• Pohádka

Pes ro(c)ku (2016)

Mám rád animáky a mám rád rock, takže vidět tento film byla pro mne nutnost. Bohužel musím souhlasit s některými komentáři, které zmiňují nevyužitý potenciál filmu. Za mě by to bylo méně honiček a hloupých vlků a více rozvinout vtípky a gagy kolem hudby. Přesto film docela odsýpá a graduje. I když je vrchol zápletky trochu očekávatelný, do poslední chvíle jsem byl zvědav, jak to dopadne. Celkový dojem z filmu je velmi pozitivní - plno nápadů, prostě pěkná podívaná. Zasloužené 4****, stojí za to vidět, dobře se pobavíte (zejména, pokud máte bližší vztah k muzice). A ta písnička je taky moc hezká. (Marně sháním v hudebninách kytaru „Kočkocaster“. Takovou bych fakt chtěl… :-) )

Hudbu složil, slova napsal (2007)

Sladké, romantické, očekávatelné... ale potěšilo. Žádný zázrak, ale ta písnička byla docela hezká. Jako oddechovka bohatě postačí. Jeden z těch třemi hvězdami hodnocený film, který jen tak nezapadne v paměti.

Všechno nebo nic (2017)

Solidní 3*** za vtipné hlášky. Navíc tam hraje zaklínač Geralt! (M.Zebrowski) Sice takového trochu antihrdinu, ale podle mě mu role sedne. Místy trochu přehnané, kdo nakonec skončí s kým bylo trochu očekávatelné, ale jako oddechovka velmi obstála. Dobrý romantický konec jak má u takového filmu být. /// "Leo je i vegetarián? Nestačí, že je teplej?" /// Ona: "Proč nemáme taky takovýhle zahradní oslavy s našima dětma?" On: "Asi proto, miláčku, že obě mají narozeniny v prosinci."

Elfen Lied (2004) (seriál)

Tento seriál mi byl doporučen. Překvapila mne vyjímečná brutalita, ovšem napínavost mne přinutila shlédnout všechny díly téměř najednou. Emotivnost a spád ve mně zanechaly hlubokou stopu, nicméně po shlédnutí všech dílů jsem byl celkovým dojmem poněkud zklamán. Proto jen ***.

Celebrity s.r.o. (2015)

Mám rád filmy, na kterých dělá Mádl. Tenhle mi přišel víceméně odpočinkový, shlédnout, pobavit se, nic víc jem nečekal. A nutno říct, že jsem nebyl zklamán. Snaha udržet sledovanost nekonečného seriálu za každou cenu mě bavila. Ta naivní nešikovnost Filipa Kaňkovského byla skoro přehnaná i pro komedii, ale dobré. Jinak perfektně vybraní herci pro své role - zejména Vilma Cibulková, Robert Jašków ... Nemůžu nedat méně než 3*.

Návštěvníci: Cesta do Ameriky (2001)

Není zcela pravda, že jsou to jen vykradené Návštěvníci a Návštěvníci: V chodbách času. Ano, je to přeceděná verze pro američany, která nedosahuje kvalit 1. a 2. filmu, ale stále je to koukatelné. Je zde plno originálních hlášek, které stojí za to slyšet. Za všechny: "Pojím tuto krmi plnou travin a zítra se dobře vyseru..." Podívat se není ztráta času, je to zábavný film. Ale člověk se po čase vrátí opět k prvnímu filmu a pustí si jej znovu, spíše než tento "odvar".

Hobit: Neočekávaná cesta (2012)

Jak udělat z útlé knížky továrnu na peníze... jinými slovy: sestříhejte to na jeden, maximálně 2 filmy a výsledek bude lepší. Jsem velký fanoušek fantasy žánru a Tolkienova díla obzvlášť, a toto zpracování mne zklamalo. První díl, Neočekávaná cesta, ještě ujde. Kdyby nebylo uměle vytvořeného záporného hrdiny, vůdce skřetů Azoga, byl by to moc hezký film. Vždyť záporáci tam jsou 2 další : Velký skřet a Šmak. Výprava za dobrodružstvím je nádherný námět na film, nemusí to být nutně akce a souboje za každou cenu. Ti hvězdičky s odřenýma ušima.

Konec světa (1999)

Arnoldovi role hrdiny zachraňujícího nevinnou dívku jednoduše sedne. Gabriel jako vládce pekel je taky velmi povedený. Myšlenka a poselství filmu je jasné a je mi sympatické - Arnie nakonec vždy odolá svádění pekelníka a bojuje za dobro i za cenu sebeobětování. Trochu by to šlo zkrátit, zbytečně moc lekaček. Každopádně zasloužené 3*.

Cesta do fantazie (2001)

Nerozumím tomu a nechápu to. Proč tomu všichni dávají 4 nebo 5 hvězd? Já jsem od začátku nechápal, o co jde. Ale je to krásně namalované. Neuvěřitelně barvité a nápadité. Postupně se děj jaksi rozvinul, ale s takovými náznaky, podivnými postavami a tajemnostmi, kterých jsem se nechytal. Mám rád složité děje, ne jen tupé předvídatelné příběhy, ale tohle je přesložitělé a nesrozumitelné. Proč ? Vždyť lze vymyslet složitý děj a přitom srozumitelný... Fenomenální pan Mijazaki stvořil mnoho dalších pěkných věcí, kupříkladu Zámek v oblacích. Ten se mi líbil, skutečně líbil a děj byl pochopitelný. Hodnotím nakonec 3 hvězdami. Podobný nepochopitelný film bych ohodnotil jen jednou *, ty dvě navíc jsou za úžasnou, neskutečnou fantazii. Podle mě ty nádherné nápady mohly být poskládány zcela jinak při zachování barvitosti kouzelného světa.

Eragon (2006)

Další zku..vení kvalitní literární předlohy. Režisér Fangmeier to podělal několikanásobně - také proto, že tímto paskvilem odrazuje ty, kteří by si třeba dodatečně knihy přečetli, protože předloha je skvělá, ale film je odradil. Filmové zpracování je příliš krátké (do 104 minut nevejdete bohatý děj knihy), ale hlavně je zásadně změněn děj, některé postavy zcela chybí nebo jsou vykresleny úplně jinak. Výsledek je zmatečný a jednoduše špatný. Mám chuť tady tu spáchanou nespravedlnost detailně vypsat. Někdo zde v komentářích deklasuje autora předlohy, který začal své dílo psát ve svých 15 letech. Hanba vám! Jestli jste nečetli, nekritizujte ho. Nemůže za to, že film je paskvil. Naopak, zkuste napsat sami 4 bichle, každou o 500-600 stránkách. Dobře, možná je to více určeno pro mladší generace (já to však četl ve svých 27 a líbilo se mi to), ale přesto je to úctyhodné dílo, plné originálních nápadů v rámci fantasy žánru. A všichni, kdo píšete o vykrádání nebo srovnáváte s Pánem prstenů - je to jako srovnávat Jih proti Severu a Zachraňte vojína Ryana , oboje jsou taky přece válečné filmy, ne? Eragon s Pánem Prstenů má společné maximálně název trpaslíků a elfů jako fantasy ras, jinak se ve všem liší, je to svébytný a velmi propracovaný svět. Vy, kteří jste nepříliš dotčení fantasy žánrem: většinou jde o to, že má jeden nebo více hrdinů splnit velký úkol (nejčastěji zachránit svět) a v tom jim brání mnoho překážek. Na tom není nic špatného, taková prostě fantasy je. Něco jako že v detektivkách se všude hledá pachatel a nikdo nepíše, že jedna detektivka vykrádá druhou. Osobně si díla velice cením, protože téma osedlaných draků je vidět i v knihách málo (těm, kdo neznají, radím přečíst výborný Dračí Let od Anne McCaffrey, jedné z mála autorek, která na toto téma psala). Nechci však, aby tento komentář vyzněl jen pouze tak, že se musí slepě dodržovat předloha. Jen je s ní třeba pracovat citlivě. Zkrátit, pokud je to nutné? Dobře. Ale třeba scéna, jak Safira během prvního letu (cca 1 minuta) vyroste z velikosti loveckého psa na dospělého draka je moc velká haluz. Kdyby to bylo podáno jako časový skok („o 3 měsíce později…“), budiž. To by šlo. Ve filmu ale dračice najednou začne mluvit a najednou zná své jméno a plno věcí… ne, takto se to nesmí dělat. Na některých scénách je vidět, že musely stát plno peněz, ale celkový výsledek stojí za starou belu. Vzhledem k tomu, že jsem Eragona nedávno znovu přelouskal, nedá mi to a chci tu vyjmenovat zásadní nedostatky filmu: 1) Záporáci, kteří slouží králi Galbatorixovi – urgalové, jsou v originále svébytnou rasou, vyšší než člověk a mají rohy jako berani. 2) Vardenové jsou ukryti v hoře, která je sídlem trpaslíků, jednou z ras podporujících rebelii proti království – a o těch se zcela mlčí. 3) Brom zahynul po souboji s Razaky, ne s Durzou; Razakové utekli a přežili do dalšího dílu. 4) Eragonovo učení se kouzlům je podané nesrozumitelně a chybně. 5) Safira má na křídlech peří. Nikde v žádném jiném filmu, kde se objeví draci, nejsou takto zprzněni. Drak má mít prostě křídla jako netopýr. Basta. (i Paolini píše o tom, když si šípy Safiře poranily „blány na křídlech“). Jinak je však Safira to lepší z filmu. Obzvláště po vylíhnutí z vejce. 6) Vzhled Razaků je totálně odlišný, v originálu popsané postavy v kápi, mluvící odpornou syčivou řečí, by dokázaly navodit hrůzu lépe než jistě draze zpracované masky 7)Arya byla po zachránění v bezvědomí, Eragon se s ní spojil jen v myšlenkách; Brom už byl tehdy po smrti, nemohli se setkat 8) Finální vzdušný souboj je kravina, musel být neskutečně drahý a je zbytečně dlouhý. V originále Eragon bojoval s Durzou na zemi. Abych jen nehanil: Herecké obsazení je velmi dobré, nesouhlasím s těmi, kdo prosazují pouze Ironse. Robert Carlyle jakožto Durza je skvělý a velmi podobný tomu, jak jsem si jej po přečtení originálu představil. Také Garrett Hedlund jako Murtagh je excelentní. Rychlý, stručný, sarkastický a hlavně charismatický. Sienna Guillory je krásná, pro elfku perfektně vybraná. Jediné, co mi vadilo je to, že Arya je v originále černovláska. Kdyby Sienně dali černý přeliv, vsadím se, že by jí to seklo ještě víc. Ani Ed Speleers v roli Eragona není špatný, je fajn vidět neokoukanou tvář. Každopádně – všem doporučuji PŘEČÍST SI PŘEDLOHU, je to nesrovnatelně lepší než tento film-paskvil. Zajímavé komentáře: movieband, Falconica