Nejsledovanější žánry / typy / původy

• Krimi
  • Sci-Fi

Recenze (5 544)

Neporazitelný (1993)

Snaha urobiť z Thomas Ian Griffitha ďalšieho Seagala nevyšla. Ale rozhodne za to nemôže kvalita samotného filmu. Ten pripomína mix ranných Seagaloviek jak po dejovej stránke v ktorej je Griffith za ultimatívneho drsniaka, ktorý nakopáva súperom xichty jedna radosť. A na skromný vraj 3 megový rozpočet je tu aj dosť krvavých prestreliek nejaká tá naháňačka alebo cool výbuch. Film ma trochu prekvapil vysokou dávkou brutality. Asi som už zabudol jak nekompromisné akčniaky dakedy boli. Celkovo ale jak akcia, tak dej neponúka nič výrazne naviac, čo by ohúrilo a tak nečudo, že film vo svojej dobe zapadol. No a k tomu tu je samotný Griffith. Vysoký, štíhly, vyšportovaný, ale xichtom sa hodí maximálne tak na záporáka a ani na to neoplýva nejakou veľkou dávkou charizmy. Takže film zachraňujú známe béčkové xichty vo vedľajších úlohách. Tentoraz som rád aj za ten megašokujúci zvrat v polovici filmu vďaka ktorému sa odhalí skutočný zloduch, lebo Burt Young aj keď nehrá ožrana, tak prinajlepšom pôsobí ako roztomilý dedko a to aj v scéne v ktorej sa hrá na Jokera a nechá zmiznúť pero v uchu podriadeného. Takže výsledkom je film, ktorý vo svojej dobe právom zapadol, ale v dnešnej dobe som si akčniak s poctivou akciou bez CGI vychutnal. 6/10. P.S: 25% je rovnaká krivda ako 3* pre Under Siege 2. Chlapi, to už neviete oceniť vydarený oldschool akčniak?

Trigger Point (2021)

Hallmarkovský akčný thriller s obohratým námetom. Má to dobrých hercov. Napriek pidirozpočtu to vyzerá dobre. Páčila sa mi kamera jak nasnímali ten zapadákov a aj prestrelky vyzerali dobre. Výstreli z pištolí vyzerajú uveriteľne. A nad tým CGI prskavkami zo samopalov som prižmúril oči. Nevadilo mi ani pomalšie tempo a prvá hodina bola proste vydarená. Bohužiaľ si film neodpustil otravný zvrat a posledných 20 minút sa z toho stala taká veľká hovadina, že som si prial, nech to utrpenie čo najskôr skončí. Takto spláchnuť solídne rozbehnutý film. Veľká škoda. 5/10.

plakát

Legally Declared Dead (2020)

HK remake japonského filmu Kuroi ie, ktorý sa dočkal aj Kórejskej verzie Geomeun jib. Predošlé verzie som nevidel, ale podľa ich trailerov vyzerajú podobne ako vajce vajcu. Je to mix detektívky v ktorej prvú hodinu úradníček, ktorý má na starosti životné poistky prešetruje podozrivú samovraždu u ktorej to vyzerá, že chlapca zabil jeho otec. Lenže sa to neskutočne vlečie. Film príliš nezachraňuje ani prefíkané obsadenie Anthony Wonga, ktoré evidentne odkazuje na všetkých tých psychopatov, ktorých si zahral začiatkom 90tych rokov vo filmoch typu Untold Story. Síce aj tentokrát svojho magora zahral dobre, ale proste to nestačí. Naviac fanúšikovia Untold Story budú skôr sklamaný. Po hodine sa konečne naplno odkryjú všetky karty, ale žiadny gorefest sa bohužiaľ nerozpúta. A to píšem ako človek, ktorý už samoúčelne gorefesty nemusí, ale tentoraz si to príbeh vyžadoval. Namiesto toho sa tvorcovia sústredia na budovanie napínavej atmosféry, ale ani to sa im nedarí a finálny súboj je skôr smiešny. Výsledok je celkovo sklamaním a ľutujem, že som nevidel nejakú predošlú verziu, ktorá všetky zmienené nedostatky napravuje. Predsalen ten nápad a pointa sa mi páčili. Kladom tejto verzie je len magor Anthony Wong a slizký Liu Kai Chi, ktorému ste tú smrť priali. 4/10.

Blindsided (2021) odpad!

Spomínate si na Gibsonov videoblockbuster Force of Nature? Nie? Dobre pre vás. Zabudnite aj na tento film. Ktorý je jeho ešte lacnejšou variáciou. Dej sa zase odohráva behom ukrutného hurikánu v jednom dome. Tentokrát v nejakom domove dôchodcov do ktorého sa príde ukryť rodinka pred Kolumbijskými drogovými syčákmi z Ria, proti ktorej má ženuška svedčiť. Ochraňovať rodinku má na starosti DEA agent Costas Mandylor, ktorý má ešte horší orientačný zmysel ako legendárny Brody z Indiana Jonesa, takže sa v tom obrovskom dome dôchodcov stratí a na hodinku vypadne z deja. Väčšinu filmu sa teda naháňajú po dome a robia na seba bububu syčáci z Ria a dôchodcovia s chodítkami. A ešte je tu exmilfka Natasha Henstridge ako správkyňa toho domova, ale tá nestojí ani za zmienku a ani už za nič iné. Takže nejakú akciu tvorí len kratučká prestrelka na začiatku a ešte kratšia na konci. Aj som rozmýšľal o jednej hviezdičke, lebo oveľa väčšia hovadina ako Force of Nature to nie je, ale potom prišlo šokujúce odhalenie ohľadom toho, kde sa tak dlho motal Mandylor a to v mojich očiach definitívne poslalo film do odpadu. Akčniaky bez akcie nebrať. 1/10.

plakát

Cesta zhýčkaného dítěte (1988)

Vôbec mi to nesadlo. Prvá polovica chaotická a druhá nudná. Naviac Belmonda som nikdy príliš nemusel a ani tu ma nezaujal. 4/10.

Útěk do Atén (1979)

Zvláštny mix žánrov. Mal som pocit jak keby mi niekto neustále prepínal komédiu z druhej svetovej odohrávajúcu sa v zajateckom lágri a seriózny film o oslobodení jedného okupovaného gréckeho ostrova. Finále pre zmenu pôsobí ako taká vojnová variácia na dobitie sídla Bondovského zloducha. Tá komediálna línia v ktorej exceloval Elliott Gould, ma neraz rozosmiala. Takisto som si užil akčné scény. Rôzne prestrelky, výbuchy, parádnu naháňačku na motorkách a pády z veľkých výšok na x spôsobov. Grécke lokácie boli pôsobivo nasnímané a ocenil som ich aj ja, napriek tomu, že na lokácie až taký veľký fetiš ako poniektorí, nemám. Telly Savalas ako drsný šéf odboja bol tiež dobrý. Claudia Cardinale a pár ďalších pekných žien film ozdobili. Stopáž je ale celkovo dosť prestrelená a mimo akcie alebo keď sa tam nevtipkuje, tak sa to strašne vlieklo. Sklamaním bol Roger Moore, ktorý ma s tým trápnym nemeckým prízvukom príliš nebavil. Výsledkom je proste zvláštny mišmaš, ktorý ponúka viacero vydarených scén, takže za jedno pozretie stojí, ale vôbec to spolu neladí. Miestami to bolo zbytočne drsné. 6/10. Najviac ma potešilo cameo Williama Holdena odkazujúce na moju srdcovku Stalag 17. Už len kvôli tomu som rád, že som to videl.

Masakr v Římě (1973)

Taký taliansky Anthropoid. Je zaujímavé, že aj v taliansku mali partizánsky odboj, ktorý občas vystrčil rožky za čo logicky schytali od SSákov tvrdú odplatu. O to smutnejšie je, že tieto tragické udalosti pokrýva tak strašne nudný film. Všetko je tam zredukované na súboj dvoch postáv. Charizmatického gestapáka v podaní Burtona, ktorý vo mne miestami vzbudzoval ľútosť. Ale nakoniec neprekročil tieň svojho úradu a zaslúžil si to jak dopadol. Na druhej strane je sympatický farár v podaní Marcella Mastroianniho. Vďaka nim dávam dve hviezdy. Zvyšok postáv tvoria komické karikatúry náckov alebo zameniteľné talianske ovečky na porážku. Bol som zvedavý jak to dopadne, ale bolo mi jedno jak kto skončí. Takže film na jedno pozretie, ale článok na wiki o týchto udalostiach je napínavejší jak samotný film. 5/10.

Ledoví piráti (1984)

Ďalší z mnohých filmov, ktoré sa snažili zviesť na vlne úspechu Star Wars. Čím to je, že žiadna z tých kópií neuspela? Toto pôsobí ako taký mix Spaceballs a nejakých pirátskych a rytierskych filmov, keďže sa tu rytieri v typickom brnení premávajú na vesmírnych koráboch. Vykráda sa tu všetko možné od Star Wars, cez Aliena, Mad Maxa až po Barbara Conana. A aj keď som sem tam nejaký pokus o vtip zaznamenal, tak tých vydarených je minimum. Väčšinou to pôsobilo len trápne. Zápletka je rovnaký mišmaš ako rekvizity a žánre, ktoré sa tu mixujú a výsledok je proste len WTF. Pokiaľ máte radi obskurné trashe, tak to za doplnenie znalostí stojí, ale žiadna veľká zábava to nie je. 2/10.

Ve jménu IRA (1996)

Hallmarkovsky pôsobiaci film o udalostiach o ktorých pojednáva aj film Hlad. Ten sa múdro sústredil čisto len na jednu osobu a nekompromisným syrovým spôsobom nám ukázal, aké to je zdochnúť od hladu. Zato tento film sa snaží aspoň v základoch pokryť celé to pozadie obidvoch znepriatelených strán a do centra deja situuje matky tých zmagorených chudákov. Bohužiaľ podľa mňa zlyháva vo všetkých smeroch. Čisto len z informácii tohto filmu sa dá ťažko povedať na koho strane je pravda. Tí magori z IRA ale rozhodne žiadne sympatie nevzbudzujú. Najviac ma sklamalo, že sa nedá vcítiť jak do postavy syna, ktorý je zmagorený kokot, tak príliš ani do jednania matky, ktorá je napriek inak skvelej Helen Mirrenovej, len jednorozmerná figúrka. Jediná silná scéna, ktorá sa fakt vydarila a zapôsobila na mňa je tá v ktorej si postava Mirrenovej uvedomí, že jej syn je len figúrka na bojisku dvoch strán, ktorých velitelia sú rovnako bezcitní. Škoda, že takto silný nebol celý film. Ale ako informačný doplnok k filmu Hlad to funguje. 5/10.

Beckman (2020)

Kazateľ a sektár sa bijú o jednu ovečku a pritom to odskáče kopa poskokov a absurdných postavičiek. Hlavný hrdina pôsobí ako taký videozetkový John Wick. Záporáka si strihol pre zmenu najnudnejší a nejneschopnejší Baldwin. Fahey sa po pár minútach radšej idišiel modliť za lepšie ponuky. No a zvyšok sú nejakí neznámi neherci. Jednu hvezdičku dávam za všetky tie náboženské kecy od obidvoch hlavných postáv. Bolo to tak debilné, že som sa neraz zasmial. A druhú hviezdičku dávam za zaujímavo nasnímané bitky. Ani to neviem opísať. Neviem, či to natočili pomaly a následne zrýchlovali, alebo vyhadzovali nejaké snímky. Ale pôsobí to zaujímavo a celkom cool. Výsledkom je lacná a zábavná kópia Johna Wicka. 4/10.