Echo (2024) (seriál)

Tady si myslím že je kritika poměrně přehnaná. Seriál se nebojí temnějšího tónu a větší míry násilí ( které není prvoplánové ). Postavy jsou sympatické a mají dobrou motivaci k tomu co dělají. A tím myslím i Kingpina. Spousta výtek totiž míří k jeho " krotšímu " způsobu. Já to vidím tak že bral Mayu jako jeho dceru..........proto se držel zkrátka. Navíc si myslím že tu kriminální stránku uvidíme skrze Daredevila, potažmo Spider-Mana. Taky je mi sympatická výměna New Yorku za maloměsto. Je to příjemné osvěžení v rámci komiksovek. Co mi trochu vadilo byli ty nadpřirozené prvky. Jakoby tam prostě nesedli. Taky závěr byl poměrně rychlý a křečovitý ( naštěstí to nebyla katastrofa jako u Secret Invasion ). Takže je Echo vynikající seriál ? To určitě ne. Je Echo po dvou letech konečně MCU projekt, který si ( kromě Lokiho ) zaslouží diváckou pozornost ? Na 100% ano.

On se bojí (2023)

Jestli Hereditary a Midsommar berete jako divácky méně vděčné filmy, Beauovi se vyhněte obloukem. Film totiž divákovi může připadat jako nesmyslný slepenec událostí. A ono to tak je............je to totiž účel filmu. Aster ani tentokrát nejde divákovi na ruku a tentokrát to vytěžil na maximum. A je to sakra dobře. Dneska je totiž takto osobitých filmů málo a měli bychom být rádi za každý z nich. Další velké plus je opět brilantní herecký výkon Joaquina Phoenixe, který po Jokerovi nasadil laťku ještě výše. Film má také vynikající soundtrack a vizuál, který je opravdu rozmanitý a zajímavý. Ve výsledku to rozhodně není film pro každého a spousta lidí to označí za nesmyslnou blbost. Pak je tu ovšem ještě ta druhá skupina, která taková díla dokáže ocenit.

Rebel Moon: První část – Zrozená z ohně (2023)

Recenze Rebel Moon   Tak jsem se konečně dokopal ke shlédnutí Rebel Moon. Zacka Snydera sice nepovažuji za zvlášť výborného režiséra ale úspěch s Úsvitem Mrtvých, 300 a Watchmen už mu nikdo neodpáře........i když u posledních dvou to bylo vlivem už tak skvělých předloh. Dokonce i jeho vize DC universa se mi líbila. Rebel Moon je jakousi variaci na skomírající Star Wars okořeněné Dunou. Svět je poměrně rozmanitý a zajímavý. To je ale bohužel vše co mohu pochválit. Zbytek je poměrně velká splácanina všech možných klišé v žánru vesmírných sci-fi. Máme tu zlé Plenitelé ( vykradeno z Duny ), jakýsi Imperialistický řád ( Star Wars ) a boj za svobodu ( vykradeno z obojího ). To by možná ani tak nevadilo, kdyby film táhly zajímavé postavy a děj byl lépe zpracovaný. Jenže ani tady bohužel nemůžu jinak než kritizovat. Postavy jsou tak ploché, že si po zhlédnutí ani nevzpomenete na jména jediné z nich. Nikdo nemá prakticky žádnou motivaci se k odboji přidat a vše probíhá stylem: Odboj jsou klaďasové ? Tak se přidám. A to je prostě špatně. Taky nevím proč Snyder z každé scény dělá veledůležitou událost, která reálně nemá žádné opodstatnění. To je další problém..........film se bere opravdu smrtelně vážně a snaží se hrát si na Dunu. Jenže tohle není Duna a Snyder není Villeneuve. Co se vizuálu týče ten je kolísavý. Místy film vypadá celkem dobře a nápadité. Jenže místy máte pocit, jako když sledujete 10 let starý TV seriál. Ve finále i když to dle komentáře tak nevypadá......... není to tak hrozný film. Je to prostě typický průměr, který neurazí ale ani nenadchne. Pod vedením jiného režiséra ( nebo Snydera pod dohledem ) by mohl vzniknout zajímavý film z tohoto světa. Je také fér zmínit že jde o první část trilogie.......a že další filmy mohou být lepší. Jen po těch velkohubych kecech jsem čekal o dost více.

Zabiják (2023)

Totálně chladný a nekompromisní thriller. Rozhodně nečekejte variaci na Johna Šička. Fincherův Zabiják je daleko pomalejší, temnější a chladnější. Bohužel s tím se pojí i jistá odtažitost kterou divák může špatně vnímat.

Vymítač ďábla: Znamení víry (2023)

Tak jsem byl na The Exorcist: Believer a tohle je můj pohled. Exorcistu miluju.........dokonce je to jeden z mých nejoblíbenějších hororů vůbec. I ten seriál Exorcista byl celkem fajn. Po shlédnutí traileru na The Exorcist: Believer jsem dost znejistěl. Nicméně i tak jsem na to zašel. Ostatně kolikrát trailer byl v tomhle trochu klamavý. Naneštěstí se tak nestalo. Místo opravdu do detailu promyšleného, strašidelného či přesahového filmu jakým byla jednička, jsem dostal nudnou, sterilní a lekačkovou slátaninu která nestojí za nic. Prvního Exorcistu jsem viděl poprvé někdy v roce 2012, kdy mi bylo 15 let a nějaké ty horory už jsem měl za sebou. I přesto mě dokázal vyděsit a celkem dlouhodobě znepokojit. Proč ? Protože postavy jsou skvěle napsané a zahrané. Protože to má výbornou výstavbu děje a silné hororové momenty. Geniální soundtrack taky skvěle doplňuje už tak dost zlou a hnusnou atmosféru. To vše nový Vymítač postrádá a raději jede v moderním klišé. Reálně kdybych měl  ze současnosti vypíchnout jediný film, který se může s původním Exorcistou srovnávat skrze výše zmíněné atributy je Hereditary Ariho Astera.........výborný horor. The Exorcist: Believer připomíná spíše slabší filmy z Conjuring universa........ale sakra i ta Sestra byla alespoň vtipná. Kdyby to bylo alespoň na úrovni 1 série seriálového Exorcisty. Ale ne, tohle je prostě nuda. Měli místo Greena povolat raději Astera, Derricsona nebo Flanagana. 1/10

Pád domu Usherů (2023) (seriál)

S hororovými seriály mám obecně trochu problém...... málokterý mě dokázal vyděsit nebo znepokojil. Když oznámily seriálovou adaptaci Pád domu Usherů, byl jsem na vážkách. Sice Dům na kopci byla pecka ale Bly a Půlnoční klub byli o něco slabší. Nezbývalo než doufat, že to Flanagan zvládne. Ono totiž zadaptovat skvělou hororovou knihu/komiks/povídku se málokdy povede. Tady se to ale povedlo na výbornou. Poa mám hodně rád a toto je snad nejlepší adaptace jeho povídek. A vůbec nevadí že byla volná.........v rámci projektu to dávalo smysl. Perfektně napsané postavy, kde dle mě nejvíce excelují Rebecca Ferguson jako Satan a Marry McDonnel jako Madeline. Je to také snad nejlépe budovaný hororový seriál za hodně dlouhou dobu. Pozorný divák si všimne i určitého přesahu. Funguje zde napětí, kdy vy opravdu nevíte kdo a kdy bude na řadě. Líbí se mi i zakončení formou nejslavnější Poeovy básně. Za mě 10/10

The Last Voyage of the Demeter (2023)

Upřímně nechápu zdejší hodnocení. Film byl od začátku prezentován jako monster horor ála Alien. Je to super......... atmosféra, herci, vzhled monstra 👍👍👍

Tajná invaze (2023) (seriál)

Nad průměrností a hloupostí většiny MCU seriálů skřípu zuby. Naplno mě bavily vlastně jen WandaVision a Loki. A teď Tajná invaze. Tenhle velký seriálový event se vcelku povedl. Jistě, o žádné dechberoucí dílo ani druhého druhého Kapitána Ameriku se samozřejmě ani tentokrát nejedná, ale o nadprůměrnou podívanou nakonec ano. Žádná přehnaná očekávání jsem přirozeně neměl, ale vzhledem k tomu, v jak příšerné formě jsou v posledních dvou letech všechny marvelovské projekty ( krom třetích Strážců ), jedná se o malinký zázrak, který mohl dopadnout mnohem hůř, ale samozřejmě i lépe. První tři díly přinášejí funkční špionážní thriller se skvělou komorní atmosférou, výtečným Jacksonem a neméně skvělým Donem Cheadlem, jehož Rhodey má konečně taky pořádný prostor. Dojde na velmi sympatické strefování se do Slovenska a osobně mi přišly náramně vhod také absence jakýchkoliv větších akcí a s naprostým nadšením jsem hltal každý dialog u stolu či jiného kusu nábytku. Výborně fungovala i práce s postavami, paralela k současnému Rusku a dění na Ukrajině a herci měli co hrát. Tedy s výjimkou Olivie Colman, která je jinak naprosto vynikající vždy a všude, jen tady je tak nějak do počtu. Veškerou mainstreamovou komiksovou tvorbu posledních dvou let i svou naprosto průměrnou komiksovou inspiraci Tajná invaze hravě strká do kapsy a náramně sympatická podívaná pak vrcholí čtvrtým dílem, fantastickou konverzační záležitostí, které (až na tu akci) nemám prakticky co vytknout. Jenomže po čtvrtém díle následují ještě další dva a seriál navzdory krátké stopáži jednotlivých kapitol ztrácí tempo i kvalitu. Finále je nepříjemně a nehezky uspěchané a nakonec dojde i na generický nezáživný digibordel, jemuž se seriál až dosud vyhýbal. A je to náramná škoda, protože kdyby poslední dva díly nebyly tak odfláklé, šel bych s hodnocením možná výš. Tajná invaze přesto zůstává dílem, které nejen, že mě svou existencí neotrávilo, ale na které budu rád vzpomínat, neboť mi u něj po opravdu hodně dlouhé době nepřišlo na mysl, že veškeré MCU je už jenom absolutní ztráta času. Není. Mouchy má velké, ale nebál bych se ho velmi opatrně označit za skvělé - nebo alespoň za příjemné, nelze ovšem nesouhlasit s většinovým názorem - jako celovečerák nebo naopak ještě sevřenější a delší drama by výsledek byl lepší. A možná by i stačilo, kdyby diváka zaskočila paranoia z pomyšlení na to, kdo je kdo a komu věřit. Tou jsem netrpěl. Chyba. 7/10

Flash (2023)

Rozhodně to není až tak šílené jak to někteří píší. Alespoň pro ty, kdo čtou komiksy a hlavně přečetli Flashpoint. V prvé řadě mě mrzí že se nerozhodli jít cestou původního komiksu. Batman/Thomas Wayne, válka Amazonky vs Atlanťané, temná atmosféra a osudový příběh.......jó to bych bral. Nicméně i tak mě film dost bavil. Zejména starší Barry, Batman/ Michael Keaton i Sasha Calle aka Supergirl. Režie Andyho Muschiettiho byla nápaditá a zejména v akčních scénách se postaral o zajímavé záběrování. Nejvíce to jde vidět na Keatonovy. Bohužel má film i dost nedostatků....... zejména slabé CGI ( tu režisérovu pohádku o Barryho perspektivě nežeru ) a částečná přemíra cringe vtipů. Sice to není jako u Marvelu ale i tak tam jsou. Silná stránka filmu je v příběhu o záchraně matky a přijmutí těžkých rozhodnutí. A Ezra Miller je u mě prostě dobrý Flash. Ve výsledku je The Flash skvělá komiksovka, kterou sráží CGI.

Vřískot 6 (2023)

Nejsem ten co byl hned vedle ze Scream ( 2022 ), který považuji za sice zvládnutý ale nic extra díl. Proto jsem ke Scream 6 přistupoval s odstupem. A vyplatilo se. Šestý film se povedl a nešetří inovacemi. Úvod, změna lokace, gore.......to vše se povedlo. Absence Neve Cambell mi vůbec nevadila a nové postavy dokážou nový film potahat. Velký problém mám ale s bojácností tvůrců nepřijít o důležité postavy. Zatímco v předchozím snímku se to dá omluvit jako metahumor, tady už ne. Možná v dalším filmu už to bude opravdové a já tohle zpětně docením. Zatím ale je to prostě mínus. Ve finále se Scream 6 povedl a dávám mu 8/10