Zlaté časy ve Spessartu (1967)

Tři body dávám za nostalgii, film jsem viděl jako desetiletý a byla to vlastně moje první sci-fi - cestování časem. S odstupem je to trochu děs, ale nepříjemný film to není. Příjemná, i když naivní nadsázka.

Parfém: Příběh vraha (2006)

Inspirace: čich - nová dimenze pohledu na vůni a smrad, velmi plasticky a realisticky ztvárněná. Jinak ovšem to mesiášství mne neoslovilo, i když jsem zastáncem názoru - co voní jde od Boha, co smrdí jde od Ďábla.

Rambo: První krev (1982)

Inspirace: násilí moci proti jedinci se ostatní lidé bezmocně podřizují. Rambo se nepodřídil. Mohl, byl na to cvičen. Analogie pro život je obtížná, ale Johnovi všichni fandí a chápou jej. I já. Film jsem si prožil.

Carmen (1983)

Inspirace: strhující Gades a hlavně Laura del Sol - ztělesněné ženství ve své kráse, svůdnosti a koketerii. Provokující žena, stále více napínaný muž až k okamžiku, kdy žena již nechce a muž zešílí - to je Carmen. V Saurově filmu je prolínání skutečnosti a baletu tak opravdové, že kdykoli si na ten film vzpomenu, přemýšlím o tom, jak to vlastně bylo. Jinak nádherné neverbální projevy španělského baletu s vyjádřením nehraného temperamentu. Skvělý film.

Cesta do Indie (1998) (TV film)

Inspirace: trilogii jsem musel vidět znovu a znovu, abych si skutečně potvrdil, že Chaun, Čtvrtníček a vlastně i Richard Gere vážné tvrdí, že za pěti smysly jsou i smysly další, které nepopisuje biologie, fyzika ani chemie. Jsem tomu rád a nadchlo mne to. Stejně jako mne překvapila drsná realita Indie. Z reportáže z pohřebních obřadů se mi dělala husí kůže.

Pretty Woman (1990)

Inspirace: každá pohádka, i tato moderní má svoje ponaučení. Já ho vidím v tom, že láska může změnit prostitutku v hodné děvče a stejně tak i tuneláře v seriózního byznysmena. Dojemně natočená pohádka. Kdo by nechtěl někdy utratit jen tak nehorázně velkou sumu peněz nebo si zaletět letadlem na premiéru opery...

Stíny horkého léta (1977)

Inspirace: krizová situace, ve které se projevil charakter hlavních hrdinů obou stran. Film je natočen tak, že jsem se dokázal vžít do rolí a přemýšlel jsem, jak bych se zachoval já. Přesně vyvážené napětí situace.

Vratné lahve (2007)

Inspirace: to se pánům Svěrákům povedlo. Jde o jednoznačně instruktážní film, zvláště pro ženy: milé dámy, všichni, skutečně všichni muži mají úplně stejné představy, jako jsou ve filmu sny Zdeňka Svěráka. Pánové přiznejme si to (pan Plzák to jistě potvrdí). Myslím, že ani nemusíme hledat kolem sebe tři mystické šmouhy.

Krátký film o lásce (1988)

Inspirace: opravdu geniálně natočený všední a palčivě nevšední příběh typu Shakespeare na polském sídlišti. Všechno je promyšlené, láska je věrohodná a opravdová, vedoucí pošty patřičně polská, feministická. Grazyna Szapolowska nádherně ženská, Olaf Lubaszenko skutečný zrající puberťák. Doporučil bych jako instruktáž skutečného citu, tolik odlišného od převažujícího a všudypřítomného marketingu

Muž z Ria (1964)

Inspirace: film jsem viděl jako malý kluk a byl pro mne zosobněním exotiky, vtipu, dobrodružství a krásných žen. Návaznost volné trilogie (Muž z Hongkongu, Muž z Acapulca) je jakoby návazností vztahu Belmonda k ženám - od ztřeštěné Francoise Dorléac, přes vášnivou Ursulu Andress až ke zralé Jaqueline Bizet