Nejsledovanější žánry / typy / původy

• Akční
  • Dokumentární

Recenze (1 788)

Shepherd (2021)

Řečeno s Jamesem Herriotem: tohle by se ovčákovi stát nemělo. Působivý, občas takřka sureálný a místy značně strašidelný horor, pohříchu jde ale o ryze artovou záležitost určenou spíše menšinovému publiku. Kate Dickie si tu opět s bravurou sobě vlastní  střihla další ze svých podivných rolí - před lety manželka vystihla její postavu v "Čarodějnici" slovy "matka psychopatka" a od té doby jsem ji neviděl hrát snad ani jednou nikoho úplně normálního - o to výraznější ovšem její projev je.

Černý krab (2022)

Ponurý, po všech stránkách řemeslně dobře zvládnutý snímek. Oč pesimističtěji vyznívá, o to lépe se koukalo na úžasně nasnímané exteriéry i pohledně natočenou akci. A atmosféra, byť chvílemi kolísá je suma sumárum více než působivá.

Seveřan (2022)

Apoteóza vikinského světa, drsná, syrová, nikoliv však cituprostá, využívající v přiměřené míře i náboženství mytologii a nadpřirozeno (které se však nakonec dá vždy vysvětlit jako drogová halucinace, sen, nebo delirantní vize). Je zde téměř dokonalá, do detailu propracovaná výprava, ohromující kamera (kapitolou o sobě jsou dlouhé, pečlivě komponované záběry - viz útok na slovanskou vesnici), hudba a zvuk značnou měrou přispívající k budování působivé atmosféry a suverénní herecké výkony. Celek už jen jaksi samozřejmě doplňují podmanivě nasnímané exteriéry. Choreografie soubojů je bezchybná a divák lačnící po krvi si také přijde na své. Příběh se od začátku do konce drží syžetu starých ság a tvoří soudržný celek, který je dalším významným milníkem na pozoruhodné tvůrčí dráze Roberta Eggerse.

plakát

Stíny v mlze - Doba (2022) (epizoda)

Odhadnout zápletku mi trvalo asi 5 vteřin. Jakmile se objevil dědek věšící prádlo, ke kterému se kdosi plíží, bylo jasné že jde o starého, dříve vlivného komunistu, který komusi ukřivdil a teď bude po zásluze potrestán. Do omrzení omílané veřejnoprávní klišé, které s počtem opakování a variací jednoho a téhož stále dokola notně ztrácí na zajímavosti a a vyvolává skoro už jen zívání. Vymyslet něco nového dá zřejmě práci a ve vyjetých kolejích je to jistější, že?

Stín samoty (2021)

Lokalizací do téměř liduprázdné pustiny a především atmosférou mi "Stín samoty" silně připomněl horor "The Wind" (2018), ačkoliv tam bylo zobrazení zla o poznání konkrétnější a účinek na diváka silnější. Nicméně ani tento snímek není k zahození a  když vidím zdejší bídné hodnocení, to své rád zaokrouhlím o půl * nahoru.

Mořská horečka (2019)

Nenechte se mýlit hodnocením idiotů, kteří v recenzích uvádějí kupříkladu že loď (uprostřed otevřeného oceánu!) "uvízne na mělčině". Film má velmi dobrou atmosféru, kvalitní dramaturgii a gradaci a v neposlední řadě zajímavé postavy s věrohodnou psychologií. Pro příznivce originálních, osobitých hororů, nikoliv konzumních prefabrikátů určených masovému publiku a blbovi s nejhorším vkusem na CSFD, jasná volba.

Invaze (2007)

Joriš s Jindřichem kontra "postmoderní feministka"! Jo a podle největšího zdejšího sračkomila se jedná o "skvělý film" a "rozhodně ho doporučuje". K tomu není co dodat.

Králové videa (2020)

Těžká nostalgie z dílny mého oblíbeného režiséra, který zde dokazuje, že na poli dokumentárního filmu se mu bude dařit stejně dobře či ještě lépe než v žánrových vodách. Jóó, to byly časy, když jsem míval víc vlasů a iluzí, zato ale méně kil a závazků a člověk tenkrát při sledování 10 kopie "Highlandera" těžko rozlišoval, co je u srážky mečů zvláštní efekt a co na VHS defekt. Nepamětníci si to možná neužijí tolik, ale pohotové a spontánní výkony Ninji a spol. nejspíš pobaví každého. Podle mne už k naprosté dokonalosti chyběl jen Waloszek a Szarovský!

plakát

Rozluštěné poklady - Gangs of Pompeii (2019) (epizoda)

Úroveň tohoto dokumentu dostatečně ilustruje tvrzení jedné z "odbornic", že "banky tehdy (rozuměj, v Římské říši, v roce 79 n. l.!!!) ještě nebyly". Podobně "vědecky" působí i mnohé jiné výroky a závěry, k nimž autoři tohoto dílka dospěli. Celé se to snaží vypadat náramně převratně a bombasticky, ale je to jen onen pověstný z hovna bič.

plakát

Odznak Vysočina - Zlobába (2022) (epizoda)

Tak vida, všeobecně nenáviděná titulní Zlobába byla nakonec světice a piča, která všechny svorně od začátku srala svým ustavičným buzerováním a neskutečnou uvědomělostí, lvím podílem přispěla ke šťastnému rozuzlení a je na nejlepší cestě stát se všemi oblíbenou, uznávanou a milovanou. Sladké. Až k zblití.

Ovládací panel