Modrý samet (1986)

| DEG | Lynch je unikát a Blue Velvet určite nie je výnimkou. Je to film pomalý, zvláštny, plný bizarných scén, ale aj pekných a oku lahodiacich scén a záberov. Nie každému to sadne. Nie každý bude súhlasiť s Lynchovou genialitou, zatiaľ ani ja, ale skromne uznám umelecké kvality a smery, ktorými sa legendárny režisér udáva. Dennis Hopper tu má absolútne skvelú rolu úplného psychopata, ktorého hrá takmer dokonale. Viac TU. | Hodnotenie: 7/10 |

Maminka (2021)

| Canal+ | Pekný, milý, minimalistický, vo svojej podstate sci-fi film o dcére, ktorá sa skamaráti so svojou mamou. Jej mama je ale v rovnakom veku, ako ona. A mňa to po duši pohladilo, ale film vysoko rozhodne nemieri. Záleží, či si divák pripustí svoju toleranciu voči minimalistickým filmom, či mu bude stačiť to, čo bolo prezentované a ešte v takejto miernej stopáži. Je tu tiež možná istá zmätenosť, kto je vlastne kto, ale to je len vedľajší produkt nedostatočnej pozornosti diváka, ktorá sa u mňa bohužiaľ dostavila. Čiže radšej nepozerať pri únave. Chris Nolan musí byť nadšený. Viac TU. | Hodnotenie: 6/10 |

Kung Fu Panda 4 (2024)

| DreamWorks Animation | Tu sa vytralita všetka tá magickosť a hravosť, ktoré mali prvé 2 filmy, možno aj tretí. Kung Fu Panda 4 je už iba pre deti a to som zástanca animákov pre dospelých, ale toto dospelého človeka unudí k smrti. Teda aspoň mňa. Nie je tu nič, čoho by som sa chytil a pochválil, chameleónka ma absolútne nezaujala a až na pár zaujímavých scén, za ktoré aj tak môže Zimmer, si ma tento film ničím nezískal. A úprimne ma to od srdca fakt mrzí. Viac TU. | Hodnotenie: 4/10 |

Saulův syn (2015)

| Laokoon Filmgroup | Ďalšia silná výpoveď druhej svetovej, tentoraz ale z perspektívy väzňa Sonderkommanda, čiže divák sleduje tie najstrašnejšie veci, čo sa v tábore diali, priamo pred svojimi očami skoro celých 107 minút, čiže absolútna depresia a beznádej. Dej nás ale zavedie k jednému chlapcovi, ktorého väzeň pozná a chce ho logicky pochovať ako dôstojného človeka. A je to smutné. Scéna s jamami hrôzostrašná. A záver je absolútne výborný, možno až poetický. Viac TU. | Hodnotenie: 8/10 |

Vyšší moc (2014)

| Motlys | Môj druhý Östlund ma réžiou bavil rovnako, ako v Trojuholníku, je to šťavnato európsky natočené s parádnymi strihmi a výhľadmi na hory. Príbeh nie originálny, ale ako štúdia rozvodu jedného páru a mužskej uzavrenosti mi prišiel strašne super a fakt si myslím, že pre mužských divákov to bude súce pozretie filmu. Dúfam, že zo mňa vyrastie otec, ktorý nebude váhať pri záchrane rodiny, na ktorú sa valí lavína. Ale čo ak je opak pravdou... u každého muža? Viac TU. | Hodnotenie: 8/10 |

Princ Egyptský (1998)

| DreamWorks | Majestátny animovaný film, ktorý príbehu robí veľkú poctu a adaptuje ho s notnou dávkou vážnosti a biblickej presnosti. Celý čas som bol v nemom úžase, ako výborne všetko fungovalo a proste som nechcel, aby to skončilo. Už len rozdelenie Červeného mora pôsobilo absolútne a pre film nádherne padnúce. Neskutočné, čo sa DreamWorksu vtedy podarilo, ich magnum opus nie je Shrek, ale toto animované veľdielo. Tlieskam. Viac TU. | Hodnotenie: 9/10 |

Nimona (2023)

| Annapurna Pictures | Veľmi uspokojujúci animák, ktorý vám nedá dýchať. Je to hyperaktívne, ale tak akurát, aby z toho divák nedostal infarkty každé 2 minúty, ale naplno si užil kreativitu tvorcov, ktorá je tu a baví dostatočne. Hlavne dejová linka okolo hlavnej hrdinky mi prišla veľmi sviežo emocionálna a zmysel dávajúca, čo ma veľmi milo prekvapilo. Nimona je môj soul-mate a okamžite chcem dvojku. Viac TU. | Hodnotenie: 8/10 |

Duna: Část druhá (2024)

| Legendary Pictures | Potreboval som to vidieť v kine druhýkrát, lebo úprimne, prvá projekcia ma veľmi jemne sklamala. Trocha iný film som pociťoval po celú dobu filmu a oproti plýživo geniálnej jednotke sa druhý diel snaží ísť naproti mainstreamovejšiu poňatiu. Pri druhom zhliadnutí to ale klaplo a konštatujem absolútnu spokojnosť. Je to gigantický film plný neskutočne záživnej expozícii, obrovskými obrazcami na široko ďalekú púšť Arrakisu, momentov, ktoré vás dostanú do kolien, plnotučných hereckých výkonov a nápadov sršiacich z každého zrnka piesku, ktorý sa na plátne objaví. A hlavne je to generačná udalosť level Star Wars alebo Pán Prsteňov, na ktorý si budem pamätať do konca života. Denis je vedec a fakt si neviem predstaviť víziu tak silnú, že pokope funguje takmer dokonale na poli približne 5 hodín, financovanú veľkých Hollywoodskym štúdiom s množstvom riskov a potenciálnych zakopnutí. Jemu sa to ale podarilo vytvoriť a všetci sú z toho na prášky. Už len ale ten fakt, že pri každej druhej scéne som si hovoril ako toto niekto dokáže natočiť. Z toho filmu cítim istú obskurnosť v zmysle, že neviem si predstaviť, ako toto mohol vytvoriť človek. Už len tá komplexnosť daného sveta vykrištalizovaná do takto zmysluplnej podoby z toho robí vrchol toho, čoho je ktorýkoľvek tvorca schopný. Kiná žijú, dobré filmy sa stále tvoria a buďme za Dunu radi, pretože nám pripomína, prečo sme v prvom rade začali pozerať filmy pravidelne a fakt, že aj takto hlboké a myšlienkami prekypujúce blockbustre sa v dnešnej dobe stále tvoria. A som presvedčený, že týmto sa Denis Villeneuve oficiálne zapísal do histórie kinematografie ako jeden z najlepších režisérov, akí kedy spatrili svetlo sveta. A ja sa iba usmievam od ucha k uchu. Denis, ďakujeme! Viac TU. | Hodnotenie: 10/10 |

Utajený (2005)

| Les Films du Losange | Mňa ten Hanekeho štýl začína vlastne aj baviť, ale zároveň si nemyslím, že je to vyslovene výborný film. Je tu veľa nápaditých obrazcov, veľa útržkov, ktoré vám začnú dávať zmysel až na konci a samozrejme žiadna hudba. Mám pocit, ako keby sa Haneke snažil diváka čo najviac unudiť, nechať ho trpieť počas filmu, ale zároveň tým utrpením diváka naplno zaháčkovať a potešiť kvalitným filmom. Nerozumiem, ale obdivujem. Viac TU. | Hodnotenie: 6/10 |

Pes a jeho kamarád Robot (2023)

| Les films du Worso | Také animované Past Lives a opäť to na mňa nefungovalo tak, ako by som si prial. Ten príbeh je sám o sebe veľmi pekný a celková myšlienka rozdelených spriaznených duší je super, ale neviem sa ubrániť pocitu, že látka nie je dostatočne využitá. To rozhodnutie, že nám robot skoro celý film leží na pláži a nič nerobí, ale sledujeme iba jeho sny, je dobré, ale emocionálne ma to iba škrabalo po povrchu. Viac TU. | Hodnotenie: 6/10 |