Falcon a Winter Soldier - Power Broker (2021) (epizoda)

V tretej epizóde skáčeme dosť z miesta na miesto. Dej sa pohol výrazne dopredu, akurát neviem, či ma to viacej nebavilo, keď protagonisti len medzi sebou interagovali. Sam a Bucky si tu nemajú kedy poriadne šplechnúť do ksichtu a Kapitán sa tu objaví len na začiatku a na konci. Škoda, pretože práve linka týchto troch ma bavila najviac. Navrátilci Zemo aj agentka sú fajn. Príbeh sa až príliš moc zamotal a s tým prišla aj kopa v podstate nepotrebných postáv, ktorých sa seriál aj tak o chvíľu zbavil. Záporná strana stále nevýrazná a nezaujímavá... Na fighty sa však stále dobre pozerá.

Falcon a Winter Soldier - Pravda (2021) (epizoda)

Najdlhšia epizóda, ktorá má zároveň najmenej akcie. Mňa však ale prekvapivo bavila, napriek tomu, že sa tu dokopy nič závažné nedialo. A čo stačilo? Maximálne minimalizovať účasť tých absolútne nezaujímavých a nudných teroristických detí. Súboj tu bol síce len jeden, no stál za to. Velice osobné, velice emotívne, velice bolestivé. Reči o neznášaní černochov bielou americkou populáciou znova strašne iritovali (Vláda by nedovolila čierneho Kapitána... No ešteže prednedávnom mali USA na čele čierneho chlapa, dokonca v dvoch volebných obdobiach po sebe.), ale dalo sa to vydržať. Najmä vďaka opäť skvelej chémii medzi Samom a Buckyim. Od finále príliš veľa neočakávam, kvôli Bezhraničiarom. Všetky podstatné veci do budúcna sú už kvázi vyriešené. Akurát som zvedavý, ako mieni seriál uzatvoriť tú kopu liniek, ktoré postupne pootváral.

Godzilla vs. Kong (2021)

Úplne rovnako nezáživné ako aj predchádzajúce Godzilly z tejto série. Akurát, že tu je aj ten Kong, vďaka ktorému je to o niečo málo lepšie. Každopádne, znovu tu máme dej plný nelogických lapsov, ktorý ani mimo toho nenadchne. Ten nejaký nový "Middle Earth" svet nie je tiež príliš zaujímavý. Postavy rovnako nemastné-neslané (až na zopár výnimiek). Avšak rivalita medzi Godzillou a Kongom je vcelku vydarená, teda až na ten finálny fight v tme. BTW, Mechagodzilla je fajn.

Harry Potter: Bradavický turnaj čtyř kolejí (2021) (pořad)

Pre hardcore fanúšikov určite výborná záležitosť. Ja mám HP rád, ale ružovými okuliarmi sa na túto show určite dívať nebudem. Keby niečo podobné spravilo Disney k výročiu Star Wars, tak to by som nad tým onanoval doteraz. Každopádne, ako show to vcelku zabaví, vyzerá to pekne a Helen Mirren si svoju moderátorskú úlohu zastáva výborne. Prvé dva diely (nazvime ich duely v "základných skupinách") sú celkovou štruktúrou, otázkami a úlohami veľmi fajn (hej, príliš moc afektu od súťažiacich, ale budiž). Problém nastane, keď sa dostaneme do druhej fázy turnaja (nazvime ju play-off), kde by malo určite dôjsť k nejakej zmene formátu duelov, ale ono je to všetko na jedno kopyto (aj keď áno, otázky sú ťažšie). Očakával by som nejaké nové úlohy, hry. Možno, keby sa nám ako hostia ukázali hlavné hviezdy HP ságy... Skrátka stratí to zaujímavosť. No, čo už. Napriek tomu to bolo celkom fajn a som veľmi rád, že zvíťazil práve tím, ktorému som fandil.😁 Vyzerá to, že by chceli pokračovať budúci rok s ďalšou sériou a ja hovorím, prečo nie? Ale rozhodne by mali určité veci doladiť.🙂

Krotitelé duchů: Odkaz (2021)

Nie som nejaký veľký fajnšmeker Krotiteľov duchov, ale pôvodné dva filmy mám rád. Ohlásenie nového pokračovania prišlo nečakane, no keď som videl, že na tom pracuje Reitman Junior, nemal som obavy, že to dopadne ako tá chujovina z 2016. Ghostbusters: Afterlife sú skutočne dôstojným pokračovaním, respektíve poctou prvému filmu a samozrejme Haroldovi Ramisovi. A práve to je tou hlavnou slabinou tohto filmu - nedokáže stáť na vlastných nohách. Celé je to popretkávané odkazmi, avšak nejaký nový originálny doplnok tu nebadať. V podstate všetko od začiatku do konca súvisí so Spenglerom, no vo výsledku to filmu zráža kolená. Pôsobí to čisto ako taký bonbónik pre fanúšikov, ktorí si s touto franšízou čo to prežili. Dvaja detskí hrdinovia + Paul Rudd (aj keď tu nemá až tak moc priestoru) sú veľkým pozitívom. No najlepšie pasáže sú práve tie s Egonom Spenglerom... a ten samotný koniec hrá na poriadne emocionálne dojemnú notu. Tu by som však s kladmi skončil. Tie dve deti sú zároveň aj negatívom, pretože nový Krotitelia sú de facto detským filmom, nie teenage, ale doslova detským, čo taktiež značne obmedzuje príbeh. Ostatné postavy sú nevýrazné. Starí hrdinovia tu majú len cameo, rovnako aj (pre mňa nepochopiteľne) J.K. Simmons či Olivia Wilde. Príbeh nemá príliš čo ponúknuť. Finále je nezáživná kopírka prvého filmu (bez riadnej nádielky duchov). Okrem prológu nefunguje poriadne ani napätie. Veľmi ma prekvapilo, že film nie je príliš zábavný. No ono to nie je preto, žeby tu boli nevydarené fóry, ono tu v podstate ani veľa fórov nie je. Pre fans určite fajn, no nedokážem si predstaviť, že by to dostalo regulárne pokračovanie, keďže sa tu reálne ani nevytvoril nový tím Krotiteľov...

Liga spravedlnosti Zacka Snydera (2021)

Hlavný rozdiel medzi "Snyder Cutom" a verziou z roku 2017 je ten, že toto ma bavilo. Aj keď si skoro vôbec nepamätám na príbeh a pod. prvej verzie, tak viem, že to bol výrazne nudný a nezáživný priemerný film. Snyderova verzia má potrebnú výstavbu deja, ktorá minule veľmi chýbala. To je samozrejme zapríčinené vďaka 4 hodinám, ktoré film má. Tu ale nastáva otázka, keďže takto dlhý film by do kín nepustili, či by vôbec prvá verzia aj pod celkovým vedením Snydera v kinách vôbec obstála. Ešte by tu bola iste možnosť rozdeliť to na dve časti, avšak si nemyslím, že vtedy by to malo šancu fungovať. Takto to ale klape obstojne, aj keď som mal problém nájsť si čas a sledoval som to na 3-krát. Každopádne nechápem, prečo z toho nespravili rovno seriál, keďže je film aj tak rozdelený do 6 partov, ktoré by ale v takom prípade potrebovali zostrihať, aby z nich mohli byť regulérne epizódy. Vystrihnutie alebo možno úmyselná absencia vtípkov napomáha osudovosti a dramatickosti. Postavy podľa mňa fungujú výborne, každý má niečo svoje čo ponúknuť. Veľmi vítam zmenu vzhľadu Steppenwolfa aj jeho preradenie v hierarchii na nižšieho záporáka. Skutočne z neho ide patričný rešpekt aj strach. Finále dosť podarené. Vo výsledku si myslím, že fanúšikovia budú nadšení. Takže páčilo, a hej, musím uznať, že možno škoda, že pokračovanie sa nezrealizuje, lebo našliapnuté to malo slušne.

Loki - Cesta do neznáma (2021) (epizoda)

Piata epizóda Lokiho je proste čistý úlet. Už v predchádzajúcej časti nebrali veci veľký nečakaný spád, no tu sa tvorcovia vybláznili bez okolkov. Rôzne varianty Lokiho síce priniesli dávku humoru, no v deji sa seriál príliš neposunul. Chémia medzi mužským a ženským Lokim je stále... nefungujúca. Už to ani moc neriešim a beriem to ako skutočnosť, že sa tvorcovia takto rozhodli. Každopádne ženskému variantu nedokážem prísť na chuť. Vizuálne je to nádherné. Hocaký postapo film by mohol závidieť prostrediu, v ktorom sa táto epizóda odohráva. Pokiaľ mal niekto určité komentáre k efektom v Lamentise, tak tu nemôže ani len ceknúť. P.S.: Od finále očakávam konečne rozlúštenie hádanky okolo TVA. Pochybujem však, že by sa z toho stal nový S.H.I.E.L.D., keďže táto organizácia riadiaca chod času je skrátka potrebná na existenciu vesmíru. Jednoducho spravila nejaké chyby, no dúfam, že nebude načisto zničená. Možno stačí len vymeniť určité garnitúry. Ale za prekvapivý koniec budem len rád.😄

Loki - Lamentis (2021) (epizoda)

Viac akcie rozhodne viacej uškodilo, než pomohlo. Loki ma v prvých dvoch epizódach veľmi bavil. Minimum akcie, skoro samé vykecávanie, no fungovanie TVA a najmä duo Hiddleston-Wilson pútali moju pozornosť. Tretia epizóda je však iná. Vizuálne je to síce pekné, ale ženský variant Lokiho (ako temný asasín fungoval oveľa lepšie a vzbudzoval rešpekt), ich vzájomná chémia alebo kvákanie prakticky o ničom vôbec neohúria. Napriek tomu som sa nenudil a koniec bol prinajmenšom zaujímavý, avšak dúfam, že sa ďalšia časť bude uberať skôr štýlom prvých epizód než tejto. P.S.: Niektorým chýbala v predošlých epizódach akčnosť, no myslím, že Lamentis dokázal, že toto nie je smer, ktorým by mal Loki ísť.

Loki - Pro tok času. Vždycky. (2021) (epizoda)

!Spoilers! Finále velice prekvapilo svojou extrémnou dôležitosťou pre budúcnosť MCU. Naplno sa nám totiž otvorilo multiverzum. Hlavný "zloduch", ktorý po celý čas tajne riadil TVA, bol čistá prdel. Úprimne, čakal som niečo také (môj typ bola Minútka). Skôr by ma prekvapilo, keby to bolo inak. Každopádne, "Ten, ktorý zostal" ma bavil veľmi. Ukázalo sa (ako som predpokladal), že TVA v skutočnosti nie je nejaká zlovestná organizácia, ktorá chce ničiť nevinné životy len tak z pasie. Skutočne išlo o stabilitu vesmírov a varianty boli, bohužiaľ, nevyhnutnosť pre vyššie dobro. Náš obľúbený Loki to pochopil a stal sa ozajstným hrdinom, ktorý by bol schopný sa obetovať pre svet. Kto to ale všetko posral, bol "prekvapivo" jeho ženský variant. Lebo ona sa chce mstiť, nič iné v hlave nemá. Tu však ale musím tvorcov pochváliť, pretože z nej definitívne spravili pravého záporáka seriálu, akým bola už na začiatku. Znova tu poniektorí ohrňujú nosmi, že kde je akcia. Neviem, akože posledná časť a oni stále nepochopili, o čom tento seriál je... For All Time. Always. vôbec akčnosť nepotrebovala. Úplne postačil brilantný dialóg medzi Lokim, Sylviou a Dobyvateľom, v ktorom sa fantasticky pracovalo so lžou a pravdou. K vizuálu netreba žiaden komentár. Kevin Feige si teda poriadne naložil a ja mu len držím palce, nech sa mu to celé nezosype.

Loki - Season 1 (2021) (série)

Loki je zatiaľ celkom isto najlepším MCU seriálom (videné len WandaVision a The Falcon and the Winter Soldier). Môže za to predovšetkým fakt, že okrem hlavnej postavy (a samozrejme rovnakého vesmíru) nemá s ostatnými projektami MCU nič spoločné, mimo zopár odkazov. Príbeh, prostredie, postavy, zápletka, atď. sú originálne a predovšetkým skvelo spracované. WV a TFATWS sa museli držať určitých bodov. Kvázi rozširovali už známy svet. Kdežto Loki pracuje s úplne novými (aspoň pre MCU) témami. Navyše si po celý čas udržuje kvalitu bez väčších výkyvov. WandaVision začal originálne a zaujímavo, no koniec skĺzol do priemernej akčnej zábavy. A ani tie sitcomové epizódy neboli vždy celkom podarené. Falcon a Winter Soldier si skoro stále držal kvalitu, ale ani jedna epizóda nepriniesla nič extra, nič výrazne zaujímavého. Treba povedať, že čo sa samotného Lokiho týka, tak ten je úplne inou postavou, než na akú sme boli zvyknutí. Po väčšinu seriálu funguje ako klaďas (a vo finále ako stopercentný). Ten prerod je možno trochu prirýchly, ale inak v pohode. Veľmi ma pobavilo, ako bleskovo skrotili "mocného" boha falše a ukázali mu, kto je v TVA pánom. Ďalej je tu veľmi sympatický detektív/agent Mobius, ktorého fantasticky stvárnil Owen Wilson, pre ktorého to bola dosť netradičná rola, než sme uňho zvyknutí. Sylvia, ženský variant Lokiho, zas naopak príliš sympatická nebola. Reálne som je musel trpieť. Avšak svoje miesto si zastala, no a napokon sa ukázala ako pravý hlavný záporák (aj keď tak chtiac-nechtiac). Čo sa Kanga týka, tak ten bol celkom solídny a zábavný. Budúci grand antagonista teda vyzerá slušne, aj keď tu sme videli len jeho kladnú podobu. Dôležitou súčasťou seriálu bola chémia medzi postavami. Duo Loki-Sylvia v tomto ohľade nefungovalo vôbec. Ich romantická linka bola až smiešna. Na druhej strane bromance Lokiho a Mobiusa fungovala skvele. Agentúra TVA ma jedným slovom pohltila. Kancelársky vizuál pripomínajúci 60. roky, štruktúra či samotné poslanie sú vskutku zaujímavé. Som veľmi rád, že sa z nej nestal druhý S.H.I.E.L.D., keďže by to ani moc nedávalo potom zmysel. Akurát musím vytknúť, že všetci pracovníci (teda varianty) sú ľudia. Akože žiadny mimozemšťan posvätný tok času nepokúšal? Rovnako je škoda, že sme sa v rámci cestovania v čase nepozreli (okrem Lamentisu) na žiadnu inú planétu než Zem ani do iného paralelného vesmíru. Každopádne, asi je to tak aj dobré, keďže mal seriál aspoň viac času sa venovať príbehu. Efekty sú fantastické, vidieť, že Disney nešetrilo. Akcie tu veľa nie je, ale ani ju netreba. Loki jednoducho nie je akčný seriál, jeho prednosti sú úplne iné. Bohužiaľ, istí jedinci to nepochopili. Každopádne, je to ich problém... V čom však Loki nepochybne vyniká, je parádna hudba. Natalie Holt sa predviedla vo veľmi dobrom svetle a ja som velice zvedavý, ako nadviazala na Johna Williamsa pri Obi-Wanovi Kenobim. Marvel pri Lokim dokázal, že to so seriálovou tvorbou myslí naozaj vážne, keďže záver prvej série výrazne ovplyvnil budúce smerovanie MCU a jeho nadchádzajúcu fázu. Na druhú sezónu mám veľký hajp, akurát sa trošku obávam, aby to tvorcovia dokázali celé ukočírovať, pretože to čo príde, bude evidentne veľké.