Dívka (2018)

Citlivo spracovaná chúlostivá téma transexuálneho dievčaťa Lary. Lara sa cíti byť dievčaťom, celá jej rodina aj priatelia ju už tak vnímajú a tiež v škole akceptovali túto zvláštnu situáciu. Lara je dievčaťom vo vnútri a cíti sa tak aj keď je oblečená. Ale bohužiaľ je stále ešte v mužskom tele aj keď vďaka hormónom sa toto telo začína pomaly meniť na dievča / ženu. A hoci okolie túto životnú zmenu Victora, čiže Lary prijalo, aj tak je Lara ako dievča ako slon v porceláne. Je vysoká ako chlapec a tiež hoci trénuje krehkou profesionálnou baletkou sa len ťažko stane. Lara ale bojuje hlavne vnútorný boj, pretože jej ženská duša je uväznená v mužskom tele a už to nemôže vydržať dlhšie (až do operácie na zmenu pohlavia). Výborné sú pasáže rozhovorov otca s dcérou, kde otec sa snaží pochopiť dcéru, podporovať ju a spoznať jej trápenie, ale hĺbku Larinho utrpenia predsa len nemôže pochopiť naplno. Výborný Victor Polster vo svojej prvej filmovej role v postave Lary. Skvelý Arieh Worthhalter v úlohe chápajúceho otca. A réžia začínajúceho režiséra Lukasa Dhonta na vysokej profesionálnej úrovni. Už teraz sa teším na jeho ďalší film.

Pavarotti (2019)

Ron Howard natočil nadpriemerný dokument o jednom z najlepších tenorov 20. storočia, ktorý ukazuje bohom nadaného speváka ako dobrosrdečného človeka, optimistu, ktorý si dokáže užívať život. Zo všetkých ukážok Pavarottiho majstrovského spevu mi naskakovala husia koža a od šťastia sa mi rinuli z očí slzy. Okrem umeleckého vrcholu v najväčších operných domoch, dokázal tento operný génius priblížiť operu aj širokým masám a tak spopularizovať operu. Bol to obdivuhodný spevák aj človek. Škoda, že ho už nikdy neuvidím spievať naživo.

Mrtví neumírají (2019)

Skvelá pointa vzniku zombiekov Jima Jarmuscha. Výborný Bill Murray, Adam Driver, Steve Buscemi. Čierna zombie komédia, ktorá mohla byť perfektná, keby záver nebol taký Jarmuschovský - ufo, scenár? Čo?! Ja mám rada prekvapenie v príbehu, ale musí dávať zmysel. Pre milovníkov zombie filmov a Jima Jarmuscha bude toto taká správne krvavá, rozhryzená a požuvaná lahôdka. Mňa film zaujal vtipnými situáciami, kde vládne čierny až krvavo červený zombie humor, ktorý sa ale občas rozplynul ako čierny popol. Proste taká letná večerná pohodička pri tejto zombie zabíjačke. A potešil ma Iggy Pop v úlohe prvého zombíka.... Hami, hami, ham v bistre! A tiež ma potešil žmurkajúci pár zombíkov v pohrebnom ústave. Žmurk!

Loli paradička (2019)

Prvoplánovo vtipná komédia z východného Slovenska, ktorá sa sčasti odohráva v šarišskom nárečí. Máme tu nesúrodú dvojicu - sympatického postihutého Milana a jednoduchú, naivnú a žensky prefíkanú rómku Veronku. Chémia medzi hlavnými hrdinami funguje skvele. Michal Iľkalnin stvárnil úlohu Milana uveriteľne. Príjemným prekvapením filmu bola Kamila Mitrášová v úlohe Veronky. Neviem, či uspeje aj v iných úlohách v budúcnosti, ale úloha Veronky jej sadla perfektne a ona je hlavným ohnivkom filmu. Bez nej a jej vtipných a naivných komentárov by som si ja osobne film určite tak neužila. Skvelý bol aj Michal Soltész v úlohe "typického" podnikateľa, jednoduchého chlapa z východu, pre ktorého je alkohol ako keby chlebom každodenným. Okrem atmosféry východňárských jarmokov a zábav je práve on zrkadlom lokálnej spoločnosti. Po inom vynikajúcom filme Pásla kone na betóne, bol toto ďalší film z východného Slovenska, ktorý ma svojím spôsobom potešil. Loli paradička (červená paradajka) bola proste parádička.

Lví král (2019)

Ten istý starý dobrý príbeh a staré dobré piesne. Opäť vynikajúca hudba Hansa Zimmera. Disney animácia je na úrovni dokonalosti! Na začiatku filmu som keď sa zvieratá zhromaždili na stretnutie s levím kráľom som sa cítila ako na safari. Safari v kinosále. P.S. A slovenský dabing bol obstojný. Ale určite si chcem kúpiť film na DVD a pozrieť si ho aj v originále.

Co jsme komu zase udělali? (2019)

Tá istá pointa, tí istí hráči a francúzsky vidiek. Druhé pokračovanie, ktoré neohúrilo, ale ani neurazilo. Vtipná francúzska komédia s dobre napísanými vtipmi podobnými ako v 1. diely. Ale keď počujete rovnaký vtip znovu, tak sa zasmejete aj keď poznáte pointu. Na niektorých momentoch som sa schuti zasmiala, inak to bol iba francúzsky film, v ktorom vládne opakujúci sa čierny humor. P.S. A dúfam, že 3. už nebude, lebo s počtom pokračovaním budem asi znižovať počet hviezd...

Brankář (2018)

Výborný životopisný film o legendárnom brankárovi Manchester City Bertovi Trautmannovi. Bert bol Nemec, ktorý sa do Anglicka dostal ako nemecký vojnový zajatec. Bert našťastie II. svetovú vojnu prežil, hoci mu šrámy na duši zostali doživotne. Našťastie mohol v anglickom zajatí Bert ukázať svoj talent chytať loptu v bránke. A v malom anglickom vidieckom týme si ho všimol tréner klubu Manchester City, za ktorý potom chytal 20 rokov a stal sa jedným z najlepších futbalových brankárov. David Kross výborne zahral brankára, milenca, manžela, otca ale aj vojaka a preživšieho vojnové hrôzy. Tomuto mladému nemeckému hercovi skvele asistovala celá plejáda pre mňa neznámych hlavne anglických hercov. Už dávno som nevidela takto kvalitne spracovaný životopisný film. Do dokonalosti chýbalo len málo. P.S. A výborná hudba 50. rokov každého diváka v kine dokázala preniesť o 70 rokov späť.

Yesterday (2019)

Skvelá romantická komédia s dobrým zmyslom pre humor. A navrch filmu vládne nesmrteľná hudba Beatles. Danny Boyle a Richard Curtis poznajú svojho diváka a dokážu osloviť široké masy. Tentokrát mali super pomocníka - hity Beatles. Himesh Patel bol veľmi uveriteľný v postave pôvodne neúspešného a nezaujímavého umelca a speváka, ktorého úspech prekvapí a napriek lákadlám show businessu stále ostáva tým chlapcom z malého anglického mesta. P.S. Super pointa ako automaticky vnímame niektoré značky - hudobné, spotrebiteľské, knižné a ako by sa mohol náš život zmeniť keby sme boli skoro jediní, ktorí so tieto už neexistujúce veci ešte pamätajú.

Dobrá smrt (2018)

Potichučky a s pokorou spracovaná téma, z ktorej sa mi chce kričať. Eutanázia je kontroverzná téma s ktorou by som pred pár rokmi ešte nedokázala súhlasiť. Ale stačilo mi mať skúsenosť so smrteľne chorou mamou, ktorá ma prosila o to aby mohla zomrieť keď ešte bola pri vedomí a skúsenosť keď mama bola na JIS na prístrojoch a ja som prosila lekára, aby ju už pustil na druhý svet, na čo mi povedal, že to nie je možné, lebo vyliečenie je stále možné, aj keď je malá pravdepodobnosť. Našťastie sa Pán Boh už na jej utrpenie nemohol pozerať a dovolil, aby jej puklo takto pred rokom srdce. A odvtedy moja mama už nepociťuje žiadnu bolesť. Preto sa teraz pozerám na asistovanú sebevraždu inak a myslím, že kill pill pri smrteľnej chorobe bez možnosti zlepšenia by mala byť možnosť výberu. Tomáš Krupa otvoril skrinku, ktorá je možno pre niekoho Pandorinou skrinkou, ale podľa mňa Tomáš práve pootvoril dvere komunikácie na túto ťažkú tému.