Stopařův průvodce po Galaxii (2005)

Co si budeme říkat: Na knížku to nemá. Ale to ani není pointa. Je to ujeté, vtipné sci-fi, které se nebere vážně. Plus body za Douglasovu tvář na konci.

Velká vánoční jízda (2011)

Nejlepší americký Vánoční film. Animace je úžasná a do detailu propracovaná. Humor spočívá hlavně v neuvěřitelné invenci, kdy na vás film v rychlém sledu hází každou chvíli nový zábavný a neotřelý nápad. A ono to funguje! A ano, na první pohled se může zdát, že to zapadá do kategorie "film pro děti: Vánoce jsou důležité", ale ve skutečnosti se film velmi dospěle snaží vypořádat s nelehkými tématy, hlavně co se týče "generačního posunu", což nám film ukazuje skrz tři generace Santů a jejich rozpory. Zároveň je to ale svižný animák, který nenudí a je to jedna velká (Vánoční) jízda. Nová Vánoční klasika. 9/10

Drak přichází (1973)

Bruce Lee byl neuvěřitelně úžasný člověk, kterého velmi obdivuji. Bohužel, film Drak přichází musí být hodnocen jako film. Chjo. Akce je úžasná, hudba je velice povedená a Bruce Lee je Bruce Lee... A tady končí klady tohoto filmu. Příběh je extrémně jalový, padouch je přihlouplý a scény mezi akcí diváka svou nudností zaručeně umrtví. Zatracená škoda. 5/10

Rituál (1973)

Pokus o "horor" se společenským komentářem v 70. letech aneb Nahota všude. Oceňuji pohany, oceňuji většinu hudby, oceňuji podivnou atmosféru a oceňuji Muže se zlatou zbraní bez zlaté zbraně. A závěrečný zvrat je stejnou měrou překvapivý, jako brutální. Nicméně absolutní naivita zpracování, absolutní nelogičnost rozhodnutí hlavního hrdiny a až vynucená posedlost pohanů sexem tento film poněkud sráží. 6/10

Hancock (2008)

Překvapivý počin, který dělá Willu Smithovi dobré jméno. Ano, příběh je místy primitivní, a ano, některé zvraty jsou trochu "přitroublé", ale nejedná se o žádné zločiny proti kinematografii. Důležité ovšem je, že není jednoduché stvořit neotřelý a neokoukaný superhrdinský "blokbástr", a Hancock se tohoto úkolu chopil se ctí. Absence komiksové předlohy dala tvůrcům volnou ruku, a ti nám naservírovali povedenou akci, brutální humor ("... a ty... ty máš smůlu, protože tvoje hlava skončí v mojí prdeli!"), drsného ožralu/superhrdinu/Willa Smithe a všeobecně zábavný a zajímavý film. Padouch Eddieho Marsana by sice nemusel sypat tolik klišé z rukávu, ale jinak skvělý film. 8/10

Rozpolcený (2016)

Aneb když se Shyamalan rozhodne udělat dobrý film. Zajímavá je rozhodně pojetí filmu. První dvě třetiny se totiž skládají především z napětí, které tvoří dialogy mezi "Barrym" a terapeutkou, z fňukání tří unesených školaček, z flashbacků jedné z nich, které se ubírají skutečně nehezkým směrem, a z překvapivě komediálních scén. Poslední třetina je pak ujetý a drsný horor. A největším překvapením je, že se to netluče. James McAvoy je naprosto parádní ve všech osobnostech a znovu ukazuje, jak úžasný je herec. Rozhodně to však není film, u kterého není co vytknout, protože to celé trochu sráží kamera. Shyamalan se jednou za čas pokusí o nějaký ten zajímavý úhel, to ale hlavně ve třetím aktu působí zmateně a nemotorně. Horší však je, že Shyamalanův kameraman někdy vůbec netuší, co má rozostřit a co zaostřit, takže prostě rozostří všechno. Za další vadu lze také označit dvě vedlejší oběti únosu, které jsou charakterově ploché, jak školní lavice. Je proto sice důvod v rámci příběhu, ale to neospravedlňuje držení se největších slabin hororového žánru. Jinak skvělý film. 7/10