Velryba (2022)

Chápem, že Aronofského fanúšikovia sú sklamaní. Namiesto tých artových alebo nepríjemných príbehov, natočil obyčajný jednoduchý príbeh, ktorý neraz dokáže dojať viac ako kórejské melodrámy. A presne preto mi to sadlo. Verím, že Fraser dostane Oscara (dostal, yes), lebo podal nádherný výkon. Ale ani ostatní nezaostávajú. Nejaké drobné výčitky typu, že je to scenáristicky občas okato vykonštruované a že v tom cítiť divadelné korene, sú zbytočné. Dokonale to funguje ako celok a finále je úchvatné. Inťouši (ktorých si napriek tomu vážim) si môžu znova pustiť WTF Fontánu (mrk, mrk Adrian). Ja si od Aronofského radšej znova pustím túto veľrybu. 9/10.

Zoufalé manželky - To nejlepší, co nás kdy potkalo (2009) (epizoda)

Táto epizóda je tak dokonalá, že si to zaslúži samostatný koment. Beau Bridges tu je vo svojej najtypickejšej úlohe dobráka od kosti, ktorý by sa pre druhých rozdal. Z jeho pohľadu vo flashbakoch stretneme kopu postáv z minulosti a zistíme aký pozitívny vplyv mal na viacero zúfaliek za tie roky. 10/10.

Zoufalé manželky - Série 3 (2006) (série)

V tretej sérii sa takmer podaril kvalitatívny návrat na úroveň prvej. Vydarila sa ústredná detektívna línia, ktorá si nežila vlastným životom mimo všetky ostatné ako v druhej sérii, ale pekne do nej zakomponovali ústrednú postavu. Tentoraz Bree a jej nového manžela Orsona s tajomnou minulosťou. A aj keď som to videl už druhýkrát, tak bolo napínavé postupne odhaľovať o čo ide. S vyústením som spokojný. Kyle MacLachlan je úchvatný a s Marcia Crossovou sa stali mojím najobľúbenejším párom v seriáli. S Bree a jej šialenou rodinou by som si nejakú chvíľku kľudne užil. Len je škoda, že kvôli tehotenstvu predstaviteľky Bree muselo byť finále odbité podstatne skôr už v 15. epizóde a zvyšok série pôsobí tak trochu bezzubo. Bez veľkej záhady ako taká trochu lepšia komediálne ladená soap opera, v ktorej sa riešia hlavne vzťahy. Príbehy ostatných zúfaliek ma bavili v tomto poradí. Príbeh Lynette a jej problémov tentoraz s novou dcérou a jej matkou, ktoré sa vyriešili dosť nekompromisne a následne otvorenie novej pizzérie, kde jej pomútil hlavu sympaťák Jason Gedrick. Finále naznačilo, čo ju čaká celú ďalšiu sériu. Susan šťastie s Mikeom osud zase nepraje, ale aspoň mala tentoraz peknú líniu s novým nápadníkom Dougrayom Scottom, ktorý si u mňa po mizernom výkone v MI2 napravil povesť. A vo svadobnom finále sa možno predsalen Susan dočká vysnívaného chlapa. Tentokrát začala konečne trochu divočieť aj jej nádherná dcéra. Ale stále je to ešte v jadre nevinná skautka. Gabrielle ma stále baví najmenej a po jej rozvode s charizmatickým Carlosom ju môžem maximálne tak ľutovať. Carlos to tentoraz skúsil s Edie, ktorá je sexi piate koleso na voze a strieda jedného ex ústredných zúfaliek za druhým. Ale veriť sa jej nedá. Z vedľajších postáv ma baví McCluskeyová, ktorá v mrazáku schováva viac ako len nanuky. So rád, že sa trochu unormálnil syn Bree a už nie je taký nevďačný spratek.  Z hviezdnych hosťovačiek potešilo vidieť mladučkú začínajúcu Chloë Grace Moretzovú a veterána z MASHu BJa. Tentokrát ako riadneho manipulátora. Takže nebyť toho predčasného finále, ktoré ale fakt stálo za to a slabšieho dojazdu zvyšku série, tak by to bolo za plný počet. Takto je to za stále veľmi spokojných 9/10.

Fabelmanovi (2022)

Film, v ktorom budú filmovou teóriou vzdelaní kritici nachádzať bambilión filmových odkazov a v komentároch (pardon, recenziách) použijú množstvo odborných termitov. Ale tým sa nenechajte odradiť. Nie je to len filmová onania legendárneho starého režiséra, ale v prvom rade dojímavý funkčný príbeh skvelého rozprávača, ktorý je zase po dlhšej dobe v prvotriednej forme. Už dávno nenatočil tak nádherný film. V centre príbehu je malý chlapec a vzťah k jednotlivým členom jeho rodiny, ktorý sledujeme jak sa vyvíja behom jeho dospievania cez rôzne narážky a prirovnania k rôznym filmom a filmovým postupom, keďže je mladý filmový nadšenec, z ktorého možno raz vyrastie Spielberg. Mňa najviac uchvátil jeho vzťah s matkou (na piaty pokus už snáď toho Oscara Michelle Williamsová získa), ktorý bol vykreslený veľmi silne a mali spolu viacero dojímavých scén. Zaujímavo je znázornená láska hlavného hrdinu k filmu, keďže mu spôsobí jak veľké potešenie, tak veľmi bolestivé chvíle. Paul Dano má tiež zaujímavú postavu otca, ktorý tam síce celý čas je v pozadí a zároveň vlastne v skutočnosti poriadne nie je, ako je u Spielberga zvykom. A obidvaja detskí predstavitelia ústrednej postavy sa tiež vydarili. Ten mladší je roztomilý jak je zažratý do filmov a ten starší zvládne aj náročnejšie dramatické scény. Takže po trailery som od toho nič nečakal a dostal som na sklonku roka nečakane asi najlepší film tohto roku. Ten starý hračička na to stále má. 10/10.

Zoufalé manželky - Série 1 (2004) (série)

Tak si konečne po rokoch dávam repete. Tentoraz v CZ dabingu, ktorý sa do veľkej miery vydaril a len na pár hlasov som si musel zvykať. Napríklad moju milovanú Teri Hatcherovú by som radšej počul s nejakým krehkejším hlasom, aj keď chápem, že dabérka zo Supermana sa už na dabing vykašlala. Je to skvelý mix komédie a drámy. Tak trochu paródia na denné seriály, ale dostatočne seriózna na to, aby dokázala aj dojať. No a ani detektívna línia na ktoré si bežne nepotrpím, mi v  tomto seriáli nevadila. Každú sériu dostaneme zaujímavú záhadu, ktorá sa tak akurát rýchlo postupne odhaľuje. Na jednej strane sa dá v hlavných obrysoch ľahko odhadnúť, ale v detailoch vždycky až do posledného dielu vždy prídu s nejakým prekvapením. Tentoraz sa týka pôvodnej členky manželiek, ktorá sa samovražde stane po zvyšok seriálu rozprávačkou celého diania. Záhada jej samovraždy dostatočne pútavá. Z línií ústrednej štvorky sa tu začne pravdepodobne nekonečný románik medzi roztržitou Susan a v tejto sérii ešte tajomným Mikeom. Lynette ešte otročí v domácnosti, kde jej deti dávajú zabrať, tak aspoň komanduje manžela. Táto séria je najdôležitejšia pre vývoj Bree. Dozvieme sa prečo je taký magor do upratovania a bohužiaľ jej línia s manželom skončí tragicky. Gabrielle ma vždycky bavila najmenej a užíval som si hlavne, keď si musela trochu zamakať. Zato jej manžel mal viacero vtipných scén. Hlavne keď furt omylom zmlátil nejakého gaya. Z ostatných stojí za zmienku sexy mrcha Edie alebo roztomilá dcéra Susan. Mladá krv je tu zatiaľ buď za parchantov (syn Bree) alebo za magorov (Zach Young). Takže táto séria je v každom ohľade vydarená. Finále napínavé. Proste za plný počet. 10/10.

Andor (2022) (seriál)

1. séria: Tak sme sa konečne dočkali dospelého prístupu k Star Wars. To čím chcel byť, ale pod diletantským vedením Disney nebol Darebák Jeden. Andor asi čaká podobný osud ako Star Trek DS9. Nízka sledovanosť ale neskôr u fajnšmekrov kultový status. Je zaujímavá štruktúra prvej série, ktorú vlastne rozdelili do štyroch zhruba trojdielnych celkov. Svojím spôsobom to sú 4 samostatné filmy spojené hlavným hrdinom. Najslabší je úvodný, v ktorom sa zoznamujeme s postavami a s aktuálnou situáciou. Je tam príliš veľa zbytočných flashbackov. Druhý je klasický heist film s famóznym akčným finále. Tretí je väzenský film končiaci grandióznou vzburou a vo štvrtom nastane konečne na Ferrixe revolúcia. Finále prvej série je dokonale vygradované a tak akurát otvorené, aby sa to dalo vydržať dokiaľ sa nedočkáme pokračovania. Okrem pomalšieho úvodu seriálu a pár scenáristických hlúpostí, ktorým sa vyhne máloktorý seriál mi najmenej sedeli záporáci. Zase to sú egoistickí úbohí frackovia, ktorí sú nebezpeční len preto, že majú náhodou moc. A Syril Karn veľmi rýchlo príde aj o to a sledovať jeho mizerný život bolo divné a otravné. Takmer úplne to pripravuje záporákov o hrôzostrašnosť a robí to z nich kolieska v Imperiálnej mašinérii. Snáď sa druhá séria vytasí s nejakým záporákom, ktorého budeme mať dôvod nenávidieť. Celkovo napriek spomenutým nedostatkom je Andor doteraz najlepším hraným seriálom z prostredia Star Wars, z ktorých si berie len prostredie a zvysoka kašle na detského diváka. 9/10.

Nabídka (2022) (seriál)

Once Upon a Time in Hollywood + Godfather = Offer. Skvelý retro seriál o natáčaní prvého Kmotra behom ktorého nazrieme do fungovania Paramountu na začiatku sedemdesiatych rokov a samozrejme nesmie chýbať ani ostré mafiánske korenie. Čím viac sa človek v kinematografii z tej doby orientuje, tým viac to bude pre neho opojnejšie. Ja som priemerne zorientovaný, aby som si užil kopu odkazov, ale zároveň som u niektorých vecí netušil jak dopadnú. Takže som si to užil tak akurát. Opomeniem skvelú technickú stránku, výpravu a celkovo vydarenú atmosféru. Síce to nie je samozrejmosť, ale je to základ, ktorý tu funguje bezchybne. Hlavné sú postavy a zápletka. Zápletka nie je len sledom odkazov a cameo výstupov, ale samostatne sama o sebe je skvele funkčná po každej stránke a neustále neskutočne graduje až do dojímavého finále. A postavy si ma získali už behom prvého dielu. Charizmatický hlavný hrdina, začínajúci producent, ktorý má gule ale aj rozum, jeho verná sexi sekretárka, všetci tí rôzni šéfovia štúdia, ktorí sa radi miešajú do filmu a samozrejme charizmatický mafián Ribisi, ktorý zo začiatku pôsobil ako vtipná karikatúra, ale postupne sa z neho stal človek z mäsa a kostí. Zmienku si ešte zaslúži komediálne duo Puzo - Coppola. Celý seriál ma akurát sral Colin Hanks ako typický otravný účtovník, ktorý sa snaží obmedziť všetky kreatívne trochu drahšie rozhodnutia, aby ho nakoniec v poslednej časti rehabilitovali do tej miery, že som si ho skoro obľúbil. Zo všetkých tých hercov, ktorý hrajú slávnejšie predobrazy mi nesedela len mladá verzia Ala Pacina, ktorá to s napodobnením Alovho hlasu prehnala natoľko, že komicky šušlal. Na druhej strane Brando bol dokonalý. Celkovo som sa na seriál strašne tešil, ale mal som veľké obavy o kvality a o zmysel tohto seriálu. Ale je to absolútna pecka, ktorú si užije každý, kto má rád filmy o natáčaní filmov a staré dobré gangsterky. P.S: V celom seriály sa absolútne ani raz nerieši gender alebo rasizmus. Ide to aj dnes bez toho. 9/10.

Light & Magic (2022) (seriál)

Dokument o pozadí vzniku a najväčších míľnikoch legendárnych ILM. Takže je logické, že veľký priestor je venovaný aj Star Wars. Z toho som mal trochu obavy, lebo som nečakal, že po miliónoch dokumentoch o Star Wars, ktoré som videl, sa dozviem ešte niečo nové. Ale dozvedel som sa. Tentoraz z pohľadu všetkých tých bláznivých a extrémne sympatických maniakov do trikov a rôznych gadgetov. Celá séria je skvele štrukturovaná. Dozvieme sa, čo viedlo k vzniku ILM, jak sa postupne firma rozrastala a menila. Spoznáme kľúčových ľudí a v krátkosti ich životné príbehy. Okrem Star Wars sa bližšie pozrieme na natáčanie niektorých trikovo prelomových filmov (takže sa dočkáme rozhovorov aj s mnohými slávnymi režisérmi) a v poslednej tretine série sledujeme trochu trpký prerod od praktických efektov k CGI, čo síce od začiatku bolo Lucasovým snom, ale mnohí ľudia, ktorí sa nedokázali preorientovať na CGI, sa stali pre filmový priemysel zbytoční. Zas a znova som si potvrdil, že nemám najmenší problém s CGI, ale so spôsobom akým ho niektorí režiséri nevhodne používajú a zbytočne nadužívajú. Takže celkovo sme dostali svižný, pútavý, napínavý a aj dojímavý dokumentárny seriál, ktorý musí vidieť každý, komu skratka ILM nie je neznáma. 10/10.

Parfém: Příběh vraha (2006)

Príbeh o netradičnom sériovom vrahovi, ktorý je podaný rovnako netradične. Možnože tam sú nejaké logické prešľapy, ale jednak je samotný príbeh neskutočne pútavý (najviac ma bavila časť s Hoffmanom) ale hlavne tu sú absolútne dokonale cez obraz sprostredkované rôzne vône a pachy. Fakt som mal chuť sa pri tých príjemných sa zhlboka nadýchnuť a pri tých nepríjemných zapchať si nos. V tomto smere je film výnimočný. No a ako bonbónik tu máme tripové finále. Po tomto filme som mal dlho problém diabolského Whishawa akceptovať ako toho typického chudáčika akého bežne teraz hráva. Je to fakt borec. 10/10.

1883 (2021) (seriál)

Dokonalosť, absolútna dokonalosť. A to nie som žiadny hardcore westernový fanúšik a Yellowstone, ktorého je toto veľmi vzdialeným prequelom, som vzdal po pár dieloch. Pre mňa to je taká westernová BSG. Tiež tu sledujeme cestu veľkého konvoja za lepšou budúcnosťou. Len namiesto konkrétnej hrozby v podobe nejakých prenasledovateľov tu číha nebezpečie a smrť na každom kroku v neskutočne pestrých podobách. Od indiánov s posratými šípmi (doslova), banditov, cez rozbúrené rieky, tornáda alebo hadov na každom kroku. Seriál má na jednej strane pomalé westernové tempo a je čas sa tu často kochať prírodou, ale po dejovej stránke je svižný a s nikým sa neserie. Postavy padajú ako zhnité hrušky. Keď sa v druhej epizóde zbavili dvoch otravných postáv, tak som bol rád. Ale akonáhle začali chcípať aj tie kladné tak ma to sralo čím ďalej tým viac a finále je totálny doják. Posratý šíp, sakra. Je tu aj dostatok skvele natočených a krvavých prestreliek. Prekvapí aj niekoľko hviezdnych cameo výstupov. Billy Bob je sakra drsniak. A hlavné postavy? Vau. Či už osvedčený ostrieľaný kovboj Sam Elliott so svojím verným kamarátom, alebo "farmár" Tim McGraw so svojou rodinkou. Celý seriál si ale ukradla pre seba božská mladšia a stokrát krajšia kópia Jennifer Lawrence, Isabel May, ktorej postava nám celý príbeh rozpráva. Celá séria je dokonale uzavretá a dúfam, že žiadne pokračovanie nebude. Vzhľadom na absentovanie kľúčových postáv by to aj tak nemalo zmysel. Takto to funguje ako dokonale nádherná a zároveň krutá miniséria. 10/10.