Nejistá sezóna (1987)

Pozoruhodný a velice přesně dávkovaný náhled do zákulisí. Na rozdíl od jiných časosběrných filmů Svěrák se Smoljakem vědí, co kdy říct, a film je tak dokonale vypointovaný i bez přítomnosti nějaké velké závěrečné pointy. Zkrátka a dobře film skvěle funguje a zároveň ukazuje obtížné fungování divadla, kterému nepřeje režim. „Očekávám dvě vteřiny ticha a pak obrovský potlesk.“ „Jen aby to nebyly dvě vteřiny vlažného potlesku a pak ticho.“

Rocky Horror Picture Show (1975)

Fuckin' what?! Skutečně jsem nečekal, že si mi to bude líbit. Nebo alespoň ne tak moc, jak se mi to líbilo. Je to muzikál o svatbě, vraždě, Frankensteinovu monstru, mimozemšťanech, transvestitech a prcání, plus navrch je to pocta i dloubnutí do Hammer horrorů a sci-fi 50. let. Je to neuvěřitelně ujeté, hudba je nebezpečně chytlavá, postavy jsou velice výrazné, Tim Curry je oblečený do toho, do čeho je oblečený, a celé to ani vteřinku nenudí. So let's do the time-warp again!

Space Jam (1996) odpad!

Tento snímek dělá špatné jméno nejen postavičká Looney Toones, ale i Michaelu Jordanovi a dost možná i basketbalu. Nebylo tam ani nic vyloženě vtipného, snad kromě krátkých interakcí Looney Toones, které dostali celkového prostoru na plátně asi tak patnáct vteřin. Trochu jsem doufal, že by to mohlo spadat do "so bad it's good" kategorie, ale není tomu tak z jednoho prostého důvodu: Je to STRAŠNÁ NUDA. Absolutní kondenzace nudy. Nuda kam se podíváš. Nuda, nuda, nuda. Nezábavný, nudný, nevtipný. (P.S.: Co tam ku**a dělal Bill Murray?!)

Ultraviolet (2006) odpad!

Strašně sestříhaná akce, extrémně hloupý a nezajímavý příběh, ohavné vizuální efekty. Přidejte do mixu překvapivě trapné herecké výkony a takový malý nákladní vůz plný klišé a máte tohle. Jediná snesitelná věc na tom je snaha Klause Badelta zachránit to hudbou. Ale na to je už pozdě, když film padá bezednou propastí vlastní debility...

VALL-I (2008)

Kubrickova Vesmírná Odysea - dětská verze. To jde na první pohled dohromady asi tolik, jako "Dětská Bible". Faktem ovšem je, že tenhle animák je mnohem lepší, než "Dětská Bible". Romance dvou roztomilých robotů je snad to nejdojemnější, co jsem kdy viděl. Humor je sice jako poslepovaný z Pixarovských kraťasů, ale i tak funguje. Dojemné momenty však tvoří nejen roboti a... celý tenhle film mě prostě přiměl cítit emoce, které vycházeli z děje. Kromě toho je to vtipná, působivá, krásně animovaná recyklace "2001: Space Odysey", ale jak už jsem říkal - funguje to a to je důležité. (9,5/10 - můj druhý nejoblíbenější CGI animák všech dob)

La La Land (2016)

Do kinosálu jsem vcházel nejistý. Z kinosálu jsem vycházel... nadšený? Příběh se může zdát kriminálně přímočarý. A možná je. A přízvisko "Hollywood Handjob" je skutečně zasloužené. Nicméně film na vás hodí krásnou směsici fungující hudby, velkolepé choreografie, krásného vizuálu, dobrého herectví, povedené romance s realistickým vývojem, dvou silných postav, které hoří pro jejich sny, a zdrcující životní pravdu nakonec, díky které se filmu podaří utéct z koncových "klišé smyček", které žánr obvykle nabízí. (Chci hrát a tančit a zpívat! Připadám si jako Seb, Goslingova postava... Akorát nejsem pohledný. Nebo talentovaný. Nebo Ryan Gosling.) Pravdou je, že film je očividně obeznámen s tím, že je filmem. Pravdou je, že je to film, který se nebude líbit každému. A pravdou je, že při třetím aktu jsem byl ze vší té na mne házené barevné inovativnosti a inovativní romance poněkud otupělý. Stále je to však krásný film, který jsem rád viděl.

Gravitace (2013)

Sandra Bullock jako "Ježíš #2" a George Clooney jako "Otrava oxidem uhličitým" a... to je tak všechno. Je to očividně zážitkový film, dělaný pro 3D. Takže očividně fakt, že jsem ho viděl pouze v televizi, udělá své. Filmu rozhodně nelze vytknout pozoruhodnou akci (byť místy zmatečná - ale uznávám, že to mohl být mnohem větší bordel), působivou vizuální stránku, silnou hudbu a realistické zpracování přežívání ve vesmíru. To zní docela dobře, co? Nicméně koukat hodinu a půl na Sandru Bullock ve skafandru a na tunu CGI, která se na vás snaží valit z obrazovky, ale nějak jí to nejde, je skutečně těžká nuda. Příběh je... no, vlastně spíš není. Prostě Sandra Bullock se snaží přežít ve vesmíru. A jak už jsem řekl: To zrovna dvakrát zábavný není. A nejsou tu ani žádné další postavy, které by vás mohli rozptýlit onu trýznivou nudu. Vlastně je tu Cloony, o němž víme koncem filmu přesně tolik, že ví, kam si rusové schovávají vodku. Jedna scéna obsahuje těžce nezvládnutý symbolismus, jehož poselství je přesně tolik originální, jako 90% všech existujících shonen anime. Ne, kdepak. Film by neměl být jen jednorázovým kinozážitkem. Film by měl být hlavně filmem. 4/10

Dokonalý trik (2006)

Chjo. Tohle mohlo být něco skutečně geniálního. Pro mnohé dokonce je. Bohužel ale tak úplně není. Příběh dvou kouzelnických rivalů má skutečnou emocionální sílu, nicméně překotné přeskakování časových linií způsobuje v některých momentech zmatení diváka. Soudím, že neúmyslné, když se Dokonalý trik snaží zmást diváka úmyslně, je to skrz příběh. A přitom lineárnost by takto silnému příběhu o vývoji dvou postav skutečně komplimentovala. Očividně: sci-fi prvek je příliš vynucený a představený v příliš pozdní fázi filmu. Na svém konci film asi pětkrát přeskočí žraloka, načež dopadne těžce na hubu a málem se přitom zabije. A přesto... jsem si ten film velmi užil. Má několik výrazných nedostatků, ale silný příběh, silné obsazení a silná myšlenka to vytahují až na ty čtyři hvězdy, byť slabší. 7,5/10(?)

Impresionisté (2006) (seriál)

Líbivá dokumentární rekonstrukce, která zvládá bravurně a relativně zábavně přiblížit osudy impresionistů i lajkům, jako jsem já. Hlavní důraz je na Moneta, jehož "mladší já" je bravurně ztvárněno Richardem Armitagem. Třetí část je definitivně nejslabší a nebýt Cézannovi linky za moc nestojí. Jinak pěkné dokudrama o tom, jak umění pohlcuje své tvůrce.

Oscar 2017 (2017) (pořad)

Svatýles si řekl, jak je úžasný a zanadával si na Trumpa. My víme, že nemáte rádi Trumpa. Já taky nejsem zrovna jeho fanoušek. Ale skutečně není potřeba o tom mluvit každých pět minut. Když ódy úžasnosti na Svatýles dozněly a všechny možné urážky na pana Trumpetu byly vyčerpány, rozdalo se pár Plešounů přesně podle kvót, aby se nikdo nenaštval. A nejhorší ze všeho je, že se opovážili nedat toho Plešouna úžasnému Kubovi, ale místo toho ho dali CGI lišce! Co se celého večera týče, skoro se až derou na jazyk slova "fraška" a "bezcenný"... Nicméně úplná ztráta času to nebyla. Ty sestřihy byly hezký, mám asi 4-6 filmů, na které bych se chtěl podívat, a "Kimmel v. Damon: Dawn of I Even Dare To Say Good Fun" bylo vtipné, to je třeba uznat. Snad nedostanou tolik Malin, jako jiný, zločinně nedoceněný "Versus" film...