• Western

Atalanta (1934)

"Slavný a velice inspirativní filmový režisér a dokumentarista"...  čtu v biografii o tvůrci, který natočil všehovšudy 2 dokumenty, jeden krátkometrážní a jeden film: i to film nudný, bez děje a bez nějaké přidané hodnoty, která by současného diváka zaujala. Zcela nevzrušivá záležitost. Autor měl to "štěstí", že hned zemřel, což stačilo k tomu, aby byl současníky vyhlášen za génia. A jelikož 100krát vyslovená lež je pravdou, téměř 100 let tahle skazka proplouvá dějinami, aniž by byla konfrontována dobovými současníky. Nic nového pod sluncem - na tomhle principu má postavený marketing Hollywood. Nemohu si pomoci, ale mně film připomněl nevydařené československé filmy z toho období: Hřích mládí (1934), V cizím revíru (1934), Růžové kombiné (1932), První políbení (1935) a podobné "skvosty". V rámci žánru za 2.

Hranice bez zákona (1934)

"Ten nůž... to bylo jen škrábnutí..." Všechny westerny z 30. let, které Wayne natočil, jsou na jedno brdo. Liší se jen mírou tuposti, kterou scénáristé tomu kterému filmu přisoudili. No, a tenhle by mohl být jejích nekorunovaným králem. V rámci žánru za 0.5 bodu.

Kulička (1934)

Ač je film z roku 1934, Sověti stále točí němé filmy. Je to způsobené dlouhou tvorbou vlastního kinematografického materiálu, aby nemuseli platit poplatky za materiál z ciziny. Možná i právě proto má snímek tak charismatickou, naléhavou, někdy až odpudivou kameru. V rámci žánru za 4.

Muž z Utahu (1934)

Lituji Wayne, ale tohle už nespolknu. V rámci žánru za 1.

Baby Face (1933)

V podstatě dost tuctový příběh (viď konec) i provedení (film ještě stále vychází spíše z němých filmů než pozdějších zvukových) povyšuje Barbara Stanwyck (jak jinak) a otevřenost, která tolik schází v pozdějších filmech. Nedivím se, že svíčkové báby a pánbíčkáři byli z filmu na větvi. Za tu otevřenost si film hvězdičku navíc zaslouží. V rámci žánru za 4.

Jezdci osudu (1933)

Stále stejný příběh: objeví se John Wayne, nikdo neví, kdo je a odkud přišel, vyřeší problémy, aby se na konci místní občané překvapivě dozvěděli, že přišel z... však víte odkud. A jak to víme? Protože jde o stále stejný příběh. V rámci žánru za 2.

King Kong (1933)

Nechápu, že doteď se nepodařilo natočit lepší verzi... ne, vlastně to chápu. Čisté filmařství v ryzí podobě. Což se dnes, nechápu proč, už nenosí. V rámci žánru za 5.

Skřivánčí píseň (1933)

Viděl jsem i horší "klenoty" prvorepublikového filmu, no tenhle má jinou "kvalitu". Pro mě žhavý kandidát na nejnudnější předválečný film. Děj, který shrnete v dvou větách a natáhnete na 78 minut. A necháte natočit podprůměrnými umělci (kromě Smolíka a kamery Václava Vícha). V rámci žánru za 2.

Haunted Gold (1932)

Western, komedie, detektivka, akční, love story, duchařina + Scooby-Doo...co tam ještě nacpali? Kvůli zrychlený kameře to má zběsilé tempo a místy připomíná grotesku. Já se bavil. V rámci žánru za 3.

Písničkář (1932)

Jen snaha a dobrý úmysl nestačí, je třeba i umět. Celkem zajímavý námět by ale nesměl skončit u všeumělce Hašlera a režiséra Innemanna. Hašler nebyl ani dobrý herec, ani zpěvák, o scénáristovi ani nemluvě. Příšerný konec tomu nasadil korunu. V rámci žánru za 2.