The Perfect Sleep (2009)

Pomerne zvláštny film odohrávajúci sa vo zvláštnom univerze, obsadenom zvláštnymi postavami. Ústredná postava pripomína herného Maxa Payna, s implantovaným čipom humornej sebareflexie. Projekt, ktorý si už iba kvôli neštandardnému spracovaniu zaslúži pozornosť. Lepšie 3*.

Plamen a Citron (2008)

Príjemné prekvapie z prostredia druhej svetovej v čase, keď som už myslel, že je táto tématika plne vyčerpaná. Dvaja nekomerční zabijáci rozhodne majú niečo do seba. 4,5/5

Yes Man (2008)

Jim má stále veľkú časť svojej charizmy, avšak 20-ročné grimasy už nie sú čo bývali. Niektoré scény ma úprimne rozosmiali, avšak film ako celok nepobavil. Viac sa mi rozhodne páčil Večný svit, možno by mohol skúsiť znova zahrať na vážnejšiu nôtu.

X-Men Origins: Wolverine (2009)

Štyri za poctivo odvedenú remeselnú prácu, 1 strhávam za scenáristické zvraty a nedostatočne rozvinuté charaktery.

Loudilové (2009)

Ďalšia z nekonečnej rady teenegerských komédii, tentokrát však tvorcovia vsadili namiesto looserov na členov futbalového týmu. Veľké plus, že to neboli vygumované gaštany ako býva zvykom. Veľká časť scén bola predimenzovaná tým správnym smerom, čo je ďalšie plus. Podpriemerný výskyt vulgarizmov oproti konkurencii a slušný humor slúžia taktiež ku cti. K scenáru sa samozrejme nemá zmysel vyjadrovať. Kto má tento žáner rád, nech si pripočíta jednu hviezdičku.

Zvláštní poldové (2009) (seriál)

Zaujímavé charaktery tvoria spolu s hereckým obsadením hlavný tromf tohoto seriálu. Aj napriek značnej pluralite sfilmovania policajnej tématiky sa Unusuals rozhodne nestratia a vždy si rád pozriem ďalší diel.

Zatmění slunce (2008) (TV film)

Výborne zahraná a spracovaná konfrontácia starého černošského náboženského tradicionalizmu a moderného priebojného čierneho človeka. Na prvý pohľad jednoduchá zápletka postupne odkrýva charaktery postáv, túžbu po lepšom živote i snahu o emancipáciu černoského obyvateľstva v spoločnosti.

Špinavé ulice (1973)

Blbosť, v ktorej partia emocionálne nestabilných jedincov buduje svoju gangsterskú kariéru tým, že vymáha 4-dolárové dlhy a okradá malé deti. Jedna hviezdička za hlášky.

Rytíři krvavé oceli (2009) (TV film)

Fantasy sa točí veľmi málo, a aj to čo sa natočí zvyčajne nemá úroveň. Na kvalitné fantasy totiž potrebujete kvalitnú zásobu finančných prostriedkov. To sa prejavilo aj na tomto kanadskom projekte, kde digitálne efekty pôsobia na prvý pohľad pomerne umelo. Na druhej strane dielo disponuje slušnou výpravou, dobrou kamerou a strihom. Scenár je priemerný, masky dostačujúce. Veľkým negatívom však je chýbajúca fantasy atmosféra, kde ma aj napriek jasnej snahe tvorcov nedokázalo dielo vtiahnuť du deja ani z 1/10 ako Pán Prsteňov..

Faunův labyrint (2006)

Skvelá myšlienka, ktorá stráca na hodnote nevyrovnaným prevedením. Dielo obsahuje veľa nedostatkov, ktoré sú často priveľmi závažné na to, aby ich divák jednoducho odignoroval. Zoberme si napríklad prehnanú brutalitu. Osobne som odporcom filmov, kde má dávka z m60tky na postavu rovnaký efekt ako uštipnutie včely, avšak čo je veľa to je svinsky priveľa. Rezanie nohy pílou, zmrzačenie tváre fľašou od piva a podobné úchylnosti by som čakal skôr v blbosti ako je SAW, nie tu. Ďalším výrazným nedostatkom sú vyložene nereálne charaktery niektorých postáv. Zvláštnu hlavnú hrdinku by som ešte prekúsol, ale umelého hlavného záporáka, ktorý by bez váhania odpravil vlastnú matku za to, že mu nespravila raňajky, to je už priveľa. Terminátor mal viac svedomia ako tento chlapík....Mnohé chyby potom nájdete v priebehu celého filmu, či je to už bezdôvodný strach partizánov pred niekoľkými španielmi na koňoch, hoci ich mali ako na dlani a mohli ľahko postrieľať, náhodné nájdenie / zabudnutie antiobiotík pri ohni a vyvodzovanie dôsledkov z ich (ne)identickosti (ako keby v tých časoch existovalo 200 farmaceutických spoločností) a podobné nelogickosti. Dokonca aj najlepšia scéna filmu (dvere k príšere vraždiacej deti) sa nevyhla do oči bijúcim chybám - či je to ultra silná detská intuícia pri vyberaní kľúčovej dierky, alebo neúčinné absolvovanie semestra s predmetom "Prečo nejesť jedlo pri vrahovi detí". V zhrnutí smekám klobúk pred myšlienkou, ale krútim hlavou nad jej prevedením.