• Pohádka

„Čtyři vraždy stačí, drahoušku“ (1970)

Nějak mi to nepřirostlo k srdci, je to parodické a ztřeštěné myslím až moc. Kresby Kají Saudka se mi nikdy moc nelíbily, komiksová forma mi příjde taková nepatřičná ve hraném filmu. Bohdalová je samozřejmě skvělá, ale tu jedinou si z toho pamatuju. A ty mrtvoly padající ze skříní a dveří, taky mít nemusím.

Světáci (1969)

Jak napsali ostatní - komedie plná zářivých legend. Nejvíc mě dostává Maria [cury] a lešení jako východ. Všichni podávají skvělé výkony, i když nejlepší mi příjdou Bohdalová s Menšíkem. Ráda někdy zopakuji, ale jediné co to trochu kazí, jsou ta hudební čísla. Krásně by se to bez nich obešlo.

Milada (2017)

Musím souhlasit víceméně se všemi komentáři pode mnou... Jako studentka chápu, že naše nedávná historie musí být součástí výuky.... Ale tohle byla technická i scénáristická hrůza. Jak napsali ostatní, nejen nesouvicejí záběry jízdy krajinou, střih scén, nereálné výslechy ale i šílené Aňa Geislerová, Hana Vagnerová a ještě šílenější Ivana Chýlková + žádné vypravění, dělají z filmu něco, co mě nechávalo až na poslední scénu chladnou a zklamanou, (Při mé povaze by mi měli téct litry slz).... Velké příběhy je prostě lepší se dozvědět z knih a kvalitních dokumentů,než z profláklích magalomanský projektů, které nakonec nefungují.... Proto si o Miladě, zjistím ještě něco víc, jako člověka ji obdivuji.... Miladina dcera taky mohla spolupracovat jinak, než číst na kameru dopisy od maminky... Protože by to pak mohl být dobrý film.

3 Idiots (2009)

Začnu od názvu - 3 Idiots... A musím poznamenat, že celý film je skutečně jaksi o idiotsii tří vysokoškoláků, Kareena byla do ústřední trojice takovou třešničkou na dortu, nicméně všichni podali skvělý výkon. Naštěstí se ale v jejich životech dějí situace u kterých jsem musela uznat, že jsou to vlastně tři velmi inteligentní lidé, jež jsou semlety nemilosrdnou mašinérií celého vzdělávacího systému v čele s Bomanem Iranim alias Virusem, což byl naprosto odzbrojující herecký výkon. Na co jsem ale valila zraky nejvíc, bylo to, kolik bizardních situací, které na sebe navíc ještě navazovali, dovedl režisér do filmu nasměstnat. A to mě na celém filmu bavilo nejvíc - nevěděla jsem jestli se mám smát nebo si říkat:" To snad není pravda, už nic bizadnějšího přijít nemůže!". Těžko říct, která ze scén je nejlepší, ale snad bych vyzdvyhla ty tragikomické - projev o znásilnění a tahání dítěte vysavačem... Pět * dávám nejen za celkový dojem z filmu ale i za naprosto zásadní poselství: Dělejte práci, jaká vás baví! Protože pak můžete v klidu říct:" ALL IS WELL!

Tenkrát v ráji (2016)

Víceméně souhlasím se vším negativním, co už tu bylo o filmu řečeno. Ale za Český Ráj ty dvě hvězdy dát musím. Jinak jsem naprosto nepochopila obsazení - co dělají v rádoby historickěm filmu sex bomba a slalomář!? Je to přesně takový ten film, který vás nejen znechutí, ale ještě vypínáte TV s tím, bůhví jaké lži a neověřená fakta scénáristé možná do filmu nacpaly.... Kdyby to nebyla alespoň taková nuda

Mughal-E-Azam (1960)

Tohle je zkrátka klenot, mistrovské dílo indické kinematografie. Po všech stránkách. Ať už jsou to naprosto nadčasové herecké výkony u kterých se zdá, že vlastně nikdo nic nehraje, tak pompézní vizuál, jehož honosnost na vás ale "nespadne". Hudba je nedílnou součástí díla, její texty totiž přesně dořeknou to, co neslyšíme od postav a navíc je skutečně vidět, že 60. léta byla zlatou érou playback zpěváků v čele s L. Mangeshkar. Stále ale platí, že se tento film musí vidět, (barevná verze je překrásná), popsat jej nejde. Tři hodiny ale stojí za to a uběhnou celkem rychle

Raees (2017)

Současně s JHMS, jsem věděla i tomto filmu. Vlastně to bylo kvůli songu Udi Udi Jaye, který se stal mým "sluchátkovým evergreenem":). Celé dílo hodnotím takhle____ První plus vidím v jisté realičnosti námětu. Myslím si, že něco podobného se v Gujaratu děje denně, prohibice platí dodnes.____ Postava Raeese je SRK zahrána téměř dokonale. Raees se totiž se stejnou péčí stará o svůj lid, jako likviduje své protivníky. Je jednou anděl a hned zase ďábel.. Tudíž je dokonalou ukázkou psychopata a ti, jak víme SRK umí zahrát skvěle, s grácií i přirozenou chladností dovede Raees podříznout protivníka brýlemi, projít oblakem slzáku, a parkour, který nepochybuji, že SRK dělal bez kaskadéra je zkrátka potvrzení, že nepatří do starého železa :)____ Tyhle plusy jsou ale hlavně v druhé polovině, první je nudná, ale když uběhne, můžeme si zbytek filmu užít. Hudba není textově nějak valná, ale její melodičnost a prostředí ve scénách s ní je milé. Rozhodně vyniknou skladby Udi Udi Jaye a Zaalima.____ Ve Filmu také můžeme zažít milý prvek emancipace v podobě výkonu Mahiry Khan, k SRK se rozhodně hodila víc jak Anushka a hlavní dějovou linku rozhodně nenarušila nějaká romance, vztahy Raeese byly jen dobrým doplňkem. ____ Mezi mínusy tedy rozhodně patří celá první polovina. Pak už jen sledujeme rychlý vzestup a pád člověka, který chtěl mít na začátku jen, i když nelegální podnikání. Závěr je emocionální a skvělý.____ Sečteno 63%.

Jab Harry Met Sejal (2017)

Již delší dobu před vydáním jsem o filmu věděla a když jsem poté přečetla vesměs negativní recenze zahraničních uživatelů na IMbD, měla jsem dost smíšené pocity. Teď po shlédnutí to vídím takhle...______ Bouhžel už začátek je jeden velký nesmysl, který navíc Anushka podává s image hysterické puberťácké školačky. Shahrukh se tak usilovně snaží jí od sebe odehnat, až jsem jsi říkala, že s podobnou snahou měl odmítnout celý projekt. Poté našťestí přichází uklidnění v podobě velmi hezkých záběrů z evropských měst, zvlášť Praha a Lisabon vynikly. ____ Postavy samotné jsou oba různými způsoby blbci. Jeden je hrubě nerealisticky ztvárněný sukničkář, kterého na ulici posílají zástupy žen někam, ruznými jazyky včetně češtiny, a je navíc hysterik, vyžívající se ve své stereotypní práci, hledající cosi. I toho se však Shahrukh snažil zhostit profesionálně, což dílo trochu zachraňuje. Druhá postava, Sejal je ještě o dva až tři stupně horší, než Shahrukhův "Harry". Vím, že herci sice dostanou scénář a toho se musí držet, ale jsou různé způsoby, jak to provést - Anushka ze sebe bohužel celou dobu dělá onu hysterickou školačku, která se nechává vodit za ručičku po Evropě, protože to on přece má v popisu práce, navíc si to ona může dovolit, ne každý rodič má totiž firmu na zpracování diamantů. Jen tak mimochodem si s průvodcem zazpívá song, (Radha je další malé pozitivum filmu jinak hudba nestojí za nic), prozkoumá pár nočních klubů, dá honičku s mafií, a ach ano, JE TADY HLANĚ KVŮLI ZÀSNUBNÍMU PRSTENU. Ještě k tomu ale všichni musí vědět, že ona je právnička, takže kdyžtak ví, jak by mohla dostat průvodce do kriminálu. _____ A teď přichází pro mě nejslabší bod filmu, totiž scénář. Takovou kombinaci tak už samo o sobě podivných linek jsem dlouho nezažila... Možná, kdyby I. Ali napsal a natočil film na téma "Velký cestovatel po Evropě" a hlavní roli by měl Shahrukh, s chutí bych se podívala, koncept Road Movies je milý.... Ale takhle to prostě nebylo, takže se dočkáme dialogů o zdánlivě veledůležitém diamantovém prstenu, trapné zdlouhavé sebekritiky, "vtipného" vyjednávání se zločincem, rozmazlených přání bohaté holky a dalších, které jsou zkrátka buď ubíjející, nebo nezbývá nic, než sarkastický smích. Myslela jsem si tedy, že se alespoň pobavím, ani to ne. _____Co je mi na to všem nejdivnější, je absolutní absence jakéhokoliv vývoje vztahu Harryho a Sejal - jestli I. Ali považuje za vývoj vztahu Harryho hru na snoubence Sejal(!), doslova seřvání upjaté Němky Sejaliným právnickým slovníkem, schovávání Harryho a Sejal na lodi, či spánek pod utrženou vlajkou, pak se mi nechce věřit, že to skutečně točil on.... Člověk si potom při závěrečné líbačce a zrušené svatbě Sejal říká: Jak se tohle stalo? Proč najednou jsou Anushka a Shahrukh v pandžábských polích, oslavuje se návrat ztraceného syna a všichni žijí barevně a spokojeně?...Kde je ta Aliho plýživá, lehce temná, tichá, dýchající vášeň, kterou je možné zažít s jeho Rockstarem? Kdo ví... _____ Závěrem bych napsala, že zachraňujícími články jsou tam Shahrukh, song Radha + k tomu Praha a Portugalsko. Je mi i trochu líto Gauri, možná ji mrzí, že platila na manželovo natáčení a je to vlastně brak. Názor některých, že je Shahrukhova profesní dráha u konce a penze klepe na dveře, nevím, zda-li mám sdílet.... Uvidím, co jeho poslední novinka Raees. Ti, co mají za sebou první Bollywood filmy si mohou myslet, že to bylo skvělé. Po dvaceti filmech už se dá ale získat jiný náhled. Sečteno 2*/40%