Téměř dokonalý zločin (2000)

"Mami, čo to znamená šukať? To je škaredé označenie niečoho pekného." Nie nejde o komédiu, ale o solídnu mysterióznu drámu. Prvá polovica je vynikajúca, druhú bohužiaľ kazí jasná predvídateľnosť, ktorej napomohol aj nešťastne zvolený slovenský názov. Keď k tomu pridám nepochopiteľne nelogické konanie hlavnej hrdinky v neskoršej fáze filmu, tak mi hodnotenie vychádza na 70%.

Zrození šampióna (2009) odpad!

Reklama na ideály, kde sú všetci cool, všetko je super, no proste parádička. Aha, černoško, ktorý nemá kde spať - vezmime si ho domov, dajme mu posteľ, adoptujme si ho - aha on je vlastne rodený futbalový šampión, len má hlavu prázdnu a nespĺňa priemer na štipendium - nevadí doučovateľka a nejaký ten tlak na učiteľov to spravia a hneď máme ašpiranta na červený diplom - vidíte aký je svet jednoduchý? Vážne - ktorá chorá duša mohla takúto presladenú blbosť nominovať na Oscara za najlepší film mi uniká, rovnako ako nechápem, ktorý blbec navrhol scénu, kde sa rozmaznaná milionárska panička vyhráža vodcovi pouličného gangu, že mu rozkope prdel a on vyľakaný emigruje do Kanady... Ach jaj, súčasná kinematografia je vo väčších sračkách, ako by sa mohlo na prvý pohľad zdať. A pomýlené to majú všetci tí, ktorí neuveriteľne vysoko hodnotia snímok, ktorý nepozná slovo "realita" a pritom sa tvári ako generálne zrkadlo spoločenských vzťahov.

Pacifik (2010) (seriál)

Prvá časť ušla, skvelá práca kamery, zoznamovanie s charaktermi. V druhej časti silný patriocizmus, kde veterán opisuje neuveriteľný tlak Japoncov, Amíci vraj ani nespali - avšak v seriáli jedia broskyne, chytajú bronz a popíjajú vínko...potom akcia v noci (už druhýkrát - asi bolo treba šetriť na efektoch), v ktorej Japoncom niekto vybral mozog a tak behali v klanoch pred guľomet a nechali si zvyšovať váhu olovom. Neuveriteľne nerálne stvárnenie boja, so scénami typu odvážny Američan ide odtláčať telá šikmáčov, čo už absolvovali umelé zvýšenie váhy, celé impérium po ňom strieľa a nikto ho netrafí, guľometné hniezdo sa snažia Japončíci namiesto granátu alebo guliek eliminovať vyčerpaním munície, prípadne udusením guľometčíka vlastnými telami, absencia vodného chladenia amerických guľometov a podobné nezmysly. Proste jeden Amík odpráši 200 šikmých kým ho sejmú. Navyše chýba charakteristický znak Band of Brothers - každá časť tam mala vlastnú myšlienku, tu ide o nesúvislé vykreslenie hrdinstiev USA, bez charizmatických hercov... Uvidím aké budú ďalšie časti, zatiaľ to vyzerá ako lacnejšia napodobenina staršieho brata... Edit : hodnotenie platí do štvrtej časti, v 5., 6. a 7. akoby sa tvorcovia spamätali a dali fanúšikom presne to, čo sa od seriálu čakalo na začiatku - mix akcie, psychológie a realizmu.

Guns (2008) (TV film)

Seriál najviac pripomína skvelú klasiku v podobe The Wire a hoci jeho kvalitu nedosahuje, stále ide o výbornú záležitosť.

Dellamorte Dellamore (1994)

"I would give my life to be dead." Skvelý čierny humor a skvelá satira na spoločnosť. Ani sa nepamätám, kedy som naposledy videl niečo, čo bolo natočené s takým nadhľadom.

Strážci - Watchmen (2009)

Špičková atmosféra, rating 18+, herecké obsadenie a skvelý český dabing sú hlavné domény tejto nečakane dobrej adaptácie. Nechýbalo veľa a šlo by dokonca o dokonalý počin. To by si však musel režisér odpustiť vyložene trápne hrdinské klišé momenty, typu obligatórnej prezentácie hrdinových schopností proti 20tim pankáčom v tmavej uličke, čakajúcim celý deň v kanáli na vhodnú obeť...Takýchto slabých momentov je tu bohužiaľ viac (aj keď nižšej intenzity), čo je trocha zarážajúce, pretože dielo takýchto kvalít ich rozhodne nepotrebuje. Trocha mi vadila i miestami "mierne" zvrátená morálka (poznáme sa síce celý život, ale nechce sa mi ťa 5 minút prehovárať aby si nikomu nič nepovedal, tak ťa radšej rozložím na atómy a pôjdem si dať pizzu...). Nedostatkov je síce málo, ale o to viac bijú do očí, preto nemôžem hodnotiť plným počtom.

Cesta bojovníka (2009)

Nereálne, ale menej ako konkurencia. Konečne som sa dočkal karate snímku, kde zlí týpkovia jedia po jednej dvoch ranách brizolit. Okrem bossov a hlavného hrdinu - na tých treba už tradične guľku do hlavy, ale priznávam, že bez poriadnej finálnej fyzickej výmeny názorov sa tento žáner nezaobíde, takže nič nenamietam. Bojového umenia je dosť, strihu málo a dej sa po troch ibuprofenoch dá zvládnuť. Samozrejme ide opäť primárne o ukážku (filmovo) nového bojového umenia, takže pokiaľ vo vás kopy, hmaty, chvaty, lopaty a podobné vylomeniny nedvíhajú adrenalín, tak vám snímok nemá čo ponúknuť.

Lawrence z Arábie (1962)

Dobrodružnejšia prvá čast je dokonalým filmovým zážitkom. V druhej akoby si režisér spomenul, že mal pôvodne v pláne natočiť psychlogickú drámu a film tým nehorázne trpí. Keby všetko ostalo v rovine neohrozeného osobitého hrdinu, tak nemám čo vytknúť. Takto je prvá polka za 5, druhá za 3, kompromis teda smeruje k 4. Bohužiaľ, snímok mal totiž na podstatne viac.

Fuel (2009)

Predpokladám, že šlo o nezávislý snímok, pretože herecké výkony boli na úrovni našich súčasných hercov v najlepšej forme = veľmi slabé. Na druhej strane, námet nebol rozhodne zlý a film pôsobil reálne, bez umelých príkras a sekcií, typických pre veľkú časť modernej tvorby. Hodnotím preto 60% - k špičkovým filmom má veľmi ďaleko, čo však neznamená, že by sa naň nedalo pozerať.

Pokrevní bratři 2 (2009)

"Im that smart, that i make smart people look retarded." Vydarené pokračovanie, a to aj napriek kolísavej kvalite jednotlivých scén. Výrazne však prevažuje vtip a zábava nad nudou, preto u mňa zaslúžených 80%.