Duna: Část druhá (2024)

Možno nie až tak komplexné a trochu uponáhľané, no spôsob, akým Denis Villeneuve používa vyjadrovacie prostriedky na rozprávanie príbehu berie dych. Dokonalý príklad toho, ako dokáže strhujúca forma uzemniť diváka.

Anatomie pádu (2023)

Precízne napísaná súdna dráma s brilantnou Sandrou Hüller, ktorá podáva výkon hodný Oscara. Na druhú stranu si ale myslím, že víťaz Zlatej palmy by mal zanechať iný dojem, ako to, že bol film fajn. A možno som mal len príliš vysoké očakávania. [KVIFF2023]

Animalia (2023)

Sľubný rozjazd s neustále pribúdajúcim napätím a nastolovaním otázok, na ktoré ma však odpovede sklamali. [KVIFF2023]

Asteroid City (2023)

Dúfam, že sa Wes do najbližších filmov spamätá a potlačí nutkanie vymyslieť postavy pre všetky svoje herecké stálice, nebude sa spoliehať čisto na svoju genialitu a prizve si k sebe nejakého dramaturga, ktorý by mu pomohol usporiadať príbeh do koherentného celku, no a samozrejme, že prestane posúvať meta rovinu každého svojho filmu do neznesiteľných rozmerov. Inak z toho bude len další Asteroid City, výpravou a výtvarným spracovaním nádherný (tak ako to už však býva zvykom) zlepenec obrovského množstva nápadov a charakterov, ktorý zráža dole nepochopiteľným spôsobom absentujúca dramaturgia, kvôli ktorej film často drhne a pôsobí maximálne nesústredeným dojdom. Zamrzí aj nedostatok vynikajúcej Desplatovej hudby. Verím, že ešte dostaneme niekedy niečo ako Grandhotel Budapešť a nie ďalší The French Dispatch alebo Asteroid City. 6/10

Bod obnovy (2023)

Obdivuhodné samotné spracovanie, od vizuálnych efektov cez výpravu, kameru a color grading, no s maximálne priemerným príbehom a zvratmi. Obrovský rešpekt všetkým tvorcom za to, čo sa im podarilo dosiahnuť, na druhú stranu však opäť raz platí, že môžete mať dokonale podchytenú formálnu stránku, film stojí a padá na scenári. [KVIFF2023]

Brutální vedro (2023)

Zaujímavý koncept pretavený do občas vtipnej, no väčšinu času nepochopiteľne nevyužitej a nikam nevediacej poviedky z Pardubic a okolia. S “brutálním vedrem” sa nepracuje takmer nijak a všetky naznačené motívy nemajú (ak vôbec) patričné ukončenia. [KVIFF2023]

Chiméra (2023)

Alice Rohrwacher a po Lazzarovi jej ďalšia autorská snímka plná viacerých postáv, jemného humoru a atmosféry talianskeho vidieka. Tentokrát však bez magického realizmu a s menej zaujímavou hlavnou postavou. [KVIFF2023]

Karaoke blues (2023)

Dokonalá chémia medzi hlavnými postavami, fungujúci humor, vynikajúci soundtrack a úžasná vizuálna štylizácia. To všetko je neobyčajná tragikomédia Akiho Kaurismäkiho o obyčajných ľuďoch. Bez jedineho hluchého miesta a s vďačnou minutážou. [KVIFF2023]

Míjení (2023)

Ničím jedinečný pekne natočený priemer s mimoriadne nesympatickou hlavnou postavou. Ira Sachs sa snaží šokovať explicitnosťou, no tá ani poriadne neurazí, ani nenadchne. Tak ako celý film. [KVIFF2023]

Minulé životy (2023)

Celine Song a jej veľmi osobný, bezchybne rozprávaný debut je citlivou drámou s dokonalým vedením hercov a nádherných výtvarným spracovaním. Prvé majstrovské dielo roku. [KVIFF2023)