El Paso (2008)

El Paso je film, jehož námět má neskutečný potenciál. Z tématu romské matky samoživitelky se sedmi dětmi se při současné společenské situaci dalo vytřískat solidní, avšak uvěřitelné, drama. Z mého úhlu pohledu se však nic takového nestalo. Výkony neherců dobré, ale ty herecké (L. Rybová a Matásek zejména) byly dost nepřesvědčivé a strojené. Nejhorší je děj, špatně uchopený, pro dokument skvělý, ale na film slabý a rozvleklý. Na všechny postavy bylo pohlíženo povrchně, každá jen recitovala připravené repliky, často plné klišé, ale nevím, třeba to tak opravdu je v této komunitě. Je skvělé, že se režiséři pouštějí do ožehavých témat, pro mě však El Paso nebylo nic víc než téměř dvouhodinová nuda. Škoda, tyto typy filmů mě obvykle zajímají.

Eragon (2006)

Protože i kniha je silně inspirována Pánem Prstenů nemohla jsem čekat, že film bude jiný. A taky nebyl, Tolkien je znát na každém druhém kroku. Přesto to byla příjemná podívaná, krásné exteriéry, bezvadná dračice a hezké efekty. Příběhem je to jedna z dalších průměrných fantasy.

Fenomén Gott (2009) (TV film)

Dokument, který neříká nic, co by jsme už nevěděli. Že má Karel čtyři děti, že ty dvě tajil a že božsky zpívá. A taky že cestuje a nějaký ten jeho názor na svět kolem. To je tak vše, vystačilo by to sotva na pořádný článek do časopisu.

Forrest Gump (1994)

Forrest je lidský. Ve Forrestovi ochutnáte život, lásku a dobro. Film, který Američané neprávem odsunuli do pozadí, v Evropě ovšem válí a obsazuje první místa žebříčků. Protože život je jako čokoláda, ne? Nenapadá mě, jak ještě vychválit tento vynikající film, který už byl vychválen do nebe.

Gravitace (2013)

Gravitace je vizuálně nesmírně přitažlivé dílko. Cuarónovi se podařilo zhmotnit prostředí plné osamělosti, nekonečnosti a krásy která prostupuje celým vesmírem a se kterou musí bojovat každý astronaut. Mezi své hrdiny postavil těžkou volbu, oba musí projít životním rozhodnutím, jehož důsledky jsou zajímavým způsobem převedeny na city diváka. Na první pohled chuťovka pro mainstreamového i náročnějšího diváka, na druhý se začínají loudit myšlenky, že aby Gravitace fungovala, Sandře nesměl přát snad celý vesmír. A jen tak mezi námi - doufala jsem v jiný konec. Sečteno a podtrženo, George Clooney je pořád neskutečný sympaťák a trochu hype Gravitace rozhodně potěší.

Grinch (2000)

Dvě hvězdičky za úžasného psa Maxe, kvůli kterému jsem se dodívala skoro do konce. Jinak přeplácané, trochu zmatené a vlastně docela nezajímavé. Asi to mělo být i vtipné, ale to jsem nepostřehla (možná je to vina dabingu, nevím). Na druhou stranu, já tento typ bláznivých amerických komedií obecně nevyhledávám, protože mi nesedí.

Happy Tree Friends 1 - První krev (2002) (video kompilace) odpad!

Kdybych neviděla, neuvěřila bych, že z jednoduché animace se dá udělat tak brutální (a kupodivu velmi oblíbený) seriál. Místy nápadité, nicméně příliš primitivní. A jak už tu píše Arccos a jiní, je potřeba mít specifický smysl pro humor. Něco jako: "HA, HA teď mu rozmlátili hlavu.... HA HA HA". Zaráží mě, že to někoho rozesměje na celé kolo. Všichni se divíte týrání zvířat a jiným násilnostem, za které můžou nezletilí, ale přitom podporujete něco volně šířitelného, co posunuje jejich hranice tím, že ukazuje kam až lze zajít a že je to vlastně docela sranda.Tento kult mě minul velikým obloukem, díkybohu za to.

Harry Potter a Kámen mudrců (2001)

Zpětně, po deseti letech od premiéry tohoto filmu, si znovu postupně pouštím všechny díly Harryho a zjišťuji, že musím trochu poupravit svá hodnocení. Nyní, když už mám nakoukáno spoustu filmových klasik rozličných žánrů mohu s klidem v duši zvýšit hodnocení tohoto filmu až na tu nejvyšší hranici, kam patří jen ty nejlepší díla. Důvod je jasný - Kámen mudrců je i po tolika letech neskutečně kouzelný a milý film. Je to pohádka, ale i začátek obrovského fenoménu. Takže uděluji Chrisu Columbovi 3 hvězdičky za pěkné převedení příběhu na plátno, 1 hvězdičku úžasné hudbě Johna Williamse a 1 hvězdičku za to, že si Kámen mudrců lidé pamatují a stále pouštějí, tedy za to, že se dokázal stát klasikou. Klobouk dolů.

Harry Potter a Princ dvojí krve (2009)

Hned na začátku chválím hudbu. Možná Hooper opravdu nepřinesl nic nového od úchvatných začátků Johna Williamse, nicméně děj a zvláště závěrečné scény skvěle podtrhovala a já jsem si ji dokonale užívala. A teď už k ději. První část filmu je nudná. Nedokázala upoutat a já jsem i přesto, že jsem nechtěla, automaticky odbíhala myšlenkami jinam, druhá část už byla jiné kafe. Princ dvojí krve je můstek k závěrečnému finále a i když někteří kritici tvrdí, že to byl spíš nudnější díl, sama si to nemyslím. Vlastně se mi líbí, že neprobíhá "standartní" bradavický rok a na konci vyvrcholení, ale že je to tak hezky rozprostřeno do celého dílu. Uvidíme čeho se dočkáme ve finále a pevně doufám, že laťku David Yates zvýší tak, aby všem kritikům za tu letošní kritiku spadla brada. Ve zkratce: Tento díl je uslzený, neakční a chybí mu obvyklá kouzelná atmosféra, jakou známe z knih. Přesto není natolik špatný, aby si zasloužil méně než tři hvězdičky. PS: Rupertu Grintovi předpovídám filmovou budoucnost v hávu komických rolí.

Harry Potter a Relikvie smrti - část 1 (2010)

Slabší čtyři. Je jasné, že tohle bylo na rozjezd, příště to bude super. Na jednu stranu oceňuji přesné převedení knižní předlohy, avšak v některých pasážích to filmu trochu ubližuje. Chyběl mi výraznější a zajímavější soundtrack. Určitě by bylo lepší, kdyby byla Relikvie smrti jako jeden film, ale aspoň se prodlouží loučení s úžasnou kouzelnickou sérií, která mě provázela celé mé teenage období. Trochu mě tu štvou komentáře typu "poslední co jsem viděl, byl čtvrtý díl a tento stál za nic". Víte milí kritici, kdybyste viděli všechny díly a četli knížky, tak by se vám i tento líbil. A nebo jste na to už moc staří a bez fantazie.