Cena za lidskost (2008) (seriál)

Už prvé časti ukazovali veľký potenciál, ktorý sa v nasledujúcich dieloch iba potvrdil. Skutočne kvalitný seriál s absenciou akcie, avšak s prepracovanými charaktermi.

Co se vlastně stalo (2008)

Satira na súčasný stav Hollywoodu a snahy presadiť sa v ňom, resp. udržať si získané renomé. Ako satira to funguje dobre, avšak humor sa kamsi vytratil a spolu s ním aj šanca na lepšie hodnotenie.

Dakota Skye (2008)

Snímok o holke, ktorá pozná každú lož a je jej zle z neustále klamúcich ľudí zo svojho okolia.... To by bolo fajn, pokiaľ by aj ona sama neklamala každý druhý krát čo otvorí ústa. A to z nej robí,..... wait for it.....pokrytca. Do jej pochmúrneho, melancholického života však jedného večera vstúpi chlapec, ktorý nedokáže zaklamať ani o známke z vlastivedy z prvého ročníka základnej školy a kolotoč vzťahov môže začať. Dve hviezdičky za niekoľko dobrých myšlienok, ktoré sa nejakým spôsobom dostali do scenára.

Den, kdy se zastavila Země (2008)

Priveľa scenáristickych dier, ale predovšetkým nedostatok logickej konzistentnosti filmu ako celku.

Dr. Horrible's Sing-Along Blog (2008) (seriál)

Spevácke pasáže boli skvelé, za 5* je to však kvôli trefnej myšlienke o ľudskej zaslepenosti vo vzťahu ku pseudo-ideálom.

Duch boje (2008)

Bojové scény sú na extrémnej úrovni, avšak podobne ako u ong-bak, ani tu to zďaleka nestačí. Scenár je neuveriteľný, pravdepodobne ho písali pomedzi prestávky na poskytnutie prvej pomoci jednotlivým aktérom. AK označíme realitu za horskú rieku, tak hrdinka je motorový čln plaviaci sa proti prúdu. Jednoducho toľko nelogickostí v jednom filme som ešte asi nevidel (keď nerátam horory s rozpočtom 200 usd). Napríklad guľky z pištole sú úplne neškodné a ani prebodnutie katanou nie je čo bývalo. Keď som to rátal, tak mi vyšlo, že každých 5 rokov veku tu postavy rozbehajú jednu guľku....takže v 60tke ich nerozhádže ani dávka z kalašnikova (viď Ozzy Osbourne vo finálnom fighte). Na druhej strane karate štýl je po vzore Ongu naozaj slušný, aj keď kvality predchodcu nedosahuje (predovšetkým 25 kilová hrdinka rozdáva kopy o sile rozbehnutého kamióna, to musí jesť ovsené vločky aspoň 3x denne, keď má toľko energie). Tempo je slušné, stále sa niečo deje, každý podnikateľ v meste je padouch a jeho zamestnanci po šichte chodia na lekcie karate, ale keby všetci sekali dobrotu, nemala by dievčina koho nakopať. V zhrnutí môžem snímok odporučiť vyložene iba ako oddychovku a efektnú prezentáciu bojových umení, ktorá neobsahuje ani štipku reality. Tú tu však nikto asi ani nečaká a tak dávam 40 %. V záverečných titulkách ešte tvorcovia poukázali na to, že častejšie ako kameru pri natáčaní používali defibrilátor...

Einstein a Eddington (2008) (TV film)

Zaujímavý film z prostredia, ktorému sa nevenuje príliš veľká pozornosť aj napriek (ako dokázal tento snímok) slušnému skrytému potenciálu. Zobrazenie Ženevy, Berlína i Camridgea presne poslúžilo svojmu účelu, podarilo sa navodiť atmosféru počiatku minulého storočia. Dej má ustálené tempo, nijaké výrazné vyvrcholenie sa nekoná, čo však divákovi ani nevadí, pretože celý snímok je pohodový. Od začiatku až do konca.

Eli Stone (2008) (seriál)

Dráma s komédiou nie sú žánre, ktoré sa dajú zlúčit bez toho, aby nebola ohrozená samotná integrita diela. Eli Stone je však výnimkou. Ponúka ideálny mix vážnych tém s humorom, ktorý vás nenechá chladným ani ak ste z kameňa. V podstate ide o zaujímavé okienko do angloamerického právneho systému, ktorý sa diametrálne líši od toho nášho, čo dáva dielu punc exotickosti. Lepšie herecké obsadenie som navyše v seriáli nevidel od čias "OZ". Po prvej sérii mi neostáva nič iné, ako označit tento počin ako jeden z najlepších seriálov posledného obdobia.

Flashpoint (2008) (seriál)

Jeden z mála seriálov, ktorému som ochotný aj napriek skutočnosti, že jednotlivé epizódy na seba obsahovo priamo nenadväzujú, udeliť vysoké hodnotenie. Výborné herecké obsadenie, kvalitne spracované zápletky bez zbytočného hrdinstva, s morálnym podtónom a snahou o reálne poňatie problematiky.

Gambler (2008) odpad!

Béčková blbosť, u ktorej od prvej minúty viete, akým smerom sa bude uberať a v konečnom dôsledku aj to, ako skončí. V hlavných úlohách fantomas a mladík, ktorý sa za dva týždne zaradil medzi svetovú pokerovú špičku. Dialógy radšej nejdem rozoberať, len by ma zaujímalo, koľko toho musíte vyšňupať, aby ste také niečo napísali...