Profesionální lháři (2012) (seriál)

Zdá sa mi, že HoL chce veľmi šokovať a byť originálny. Hoci tento cieľ spĺňa, príliš vidno, ako strašne sa snaží. Žiaden seriál s Donom Cheadlom a Kirsten Bell nemôže byť zlý, ale bohužiaľ, hoci pozerať sa HoL dá, veľmi som sa nezamilovala. Počkám, čo prinesie 2. séria.

30 minut po půlnoci (2012)

Veľmi zaujímavý film po faktickej stránke, hoci na to, aby sme sa dozvedeli fakty, si stačí prečítať článok na Time.com. Dôvod, prečo je ZD30 viac ako len sterilným dokumentom, je realistický pohľad do zákulisia vypočúvania, vyšetrovania a rozhodovania, ktorý ponúka. Nastoľuje aj otázku, koľko sme schopní a ochotní spraviť pre nejakú informáciu, a či existujú informácie, pri ktorých takéto hranice neexistujú. Veľmi sa mi páči, že film nemoralizuje - autori dokonca ani len nepredsúvajú svoj názor. Tiež sa mi páči, ako chladnokrvne a profesionálne celý proces zobrazili - nie tradiční americkí hrdinovia bujaro oslavujúci úspešnú misiu a hláškujúci nad padlým nepriateľom. ZD30 má proste úroveň.

Piráti na vlnách (2009)

Parádna záležitosť ani nie tak pre svoj príbeh, ale pre pohodovú atmosféru, geniálnu hudbu a rebelantskú message. Jediné čo tejto parádičke chýbalo, bolo trochu hĺbky, no napriek tomu to bola výborná podívaná a poslúchaná so sbierkou parádnych fórkov.

Velký útěk (1963)

The Great Escape je klasika s mnohými zvučnými menami, ktorá inšpirovala ďalšie generácie filmárov, a preto by si ju mal každý pozrieť. Mnohé veci sú v nej geniálne, niektoré z dnešného hľadiska trochu nedotiahnuté, ale v celku je to parádička.

V cizí kůži (2011)

Bola to celkom sranda, ale také otrepané... a tie perverzácke fórky... hrúza.

Dokonalý smysl (2011)

Geniálna záležitosť. Krásna hudba sprevádzala skutočnosti nepohodlne podobné sci-fi s veľmi zaujímavou fromálnou stránkou. Veľmi sa mi páčilo, že focus filmu bol na konkrétnych ľuďoch, nie na vede a príčinách epidémie, ani na detailoch, faktoch a číslach o jej následkoch. Hoci bola väčšina deja zameraná na hlavnú dvojicu, nebolo to až tak kvôli nejakým romantickým lákadlám filmu, ale pretože len ťažko môžete vymyslieť príbeh o zmysloch bez lásky a sexu - romantická rovina nebola cieľom príbehu sama o sebe, ale skôr prostriedkom na jeho dosiahnutie. Na konci mi behali zimomriavky a slzy boli na krajíčku. Life goes on.

Začátky (2010)

Začína sa to ako taká intelektuálska nuda. Tichá a pomerne depresívna atmosféra filmu síce pretrváva až do konca, ale postupom času si zvláštnym spôsobom získa pozornosť a sympatie diváka. Ku koncu už zostáva len akési nevysvetliteľné dojatie a introspekcia. Zo začiatku ma prestrihy medzi rôznymi časovými líniami dosť miatli, ale keď som si zvykla, prispeli k zaujímavosti sprostredkovania príbehu - sem-tam niečo vysvetlili, sem-tam niečo odhalili, sem-tam dodali k budovaniu zamýšľaných pocitov a nálad. Tiež ma zaujalo použitie symbolov a celková hlbšia rovina filmu, nad ktorou budem asi ešte chvíľu rozmýšľať, aby sa mi úplne rozležala. Neviem, možno filmu pripisujem viac významov, ako autor zamýšľal - nie vždy, keď vidím len malú časť ľadovca, to znamená, že ďalších 7 osmín musí byť ešte pod hladinou. Každopádne, Beginners bol veľmi nekonvečný ale zaujímavý film a nejaký čas mi asi ešte bude strašiť v myšlienkach.

Muž ve stínu (2010)

Parádne štýlová a ponurá atmosféra, výborné herecké obsadenie, dokonca aj budovanie príbehu, gradácia a jemná paranoja, ktorá sa diváka pri sledovani filmu chytala - to všetko pôsobí tak trochu ako od Hitchcocka a je jednoznažne v plusovej kolónke Ghost Writera. V mínusovej je jedna hlavná položka - proste ma to nenadchlo. Žiadna z postáv ma nijak nechytila za srdce, o nikom z nich sme sa nič moc nedozvedeli, lepšie povedané - nič z toho, čo sme sa dozvedeli nemôžeme bez výhrad považovať za skutočné, a preto celý film pôsobí neskutočne, t.j. len ako fikcia. Veľké odhalenie na záver bolo trochu ťažkopádne a logika, prečo a komu by mal Lang posielať tajné správy na začiatkoch kapitol nečistopisu svojich memoárov, je nepochopiteľná.

Neřízená střela (2010)

Zvláštne, ako pomerne neoriginálny príbeh môže byť pretvorený v takýto svieži a úsmevný film. Celkovo by som povedala, že Wild Traget je niečo medzi Fantomasom, Ružovým panterom (pôvodným) a Šakalom (tiež pôvodným) - killer combo :-)

Lov lososů v Jemenu (2011)

Vééľmi, vééľmi sympatická záležitosť. Film srší pozitívnou a produktívnou energiou a optimizmom. Emily Blunt je ako vždy sympatická, ale najgeniálnejší sú Ewan McGregor, the perfect Scottish gentleman, a Kristin Scott Thomas, the highly efficient press officer (alebo Humphrey Appleby v príslovečnej sukni :-)), ktorých postavy sú nielen úžasne stvárnené, ale aj skvele napísané, s použitím rýdzo britského slovného suchého humoru. Okrem toho, že sa snímok veľmi dobre pozeral, hĺbku mu dodáva aj také jeho ďalšie posolstvo o "viere", čo by sekulárny človek môjho typu interpretoval ako tvrdú prácu a vytrvalosť tvárou v tvár veľkým prekážkam a nezdolnú nádej na úspech. Záverom musím len konštatovať, že the authors' extensive talents were extremely well-deployed here. :-)