romantických filmů, kde nechybí zlomové okamžiky, co mají hluboce zasáhnout lidské srdce. Výsledek? Pokud se na to díváte jako ctitel žánru a nebudete se zamýšlet nad tím, že je absolutně nemožné, aby se to kdy doopravdy stalo, tak se můžete svézt na vlně dojemných, smějících se tváří. A mně to dnes sedlo tak přesně, že kdybych se nestyděl, tak dám 5/5 :)

Maurice (1987)

Ta třetí hvězdička je hodně vymodlená a upocená... Jestli se na tenhle snímek chce někdo dívat jako na zajímavý LGBTQ film, tak ho musím zklamat, víc než klišé a zkreslenou realitu neuvidí. Chce to vypadat jak Jane Austin, ale je to všechno jako člověk, co jen tak tak stihl autobus a udýchaný lapá po dechu na sedačce hned u dveří... a dlouhá stopáž tomu rozhodně nepomáhá. A hlavně to není nic nového pod sluncem - ani na svou dobu (vzniku filmu), ani na dobu, kterou to zobrazuje (1910's). To raději stokrát víc s čistým svědomím doporučím Dánskou dívku, pokud si chcete poplakat nad romantickou láskou, tak zmíněná Jane Austin (třeba Rozum a Cit) je pak rozhodně sázka na jistotu.

Sanjuro (1962)

Dlouho jsem si neužil film stoprocentně naplno od začátku do konce - byla to absolutní radost se dívat na tenhle majstrštyk!

Můj nepřítel (1985)

Skvělý film s dobrou zápletkou a dobrými hereckými výkony, bezvadný scifi, který má navíc krásně dojemnej mravně-společenskej přesah. Je to ke konci sice možná moc slaďárna, ale určitě stojí za to se na to podívat.

Blade Runner (1982)

Po shlédnutí Blade Runner 2049 jsem musel změnit hodnocení a přidat jednu hvězdu. Křivdil bych tomuhle filmu, který je zkrátka sci-fi své doby a není možné od něj čekat něco jiného. Naopak po srovnání s pokračováním z roku 2017 musím zpětně přehodnotit a ocenit absolutní minimum sentimentu a rodinných pout, které z Blade Runner 2049 dělají jen další film do počtu, další z řady, a naopak tenhle snímek z rukou Ridley Scotta posouvá výš. Nemůžu dát jenom na první dojem. Původně mi přišel plot až příliš prostý, celý film zkrátka zváštně komorní - ale nakonec není to jen o speciálních efektech (Vetřelec je nakonec taky dost úsporný film) a není chyba Harrisona Forda, že za ním vidím Indiana Jonese. Blade Runner mě sice hned na začátku upoutal uměleckostí, ale čekal jsem asi trochu něco jiného. Nakonec ale musím uznat, že mu místo mezi nejoblíbenějšími filmy na ČSFD patří právem.

Jen s tvým partnerem (1991)

Film, u kterýho není vůbec za potřebí používat mozek - máte-li se smát, herci se smějí, máte-li být vážní, herci jsou vážní. Ačkoliv smích se line skoro celým filmem, tak mně to tak třeskuté nepřipadalo, rýsující se zápletka bohužel vyšeptala během několika minut a zbyla jen pseudotelenovela, dva Japonci, podvazky a hlavní hrdina, co často ztrácí oblečení. Mám pocit, že mi po shlédnutí kleslo IQ.