Nejsledovanější žánry / typy / původy

• Krimi
  • Sci-Fi

Recenze (6 294)

plakát

Xin long zhong hu dou (1992)

Taká ženská vykrádačka Kickboxera. Kráske Moon Lee zabije brata (Ken Lo) v ringu zákerný bojovník Billy Chow. A tak aby získala peniaze na zadĺženú školu musí vstúpiť do ringu aj ona. Popritom ju neustále otravuje drobný zlodejíček (Wilson Lam), ktorý v rozhodujúcej chvíli Moon odhalí, že Billy porazil Kena neférovo. Takže sa Billy môže tešiť na riadnu nakladačku. Do toho sa ešte zapletie sesternica Billyho (Yukari Ôshima), ktorá si to s ním rada rozdáva a jej manžel (Jimmy Lee), ktorý organizuje čierne zápasy a všetkých využíva. Vo finále nás čaká klasická desaťminútovka v ktorej sa všetci mydlia ostošesť. Zápletka je jednoduchá ale funkčná. Všetky klišé fungujú. Hlavne sa ale vydarilo to podstatné - bitky. Pre mnohých bude stáť za to už úvodný kickboxerský zápas medzi dvoma slávnymi kopáčmi Kenom Lo a Billy Chowom. Je to kvalita, ale vyzerá to až príliš ako skutočný zápas, takže tam nie sú žiadne extra akrobatické volovinky, ktoré mám radšej. Lenže všetky ostatné bitky sú už v klasickom HK štýle a nonstop v nich exceluje Moon Le. Je to pravdepodobne film v ktorom predvádza najlepšie kúsky. Či už pri nejakých drobných potyčkách zo zlodejmi, duely s Yukari Ôshimou, fantastickom zápase s Billym alebo vo finále, ktoré síce pripomína súčasné americké videobéčka, keďže sa odohráva v polorozpadnutej budove, ale bitky sú na vyššej úrovni. U hlavného záporáka som si asi niekoľko minút hovoril, aby už konečne zdochol a to sa s ním bili traja. Takže kto má rád všetky tie Red Force a Ultra Force série + Van Dammeovské arénovky, tak bude spokojný. 6/10.

Zločiny budoucnosti (2022)

Toto nie je film pre mňa. Naviac mi ani nepripadal nijak originálny. Cronenberg zobral zápletku svojho filmu Crash a havárie nahradil infantilnými operáciami. A to je všetko. Prekvapivo to ani nepôsobí príliš hnusne. Všetky tie nechutnosti vyzerajú chirurgicky čisto. Skoro až obyčajne. Ale ako vidím, tak svojho nadšeného úchylného diváka si to nájde. 4/10.

plakát

The Marine 6: Close Quarters (2018)

Tiež som plakal. Celý film. Nad tým kam videobéčkový žáner klesol. A toto je jeden z tých prípadov, keď sa borci fakt snažili a v niektorých ohľadoch aj mali talent. Bitky sú vydarené. Kontaktné, prehľadné drsné. Holt wrestleri. Takže sa dočkáme aj pár ich pravdepodobne trademarkových akrobatických chvatov z ringu. Takisto prestrelky sú ok. Pekná kombinácia CGI prskaviek a skutočného strelného prachu a vybuchujúcich kapsuliek alebo sáčkov s malinovkou okorenenou kečupom. Hneď to má inú príchuť. Bohužiaľ sa to hodinu odohráva v v jednej polorozpadnutej budove, kde scenáristi márne hľadali tisíc a jeden spôsobov ako ich tam nejak zmysluplne udržať pred zloduchmi, ktorí ich naháňajú. Ku koncu im došli všetky nápady a tak sa presunuli do jaskyne. Geniálne riešenie. Proste zápletka je full retard. Záporáci komickí a to vemeno v hlavnej úlohe bez charizmy. Oproti štvorke od prestrelkového videokráľa to pôsobi oveľa komornejšie. Ale za bitky a ok prestrelky si to poctivú dvojhviezdu zaslúži. Nabudúce by som ale borcov poprosil, aby natočili rovno arénovku, keď už im tie bitky idú a na nič iné nemajú prachy. 4/10.

plakát

Včela na mušce - 1. kapitola (2022) (epizoda)

No nič. Celý ten nápad o súboji medzi CGI včelou a debilným Atkinsonom ma vôbec nebavil. Ako Bean bol Atkinson vtipný, lebo pôsobil detsky naivne. Táto postava pôsobí ako nepríjemný idiot s ktorým ďalší čas stráviť nechcem. Na epizódu, v ktorej Bean bojoval so včelou, sa to absolútne nechytá. 4/10.

plakát

Ip Man: The Awakening (2022)

Maník s IP adresou v 793. pokračovaní je späť. Tentokrát sú znova za zloduchov briti, ktorí obchodujú s bielym, ehm vlastne žltým mäsom. Lenže majú smolu. Pretože unesú sestru IP adresovho kamaráta Bufáča. Pred spravodlivosťou IP adresy ich neochráni ani super duper britské bojové umenie Barmicvu. Ostáva sa im len modliť, aby to mali čo najskôr za sebou. Rejžovia sú v tomto ohľade milostivý a bez úvodnej a záverečnej rozsypanej ryže, to má menej ako 80 minút. Zápletka napriek jednoduchosti a zbesilému tempu celkom funguje. Síce som nemal pocit, že sledujem film, ale skôr dvojepizódu nejakého seriálu, ale ok. Aj nad tým, že hlavný hrdina sa správa ako dvadsiatnik a vyzerá dvakrát tak staršie, by som zažmúril oči do šikmej polohy. Obrovským sklamaním sú ale bitky. Choreograficky by ešte boli ok a borci evidentne nejaký ten rôčik tréningom strávili. Ale rejžovia to posrali. Častokrát sú bitky neprehľadné. Debilne strihané a snímané v detailoch. Najviac ma ale iritovalo, že komplet všetky chvaty pôsobia sekane. Až som mal pocit, že môj legálne ukradnutý rip je vadný. Tí parchanti proste behom chvatov vyhadzovali jednotlivé snímky, aby to pôsobilo dynamickejšie a údery tvrdšie. Výsledkom je pravý opak. Bitky ma kvôli tomu vôbec nebavili. Takže k čomu je dobrý kung-fáč s mizernými bitkami? To fakt neviem. Pokiaľ v 794. pokračovaní nebude znova Donnie, tak na Maník na mojej adrese už nepochodí. 4/10.

Bongi kimseondal (2016)

Druhý film od režiséra Dae-min Parka, ktorý som od neho videl a znova mám problém s tým nesúrodým mixom komédie a zbytočnej brutality. Tentokrát ma ale ani nestrhol príbeh tých postáv. Prvú hodinu sledujeme len také nezáväzné blbnutie skupinky podvodníkov. To ma celkom bavilo, aj keď už tam sa objavili hluché miesta. V druhej polovici sa ale film zmení na revenge podfukársky film v ktorom sa skupinka snaží napáliť veľkého zloducha. A to ma až tak nebavilo. Na to mi hlavní hrdinovia boli príliš ukradnutý a aj keď bol zloduch parchant, tak za stratu kvôli ktorej zosnovali pomstu si mohli aj tak sami a zaslúžili si ju. Takže som len dumal nad tým, čo za megaplán vymysleli. No a ani ten ma neohúril. Takže celkovo to je v každom ohľade a žánri len solídny nadpriemer. 6/10.

Perfektní loupež (1993)

V ranne pubertálnych časoch som tento film videl x-krát lebo božská Kim Basingerová. Vau, spolu s Demi Moore patrila k mojim obľúbeným bohyniam. A aj tá zápletka mi pripadala v pohode. Bohužiaľ dnes vidím jak nudný a televízne vyzerajúci ten film je. Zápletka tuctová, spôsob vykradnutia banky nie je ani nijak extra prefíkaný a ani štýlový. Sú oveľa oveľa lepšie heist filmy. Ani postavy za veľa nestoja. Kim hádže smutné pohľady, Val sa tvári ako idiot a záporák Terence Stamp asi len zarábal na nájom. Len to točné hovädo, ktoré terorizuje Kim, je fakt nechutné. Takže po rokoch ustála zub času len krása Kim. Tej to stále sekne. Ale na dobrý film to je málo. 4/10.

Teuksong (2022)

Ale hej, celkom vydarená kórejská kuriérka, ktorá na aute rýchlo a zbesilo dopraví zákazníkov z bodu A do bodu B, ktorí utekajú pred políciou alebo gangstermi. Po úvodnej cool naháňačke sa film spomalí a začne sa budovať vzťah medzi ňou a roztomile otravným chlapcom o ktorého sa bude musieť proti svojej vôli postarať. Až na nejaké drsnejšie skutky hlavného záporáka má film väčšinu času skôr komediálne ladenie a tak celkom príjemne plynie. Finále je ale prekvapivo akčné (kuriérka zrazu predvedie solídne kung-fu), brutálne a k niektorým postavám nekompromisné. Úplne mi ten drsný záver k filmu nepasoval, ale vyústenie je našťastie presne také aké vás napadne po pár minútach, takže to film zachránilo. Váhal som medzi tromi a štyrmi hviezdičkami, ale za chvályhodný prístup chlapca k mačkám tomu musím prilepšiť. Moje pocity vystihol dokonale. Normálne som sa v ňom videl. 7/10.

plakát

Shark: The Beginning (2021) (TV film)

Čo napísať, aby som neopakoval to isté čo EvilPhoEniX? Vystihol to dokonale. Konečne po dlhej dobe vydarený oldschool mix žánrov, aké Kórea točila pred dvadsiatimi rokmi. Od stredoškolského prostredia plného šikany sa film veľmi rýchlo presunie do väzenia, kde sledujeme pôsobivý prerod totálneho knihomoľa v absolútneho bitkárskeho kráľa. A pôsobí to uveriteľne. Jednak sú bitky po choreografickej stránke fantastické (bezchybné nasnímanie je u Kórejcov samozrejmosť), ale aj nerdík to odohral presvedčivo, keďže používa techniku nezničiteľného boxovacieho vreca. Síce zinkasuje mnoho rán a x-krát to už vyzerá, že je po ňom, ale ako chcete poraziť boxovacie vrece, ktoré sa nikdy nevzdá? Nakoniec umorí každého vola, ktorý sa s ním pustí do bitky. Páčila sa mi aj tá hierarchia v base. Konečne som sa od Kórejcov dočkal aj poriadneho väzenského filmu, takže nemám problém privrieť oči nad tým naivným vyústením, keď sa všetci skamarátia. Jediná vec, ktorá mi chýbala bol prepracovanejší vzťah medzi nerdom a jeho mentorom. Mohli mať aj nejaké rozhovory o súkromí a ísť trochu viac do hĺbky u postáv. To by som dal nadšených 5 hviezdičiek. Ale venovali sa len tréningu. Nevadí, stále je to veľmi vydarený film, ktorý odporúčam každému fanúšikovi kvalitných bitiek. 8/10.

Detektiv Down (2013)

Nápad natočiť klasickú detektívku s downiakom v hlavnej úlohe je originálny a zo začiatku aj veľmi vtipný. Postupne si ale divák na to zvykne a aj pokračujúce úškrny ľudí voči detektívovi už tak nezaberajú. Plusom je aj skvelá žánrová atmosféra, či už vďaka hudbe alebo komentáru hlavného hrdinu. Našťastie celá zápletka je vystavaná akceptovateľne na to, aby ju bol schopný vyriešiť. Viac ako na komplikovanosť prípadu sa tu stavilo na morálne vyznenie (láska nadovšetko), takže čím viac sa detektív zbližuje s rodinkou pre ktorú pracuje, tým viac odhaľuje ako veľmi je nefunkčná. Celkovo ma detektív s downovým syndrómom bavil viac ako ten s tourettovým, keď rozťahaný prípad vyšetroval Norton vo filme Motherless Brooklyn. 6/10.

Ovládací panel
119. nej uživatel Slovensko