Ong bak 2: Pomsta (2008)

Tony Ja nie je herec. Je to iba neskutocne nadany kaskader, ktory mal to neuveritelne stastie, ze sa stal hviezdou. Tomu uz od prveho Ong Baku bola podriadena koncepcia jeho filmov, ktora nielenze od Tonyho nevyzadovala akykolvek naznak hereckeho vykonu, ale prakticky ani verbalny prejav. Dej bol okresany len na nutne Tony Ja - dobry, vsetci ostatni - zli a zbytok tvorili nevidane bitky a samovrazedne kaskaderske kusky. V prvom Ong Baku to vyslo na 100%. Jednak to bolo nieco nove a zaroven Petchtai Wongkamlao dokazal zahnat nudu aj v neakcnych scenach. V Tom yum goong to uz bolo podstatne horsie. Dokonalu uroven bitiek sme uz brali ako samozrejmost. Bohuzial pribeh uz nedaval ziadny zmysel, sceny na seba nenadvazovali a aj Petchtai Wongkamlao sklamal na celej ciare a nedokazal svojimi vystupmi zahnat nudu v neakcnych scenach. Tentoraz tu mame treti Tonyho pokus o nieco co aspon z dialky pripomina film. Tentokrat sa postavil aj za kameru a rozhodol sa, ze natoci rovno epicky historicky film, cim chcel asi dokazat, ze nie je len blby kaskader. Hned na zaciatku musim povedat, ze neuspel. Pribeh sa mu uplne rozpadol pod rukami a vlastne uplne stratil v spleti mnoho flashbackov. Tonyho verbalny prejav sa od Ong Kaku 1,kde vykrikoval: vratte mi posvatnu sosku, cez Tom yum goong, kde vykrikoval: kde mam slona, scvrkol na jednoduche: zradca. To v historickom epickom filme proste nestaci. Naviac jeho postava je rovnako spinava, nechutna, brutalna a nesympaticka ako postavy, ktore maju predstavovat zaporakov, takze divak nema ani komu fandit. Tym padom aj bitky stracaju na akomkolvek napati a stavaju sa pre divaka iba chadnou nezucastnenou demonstraciou kaskaderskeho umenia. Film nezachrani ani Petchtai Wongkamlao, ktory tu ma bohuzial iba kratke, ale zato vtipne cameo. Viac nadhladu a vtipov by filmu rozhodne pomohlo. Konecne sa dostavam k bitkam. Znova su dokonale choreografovane s perfektnym timingom a prehladne natocene. Trochu ma zaskocilo, ze ich je menej ako v predoslych filmoch. Su tu vlastne len 3 vacsie bitky. Naviac na bezneho divaka vdaka umiestneniu deja do historickeho prostredia mozu posobit monotonne. Filmu chyba aj nejaky vyraznejsi zaporak. Na Tonyho zakazdym nabehne niekolko desiatok rovnako vyzerajucich humusakov a Tony ich jedneho po druhom zmasakruje. Mna najviac zaujala bitka v uvode kde Tony sklada skusku a predvadza rozne styly od klasickych thajskych lakte-kolenaciek cez rozne cinske styly. Dalsi uz chystany diel si rozhodne pozriem, ale len kvoli dalsej varke samovrazednych kaskaderskych vykonov a nie kvoli tomu, aby som sa dozvedej ako sa dokonci otvoreny pribeh tohto dielu.

Yi dan er li san gong fu (1979)

Anglicky nazov: Fist and Guts. Skvela komedia v style filmov His Name Is Nobody alebo Odd Couple v rezii Lau Kar Winga. Hlavnemu hrdinovi (Gordon Liu) zomrie otec a pozostaly majetok ukradne bývalý spravca domu(Lo Lieh). Gordon nevie ako spravca vyzera. Má ale knihu plnu roznych podvodnikov a medzi nimi sa ukrýva aj podobizňa spravcu. Teraz musi zistit, ktory z nich to bol. Cestou sa skamarádi s dvoma blaznivymi podvodnikmi (Lau Kar Wing, Lee Hoi San), ktory sa mu rozhodnu pomôct a zacina patranie plne rôznych komickych nedorozumeni. Gordon Liu sa sice do komedii nehodi, takze je tu hlavne za kung-fu bitkara, ale Lau Kar Wing a Lee Hoi San to dokonale vynahradia. Maly cameo vystup ako sef osady, v ktorej ziju ludia nakazeny leprou tu ma Jackie Chan. Bitky su na velmi slusnej urovni. Jedna sa sice o fazovanu choreografiu, ale v dost dynamickom podani. Najlepsia je bitka kde súperi musia biť potichu, takze pri kazdom silnejsom udere musi superovi zapchat usta alebo ho chytit, aby pri pade neurobil hluk, ktory by upozornil straze. V zavere Gordon Liu dokonca sparoduje svoju slavnu postavu mnicha San Te z filmu 36th Chamber of Shaolin a pouzije aj jednu jeho techniku. 7/10.

Šaolinští zachránci (1979)

Standardny Chang Cheh. Pribeh je nudny, aj napriek tomu, ze sa ho tentokrat pokusil ozivit vtipmi, bitky neskutocne pomale, to uz niesu ani fazovacky, ale jedna pernamentna spomalovacka, kulisy televizne. Proste jedna velka nuda.

Kinta (2008) odpad!

Dej primitivny ako vo filmoch od Tonyho Jaa. Bohuzial oproti jeho filmom tu chybaju dychvyrazajuce bitky. Urcita snaha a schopnosti hlavnych protagonistov tu boli. Bohuzial tvorcovia sa rozhodli "vylepsit" bitky roznymi spomalovackami, zrychlovackami, zoomovackami a neskutocne smiesnou pocitacovou krvou takze ani z bitiek divak nic nema. K tomu hra absolutne nehodiaca sa hudba. Len vynimocne sa tu objavi nejaky kaskadersky kusok bez tychto "vylepseni". Bohuzial tych par pripadov ukazuje, ze tu bol zbytocne a nepochopitelne premarneni obrovsky potencial.

Přímý kontakt (2009)

Od filmu Blackjack natocil Dolph Lundgren konecne zase pozeratelny film. Je to blbe? Ano velmi, scenar ako keby bol napisany v 80 rokoch. Ale co sa tyka akcie, tak sa neustale nieco deje. Film obsahuje 4 celkom dlhe nahanacky, niekolko prestreliek, jeden velkolepy vybuch vojenskej zakladne na zaciatku a explozivne finale na konci. A to vsetko stalo smiesnych 6 mega. Je pravda, ze neustalu akciu zakamuflovali tym, ze vyhadzuju do vzduchu opustene budovy kratko pred samovolnym zrutenim, a superdrahe sportaky znacky Trabant, Skoda, Lada a vojenske auta maju tiez dobrych 30-40 rokov. Oproti predchadzajucej Lundgrenovke Diamantoví psi, kde bolo vrcholom zrutenie jedneho auta do utesu je to setsakramantsky pokrok. Aj posledne Seagalovky s rozpoctom 12-15 mega vyzeraju oproti Direct Contact uboho. Dalsim plusom je, ze sa Lundgren v solidne choreografovanych bitkach celkom snazil bez okateho pouzitia kaskadera a strihac mu to nepokazil gulometnym strihom ako je bezne v poslednych Seagalovkach. Direct Contact je sice neskutocne stupidny, zastaraly film, ale tentokrat si zasluzi aj privlastok akcny. Co je oproti poslednym ukecanym Lundgrenovkam s minimom akcie velky pokrok. 5/10.

Hodný, zlý a ošklivý (1966)

Tento western ma bavil už aj na prvý pokus a na druhý som skoro až nadšený. Príbeh o hľadaní zlata troch postáv je vlastne komorný, ale odohráva sa na pozadí veľkých udalostí vo veľkolepom spracovaní. Toto už bol regulérny blockbuster. Striedajú sa klasické scény v ktorých stoja proti sebe 2 až 3 postavy s veľkolepou vojnovou vravou so stovkami štatistov. Trošku divne na mňa pôsobí to rozdelenie podľa názvu filmu. Eastwoodov dobrý mi nijak extra dobrý nepripadal. Jedna tu z ústrednej trojice zabije najviac ľudí a hlavne on ako prvý podrazí škaredého, takže tá jeho miestami až krutá pomsta je ospravedlniteľná. A z celej trojice je Eastwoodova postava najplochejšia. Na zlej strane je znova charizmatický Lee Van Cleef, ktoré si okrem toho, že vyvraždí nejakú tú rodinku a neváha mučiť skaredého, vystačí s tým, že znova vyzerá neskutočne cool. Celý film si tentoraz pre seba ukradol škaredý Eli Wallach, ktorý tu neustále gúľa očami a ksichtí sa jak potkan. Jednu chvíľu som ho mal chuť nakopať do zadku a ďalšiu som ho celkom ľutoval. Fakt vydarená postava. Okrem tejto trojky tu sú prakticky už len štatisti, ktorí sa len na chvíľu mihnú. Videl som predĺženú verziu, takže tempo je znova pomalé, v pištoľníckych súbojoch pri nekonečných prestrihoch na xichty by som mal čas uvariť si aj dve kávy, a pri viacero scénach som mal pocit, že ich Leone naťahuje len kvôli hudbe. Alebo žeby hudba zachraňovala ten jeho štýl? Nech už je to tak či onak, tak tentoraz aj keď samotný film je u mňa  za silné štyri hviezdy, tak na tú piatu to povyšuje práve legendárna famózna Morriconeho hudba. Zo všetkých jeho soundtrackov mám práve tento najradšej a môžem ho počúvať donekonečna. Vďaka hudbe pre mňa tento film pôsobí podobne ako napríklad Barbar Conan. Ako obrazový videoklip k dokonalej hudbe. P.S: ten výbuch mosta je grandiózny a jak ten balvan len tesne netrafil Eastwooda, tak som si hovoril jak ich to napadlo a jak to vlastne urobili? A ono to bola náhoda, ktorá sa mohla tak ľahko skončiť tragicky. Leone sa s ničím nesral. P.S. 2: Dabing ČT je fakt vydarený a v tom novom remástery vyzerá film jak nový. Bolo to jak pozerať nový film v štýle akým sa už dávno nenatáča. 9/10.

The Thirty Million Dollar Rush (1987)

Anglicky nazov: Thirty Million Dollar Rush. Eric Tsang hra nemotorneho pracovnika v banke. Jedneho dna sa stane svedkom chyby pri zpopolnovani starych bankoviek v hodnote 30 milionov dolarov. Ukryje ich, ale ako ich dostat nepozorovane z banky von? Spolu s dvoma kamaratmi si najmu zlocinca prave prepusteneho z basy {Karl Maka}, aby im pomohol nepozorovane vlupit sa do banky a ziskat peniaze. Do toho vsetkeho sa zapletie este niekolko dalsich postav, ktore tiez chcu ziskat peniaze. Po Aces Go Places 1 a Skinny Tiger and Fatty Dragon je to jednoznacne najlepsia komedia Karla Maka. Skvele gagy sa striedaju so skvelymi akcnymi scenami, k tomu hra ustredny chytlavy song Sama Huia.

Laughing Times (1980)

Anglicky nazov: Laughing Times. Velmi zvlastna groteska, kde Dean Shek v stylizacii Charlieho Chaplina zaziva rozne komicke prihody.

All the Wrong Clues (1981)

Anglicky nazov: All the Wrong Clues for the Right Solution. Na moj vkus az prilis blazniva parodia na mafianske filmy.

Sheng dan kuai le (1984)

Anglicky nazov: Merry Christmas. Standardna situacna komedia s Karlom Makom.