Nejsledovanější žánry / typy / původy

• Krimi
  • Sci-Fi

Recenze (5 580)

Plán B (2016)

Typický poloamatérsky film, ktorý ponúka len bitky a dej nestojí za reč. Ale bitky sú fakt vydarené a fanúšikovia MA filmov budú určite spokojní. Cítiť, že borci vyrastali na 80s HK filmoch Jackieho, Donnieho a spol. a všetky tie ich parádne kúsky dokázali bezchybne napodobniť. Za čo si zaslúžia potlesk. Bitky obsahujú množstvo akrobatických prvkov, sú poriadne dynamické a pôsobia kontaktne. Kamera a strih ich ukážkovo dopĺňa. Ak by som si mal na niečo zafrflať, tak snáď len reakcie súperov na údery a kopy miestami pôsobia až príliš nacvičene. Po každom údere súper fakt vždy neurobí dokonale prevedené salto na x spôsobov. Ale to je maličkosť. Žiadne herecké hviezdy sa z tejto party nestanú, ale ako kaskadéri sa určite dobre uživia a nebude o nich núdza vo veľkých blockbusteroch, čo potvrdzuje aj ich filmografia na IMDB.  4/10.

Cruella (2021)

Divný mišmaš. Tak prvú hodinku to dosť pripomínalo film Devil Wears Prada, ale v príliš rozťahanom prevedení, takže ma to tiež dvakrát nebavilo. No a po hodinke sa to utrhne z reťaze a začne to pripomínať rozvernejšiu Disneovskú verziu Jokera. Proste filmy, ktoré ma nebavili, takže ani ich kopírka ma nebavila. Emmu Stone dlhodobo nemusím, aj keď uznávam, že je dobrá herečka. Ani tu sa mi nepáčila. K tomu to má neskutočne prehnanú stopáž a tempo sa miestami dosť vlečie. Jednu hviezdičku dávam za veľkolepú výpravu. Vidno, že ten film bol sakra drahý. Druhú hviezdičku dávam za Paula Walter Hausera, ktorý si tu znova strihol dokonale vtipnú postavičku. Neviem komu je tento film určený. Ja to nie som, ale nejaký spokojný magor sa určite nájde.

plakát

Breaking News In Yuba County (2021)

Pokus o Coenovku s množstvom kladných ale hlúpych ľudí a nešikovných zloduchov, ktorých cesty keď sa pretnú, tak sa začnú kopiť mŕtvoly. V centre deja je domáca puťka v podaní Allison Janney, ktorá mi v tej úlohe dvakrát nesedela. Je tu kopa známych hviezd, ale tie ich figúrky dvakrát zaujímavé alebo sympatické nie sú. Ani na jednej strane barikády. Prvú hodinu sa postupne neskutočne zamotávalo a príliš ma to nebavilo. Ten pokus o čiernohumornú Coenovku sa príliš nevydaril. Užil som si až poslednú pol hodinu v ktorej absurdita prerazila všetky medze a všetci sa tam začali pekne krvavo vraždiť. Vychutnal som si hlavne smrť Awkwafiny, ktorá mi doteraz nevadila, ale tu je extrémne protivná. Pobavilo ma tiež, že po filme Those Who Wish Me Dead, tu máme znova scénu v ktorej tehotná černoška nakope zadok superneschopnému zabijákovi. Finále bolo síce predvídateľné od začiatku, ale nakoniec som to tej Allison celkom prial. Takže celkovo priemer na jedno pozretie, ale potenciál tu bol oveľa väčší. 5/10. P.S. film som si pustil hlavne kvôli Juliette Lewis, ktorú som chcel vidieť v nejakom novšom filme, ale už to nie je žiadna sláva. Skôr naopak.

Nekonečný (2021)

Nejak takto by asi vyzeral Matrix, keby ho režíroval nejaký packal a Nea by hral Will Smith ako svojho typického hláškujúceho frajera. Fuqua je nevyzpytatelný režisér, ktorý točí filmy premenlivej kvality a neustále mení svoj štýl. Tentoraz mu ale tento mix Highlandera, Matrixu a nadnesenej akcie z Fast and Furious vôbec nevyšiel. Dej je totálne priamočiary. Behom pár sekúnd nám vysvetlia, kto je dobrý, kto zlý a že všetci idú po hlavnom hrdinovi, lebo ako jediný pozná polohu supermegabazmeku s ktorým môžu tí zlí zničiť svet. Len chvíľu potrvá, kým si jej polohu vybaví. S budovaním postáv sa tu vôbec neserú. Jedna akčná scéna strieda druhú, ale prevedenie nie je rýchle a zbesilé, ale pomalé a nudné a je jedno, či sa jedná o reálne efekty alebo mizerné CGI. Už podľa traileru to vyzeralo na prinajlepšom jednohubku u ktorej keď vypnete mozog, tak sa zabavíte, ale výsledok je po každej stránke nezvládnutý. Niečo ako Dieselov Bloodshot.2/10.

Nepoužitelní (2012)

Súhlasím s Wacíkom. Toto sa vôbec nepodarilo. Pokus o buddy movie akčniak, pričom ústredné duo je absolútne nevtipné jak samostatne, tak ani žiadna chémia medzi nimi nefunguje. Akcie je minimum a je fádna. Jednu hviezdičku dávam za to, že to má nejaké tie technické kvality, ale je to proste nuda. Dúfam, že tá nová Van Dammeovka dopadne podstatne lepšie, ale začínam mať obavy. 1/10.

Xtremo (2021)

Už dávno názov filmu tak dokonale nevystihoval samotný film. Totálne brutálny a nekompromisný extrém. Až mi to pripomenulo yakuzácke filmy Takashi Miikea. Všetci sú úchylní, zvrátení a skoro až komixovo nadnesení. Ani na kladnej strane barikády nie sú žiadny sympaťáci. K tomu má film, napriek štedrej stopáži, neskutočne dravé tempo, takže občasná snaha o budovanie emócii nefunguje. Je to proste príliš zbrklé. A po všetkých tých nekompromisných vraždách, prakticky všetkých trochu nevinných postáv, som nemal chuť nikomu z nich držať palce. Keď to budete brať ako priamočiary nonstop brutálny akčniak, tak to je teda fajné žrádlo. Taký španielsky Raid. Parádne prestrelky alebo špičkové bitky. Jeden na jedného, proti presile, s mečmi, s holými rukami, s kadejakým náradím skoro jak Jackie Chan, ale bez humoru. No proste na všetky spôsoby. Občas sú síce chvaty evidentne pomalšie alebo úplne nezapadajú, ale pri tej kvantite je tu dostatok kvalitných kúskov. Na môj vkus je to ale príliš veľké sústo bitiek bez akýchkoľvek emócii. Niečo ako ranné filmy Tonyho Jaa. Takže som bol už v polovici z tej akokoľvek kvalitnej akcie unavený a dopozeral som to na druhý deň. Pre mňa to je film na jedno pozretie, ale tentoraz dokonale rozumiem ľudom, ktorí tomu dajú plný počet. Užite si to. 6/10.

plakát

The Education of Fredrick Fitzell (2020)

Divný psychedelický film, ktorý som vôbec nepochopil a od takej polovice ma už prestalo baviť sa ho snažiť pochopiť. Dylan to ale zahral dobre a časom by z neho mohol vyrásť fakt dobrý herec. 4/10.

plakát

Rise of the Zombies (2012) (TV film)

Zombie film na úrovni seriálu Z Nation, ktorý bol tiež od Asylum. Čiže dej jednoduchý, ale je tu kopa šialených zábavných nápadov. Postavy scenáristi obdarili kombináciou debility, idiocie a totálnej retardovanosti, takže nad ich konaním sa je lepšie nezamýšľať. Naviac občasné pokusy o vážne dialógy trhajú uši. Ale na druhej strane je tu kopa hviezdičiek z rôznych seriálov a béčkových filmov, takže aspoň kvôli ich predstaviteľom budete zvedavý jak všetci skončia. Mňa potešil Murphy zo Z Nation, ale príliš dlho sa tu neohrial. Veľkým plusom sú masky zombiekov a množstvo brutálnych až nechutných scén pri útokoch zombiekov a ich kynožení. Naviac Asylum malo na rozdiel od treťotriedneho Netflixu peniaze na profesionálneho kameramana, takže všetko je pekne ostro natočené a kamery tiež nemali vadné pixely. Na zábery na celé mesto, v ktorých vidno normálny ruch, by sa sťažoval len ten nejväčší kverulant. Je to Asylum sakra. Tak trochu tolerancie k technickým chybám, ktorých tu zase tak veľa nie je a akcia pôsobí dobre. A keďže to má krátku stopáž (2,5 hodinový zombie film by natočil len full retard) a svižné tempo, tak sa divák pri tej béčkovej zábave ani nestihne nudiť. 5/10.

plakát

Kung Fu - Pilot (2021) (epizoda)

Niečo ako Walker Texas Ranger pre dvanásťročné dievčatká a ženy, ktoré to dvanásťročné dievčatko v sebe stále majú. Pokiaľ ste naviac Číňanka alebo máte slabosť pre čínske kung-fáče, tak by to mohla byť pre vás pohodová záležitosť na odreagovanie. Hlavná hrdinka v každom diely napraví nejakú menšiu nespravodlivosť a popritom sa zbližuje so svojou rodinou u ktorej sa tri roky neukázala a snaží sa odhaliť vraha svojej sifu. Postavy nie sú zle zahrané a ani mi neliezli na nervy, ale ten jednoduchý štýl v ktorom sa to snaží poúčať diváka jak malé decko, mi už dávno nesedí. Ázijské prostredie mi samo o sebe tiež nestačí a bitky sú totálna tragédia. Niekde na úrovni toho Walkera, ktorý ma nikdy nebavil. Bitky vyzerajú jak tanec, žiadneho zložitejšieho chvatu sa nedočkáme, tvrdosť úderov žiadna, do toho kopa strihov a občas dráty. Keby som nevedel, čo za famózne bitky sú dnes schopný natočiť v USA seriáloch, tak by sa to dalo ospravedlniť konštatovaním: neschopní amíci, Ale aj oni už vedia natočiť parádne kúsky. To sa ale netýka tvorcov tohto po každej stránke zastaralého seriálu, ktorý absolútne nič nové alebo pútavé neprináša. 4/10.

plakát

Slovania - Muž bez mena (2021) (epizoda)

Pustil som si to len zo zvedavosti, lebo toto nie je môj žáner a ďalej to sledovať nebudem, ale na slovenské pomery to je veľmi slušné. Dokonca ma to bavilo ako viac kdejaké české chujoviny aké točia posledné roky. Vlastne nonstop, mrk mrk. Relatívny mínus seriálu je, že to má pomalšie tempo a pravdepodobne sa to bude celé odohrávať v tých pár lokáciách, ktoré za ťažké prachy vybudovali. Ale to je typická vlastnosť takýchto seriálov, pokiaľ nemajú Netflixovský megarozpočet. Takže sa tam budú vo veľkom riešiť vzťahy. Či už nejaká tá romantika medzi mladými alebo intrigy o moc medzi staršími. Ale vzťahy minimálne už od tohto pilotu fungujú a  postavy sú pútavo načrtnuté. Dokonca mi ani netrhali uši dialógy, čo je bežný jav v Sk nekonečných seriáloch, vďaka čomu trpím aj keď na ne narazím na pár sekúnd pri prepínaní. Z časti za pekne znejúce dialógy môže to, že vo veľkej miere predabovali zahraničných hercov naše dabérske špičky. Len toho Vašuta, ktorý sa naserie všade, nechali s jeho hlasom a slovenčina mu fakt nejde. Našťastie asi už ďalej otravovať nebude. Nejakú historickú nepresnosť vôbec neriešim. Na to sú dejepisné knihy a nie seriál, ktorého úlohou je baviť. Takže celkovo som príjemne prekvapený a keby ma tento typ seriálov viac bavil, tak by som to určite sledoval ďalej. Na Sk pomery to je proste nadpriemer a ak sa tam časom nájdu prachy aj na nejakú akciu, tak by to mohlo byť fakt dobré. 6/10.