Malý Nemo: Dobrodružství v Dřímkově (1989)

Z dnešného pohľadu už určite nie také skvelé, hoci animácia je stále veľmi pekná. Ale keďže to patrí k filmom môjho detstva, tak nemôžem inak ako 4* (za mlada by bolo určite aj 5 :-))

Ong-Bak 2 (2005)

Počas filmu som často cítil mierne sklamanie. Neviem, zrejme som mal príliš veľké očakávania a čakal ďalší Ong-bak. Bohužiaľ ten to nie je. Dej je naozaj tragický a nezaujímavý a je tu len aby sa nepovedalo, že tam je len akcia. Práve tá nakoniec pomohla k tej štvrtej hviezdičke, inak by to bolo len za 3. Ale aj pri akčných scénach som sa najprv neubránil sklamaniu. Až neskôr sa dostavil ten opojný pocit z dobre polámaných kostí a že ich teda bolo neúrekom. Takže nakoniec síce slabšie, ale predsa len 4* a presnejšie asi tých 70%.

Nogizaka Haruka no himicu - Season 1 (2008) (série)

Ak sa na toto anime hodí nejaké slovo, tak je to naivita. Naivita spojená s bezhraničným optimizmom. Naivita platí hlavne na Haruku, ktorá sa často správa, akoby ani nič nevedela o svete. Je to strašná prča, hoci je pravda, že som sa často smial na samotnom seriály a hlavne Haruka má úplne brutálny hlas, takže výbuchy smiechu neboli bežné. Ale inak je to dosť slabé, postavy ploché a o niečom ako vývoji postáv sa nedá ani hovoriť. Taká Shiina vlastne nemá skoro žiadnu funkciu, a pritom mohla byť jedným z vrcholov milostného troluholníka. Samotný dej pôsobí tak nasilu pozliepaný. Pozitívom je nádherná kresba a už spomenutý optimizmus, ktorý roztopí aj to najľadovejšie srdce. Pôvodne som chcel dať 2*, ale nakoniec som sa rozhodol dať 3, lebo mi to aspoň trochu (dosť) zdvihlo náladu.

Bílá vrána (2008)

Ako už písali predo mnou, je to naozaj neskutočne silný film. Dokáže byť na jednej strane nádherne láskavý a zároveň sa nebojí ísť po tých najskutočnejších a najsilnejších emóciách. Hodne tomu dopomohli herci, všetci do jedného. Lukeovi Fordovi som veril každú sekundu filmu, keby je to americký film, tak už má nomináciu na Oscara istú. Ďalší herci za ním však rozhodne nezaostávajú, musím vyzdvihnúť ešte výkony Rhysa Wakefielda a Gemmy Ward, ktorí s filmom ešte len začínajú a hneď takéto výkony. Hoci téma by mohla zvádzať k citovému vydieraniu, ja som nikdy nemal pocit, že by sa o to režisérka snažila a rozhodne potešil aj jednoduchý a pritom reálny záver.

Mezi námi zvířaty (2003) (seriál)

Nápad to bol fakt dobrý, ale zdalo sa mi to nedotiahnuté. Je síce pekné, že zvieratá tu majú ľudské problémy a zasvätene hovoria o všeličom možnom, ale čo z toho, keď je to len minimálne zaujímavé a hlavne málo vtipné. Aardmanov mám rád, ale tentokrát u mňa nezabodovali. Niekedy proste len dobrý nápad nestačí.

Půlnoční vlak (2008)

Malo to potenciál, to hej. Dokonca štvorhviezdičkový. Ale ako to už tak býva, koniec totálne všetko pochoval a prišiel s takou pointou, za akú by si niekto zaslúžil po hube. Klady sú očividné, vynikajúca kamera, v prvej polovici pohlcujúca atmosféra. Ale čo je to platné, keď na scenári by sa ešte zišlo popracovať. A čo tie otrasné triky, však tá krv už horšie hádam ani nemohla vyzerať. Plus hlavný ťahún filmu, Vinnie Jones, na mňa často pôsobil skôr ako paródia na strach naháňajúceho zabijaka, než človek, ktorého by som fakt nechcel stretnúť v noci osamote. Takže dávam 3*, a to hlavne za tú atmosféru v prvej polovici filmu. Ale je to škoda, malo to na viac.

Darker than Black: Kuro no keijakuša (2007) (seriál)

Prakticky platí to, čo napísal Subjektiv. Najväčšou chybou je delenie na dvojepizódky, v ktorých sa seriál väčšinou venuje vedľajším líniam. Potom je to samozrejme aj dosť nevyvážené. Niektoré diely sú vynikajúce, niektoré menej. Čo treba pochváliť je vykreslenie postáv, ktoré sa aj trocha vyvíjajú. Akcie nie je až tak veľa, ale keď už je, tak je super. Ďalšou zložkou, ktorú musím vyzdvihnúť, je hudba, je tu veľké množstvo vynikajúcich tém. Záver samotný mi až tak nevadil, tá otvorenosť sa mi zdala fajn a rozhodne by som si pozrel ďalšiu sériu, ak bude.

Cestovatel (2007) (seriál)

Dosť dobrý seriál o cestovaní v čase. Hlavnú zásluhu majú herci, v čele s Kevinom McKiddom. Pravda, to by nič nepomohlo, keby bol slabý scenár. Vďaka nemu mohli byť vytvorené uveriteľné charaktery, ktoré pôsobia reálne. Seriál síce stavia hlavne na dramatickú linku, ale vždy je trochu odľahčený nejakým tým dobrým vtipom. Prvé diely sa mi zdali slabšie, príliš epizodické, ale niekde v polovici sa vytvorila hlavná línia a zrazu aj dieli boli o veľa lepšie. Možno si mohli tvorci trochu pohrať s časopriestorovými zmenami, ale tak či tak, rozhodne tých 13 dielov stálo za to.

Tropická bouře (2008)

I love tha pussy! Pre mňa zatiaľ jednoznačne komédia roka, hoci na mňa ešte dve čakajú, ale toto bol poriadny záhul. Hoci kadencia vtipov nie je bezchybná a spúšť sa im občas zasekne, stále je to lepšie než väčšina posledných komédií. Konečne niečo aspoň trochu politicky nekorektné. Všetci si s takou chuťou uťahujú zo všetkých tých vojnových a akčných filmov, patetické prejavy dohnané až do krajnosti. To, že to funguje je v prvom rade zásluhou dokonale vybraných hercov, medzi ktorými jednoznačne kraľuje Downey, Jr. a dokonalý Tom Cruise, ktorý s obrovským nadsadením predvádza životný výkon. To, kde to mohlo stroskotať boli akčné scény, ale Stiller ich zvládol natoľko výborne, že sa kľudne môžu merať s tým najlepším z vojnového žánru. Film by si zaslúžil ešte minimálne jedno pozretie na veľkom plátne (a desiatky ďalších na dvd) a hoci som len chudobný študent, asi radšej obetujem nejaký iný film a pôjdem ešte raz. FUCK YEAH!

Kancl (2001) (seriál)

Ako prvý som si dal originál, ale chystám sa aj na remake, takže som zvedavý, ako to zvládli. Britský office je fajn, rozhodne to nie komediálny seriál, pri ktorom by sa trhala bránica, skôr taká zmeska absurdít. Postava Davida Brenta je ale strašne odporná. Neskutočne sebecký, samoľúby človek, ktorý sa nedokáže brať s nadhľadom. Možno keby neustále nevysvetľoval svoje vtipy a dokázal si robiť srandu aj sám zo seba, tak by ho ľudia mali radi. Hoci na konci druhej série sa zdá, že by sa mohol zmeniť, vo vianočných špeciáloch je stále rovnaký, možno až na konci, keď nájde tú pravú. Mňa najviac oslovila postava Martina Freemana, jednak preto lebo je to sympaťák a aj preto, lebo práve s ním by som sa asi najviac kamošil. A jeho vzťahu s Dawn som vždy držal palce, jednoducho sa k sebe naprosto hodili a obaja to vedeli, čo vyvrcholilo jednak vo finále druhej série a hlavne v dojemnom konci špeciálov. Takže hoci sa u mňa seriál nezaradí po boku IT crowd alebo Otca Teda, bolo s ním celkom fajn. A ozaj, Keith rulez. :-)