Persona (1966)

| SF Studios | Personu musíte prežiť, ten film nie je jednoduchý na pozeranie a možno tam je ten môj subjektívny kameň úrazu, prečo pre mňa film nezarenozoval. Dej to v podstate nemá a divák je len hodený do situácie a má sledovať, čo sa deje, pričom sa mu jediná vec vôbec nevysvetlí. Je to krásne natočené, má to vynikajúcu kameru a strih, ale nemal som radosť to sledovať. Skôr som iba čakal, čo sa bude diať potom, ale ono sa ako keby nič nestalo. Možno jeden z filmov, na ktoré potrebujem dospieť. Viac TU. | Hodnotenie: 6/10 |

Pařba ve Vegas (2009)

| Legendary Pictures | Pamätal som si to vtipnejšie. A nie že by bol The Hangover zlou komédiou alebo niečo, to práve naopak, ale fakt som cítil, že to v tom humore mierne zostárlo. Trio Cooper, Helms, Galifianakis sú super a divák si ich obľúbi už v prvých scénach filmu, cameá sú vtipné a celé to strašne rýchlo odsýpe - ale nenašla sa vyslovene scéna, z ktorej by ma od smiechu porazilo. Možno preto, že som už viac ako polovicu filmu videl dávnejšie v TV, jasné. Scény ako šikanovanie na policajnej stanici alebo hulákanie Jeonga s rozkrokom mi už prišli trocha cez čiaru - nie preto, že sú prestrelené, ale že sú tu trocha na silu. Ale hej, ako celok som si to užil. Viac TU. | Hodnotenie: 7/10 |

Kimi no na wa. (2016)

| CoMix Wave Films | Neuveriteľne bohatý a opojný film, čo sa do vizuálu a naratívnosti týka. Originálna zápletka ma nesmierne chytila a emočne okamžite zobrala - ak sa potrebujete pri filme vyplakať, alebo si len užiť poriadnu romantickú jednohubku, Your Name. je výborná voľba. Milujem, ako režisér Šinkai kombinuje 3D animáciu s tou ručnou, hrá sa so svetlom a tieňami a ako celok to vyzerá absolútne úchvatne. A najviac ma na tom baví fakt, že obsah nezaostáva ani trocha, práve naopak. Bez nápadov a unikátnych postupov, ktoré tu boli použité, by ten film bol iba prekrásne vyzerajúce nič s povrchovou povahou. Vynikajúce anime. Viac TU. | Hodnotenie: 9/10 |

Corpus Christi (2019)

| Aurum Film | Zápletkou a kamerou ma to instantne vtiahlo. A nie len kvôli tomu. Film úspešne a s citom rozpráva príbeh väzňa, ktorý robí nemorálne veci, ale predsa má v sebe niečo, čo ho ťahá do kostola. Chce byť kňazom. Bielenia hrá výborne, má ten správny xicht na tento typ postavy, v každom momente vie, ako sa tváriť a akým spôsobom prenášať emócie. Divák je zvedavý, ako sa situácia vyrieši, lenže je tu ešte jedna linka s nehodou, ktorá sa stala na dedine, ktorá film mierne brzdí. Nenudí, neruší, nestihlo ma to nezaujímať sa o problematiku, ale viem si predsa len dej predstaviť v atraktívnejšom pojatí. Cez to všetko ale ide o super film. Viac TU. | Hodnotenie: 8/10 |

Akira (1988)

| MBS | Psychologicky a obsahovo neskutočne bohatý film, ktorý sa ale v závere zamotá vo vlastnej genialite. Akira sa s divákom nehrá. Nevysvetľuje mu veci dopodrobna, necháva ho osamote pozerať sa na to, čo predkladá krásnou animáciou a sofistikovanými vizuálnymi nápadmi. Je to dospelé, riešia sa tu existenciálne veci a pomocou danej Akiri sa tu buduje myšlienkové podhubie filmu, ktoré som bohužiaľ subjektívne nejak komplexnejšie nepobral. Objektívne je to vizuálne opojné dielo s tonou nuancií, subjektívne iba anime hračka s wannabe filozofickým podtónom. Ale stojí za pozornosť. Viac TU. | Hodnotenie: 7/10 |

Umučení Krista (2004)

| Icon Productions | Je vidieť, že sa do toho Gibson strašne vžil a že chcel natočiť niečo, čo bude ľuďmi rezonovať. Podarilo sa. Umučenie Krista nie je obyčajný film. Veľa vecí v ňom nájdete, ktoré sa v iných filmoch neobjavujú, či už obskúrnu dejovú štruktúru, alebo kontrast ľúbostných a explicitne násilných scén. Ale funguje to takmer dokonale. Empatia pre Ježiša vo vás bude po celú stopáž snímku rásť a v pár scénach vás to pokojne môže aj rozplakať - či už stretnutie Márie a Ježiša pri nosení kríža, alebo záverečné ukrižovanie. Strašne silný film. Viac TU. | Hodnotenie: 9/10 |

Frigo jako Sherlock Holmes (1924)

| Metro Pictures Corporation | Sherlock Jr. má jedno pozitívum, ktoré nejde uprieť. Počas sledovania filmu sa opakovane stane, že si budete hovoriť "ako to urobili?". Ten film je starý 99 rokov. Buster Keaton je kráľom slapsticku, využíva dobové "CGI" na obrazovú komédiu a dokáže baviť aj bez nejakej konkrétnej zápletky. Je to zábavné, je to hravé a hlavne, je to jeden zo stavebných kameňov kinematografie, čiže každý by si to mal aspoň raz v živote pozrieť. Kde sa hrabe nový Thor. Viac TU. | Hodnotenie: 8/10 |

Lawrence z Arábie (1962)

| Horizon Pictures | Vizuálne orgastické a výpravne dychberúce, ale zas obsahovo uspávajúce a dramaturgicky priemerné. Tak by som opísal epos menom Lawrence of Arabia, klasika, ktorá navždy zmenila kinematografiu ako takú a klasika, ktorá ma minula obrovitánskym oblúkom. Peter O'Toole je ako Lawrence výborný a na protagonistu správne ľudský, fandíte mu, ale načo je to dobré, keď ma to už po cca 2,5 hodinách takmer prestalo baviť. Dám si to niekedy znova a docením to viac, pre tentokrát je to ale pre mňa dielo, ktoré rešpektujem, ale pri jeho sledovaní som sa skôr tešil na písanie recenzie. Viac TU. | Hodnotenie: 6/10 |

John Wick: Kapitola 4 (2023)

| Thunder Road | Prvé 3 kapitoly som si užil - konečne tu máme akčnú sériu, ktorá sa proste robí správne. Výsostné akčné scény, opojne neskutočný vizuál a Keanu Reeves - úžasný koktejl elementov, ktoré robia z Johna Wicka must-see pre nadšencov akčných filmov a pre cinefilov ako takých. Už ale pri 3tej kapitole som cítil určitú vyčerpanosť látky, kde ma to bavilo, ale hovoril som si, či sa to už neomrzí pri kapitole 4, kde keď som sa dozvedel, že má obsahovať stopáž 169 minút, tak som sa tešil, pretože milujem dlhé filmy, ale maličké obavy boli na mieste. No už prvé reakcie zo zahraničia od ľudí, ktorí nie sú zapálení pre akčný film, hovorili o jednom z najlepších akčných filmov desaťročia a o automatickom akčnom filme roka. To sa potvrdilo - Chad Stahelski si sadol a povedal si, že ide story arc Johna Wicka ukončiť vo veľkej paráde. Laustsenovi nariadil, aby sa s kamerou vybláznil tak, ako nikdy predtým a s duom scenáristov vymysleli krásnu rozlučku s kravaťáckym zabijakom. Je to pecka. Najmä ale čo sa týka osvetlení, kamerových obratov a scénografie - to je absolútna slasť pre oči a pravdepodobne najkrajší akčňák, čo som kedy videl. Je až absurdné, akú voľnú ruku tu tvorcovia mali a že im to všetko vyšlo - vízia bola úspešne prezentovaná na plátne a ja som sa nabažil nádhernými neónmi na doslova všeličo. Až som si hovoril, prečo je tu a tam zdroj RGB osvetlenia, keď to nemá vlastne najmenší zmysel, ale vyzeralo to dokonale, čiže neriešil som. Štylizácia vyhrala a ja som rád, lebo potom by filmy Johna Wicka vyzerali ultra genericky a nezáživne. Milujem akciu v týchto filmoch a tu je to ešte o level vyššie, pretože postava Caina, slepého vraha, dodáva scénam ďalšiu vrstvu nápaditosti a choreografickej vypiplanosti - nápad s prenosnými priestorovými zvončekmi v kuchyni geniálny. V kapitole 4 som si prvýkrát u filmu Johna Wicka všimol, že ma vedľajšie postavy bavia možno ešte viac, ako samotný John Wick, čo je super, pretože Stahelski môže z nich čerpať v ďalších projektov, ktoré očividne chcem. Stahelski to dokázal aj po štvrtýkrát, ale neviem, ako to chce stíhať, pretože v pláne má toho nespočet, vrátane filmovej adaptácie Ghost of Tsushima, na ktorý sa neuveriteľne teším, pretože ak to bude vyzerať takto dobre - tak sa skutočne máme na čo tešiť. Milujem, ako každá z postáv mala určitý bojový štýl - Caine so zvončekmi, Nobody so psom, tlstý Adkins využíval svoju váhu - aj jeho pokerová scéna je výborná. Milujem, ako každý ďalší set-piece obsahuje niečo viac, ako ten predchádzajúci - najmä scéna na kruháči je kulervúco neskutočná. Fázovanie filmu je tu vyriešené skoro dokonale, kedy možno na úvodú 20 minútovku, kedy sa film predstavuje, neexistoval moment, kedy som sa nudil, práve naopak - s pribúdajúcimi minútami som si len hovoril, kedy to začne nudiť, ale ono nezačalo. 169 minút je mnoho, ale film si to vyžadoval. Záver to má pravdepodobne najlepší v sérii, má to grády, má to srdce, má to osudovosť - búchalo mi srdce ako pri kardiu. Negatíva by tu samozrejme nejaké boli - možno worldbuilding nie je v sérii to najlepšie, čo sme kedy videli a samotné dialógy nie sú ako od Sorkina, čo samozrejme nepotrebujeme. Keby je prvá polovica rovnako dopamínová, ako druhá - šlo by o možno môj najobľúbenejší akčný film ever. Síce nejde, ale o topový film sa absolútne jedná a každý by to mal podporiť v kine. Je to super. Viac TU. | Hodnotenie: 9/10 |

Vzplanutí na Rye Lane (2023)

| Searchlight Pictures | Veľmi roztomilé a príjemne prekvapujúce každou minútou. Ako debutový film to funguje parádne a je veľmi vidieť, že sú v tomto filme tvorcovia naozaj zainteresovaný v látke. Hravá réžia v štýle Nepoškvrnenej mysli, mixnuté s romantikou ako z Before trilógie. Má to feel-good charakter a diváka to bude baviť vlastne po celý čas. Pár zadrhnutí sa v druhej polovici nájde a je vidieť, že vyčerpanosť sa mierne dostavila, tú ale v závere vystrieda veľmi pekná scéna na móle. Dobrý film. Viac TU. | Hodnotenie: 8/10 |