À ma soeur ! (2001)

Velké zklamání. Námět a myšlenka zněly skvěle, ale po 40 minutách, kdy se prakticky nestalo nic jiného, než že dva mladí spolu diskutují o tom, co se stane nebo nestane pokud proběhne nebo neproběhne první společný sex, jsem film proklikal až nakonec, abych se dozvěděl, že ten film se zvrtl v něco úplně jiného než jsem původně očekával. Nedokoukal jsem, nezaujalo mě to, bylo to plytké, zdlouhavé a nudné.

Klub zlomených srdcí (2000)

Tenhle snímek jsem si matně vybavoval, pár záběrů co jsem zahlédl v televizi, kdesi, kdysi... A tenhle snímek absolutně natřísknutej všema možnýma stereotypama o homosexuálech se stal v mžiku jedním z mých nejoblíbenějších filmů (a to zásadně brojím proti stereotypům). Ale tahle podívaná prostě vtáhne do děje, je to bezvadně uchopené, nic se zbytečně nepřehání víc než nutno - prostě buzna je buzna, parta bukvic řeší svoje vztahy, které vznikají, rozpadají se a zase vznikají. Heterosexuálům nebo lidem, co neznají gaye, se to asi bude jevit jako nesmyslné tlachání a trapný úskoky a scény, ale v tomhle filmu se tak věrně odráží obraz právě té skupiny gayů, kterou ten film chce popisovat a kterou ti herci tak dobře hrají! Chování, mluva, způsob života, prostě úžasně věrnej popis jedné řekněme subkultury. Nemůžu šetřit superlativy. Chápu, že to leckomu bude připadat jako lacinej biják o ničem, ale já z toho měl takovou malou katarzi.

The Josephine Baker Story (1991) (TV film)

Víc než dojem z filmu v člověku zůstane dojem ze života Josephine Baker, ženy plné odhodlání ke šlechetným a úctyhodným myšlenkám a činům. Pravda, hodnotit Josephine Baker samotnou, dám bez přemýšlení 5 hvězd. Herecké výkony si ale uznání zaslouží, protože nebýt nich, nikdy bych nezískal vzpomínku na film o životě jedné ženy, vzpomínku, která se vydává přesvědčivě za vzpomínku na opravdový život opravdové Josephine Baker.

Nouzový východ (2008)

Měl by sloužit jako memento každýmu, kdo se vědomě poští do něčeho, co vi, že není to pravý, co by opravdu chtěl - ať je to nudná práce, kterou děláte, nesprávný partner, kterého si vezmete, děti, které bezmezně milujete, ale víte, že bez nich by váš život třeba mohl ubíhat jinak, nebo místo kam se chystáte přestěhovat, ačkoliv tam nenajdete nic nového. Je špatně o tom nemluvit, je horší si o tom lhát. A je nepříjemné o tom mluvit i to poslouchat. Herecky to stojí a padá na Kate Winslet, to bez pochyb, knižní předlohu jsem nečetl, tak nemůžu porovnávat obsah. Film mohl za mě být klidně o čtvrtinu kratší, ale silné chvíle se vynořovaly vcelku pravidelně a s krásnou gradací, a dějová zápletka nepůsobila nijak ospale. Hudba perfektní, Thomas Newman opět zabodoval - nedoporučuju pouštět si Americkou krásu a hned poté Nouzový východ, skladatelův rukopis je hodně čitelný ;) Pět hvězd nejen za herecký výkon Kate, ale i za malou roli Michaela Shannona coby nemocného syna, ale hlavně za skvělé režijní zpracování poselství a myšlenky.

Final Cut - Dámy a pánové (2012)

Film z filmů, skvělá střihačská práce, skvělej nápad, skvělej výsledek. Je mi akorát trochu stydno, protože ten film ukazuje, jaký jsou chlapi kokoti a jak na to ženský doplácí - nebylo to asi záměrem na tohle upozornit, asi v tom vidím víc, než tvůrci chtěli, ale za tuhle genderově stereotypní stránku filmu dávám tu čtvrtou hvězdu (tu pátou bych dal v případě, že bych to chtěl vidět znovu, ale jednou to stačí, asi každému).

Konečně spolu (2007)

Neříkám, že je to nejlepší film, co jsem kdy viděl, ani nejlepší film Helen Hunt, Colina Firtha nebo Beth Midler. Ale bylo to celý nenucený, přirozený, chápu, že pro dost lidí to může být nezáživnej film s vcelku trapnou pointou. Ale mě se na to ta jednoduchá přímočarost líbila. Myšlenky nebylo třeba zaonačovat do složitých metafor, myšlenky se tam sdělují tak jak jsou. Není potřeba maskovat vrásky, nedokonalosti - a to včetně filmových, milovníci filmových chyb by si na tomhle snímku určitě našli několik trofejních kousků. Ale ta nedokonalost pro mě byla tím, co mě nejvíc přesvědčovalo o pravděpodobnosti podobnýho příběhu, život není dokonalý, nikdo není, život je plný nedokonalostí, stejně jako tenhle film. A právě ta nedokonalost, co tak věrně odráží nedokonalost reálného světa, mi učarovala, tahle nedokonalá přímočarost a prostá jednoduchost mi z béčkový romantický komedie vykouzlila snímek, na který budu vzpomínat, a kdybych měl lepší paměť, tak bych ho i citoval.

Služka na rozkaz (1987)

Pyšná princezna se změní v Popelku a pozná prince svých snů. Stokrát omletej příběh o rozmazleným bohatým děcku, co získá životní poučení a zkušenost propadem do pracující střídy plebsu. Žádná náročná kinematografie, jednoduchej příběh, kterej rozhodně ničím nepřekvapí. Ale tak nějak mě to bavilo, rozhodně jsem se nenudil. Hvězda za Merry Clayton, Beverly D'Angelo i Ally Sheedy.

Muž a žena (1966)

Obyčejný příběh o obyčejných lidech. Film vlastně o ničem. Zápletka je jednoduchá, příběh vlastně přímočarý a ve svojí podstatě prostý, že by se vešel na jednu stránku. Asi v tom je to kouzlo. Romantická láska, krásná práce s kamerou, přirozeně zahrané bez kýče a zbytečného glamouru, dramat, akce, podbízivosti, prostě nic rušivého. Každý asi neocení delší kameru a pomalu ubíhající nijak složitý děj. Pro mě to od teď bude ale krásný doklad toho, že i nejjednodušší příběh o lásce může vystačit úžasný na filmový zážitek.

V zajetí démonů (2013)

Skvělá duchařina, nápaditej film s dobrým scénářem, výbornou kamerou a zvukem, dobrý herecký výkony, spád, příběh, napětí, nic tomu nechybí. Jen malinko mě rozptýlila drobná vsuvka s pseudoakční hudbou při rozestavování snímací techniky a pár amerikanistických detailů - ale to jsou prkotiny, kterých si třeba nikdo další ani nepovšimne. Rozhodně stojí za shlédnutí, na soudobej horor výbornej zážitek!

Piková dáma (1973) (TV film)

Skvělá studiovka, výborné herecké výkony i kamera. Adekvátní literární předloze, pro ty, kdo nečetli nebo nechtějí číst.