Zredigováno (2007)

Skvelý protivojnový snímok plný vynikajúcich scén, okamihov, ktoré sú plné pravdy. Konštruktívna kritika amerického (nadradeného) postoja k ostatným národom, ktorý v niektorých okamihoch hraničí až s fašizmom. Jeho nástrojom pritom nie sú bežní ľudia, ale vygumovaní americkí vojaci. Škoda len, že v časti týkajúcej sa znásilnenia stráca správanie zúčastnených kvázi-nevinných mariňákov logiku. Inak však zaujímavý pohľad na pôsobenie ozbrojených síl USA na iráckom území a poukázanie na snahu vedenia sugestivnými otázkami presvedčiť samotných vojakov, že sa nič zlé nestalo. P.S. : "Your face is so ugly, that bullet in it would be actually an improvement" :))

28 týdnů poté (2007)

Filmy so zombíkmi v hlavnej roli majú nepochybne svoje čaro a v mojom prípade aj miesto vo filmotéke. Samozrejme človek nemôže na filmy tohoto druhu klásť prehnané nároky, veď ide spravidla o diela určené na vypnutie mozgových závitov. Výnimku netvorí ani tento počin španielskeho režiséra Fresnadilliho, ktorý však hneď v úvodnej scéne dvíha úroveň pomerne vysoko, no bohužiaľ sa mu ju nedarí vo zvyšku filmu už prekonať. Scenár je klasický "zombieovský", čiže po pokojnom začiatku nastupuje survival časť, kde hlavní aktéri utekajú čo im nohy stačia pred zombíkmi. Kulisy sú slušné, rovnako tak aj hudba a kedže film v prevažnej miere naplnil moje nenáročné očakávania, udeľujem 80%.

Černá kniha (2006)

Hlavná hrdinka je amorálna, nemravná, neuveriteľne dôverčivá, jednoducho má ďaleko od dokonalosti. A to sa cení. Na druhej strane mi nebola veľmi sympatická, ale to môže byť iba môj subjektívny pohľad na ňu. Väčším problémom však je, že sa autorom nepodarilo vzbudiť u diváka emócie či empatiu s postavami, čo je pri historickej dráme veľký nedostatok. Vadilo mi aj výrazne nelogické konanie hlavného záporáka a celkové zobrazenie vojnového Holandska mi taktiež veľmi nesadlo.

Dexter (2006) (seriál)

Dexterove poňatie spravodlivosti - právne neprípustné, morálne rozporuplné, avšak pre diváka neskutočne príťažlivé. Na prvý pohľad nenápadné (no výborné) herecké obsadenie, plynulý a gradujúci dej ako aj lákavé policajné prostredie zaraďujú toto dielo do mojej top 3jky súčasných televíznych seriálov. Autorom sa podarilo splniť náročný cieľ - vzbudiť u divákov sympatie k masovému vrahovi (aj keď k výrazne zidealizovanému). U mňa zabodovali na 5 hviezdičiek.

Faunův labyrint (2006)

Skvelá myšlienka, ktorá stráca na hodnote nevyrovnaným prevedením. Dielo obsahuje veľa nedostatkov, ktoré sú často priveľmi závažné na to, aby ich divák jednoducho odignoroval. Zoberme si napríklad prehnanú brutalitu. Osobne som odporcom filmov, kde má dávka z m60tky na postavu rovnaký efekt ako uštipnutie včely, avšak čo je veľa to je svinsky priveľa. Rezanie nohy pílou, zmrzačenie tváre fľašou od piva a podobné úchylnosti by som čakal skôr v blbosti ako je SAW, nie tu. Ďalším výrazným nedostatkom sú vyložene nereálne charaktery niektorých postáv. Zvláštnu hlavnú hrdinku by som ešte prekúsol, ale umelého hlavného záporáka, ktorý by bez váhania odpravil vlastnú matku za to, že mu nespravila raňajky, to je už priveľa. Terminátor mal viac svedomia ako tento chlapík....Mnohé chyby potom nájdete v priebehu celého filmu, či je to už bezdôvodný strach partizánov pred niekoľkými španielmi na koňoch, hoci ich mali ako na dlani a mohli ľahko postrieľať, náhodné nájdenie / zabudnutie antiobiotík pri ohni a vyvodzovanie dôsledkov z ich (ne)identickosti (ako keby v tých časoch existovalo 200 farmaceutických spoločností) a podobné nelogickosti. Dokonca aj najlepšia scéna filmu (dvere k príšere vraždiacej deti) sa nevyhla do oči bijúcim chybám - či je to ultra silná detská intuícia pri vyberaní kľúčovej dierky, alebo neúčinné absolvovanie semestra s predmetom "Prečo nejesť jedlo pri vrahovi detí". V zhrnutí smekám klobúk pred myšlienkou, ale krútim hlavou nad jej prevedením.

Hrdinové (2006) (seriál)

Zaujímavý nápad s veľmi veľkým potenciálom, ktorý však v závere prvej série a v sérii druhej prerástol z môjho pohľadu na neustále opakovanie sa nudných problémov hlavných postáv. A to vzhľadom na súčasnú konkurenciu v oblasti seriálov nevyznieva pre heroesov dobre.

Kidulthood (2006)

Slušne podaná ukážka toho, čo spraví z detí vyrastanie vo veľkomeste v kombinácii s nezáujmom rodičov.

Life on Mars (2006) (seriál)

Za skvelý humor, vierohodné zobrazenie Británie v 70. rokoch, herecké obsadenie a zaujímavé prípady, u mňa bez zaváhania zaslúžené absolútne hodnotenie.

Mission: Impossible III (2006)

Škoda posledných 10 minút, ale za skvele prevedený akčný zvyšok dám aj tak 5.

Neporazitelný II: Poslední zůstává (2006)

Scenár je časťami tak neuveriteľne trapný, že človeku neostáva nič iné, len sa čudovať, ako mohol takéto niečo v dnešnej dobe niekto napísať. Tri hviezdičky dávam výlučne za bojové scény a prácu s kamerou.